Dünya’ya Adını Duyurmuş 11 Kadın

6 dk okuma süresi


10

Dünyanın dört bir yanındaki kadınlar, zamanın başlangıcından beri eşit haklara sahip olmak için mücadele ediyorlar. Geçmişe göre, az da olsa ilerleme kaydedilse de bu mücadele hala devam etmekte. Yıllar boyunca tarih, kadın hakları ve ırk eşitliği için öncü olan ayrıca birçok alanda başarılı olan son derece güçlü, zeki ve ilham veren kadınlara tanık oldu ve tanık olmaya da devam ediyor. Bu uzun süre zarfında, birçok kadının mücadelesine tanık olduk ve bu mücadeleler diğer kadınlara hayatlarının bir adım ötesine ilerlemeleri için cesaret verdi. Umarız gelecekte de bu kadınlar gibi örnek bireyler ile karşılaşırız! İşte Dünya’ya Adını Duyurmuş 11 Kadın…

1. Rahibe Teresa

Dünya'ya Adını Duyurmuş 11 Kadın

1910 yılında Osmanlı İmparatorluğu’na bağlı Üsküp’te dünyaya gelen Rahibe Terasa’nın gerçek ismi, Agnes Gonca Boyacıdır. 18 yaşındayken, rahibe olmak istediğine karar verdi. Hindistan’daki Loretto Hemşirelerine katıldı ve Teresa adını da bu dönemde aldı. 1950 yılında Vatikan’dan almış olduğu izinle “Hayırsever Misyonerler” cemiyetini kurdu. Başta çok az kişiyle başladığı bu cemiyeti zamanla büyüterek dünyanın 450 noktasından 4000 rahibenin görev yaptığı bir kurum haline getirdi. Yapmış olduğu yardımlar neticesinde, 1979 yılında Nobel Barış Ödülünü kazandı. Hayatını hayırseverliğe ve insani yardım çalışmalarına adamış biri olması ile birlikte şimdiye kadar yaşamış olan en özverili insanlardan birisi olarak kabul ediliyor. Hayatının 30 yılını neredeyse başkalarına yardım ederek geçirdi, büyük ya da küçük yardım fark etmeksizin mümkün olan her şeyi yapmaya çalıştı. Yardımseverliği ile herkese ilham olan Rahibe Teresa hikayesi herkese ilham olmakta.

2. Margaret Thatcher

Demir Leydi lakabı ile bilinen Margaret Thatcher, İngiltere’nin ilk kadın başbakanıdır. Aynı zamanda Birleşik Krallığın da en uzun süre görev yapan başbakanıdır. Özellikle Soğuk Savaş zamanında Doğu Bloğu ülkeleri ile mücadele etmesi ile dünyaca tanınmıştır. Demir Leydi lakabını da bu sebep ile almıştır.

3. Emily Murphy

Dünya'ya Adını Duyurmuş 11 Kadın

Emily Murphy, çok bilinmese de dünyada kadınlar için çok önemli işler başarmış birisidir. Son derece girişken ve rekabetçi bir yapıya sahip olan Murphy, öncelikle 1910 yılında bir hastanenin yönetim kadrosuna girmeyi başaran ilk kadın oldu. Kadın-erkek eşitsizliğine her zaman karşı olan Murphy, kurmuş olduğu aktivist toplum sayesinde 1916’da Alberta’da kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesini sağlamıştır. Daha sonra ise 1929 yılında Birleşik Krallık Kuzey Amerika Yasasında yer alan kadının “insan” sayılmadığını belirten maddeyi düzelttirerek, kadınların insan kavramına dahil olmasını ve senatoya aday olabilmelerini sağlamıştır.

