Çevre Dostu Bir Ulaşım Aracı Olan Bisikletin Tarihi Serüveni

4 dk okuma süresi


21
20 Paylaşım, 21 puan

Bisiklete binme, insanların farklı arazilerde ya da manzaralarda, birçok farklı iklim ve hava koşulunda çeşitli nedenden ötürü iki tekerleğin üzerinde ve gezegenimizin her yerinde yaptığı keyifli bir spor aktivitesidir. Bisikletinize atlama nedeniniz ne olursa olsun; eğlenceli bir hafta sonu gezintisi, işe gidip gelme veya macera dolu bir dağ sporu için olsun, çevre dostu bir ulaşım aracı olan bisikletin geçmişten günümüze tarihi serüveni sizleri çok şaşırtacak. İşte bisikletin tarihsel gelişimi…

1. Draisienne

Çevre Dostu Bir Ulaşım Aracı Olan Bisikletin Tarihi Serüveni

Baron Karl von Drais tarafından icat edilen ilk bisiklet tamamen tahtadan yapılmıştı ve pedalları yoktu. Ancak daha fazla çaba harcamadan yürüme hızının iki katı hızla seyahat etmesine izin verdi. Daha sonra Draisienne olarak bilinen bu bisiklet genellikle alay konusu oldu ve Drais hiçbir zaman onu fabrika ölçeğinde üretmeyi başaramadı fakat ilk bisiklet yerel ve yurtdışında bir hayran kitlesi oluşturdu. Fransa, İngiltere ve ABD’den insanlar Drais’in icadına dayanan patentler alarak çevre dostu bisikletin yaşamasını ve bugün sevdiğimiz bir ulaşım aracı olan seçeneğe dönüşmesini sağlayarak tarihi serüveni canlı tutmayı başardı.

2. Michaux Velocipede

Günümüzde bisiklet arkadan çekişli sistemlerle çalıştırılırken geçmişte farklı denemeler bulundu. 1860’lı yıllarda Paris’te Pierre Michaux iki tekerlekli, önden çekişli bisiklet geliştirmek için çalıştı. İlk pedallı bisikleti yaratmak için ön tekerleğe bir krank ve pedallar bağladı. Michaux’un bisiklet üretimindeki müttefiklerinden biri olan Pierre Lallement, yeniliği kendisi için talep etmeye çalıştı ve 1865’te bisikleti ABD’ye götürmeye karar verdi. Lallement’in bisikleti Amerika’nın doğu şehirlerinde, özellikle Harvard ve Yale Üniversiteleri öğrencileri arasında hızla popülerlik kazandı. Bisiklet hantal olduğu için büyük güç gerektiriyordu. Bu da popülerliğin kısa sürmesine neden oldu.

3. Penny Farthing

Çevre Dostu Bir Ulaşım Aracı Olan Bisikletin Tarihi Serüveni

Yarışma hevesi, daha hızlı bir bisiklet için yeniliklere yol açtı. 1870’de İngiltere’de James Starley ve William Hilman tarafından Penny Farthing adlı bisiklet üretildi. Tel jantların devrim niteliğindeki kullanımı, daha hafif ve daha büyük tekerleklere izin vererek oldukça büyük bir ön tekerleğin ve görece çok daha küçük arka tekerleğin üzerine inşa edilen yüksek tekerlekli bisikleti mümkün kıldı. Adını bisikletin tekerleklerine benzer boyutta farklı iki madeni paradan alan Penny Farthing büyük ön tekerleği sayesinde daha yüksek hızlarla seyahat edebildi ancak aynı zamanda tehlikeli olduğunu da kanıtladı.

4. Columbia High-Weeler

1878’den önce ABD’nin yerli bir bisiklet üretim endüstrisi yoktu. İthal Penny Farthing’lerden ilham alan Albay Albert Augustus Pope, tamamen Amerikan yüksek tekerlekli bir bisiklet yaratmaya ve onu binlerce seri üretmeye çalıştı. Pope’un bisikleti Columbia, tasarım olarak Avrupa Penny Farthing modellerine benziyordu, ancak bisiklet patentleri üzerindeki tekeli, seri üretime geçmesi ve keskin reklam stratejisi işinin yükselmesine izin verdi. 1900’e gelindiğinde, Pope Manufacturing Company, ABD’de bisiklete binmeyi dönüştürdü, yılda binlerce bisiklet sattı ve organize yarışlara ilham verdi.

5. Starley Rover

Çevre Dostu Bir Ulaşım Aracı Olan Bisikletin Tarihi Serüveni

Bisiklete binmeyi daha fazla binici için erişilebilir kılmak amacıyla, Penny Farthing mucitlerinden John Kemp Starley 1885’te Coventry, İngiltere’de Rover’ı yarattı. Rover ilk başarılı “güvenlik bisikletiydi. Onu yere yaklaştıran benzer boyuttaki tekerleklerin yanı sıra doğrudan yönlendirilen bir çatal kullanıldığında daha önceki modellerden daha verimli ve güvenli olduğu fark edildi. Yüksek tekerlek olmadan, biniciler çerçevenin üzerinde çok daha alçakta ve rahat oturup daha uzun mesafe kat edebildiler. Modern bisiklete en yakın tasarımlarından biri olan Starley Rover modeli oldukça popüler oldu.

