Dünyaya Açılan Bir Kapı Olarak Yaratıcı Bağımsız Dergiler

5 dk okuma süresi


4
12 Paylaşım, 4 puan

Basılan dergiler içerisinde hobilerinize uyacak ve okurken size bir şeyler katacak dergiler bulmak zor olabiliyor. Bu sorunun çözümü bağımsız dergilerde olabilir. Son derece yaratıcı olarak, okurken açılan bir kapı sayesinde kendinizi başka bir dünyada bulacağınız bu bağımsız dergiler, gerçek dünyaya dönmenizi engelleyecek. Kendinize ilham verecek dergiler arıyorsanız, sizler için hazırladığımız bu listeye bakmalısınız. Keyifli okumalar!

1. Lagom

Dünyaya Açılan Bir Kapı Olarak Yaratıcı Bağımsız Dergiler

Lagom, 2014 yılında Bristol’de Elliot ve Samantha Stocks tarafından kurulan bağımsız bir dergidir. Ziyaret et, yarat ve gevşe bölümlerinden oluşan dergi, okuyucuya farklı konularda bilgi vermek amacıyla çıkarılmaktadır. Derginin çıkarılmasında dünyanın dört bir yanından katkıda bulunan bir ekip çalışmaktadır. İsveççe bir kelime olan Lagom, “çok fazla değil, çok az değil” anlamındadır. Dengeli bir yaşam sürmeye ilişkin bu tema, Lagom’un her sayısına hakimdir. Lagom, düşünceli tarıma, bağımsız seyahate ve hayata dengeli yaklaşıma önem veren bir yaşam tarzı dergisidir. Benzer düşünen yaratıcılardan oluşan küresel bir topluluğu birbirine bağlamayı amaçlar. Aynı zamanda dergi, dünyanın dört bir yanındaki çalışma alanları, restoranlar, evler, başarılı girişimciler ve zanaatkarları içermektedir. Lagom, modern yaşamlarımızda denge duygusuna ulaşmaya yardımcı olan eğlenceler ve hobiler hakkında bilgi edinmek isteyenlerin elinden düşürmeyeceği bir dergidir.

2. Offscreen

Offscreen, özellikle teknolojiye meraklı olanların ilgisini çekebilecek, bağımsız bir dergidir. Bir web tasarımcısı olan Kai Brach tarafından 2012 yılında çıkarılmıştır. Kai, web tasarımcısı olarak 10 yıl çalıştıktan sonra dijitalin hızından yoruldu. Bunun sonucunda da insanları cihazın başından kalkmaya teşvik edecek basılı bir dergi yarattı. Offscreen, teknolojiye eleştirel bakış açısıyla bakan ciddi sohbetler içeriyor. Dergide daha çok teknolojiyi nasıl şekillendirdiğimiz ve teknolojinin bizi nasıl şekillendirdiği üzerinde duruluyor. Buna ek olarak teknolojinin günümüzdeki rolü, insanlığı ilerletme ve zarar verme potansiyeli ve insanın diğer türlerle olan karşılıklı bağımlılığı da inceleniyor. Ayrıca, adil ve sürdürülebilir bir gelecek vizyonu sunan insanlarla yapılan röportajlar sayesinde Offscreen, yeni projelere ve fikirlere ışık tutuyor.

3. Another Escape

Dünyaya Açılan Bir Kapı Olarak Yaratıcı Bağımsız Dergiler

Another Escape, 2012 yılında Rachel Taylor ve Jody Daunton tarafından kurulan bağımsız bir dergidir. Dergi, açık hava yaşam tarzını, çevre yönetimini ve yenileyici yaşamı savunmaktadır. Another Escape, doğadan ilham alan kişilerin hikayelerini kutlayarak, insanları doğal dünyayla bağlantı kurmaya teşvik ediyor. Ayrıca dergi, yaratıcı ve meraklı bireylerden ilham alıyor ve okurlarına yeni şeyler keşfetme fırsatı sunuyor. Derginin Kurucuları, bu dergi sayesinde okuyucuların gezegenimizin aktif bir koruyucusu olabileceğine inanıyor. Kendileri de doğayı korumak adına çevresel etkilerini en aza indirgeyerek Printweek Ödülleri 2017 “Yılın Çevreci Yazıcısı” ödülünü aldı. Bununla da kalmayan dergi, basımda bitkisel bazlı mürekkepler kullanıyor. Baskı kalıplarını, kullanımdan sonra geri dönüştürüyor.

4. Kinfolk

Kinfolk, bir yavaş yaşam dergisidir. Arkadaşlarla bir araya gelerek, iyi yemeklerle anın tadını çıkarma fikri üzerine kuruludur. Üç ayda bir yayınlanan Kinfolk, yaşam kalitesini artırmaya teşvik eden bir dergidir. Dünyanın en bilinen lifestyle dergilerinden olan Kinfolk’a dünyanın her köşesinde denk gelebilirsiniz. Bu dergi, 2011’den beri 100’den fazla ülkede 4 farklı dilde yayınlanmaya devam ediyor. Ev, iş, stil ve kültürü derinlemesine inceleyen Kinfolk, Londra’dan Tokyo’ya kadar yaratıcı bir topluluğu birbirine bağlıyor. Ev, iş, oyun ve yemek konularına odaklanan dergide; tarifler, röportajlar, kişisel hikayeler ve pratik ipuçları yer alıyor. Derginin her sayısı yayınlandığı sezonla ilgili bir konu etrafında ilerliyor. Yaşam hakkında farklı bilgiler öğrenmeyi ve yemek tariflerini sevenlerin vazgeçemeyeceği bir dergidir.