4. Rosa Parks

4 Şubat 1913’te ABD’nin Alabama eyaletinde dünyaya gelen Rosa Parks, siyahilerin kaderini değiştiren eylemi ile ayrımcılığa karşı direniş gösterdi. Yaşadığı dönemde siyahilere yönelik ayrımcılık yapılmaktaydı. Yasalar gereği, siyahilerin otobüste yalnızca kendilerine tahsis edilen bölgelerde oturmasına izin veriliyordu tabi beyazlar geldiği zaman kalkmaları şartıyla. Her ne kadar otobüste koltuktan kalkmayı reddetmek basit bir başarı gibi gözükse de Rosa Parks 1955’te bunu yaptığında tutuklanmıştı. 1 Aralık 1955’te otobüs yolculuğu sırasında koltuğunu bir beyaz yolcuya vermeyi cesurca reddetti. Afrikalı Amerikalıların otobüsün arkasında oturmasını zorunlu kılan adaletsiz Alabama yasasını protesto etmesi ve sivil itaatsizliği 381 günlük Montgomery Otobüs boykotuna ilham verdi ve bunun sonucunda ise, Yargıtay’ı 1956 yılında toplu taşımada ayrımcılığı yasaklamaya yöneltti. Yaptığı bu hareket ile, herkese ilham veren Rosa Parks 1994’te Barış ödülünü aldı.

5. Lady Diana

Prens Charles ile evlendikten sonra kraliyete ailesine giren Diana, naifliği ve yardımseverliği ile herkesin gönlünü fethetti. Mümkün olduğu kadar çok insana yardım etmek için ünlü statüsünü kullanmayı kendine görev bildi ve dünya çapındaki hayır kampanyalarının figürü haline geldi. Sahip olduğu her şeyi paylaşmaya oldukça istekli biriydi bununla birlikte, Diana hayatın her kesimden insanlara ilham kaynağı oldu ve ölümü de dünya çapında bir yasla karşılandı. Her ne kadar, kraliyet ailesinin gözünde problem arz etse de halk için gerçek bir prensesti. Prens Charles ile evli olduğu sürede birçok zorluklarla karşılaştı ve birkaç kez intihar etmeyi bile denedi. Aynı zamanda bu süre zarfında, yeme hastalığıyla mücadele ediyordu. Yaşadığı onca olumsuzluğa ve baskıya rağmen, hayata tutunmayı başardı. Ne yazık ki, genç yaşında geçirmiş olduğu bir kaza sonucu vefat etti. Ama arkasında kendisini seven ve ondan ilham milyonlarca insan bıraktı.

6. Florence Nightingale

Dünya'ya Adını Duyurmuş 11 Kadın

İtalya’nın Floransa kentinde zengin bir ailede dünyaya gelen Nightingale, tanrı vergisi olarak tanımladığı şeyin peşinden giderek toplumsal beklentilere meydan okudu. Kırım savaşı sırasında, bir hemşire ekibi ile birlikte bir İngiliz üs hastanesindeki sağlıksız koşulları iyileştirerek ölüm sayısını büyük ölçüde azalttı. Yaşadığı dönemdeki, hastaneler bakımsız, kalabalık ve hasta bakıcılar ise kaba ve eğitimsiz olduğundan dolayı ailesi hastanede çalışmasına izin vermedi. Fakat, hastaneleri dolaşıp gözlem yaparak deneyim kazandı. Daha küçük yaşlardayken, hastanelerde hastalarla düzgün ilgilenilmediğini fark etmesi üzerine hasta bakıcı olmak ister ne yazık ki, ailesi bu duruma karşı çıkar çünkü o zamanlar hasta bakıcılık pis bir iş olarak görülmektedir. Ailesinin itirazlarına rağmen Almanya’da hemşirelik kursuna gider, 2 yıl sonra ise kadın hastaların bakıldığı bir hastanede yönetici olur. Ailesinin itirazlarına ve toplumsal beklentilere rağmen, hayallerinden vazgeçmeyerek aslında dünyadaki tüm kadınları da cesaretlendirir.

