Düzenli Egzersiz Yapmanın Hayatınızda Yaratacağı Değişimler

4 dk okuma süresi


3
12 Paylaşım, 3 puan

Egzersiz, kaslarınızı çalıştıran, kalori yaktıran her türlü harekettir. Yürüyüş yapmak, koşmak, denize girmek, dans etmek dahil birçok egzersiz çeşidi vardır. Bu egzersiz çeşitleri ideal kilonuzu korumanızda yardımcı olur ve organlarınızın sağlıklı bir şekilde çalışmasını da sağlar. Düzenli egzersiz yapmak fiziksel sağlığı koruduğu gibi psikolojik sağlığı da korumaktadır. Hatta bunun için spor salonlarında zaman ve para harcamanıza da gerek yok. Evinizin içinde ya da size en yakın parkta egzersiz yapabilirsiniz. Biz de dergiCE ailesi olarak düzenli egzersiz yapmanın hayatınızda yaratacağı değişimler nelerdir sorusunun cevabını sizler için araştırdık. Hazırsanız başlayalım!

1. Daha Mutlu Olmanızı Sağlar

Düzenli Egzersiz Yapmanın Hayatınızda Yaratacağı Değişimler

Endorfin hormonunuzun daha çok salgılanmasını istiyorsanız biraz terlemelisiniz. Düzenli egzersiz yapmak, mutlu bir hayatın anahtarıdır. Yapılan çalışmalar mutlu ve verimli insanların haftada birkaç gününü spor yapmaya ayırdığını göstermekte. Böylelikle depresyon ve kaygı bozukluğu riski de azalmakta. Çünkü egzersiz yapmak beyni de çalıştırdığı için korkuları en aza indirmekte. İnsanların zihinsel durumlarının farkında olmalarını sağlamakta. Bunun için çok yoğun ve uzun süreler boyunca süren rutinlere ihtiyacınız yok. Modunuzu yükseltmek için yarım saat sürecek birkaç basit hareket yeterlidir. Antidepresan hapları yerine daha sağlıklı olan egzersizi seçebilirsiniz.

2. Fazla Kilolarınızdan Kurtulabilirsiniz

Birçok çalışma hareketsiz yaşamın fazla kilo alımına ve obeziteye yol açtığını kanıtlamıştır. İnsanlar gereksiz kilolarından kurtulmak için hemen diyete başlarlar. Doğru olan da budur. Fakat spor yapmadan, yalnızca sağlıklı beslenmeyle kilo vermek zordur. İdeal kilonuzu uzun vadede korumak istiyorsanız egzersize yarım saat bile ayırmanız yeterli olacaktır. Çünkü kilo vermek için aldığınız kalori miktarının verdiğiniz kalori miktarından az olması gerekir. Bu da ancak spor yapmakla mümkün olur. Eğer düzenli egzersizle dengeli beslenmeyi aynı anda yürütebilirseniz hayal ettiğiniz fit ve kaslı vücuda kısa sürede sahip olabilirsiniz.

3. Kaslar ve Kemikler İçin İdeal

Düzenli Egzersiz Yapmanın Hayatınızda Yaratacağı Değişimler

Egzersiz yapmak güçlü bir kas ve kemik yapısı oluşturmada başat bir rol oynar. Ağırlık kaldırma gibi fiziksel aktiviteler, yeterli protein alımıyla birlikte kas yapmanızın önünü açar. Bunun nedeni egzersizin, kasların aminoasitleri emme yeteneğini arttıran hormonların salınmasına yardımcı olmasıdır. İnsanlar yaşlandıkça kas oranları da azalmaktadır. Bu da vücutta çeşitli hasarlara sebep olmaktadır. Genç ve dinç görünen bütün insanlar düzenli olarak egzersiz yapmaktadır. Ayrıca genç yaşlarda yapılan egzersiz, yaşlılık yıllarında ortaya çıkan kemik erimesini de önlemektedir.

4. Daha Enerjik Olursunuz

Düzenli egzersiz yapmanın hayatınızda yaratacağı değişimler listemizin dördüncü sırasında büyük önem taşıyan enerjik olmak var. İyi bir egzersiz sizi yorsa da aynı zamanda enerji toplamanızı sağlar. Özellikle kronik yorgunluğu olan insanların düzenli egzersiz yapmaları önerilir. Yapılan bir araştırma 6 haftalık bir egzersizin, kronik yorgunluktan muzdarip olan 36 kişiyi iyileştirdiğini kanıtlamıştır. Ayrıca bazı kanser hastalarına da düzenli egzersiz önerilmektedir. Sporla yenilenen hücreler, hastalığa yol açan bakterilerle daha iyi savaşmakta, iyileşme hızı artmaktadır.

5. Cildinize İyi Gelir

Cilt sağlığınızı korumak, daha sağlıklı ve genç görünen bir cilde sahip olmak için pahalı kozmetik ürünlerine para harcamanıza gerek yok. Cildi dışarıdan korumak ve beslemek önemli olsa dahi düzenli egzersiz ve beslenme, iyi bir cildin sırrıdır. Düzenli egzersiz yapmak önemlidir. Çünkü cilt, vücutta biriken toksinlerden etkilenmektedir. Toksinlerden kurtulmanın en kolay yolu da spor yaparak terlemektir. Ayrıca düzenli egzersiz kan akışını hızlandırmakta ve cilt hücrelerini yenileyerek yaşlandırmayı yavaşlatmaktadır.

6. Beyni Güçlendirir

Beyin, vücudumuzdaki en hayati organların başında gelmektedir. Birçok işlevi gerçekleştiren beyin sağlığını korumak hareketli bir hayatla mümkün olmaktadır. Düzenli egzersiz yapmak beyin fonksiyonlarını ve hafızayı güçlendirir. Egzersiz sırasında kalp atışınız hızlanır. Bu da beyne giden kan akışını ve oksijeni arttırır. Ayrıca beyin hücrelerinin büyümesini sağlayan hormonların üretimi düzenli sporla teşvik edilmektedir. Düzenli egzersiz, yaşı ilerlemiş kişiler için ayrı bir önem taşımaktadır. Çünkü bu kişilerin beyin fonksiyonları yıllar geçtikçe kötüleşmektedir. İyi çalışan bir beyin, egzersiz yapmakla mümkün olur.

7. Stresi Azaltır

Düzenli Egzersiz Yapmanın Hayatınızda Yaratacağı Değişimler

Stres bütün hastalıkların ana nedenlerinden biridir. Stresle geçen bir yaşam hem fiziksel hem psikolojik sağlığı kötü etkilemektedir. İşlerinde uzun saatler çalışan, stresle boğuşan insanlar için düzenli egzersiz yapmak ekstra önem taşımaktadır. Çünkü spor insanları bir süreliğine de olsa kaygılardan ve kötü düşüncelerden arındırmaktadır. Eğer sıkılmış veya bunalmış hissediyorsanız önceliklerinizi değiştirmekte fayda var. Hareketli bir yaşam içinde olmalısınız. Fiziksel aktiviteler beynin stresle olan ilişkisini azaltan norepinefrin seviyesini arttırmaktadır.

8. Kronik Ağrıları Azaltır

Düzenli egzersiz yapmak, kas ve kemik sağlığını güçlendirdiği gibi kronik ağrılarla da savaşmaktadır. Aslında doktorlar uzun zamandır kronik ağrıları dindirmek için hareketsizliği ve dinlenmeyi önermekteydiler. Fakat yapılan son çalışmalar, egzersiz yapmanın ağrılara iyi geldiğini kanıtlamıştır. Birçok çalışma, egzersizin, kronik bel ağrısı, fibromiyalji ve omuz doku bozukluğu dahil olmak üzere çeşitli sağlık durumlarıyla ilişkili ağrıyı kontrol etmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Çünkü düzenli egzersiz, kişilerin ağrıya ve acıya olan toleranslarını yükseltmektedir.

9. Kaliteli Uykunun Yolu

Sağlıklı bir yaşam için günde en az 7 saatlik bir uyku gerekmektedir. Kaliteli ve rahat bir uyku düzenli egzersizden geçmektedir. Egzersiz yaptıktan sonra azalan enerji, vücuda uyku sırasında yüklenmektedir. Ayrıca egzersiz sırasında meydana gelen vücut ısısındaki artışın uykuda düşmesinin, kaliteli uykuyu getirdiği düşünülmektedir. Gün içinde spor yaparak yorulmanız, gece derin bir uyku uyumanızı sağlar. Bunun yanında vücut uyku sırasında yenilendiği için sabahları kalktığınızda dinç bir şekilde uyanmanız kaçınılmazdır.

10. Seks Hayatınızı İyileştirir

Düzenli Egzersiz Yapmanın Hayatınızda Yaratacağı Değişimler

Düzenli egzersiz yapmanın faydalarını anlattığımız listenin son maddesinde seks yaşamınızı iyileştirmekten bahsettik. Sağlıklı bir seks hayatı için güçlü kaslar, hızlı kan dolaşımı, esneklik gerekmektedir. Bunların hepsi de düzenli yapılan egzersizlerle sağlanır. Kadınlar ve erkekler arasında yapılan birçok araştırmada, cinsel hazzın artması hareketli bir yaşama bağlanmıştır. Ayrıca ABD’de yapılan bir araştırma, cinsel dürtüleri azaltan polikistik over sendromundan muzdarip kadınların, 16 hafta boyunca düzenli direnç eğitimi ile daha sağlıklı hale geldiğini göstermiştir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!