6. Van Cleave

Uçak mucitleri Wright Kardeşler uçaklarını icat etmeden önce bisiklet yapıyorlardı. 1896 yılının Nisan ayında Van Cleave modelini ürettiler. Çoğunluklu el yapımı olan bisiklet kendi kendini yağlayabilen orta göbekle çıktı. Bakım masraflarını oldukça aza indiren bu özellik o zaman içerisinde oldukça popüler olmayı başardı. Wright kardeşler 1903 yılında ilk uçuşlarını gerçekleştirdikten sonra bisiklet üretmeyi durdular ve sivil havacılığa devam ederken bisiklet şirketlerinin tüm haklarını sattılar. Van Cleave modeli 1939 yılında kadar satılmaya devam ederek tüm zamanların en popüler bisikletlerinden biri olmayı başardı.

7. De Vivie

Çevre Dostu Bir Ulaşım Aracı Olan Bisikletin Tarihi Serüveni

Paul de Vivie işlevsel bir arka vites değiştiriciye sahip ilk bisikleti tasarladı. Buluşu zincirin iki zincir çarkı arasında elle hareket ettirilmesini gerektirdi ve dört vitesliydi. Ürettiği bisikletin adına de Vivie adını verdi. Modern bisikletler içerisinde çığır açan bir tasarıma sahipti ancak de Vivie buluşu için bir patent almadı. 1906 yılında ürettiği ilk bisiklet endüstriyi büyük ölçüde değiştirdi ve 1906 yılında Cheminot markasının ortaya çıkmasına neden oldu ve vitesli bisikletler seri üretime taşındı. Patent almayan Vivie bisikleti sonsuza dek değiştirecek bir buluştan neredeyse hiç para kazanmadı ancak adını tarihe yazdırmayı başardı.

8. Peugeot PX10

1967 yılında ki Tour de France yarışında hayatını kaybeden Tommy Simpson’un yarış sırasında ölmeden hemen önceki son sözleri “Beni tekrar bisikletimin üzerine koyun” olmuştu. O bisiklet bir Peugeot PX-10’du. Aynı bisikletle Fransız bisiklet sürücüsü Bernard Thevenet 1975 ve 1977 yılında Tour de France’i kazandı. PX10 ilk ekonomik yüksek performans bisikletlerinden biriydi. Daha sonra o zamana kadar çevre dostu olan bisikletin tarihi serüveni için katkıda bulunarak sadece bir ulaşım aracı değil, aynı zamanda kitlelerin yarış bisikleti haline geldi. Günümüzde de 60’lı ve 70’lı yıllara ait hala popülerliğini koruyan en ikonik bisikletlerden biridir.

9. Colnago C40

İtalyan bisikletçi Ernesto Colnago, kendi yarış kariyerine son verdiği kötü bir kazanın ardından 1954 yılında Milano yakınlarında bisiklet imalat işine başladı. Colnago, 1960’larda ve 70’lerde bisiklet efsanesi Eddy Merck ile iş birliği yaparak ve onun için bisikletler yaratarak, zamanının en iyi yüksek kaliteli, özel yapım bisiklet üreticilerinden biri olarak hızla ün kazandı. 1994 yılında, İsviçreli bisikletçi Tony Rominger, oyunun kurallarını değiştiren aerodinamik gidonlara sahip çelik çerçeveli Colnago’da bir saatlik dünya rekorunu kırdı. Birçok galibiyetine rağmen Colnago, farklı çerçeve malzemeleriyle deneyler yaparak daha sert bisikletler yaratmayı başardı.

10. Specialized FSR

Çevre Dostu Bir Ulaşım Aracı Olan Bisikletin Tarihi Serüveni

1980’lerde dağ bisikletlerinin seri üretiminden sonra, Specialized tam süspansiyon tasarımları üzerinde çalışmaya başladı. Amp Research’ten Horst Leitner, 1991’de FSR tam süspansiyon tasarımını oluşturmak için Specialized ile iş birliği yaptı. FSR’nin dört çubuklu bağlantı sistemi, arka tekerleğin ön üçgenden ayrılmasını sağlayarak aktif ve bağımsız arka süspansiyonu mümkün kılar. Tasarımın tanıtıldığı 1993 yılından bu yana, FSR yokuş aşağı dağ bisikletini kökten değiştirdi ve hala dünyadaki en başarılı ve kopyalanan arka süspansiyon sistemidir. Günümüzde de seri üretimine devam eden Specialized başarılı bisiklet şirketleri arasında yerini almıştır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
28
Beğen
Mutlu Mutlu
21
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
22
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
4
Üzgün
Olamaz Olamaz
2
Olamaz
Kızgın Kızgın
3
Kızgın
Komik Komik
5
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!