7. Malala Yousafzai

Malala Yousafzai, 12 Temmuz 1997’de Pakistan’da doğdu. Öğretmen olan babası, köyünde bir kız okulunu yönetiyordu. Ancak, Taliban Pakistan’ın başına geçtiği zaman tüm kızların okula gitmesi yasaklandı. Fakat 15 yaşındayken kadınların eğitimi hakkında kamuya açık bir şekilde konuştuğu için militanlar tarafından başından vuruldu. Gerçek bir savaşçı olan Malala mucize eseri kurtuldu. Tedavisi için İngiltere’ye gönderildi ve 6 ay sonunda iyileşmişti. Hastanede yaşam savaşı verirken, ülkesinde de bazı değişimler meydana geldi, kendisi farkında olmadan bu değişimin yanan ateşi olmuştu. Halk iki milyondan fazla imza toplayarak eğitimin zorunlu ve ücretsiz hale gelmesini mecliste onaylattı. İngiltere’de yaşamaya devam eden Malala bu esnada BM’ye hitap etmeye ve genç kızların eğitim hakkı için savaşmaya başladı.17 yaşındayken Nobel barış Ödülü’nü aldı, ödülden kazandığı parayla Pakistan’da bir okul yaptırmak için bağışladı. Ayrıca, mücadele dolu yaşamıyla da diğer kadınlara ilham oldu.

8. Jane Austen

Dünya'ya Adını Duyurmuş 11 Kadın

Yalnızca gözlemleriyle ve zekasıyla bir edebi türü tanımlayan Jane Austen’nin yaşamı diğer kadınlara da ilham vermekte. İngiltere’de sekiz çocuklu kısmen varlıklı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Yaşadığı dönemdeki kadınların aksine, hayatında hiç evlenmedi. 12 yaşında kendi hikayelerini yazmaya başladı. Romanlarında ise, çoğunlukla kadınların toplum içerisindeki rolünü sorguladı. Romanları genellikle, aşk romanı olarak nitelendirilse de modern İngilizcenin kurucuları arasında yer alan bir yazardır. Ayrıca ince zekâsı, insani zayıflıkları hoşgörüyle gözlemleyebilme yeteneği onu daha başarılı hale getirmiştir. Hayatı boyunca pek seyahat etmeyen Austen’nin romanları da gözlemleri üzerine yazılmıştır. Hatta, ölümüne kadar romanlarını gerçek kimliğini saklayarak yazdı. Dili ustalıkla kullanabilmesi, modern İngilizceye katkıları ve yaşamıyla diğer kadınlara da yazma konusunda ilham verdi.

9. Indria Gandhi

Hindistan’ın ilk ve tek kadın başbakanı olan Indria Gandhi, aynı zamanda en uzun süre görev yapan 2. başbakan olmuştur. Başbakan olduğu sürede Doğu Pakistan’ı özgürlüğe kavuşturmuş ve Hindistan için çeşitli reformlar yapmıştır. Ne yazık ki iki yakın koruması tarafından suikaste uğramıştır.

10. Sabiha Gökçen

Atatürk’ün manevi kızı olan Sabiha Gökçen Türkiye’nin ilk kadın pilotu, dünyanın ise ilk kadın savaş pilotudur. Atatürk tarafında pilotluk eğitimine gönderilen Sabiha Gökçen, büyük başarılara imza atmıştır. Sabiha Gökçen kariyeri boyunca 8000 saat uçmuştur.

11. Zübeyde Hanım

Dünya'ya Adını Duyurmuş 11 Kadın

Dünya’ya adını duyurmuş kadın listemizin 11. sırasında Atatürk’ün annesi olan Zübeyde Hanım’a yer verdik. Kendisi 1857 doğumludur. Aslen Karamanlı olan Zübeyde Hanım, 14 Ocak 1923’te İzmir’de vefat etmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve aziz koruyucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’ü dünyaya getirmekle en kutsal görevi yerine getiren Zübeyde Hanım’a şükranlarımızı sunuyoruz.


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen üye girişi yapın!