5. Bone Shaker

Dünyaya Açılan Bir Kapı Olarak Yaratıcı Bağımsız Dergiler

Bone Shaker dergisi bisiklet tutkunları için hazırlanmış olan dergilerden bir tanesidir. Üç ayda bir yayınlanan bu dergi, bisikleti ve bisiklet kullanan kişileri kutlamak için yola çıktı. Dünyanın dört bir yanından kişilerin katkılarıyla hazırlanan bu dergi, hayatın güzelliklerini keşfeden hikayeler içeriyor. Dergi, önemli olan bisikletinizin sizi nereye götürdüğü ve yol boyunca neler gördüğünüzdür diyerek yola devam ediyor. Bu sayede bisikletle harika şeyler yapan insanlar ve projeler hakkında makaleler, kişisel hikayeler ve anekdotlar içeriyor. Derginin okuyuculara hem ilham vermesi hem de eğlendirmesi ve farkındalık yaratması amaçlanıyor. Ayrıca okuyucuların hikayelerle daha iyi bağlantı kurmasını sağlamak için güzel fotoğraflar ve illüstrasyonlar da içeriyor.

6. Weapons Of Reason

Weapons of Reason dergisi, 2014 yılında dünyanın büyük sorunlarını araştırmak ve incelemek için çıkarılmaya başladı. Çevremizdeki dünyayı anlama ve bu dünyayı daha iyiye doğru değiştirme arzusundan doğdu. Bunun için de tasarım ve yaratıcılığın gücünden faydalanılmıştır. Dergi, dünyanın karşı karşıya olduğu sorunları anlamaya yönelik bir projeydi. Bu proje ile insanların küresel ve yerel meselelerle daha aktif olarak ilgilenmelerini ve farklı düşünmelerini amaçladı. Sadece sekiz sayı süren bu dergi, çevre, nüfus, sağlık, çatışma ve geçim gibi konuları ele aldı. Weapons of Reason, herkesin okuyabileceği, okuyucularına farklı bakış açıları göstererek ilham verecek, erişilebilir ve bilgilendirici bir dergi.

7. Oh Comely

Dünyaya Açılan Bir Kapı Olarak Yaratıcı Bağımsız Dergiler

Dünyaya açılan bir kapı olarak Oh Comely, 2010 yılında yayınlanmaya başlanan, iki ayda bir çıkarılan yaratıcı ve bağımsız dergiler arasındadır. Dergi, sanat ve müzik editörleri olan dört kişi tarafından ortaklaşa düzenlenmiştir. Oh Comely genç editörlerin, dijital medyada yetişen bir nesil okuyucu için basılı başlıklar ürettiği bir yayın oldu. İnsanların kendilerini daha iyi hissetmesini sağlayan bu dergi, insanlara yaratıcı olma ve yeni şeyler keşfetme konusunda ilham veriyor. Dergide kendin yap, zanaat, yaratıcı kurgu, fotoğraf ve illüstrasyonun yanı sıra okuyucu gönderileri de yer alıyor.

8. Cereal

Seyahat ve stil meraklılarını kendine çeken Cereal dergisi, 2012 yılında kurulmuştur. Yılda iki kez yayınlanan bu dergi; tasarım, sanat ve üslup üzerine hikayeler ve röportajlar içeriyor. Ayrıca seyahat destinasyonları, yiyecek, içecek, ürünler, insanlar ve yerler hakkında da yazılara sahip. Bu içerikleri ile de tasarım bilincine sahip profesyonellerden oluşan küresel bir kitleye ulaşmayı hedefliyor. Yazılan her seyahat noktası önce derginin kurucuları Rosa ve Rich tarafından ziyaret ediliyor. İyice incelenen bu yerler sonrasında ayrıntılarıyla dergide yer alıyor. Mimarlar, sanatçılar ve şeflerle yapılan röportajların yanı sıra özgün denemeler, kısa öyküler ve şiirler de vardır.

9. Standart

Kahve severlerin elinden düşüremeyeceği bu dergi, 2015 yılında kurulmuştur. Standart, iyi kahvenin herkes tarafından erişilebilir olması gerektiği fikriyle başladı. Çıkarılmaya başlandığı ilk günden beri hedefi, kalite odaklı içeriği dünya çapında insanlara ulaştırmak. Dolayısıyla kahveyi sürdürülebilirlik, kişisel gelişim ve fikirlerin birleştiği uygun bir bağlantı noktası haline getirdi. Dergi, kahve dünyasında duyulması gereken önemli sesleri, en büyük sorunları ve fikirleri ilgi odağına taşıyor. Bu zamana kadar verdikleri emekler ile Sprudge tarafından 2017, 2018 ve 2019 yılında “En İyi Kahve Dergisi” başlığıyla ödüllendirilmiştir.

10. Kill Screen

Dünyaya Açılan Bir Kapı Olarak Yaratıcı Bağımsız Dergiler

Evlerimizde kendine yer bulan ve dünyaya açılan bir kapı olarak gördüğümüz bağımsız dergiler, içerdikleri yaratıcı yazılarla bizleri kendine çekiyor. 2009 yılında bir Kicstarter Projesi olarak başlayan Kill Screen dergisi de onlardan biri. Kill Screen, oyun oynamayı sevenlerin elinden bırakamayacağı bir video oyunu dergisi. Kill Screen, oyunun neden önemli olduğunu dünyaya göstermeyi amaçlıyor. Oyun oynamayı ciddiye alan Kill Screen, video oyunlarının ön izleme ve inceleme formatının çok ötesinde yazılara sahip. Geleneksel olarak oyun ve oyunları diğer yaratıcı disiplinlerden ayıran engelleri yıkmak için çalışıyor. Bunun yanında da oyun ruhunu yaratan işler yapanları savunuyorlar.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!