Dünya’ya Adını Duyurmuş 11 Kadın

3 dk okuma süresi


10
10 Paylaşım, 10 puan

Tarihte azımsanamayacak kadar fazla söz sahibi olan kadınlar, çoğu pek fazla bilinmese de sayısız başarı ve ilklere imza atmıştır. Tarihin akışını değiştiren ve gelecek için önemli adımlar atan “güçlü kadınları” sizler için derledik. Umarız gelecekte de bu kadınlar gibi örnek bireyler ile karşılaşırız! İşte Dünya’ya Adını Duyurmuş 11 Kadın…

1. Mother Teresa

Dünya'ya Adını Duyurmuş 11 Kadın

Arnavut kökenli bir Katolik olan Mother Teresa, hayırsever davranışları ile dünyaca tanınmıştır. Asıl adı Agnes Gonca Boyacı olan Mother Teresa, yapmış olduğu yardımlardan dolayı 1979 yılında Nobel Barış Ödülü’nü almıştır. Mother Teresa özellikle 1950 yılında açmış olduğu ve 4000 rahibenin görev yaptığı Hayırsever Misyonerler Cemaati ile bilinmektedir. 1997 yılında vefat eden Mother Teresa, ölümünün ardından Papa Franciscus tarafından “azize” ilan edilmiştir.

2. Agatha Christie

Dünya'ya Adını Duyurmuş 11 Kadın

Polisiye kitapların bilinen ismi Agatha Christie, bu türün en tanınan yazarıdır. Pek çok polisiye romana imza atan Agatha Christie’nin en bilinen romanlarının baş kahramanı ise dedektif Hercule Poirot’tur. Agatha Christe çoğu kitabını İstanbul’da yer alan Pera Palas otelin 411 numaralı odasında yazmıştır.

3. Emily Murphy

Emily Murphy

Emily Murphy, çok bilinmese de dünyada kadınlar için çok önemli işler başarmış birisidir. Son derece girişken ve rekabetçi bir yapıya sahip olan Murphy, öncelikle 1910 yılında bir hastanenin yönetim kadrosuna girmeyi başaran ilk kadın oldu. Kadın-erkek eşitsizliğine her zaman karşı olan Murphy, kurmuş olduğu aktivist toplum sayesinde 1916’da Alberta’da kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesini sağlamıştır. Daha sonra ise 1929 yılında Birleşik Krallık Kuzey Amerika Yasasında yer alan kadının “insan” sayılmadığını belirten maddeyi düzelttirerek, kadınların insan kavramına dahil olmasını ve senatoya aday olabilmelerini sağlamıştır.

4. Rosa Parks

Dünya'ya Adını Duyurmuş 11 Kadın

Rosa Parks, siyahilere yapılan ayrımcılığa ilk karşı koyan kişi olarak karşımıza çıkıyor. O yıllarda siyahiler ve beyazlar otobüslere ayrı kapılardan girip, farklı yerlere oturuyorlardı. Eğer bir beyaz yer bulamaz ise siyahlardan ona yer vermelerini isteyebiliyordu. Her şeyin dönüm noktası olacağı o gün bir beyaz Rosa Parks’ın kendisine yer vermesini söyler. Bunu reddeden Rosa Parks derhal tutuklanır. Bu olay karşısında tüm siyahiler otobüse binmeyi protesto eder ve 1 yıl sonra bu hareket sonucunda otobüs uygulaması kalkar. Daha sonra epey rahatsız edilen Rosa Parks, başka eyaletlere taşınsa da olaylar devam etti. En sonunda ise Martin Luther King’in önderliğinde 1964 yılında çıkarılan yasa ile Rosa Parks büyük bir direnişin simgesi oldu.

5. Lady Diana

Dünya'ya Adını Duyurmuş 11 Kadın

Herkes tarafından “mahsun prenses” olarak bilinen Lady Diana, insanların hayatına Prens Charles ile evlenmesi ile bomba gibi düşmüştü. Yardımsever kişiliği ile medyanın ve tüm dünyanın ilgisini çeken Lady Diana, pek çok yardım ve iyilikte bulunmuştur. Sürekli ihtiyaç sahibi ülkeleri ziyaret etmesi ve bağışlarda bulunması ile bilinen Lady Diana, ne yazık ki 1997 yılında hayata gözlerini yumdu.

6. Margaret Thatcher

Dünyaya Adını Duyurmuş 11 Kadın

Demir Leydi lakabı ile bilinen Margaret Thatcher, İngiltere’nin ilk kadın başbakanıdır. Aynı zamanda Birleşik Krallığın da en uzun süre görev yapan başbakanıdır. Özellikle Soğuk Savaş zamanında Doğu Bloğu ülkeleri ile mücadele etmesi ile dünyaca tanınmıştır. Demir Leydi lakabını da bu sebep ile almıştır.

7. Queen II. Elizabeth

Dünyaya Adını Duyurmuş 11 Kadın

Queen II. Elizabeth, babası VI. George ölünce genç yaşta tahta geçmiştir. Birleşik Krallığın en uzun süre tahtta kalan kraliçesi ünvanını taşıyan Queen II. Elizabeth 1952 yılından günümüze kadar tahttadır. Queen II. Elizabeth tahtta olduğu sürede tam 14 başbakan görmüştür.

8. Marie Curie

Dünyaya Adını Duyurmuş 11 Kadın

Kimyager ve fizikçi olan Marie Curie, radyoaktive üzerine yaptığı araştırmalar sonucunda 2 farklı alanda Nobel Ödülü almaya hak kazanmıştır. Bilim dünyası için sayısız keşifte bulunan Marie Curie’nin en bilinen keşifleri ise polonyum ve radyumu bulmasıdır.

9. Sabiha Gökçen

Dünyaya Adını Duyurmuş 11 Kadın

Atatürk’ün manevi kızı olan Sabiha Gökçen Türkiye’nin ilk kadın pilotu, dünyanın ise ilk kadın savaş pilotudur. Atatürk tarafında pilotluk eğitimine gönderilen Sabiha Gökçen, büyük başarılara imza atmıştır. Sabiha Gökçen kariyeri boyunca 8000 saat uçmuştur.

10. Indria Gandhi

Dünyaya Adını Duyurmuş 11 Kadın

Hindistan’ın ilk ve tek kadın başbakanı olan Indria Gandhi, aynı zamanda en uzun süre görev yapan 2. başbakan olmuştur. Başbakan olduğu sürede Doğu Pakistan’ı özgürlüğe kavuşturmuş ve Hindistan için çeşitli reformlar yapmıştır. Ne yazık ki iki yakın koruması tarafından suikaste uğramıştır.

11. Zübeyde Hanım

Dünya'ya Adını Duyurmuş 11 Kadın

Dünya’ya adını duyurmuş kadın listemizin 11. sırasında Atatürk’ün annesi olan Zübeyde Hanım’a yer verdik. Kendisi 1857 doğumludur. Aslen Karamanlı olan Zübeyde Hanım, 14 Ocak 1923’te İzmir’de vefat etmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve aziz koruyucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’ü dünyaya getirmekle en kutsal görevi yerine getiren Zübeyde Hanım’a şükranlarımızı sunuyoruz.


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç