Dünyada Kariyer Hayatındaki Başarılarıyla Fark Yaratan Kadınlar

5 dk okuma süresi


15
12 Paylaşım, 15 puan

Toplantı odasından Hollywood’a kadar kadınlar iş dünyasında varlıklarını duyuruyorlar. 2021’de, erkekler ve kadınlar arasında ücret uçurumu hala var olabilir, ancak #MeToo ve Time’s Up gibi hareketlerin ivmeyi sürdürmesi ve siyasete her zamankinden daha fazla sayıda kadın dahil olmasıyla, kadınlar daha da güçlü. İşte politikadan oyunculuğa, yazarlıktan ekonomiye kadar her işi üstlenip kariyer hayatındaki başarılarıyla dünyada fark yaratan kadınlar… Keyifli okumalar!

1. Angela Merkel

Dünyada Kariyer Hayatındaki Başarılarıyla Fark Yaratan Kadınlar

Almanya başbakanı Merkel, 1954’te Hamburg’ta doğmuştur. 2005 yılında Almanya’nın ilk kadın Şansölyesi oldu ve dördüncü dönemine hizmet ediyor. Kasım 2018’de Merkel, Hıristiyan Demokrat Birliği’nin lideri olarak istifa etti ve 2021’de şansölye olarak başka bir dönem istemeyeceğini açıkladı. Merkel, Avrupa’nın fiili lideri olmaya devam ediyor ve Almanya’yı finansal kriz boyunca yönlendirip büyümeye döndükten sonra bölgenin en büyük ekonomisine liderlik ediyor. Liderliği, Donald Trump’a karşı çıkmaktan, bir milyondan fazla Suriyeli mültecinin Almanya’ya girmesine izin vermeye kadar sahip olduğu kesin rezervi ile belirleniyor. Ekim 2020’de yapılan bir anket, 14 Avrupa ülkesindeki yetişkinlerin %75’inin Merkel’e bölgedeki diğer liderlerden daha fazla güvendiğini ortaya koydu.

2. Kamala Harris

1964’te California’da doğan Kamala Devi Harris, ABD tarihindeki ilk kadın başkan yardımcısıdır. Kariyer hayatındaki başarılarıyla dünyada fark yaratan kadınlar listemize girmeyi başarmıştır. Bu yüksek rütbenin yanı sıra Harris, ilk Afrikalı Amerikalı ve ilk Asya Amerikalı başkan yardımcısıdır. Fakat Harris, ilklere çok yabancı değil. Başkan yardımcısı olmadan önce 2010’da Harris, California’nın başsavcısı olarak görev yapan ilk Afrikalı-Amerikalı ve ilk kadın oldu. Aynı zamanda 2016’da Amerika Birleşik Devletleri Senatosu’na seçilen ilk Hintli-Amerikalı kadındı. Howard Üniversitesi mezunu olarak Harris, başkan yardımcılığını elinde bulunduran tarihsel olarak Siyahi bir kolej veya üniversitenin ilk mezunu olacak.

3. Rihanna

Dünyada Kariyer Hayatındaki Başarılarıyla Fark Yaratan Kadınlar

1988’de Barbados’ta doğan Robyn Rihanna Fenty; şarkıcı, oyuncu ve iş kadınıdır. 2005 yılında ilk iki stüdyo albümünü yapmıştır ve her ikisi de Karayip müziğinden etkilenmiştir. Listelerin zirvesinde yer alan single “Umbrella”, Rihanna’ya ilk Grammy Ödülü’nü kazandırdı ve onu dünya çapında bir şöhrete taşıdı. Dünya çapında 250 milyondan fazla albüm satışı ile Rihanna, tüm zamanların en çok satan müzik sanatçılarından biridir. ABD’de 14 bir numara ve 31 ilk on single ve Birleşik Krallık’ta 30 ilk on single kazandı. Müziğin yanı sıra, Rihanna girişimciliğiyle ve moda endüstrisine olan ilgisi ile tanınır. Kâr amacı gütmeyen kuruluş Clara Lionel Foundation, kozmetik markası Fenty Beauty ve LVMH altında moda evi Fenty’nin kurucusudur. 2018 yılında Barbados Hükümeti tarafından eğitim, turizm ve yatırım elçisi olarak atandı.

4. Oprah Winfrey

Oprah Gail Winfrey Amerikalı bir talk-show sunucusu, televizyon yapımcısı, oyuncu, yazar ve hayırseverdir. Tarihte türünün en yüksek izlenen televizyon programı olan ve 1986’dan 2011’e kadar 25 yıl boyunca ulusal sendikasyonda yayınlanan Chicago’dan yayınlanan The Oprah Winfrey Show adlı talk şovu ile tanınır. 2011 yılında, Winfrey OWN kablo kanalını başlattı. Ağın %25,5’i 65 milyon doların üzerinde bir değere sahip. Mart 2020’de, yayıncı ile çok yıllık anlaşmasının bir parçası olarak Covid-19 hakkında bir röportaj programı için Apple TV+’da küçük ekrana geri döndü. Yüzlerce insanı etkileyen Winfrey, 25 yıldır devam eden hit talk show’unu bir medya ve iş imparatorluğuna dönüştürdü.

5. Sheryl Sandberg

Dünyada Kariyer Hayatındaki Başarılarıyla Fark Yaratan Kadınlar

İş dünyasının tanınan isimlerinden biri olan Sanberg, Facebook’ta COO görevinde bulunuyor. Yani kendisi Mark Zucherberg harici en kuvvetli yönetici konumunda. Sanberg sadece pazarlama ve satış değil aynı zamanda iş geliştirme ve iletişim gibi birçok farklı alanda görev yapıyor. 1969’da Washington’da dünyaya gelen Sanberg, daha önce ABD Hazine Bakanlığında ve Google’da da çalışmıştır. Facebook’un Operasyon Direktörü olan Sanberg, 2009’da Business Week tarafından ