Duyduğunuz Anda Şaşkınlık Yaratacak 10 Tuhaf Meslek

4 dk okuma süresi


9
11 Paylaşım, 9 puan

Dünyada çeşitli ihtiyaçlara cevap veren birçok meslek dalı bulunmaktadır. Bazı meslek grupları çok tercih edilerek zaman içinde yaygınlaşmış ve herkes tarafından bilinir konuma gelmiştir. Örneğin bir kişi “Bilgisayar mühendisiyim” dediğinde bu normal karşılanır fakat “Boş vaktimi kiralıyorum” dediğinde kulağa ilginç gelebilir. Bu ve bunun gibi duyduğunuz anda şaşkınlık yaratacak meslek çeşitlerinden en tuhaf olan 10 tanesini sizler için listeledik. Keyifli okumalar dileriz!

1. Bisiklet Avcısı

Duyduğunuz Anda Şaşkınlık Yaratacak 10 Tuhaf Meslek

Bisiklet avcılığı Amsterdam’da bilinen bir meslektir. Amsterdam, bisiklet bolluğu ile ünlü bir şehirdir. Şehirdeki bisiklet sayısının orada ikamet edenlerin sayısından fazla olduğu söylenmektedir. Bu yoğunlukta, bisikletlerin çeşitli sebeplerden kanallara düşmesi veya atılması Amsterdam şehrine özel bir iş kolu doğurmuştur. Kanallardaki bu bisikletler, bisiklet avcıları tarafından hidrolik kıskaçlar ile geri çıkarılmaktadır. Bisiklet avcıları bu kanallardan her yıl binlerce bisiklet çıkarır. Sene sonunda ise dikkat çekici rakamlara ulaşmaktadırlar. Amsterdam’da bir yıl içinde toplanan bisikletlerin sayısı toplamda 15.000 adedi bulabilmektedir.

2. Golf Topu Dalgıcı

Golf oynarken bazı toplar sahadaki göllere düşebilir. Saha işletmecileri, toplar kazayla göle düştüğünde onlardan vazgeçmez, devamlı yeni toplar satın almak yerine düşen topları geri almayı tercih ederler. Bu noktada golf topu dalgıçları devreye girer. Bu kişiler düşen topları göllerden çıkararak kazanç sağlamaktadır. Golf topu dalgıçları hafta içi her gün sahadaki göllere girerek düşen topları alırlar. Göllerden çıkarılan toplar daha sonra golf kurslarında da kullanılabilmektedir. Golf sporunun gelişmesi ve yayılması ile birlikte böyle ilginç bir iş alanı oluşmuştur. Bu işi yapanların iyi bir kazanç elde ettiği bilinmektedir.

3. Trafik Görevlisi Zebra

Duyduğunuz Anda Şaşkınlık Yaratacak 10 Tuhaf Meslek

Bolivya’da trafik kurallarına dikkat çekmek adına çalışan zebra kostümlü trafik görevlileri bulunmaktadır. Bu kişiler bir eğitim sürecinden geçtikten sonra zebra kostümlerini giyerek trafiğe çıkarlar. Oldukça ilgi çekici bir iş yapan bu görevlilerin amacı, hem şoförlere hem de yayalara trafik kurallarını mizah yoluyla hatırlatmaktır. İngilizcede yaya geçidine “zebra crossing” dendiği için bu kostüm tercih edilmiştir. Bu zebralar yaya yolunda duran araçların önüne geçip değişik şovlar yaparlar. Yaya geçidinde insanların koluna girip onları karşıdan karşıya geçirirler. Ücretleri devlet tarafından ödenen trafik zebralığı çoğunlukla gençler tarafından tercih edilen bir meslektir.

4. Sakız Uzmanı

Duyduğunuz anda şaşkınlık yaratacak ve ilginç gelecek 10 tuhaf meslek türünden biri de sakız uzmanlığı. Sakız uzmanı yani gumologist, en genel anlamda sakız çiğneyerek kazanç sağlayan kişidir. Çeşitli sakız firmaları, ürünlerinin kalitesini artırmak amacıyla sakız uzmanları ile çalışmaktadır. Sakız uzmanları, sakızları deneyerek onlar hakkında raporlar hazırlamaktadır. İlk bakışta basit bir iş gibi görünebilir fakat oldukça detaylı bir eğitim süreci gerektirmektedir. Bu kişilerin bir sakızdaki 70’ten fazla bileşeni tanıma ve ayırt etme kabiliyetine sahip olması gerekmektedir. Şirketlerin yeni lezzetler tasarlamasında, yeni ürünler geliştirmesinde önemli rol oynarlar.

5. Su Kaydırağı Deneyici

Duyduğunuz Anda Şaşkınlık Yaratacak 10 Tuhaf Meslek

Tatillerin önemli parçalarından olan havuzlar ve su kaydırakları, fonksiyon ve güvenlik açısından her yaştan insan için önem taşımaktadır. Bu sebeple her detayının doğru şekilde işlemesi gerekmektedir. Firmalar, yeni kurulan ya da sezon öncesi bakımı yapılan kaydırakları müşteri hizmetine sunmadan önce bazı kontroller yapar. Su kaydırağı deneyicileri de bu kontroller doğrultusunda kaydırakları hız, yükseklik, düşüş açısı, su yoğunluğu gibi özellikler bakımından test eden kişilerdir. Bunu müşteri güvenliğini sağlamak ve olası kazalara karşı tedbir almak amacıyla yaparlar. Su kaydırağı deneyicisi olan Tommy Lynch, İngiliz firması olan First Choice için bu denemeleri yapmak üzere görev almıştır.

6. Profesyonel Uykucu

Profesyonel uykucular, uyku deneyimlerini raporlayarak kazanç elde eden kişilerdir. Örneğin bir yatak firması, bir profesyonel uykucu ile anlaşabilir ve ürün testi sonrasında aldığı rapor doğrultusunda ürününü geliştirebilir. Profesyonel uykucular oteller, konaklama tesisleri ve hastaneler ile de çalışmaktadır. Ayrıca uykuyla ilgili araştırma projelerinde de profesyonel uykucuların deneyimlerinden yararlanırlar. Bu işlem sırasında kişinin başına ve göğsüne cihazlar takılarak, beyin aktiviteleri ve kalp ritmi test edilir. Edinilen bilgiler psikolog ve nörologların analizlerine katkı sağlamaktadır. Amerika’da profesyonel uykuculuk yaparak gelir elde eden çok sayıda insan bulunmaktadır.

7. Yolcu İtici

Duyduğunuz Anda Şaşkınlık Yaratacak 10 Tuhaf Meslek

Yolcu itici yani Oshiya, özellikle Çin ve Japonya gibi nüfusu yoğun yerlerde karşılaşılan bir meslektir. İnsanlar gün içinde çoğunlukla metro kullanmayı tercih ettiğinden, metro istasyonlarında büyük kalabalıklar meydana gelmektedir. Bu sebeple metroların maksimum kapasite ile çalışması adına yolcu iticiler bulunmaktadır. Vagonlar taşacak seviyede insanla dolduğu için, bu görevliler yolcuları iterek kapının kapanmasını sağlar. Kapının kapandığından emin olduklarında metronun yola devam etmesi için işaret verirler. Part time olarak çalışan Oshiyalar genellikle öğrencilerden oluşmaktadır. Takım elbiseli, profesyonel görünümlüdürler. Bu da, işlerini ciddiyetle yaptıklarını göstermektedir.

8. Profesyonel Sıra Tutucu

Profesyonel sıra tutucular, başkasının yerine kuyrukta bekleme görevini üstlenen kişilerdir. Bir kişi başka bir işi olduğunda veya sırada beklemek istemediğinde, sıra tutucu ile belirli bir ücret karşılığında anlaşıp, kendi yerine sırada beklemesini talep edebilir. ABD’de özellikle Black Friday gibi alışveriş dönemlerinde ya da ünlü markalar yeni bir ürün çıkardığında, mağazalar önünde oluşan kuyruklarda vakit kaybetmek istemeyen kişiler, sıra tutucular ile anlaşmaktadır. Japonya’da da uzayan kuyruklarda beklemek istemeyenler, yoğun olarak çalışıp iş yetiştirmekte zorlananlar; gerektiği zaman kendilerinin yerine sıra beklemeleri için sıra tutuculara ödeme yapmaktadır.

9. Şans Kurabiyesi Yazarı

Şans kurabiyesi Çin restoranlarında yemekten sonra gelen, içinden notlar çıkan bir tatlı çeşididir. Fal kurabiyesi veya dilek kurabiyesi olarak da bilinen bu kurabiyelerin dikkat çekici yanı, içlerindeki yaratıcı yazılardır. Bu yazıları yazan kişiler, şans kurabiyesi yazarlarıdır. Bu kişilerin görevi güzel, komik bazen de düşündürücü cümleler yazarak kurabiyelere anlam katmaktır. Tüketicinin karşısına devamlı yeni, eğlenceli ve ilgi çekici yazılarla çıkabilmek için, bu işi yapanların yaratıcı düşünme yeteneğine sahip olması gerekir. İsmini duyduğunuz anda şaşkınlık yaratacak şans kurabiyesi yazarlığı 10 tuhaf meslek türü arasında en eğlenceli olanlardan biridir.

10. Boş Vakit Kiralayıcı

Duyduğunuz Anda Şaşkınlık Yaratacak 10 Tuhaf Meslek

Japonya’da yaşayan Shoji Morimoto isimli kişi, yıllardır boş zamanını hiçbir iş yapmamak üzere kiraya vermektedir. Twitter hesabından ilan vererek, kendisine eşlik edecek birini arayan insanlara “hiçbir şey yapmamak” koşulu ile zamanını kiralamaktadır. Yaptığı iş, sadece boş zamanını müşterileriyle paylaşmaya dayalıdır. Yani herhangi bir çaba göstermeden, konuşmasına bile gerek olmadan kazanç sağlamaktadır. Örneğin, yemek yiyen bir öğrenciye hiç konuşmadan eşlik etmiştir. Müşterileri yol ve yemek masrafını karşılayıp ayrıca 75 euro ödeme yapmaktadır. Bununla ilgili olarak, Japonya’da insanların yalnızlığa bağlı ağır psikolojik sorunlar yaşadığı, bu sebeple Yalnızlık Bakanlığı kurulduğu bilinmektedir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
12
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
4
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!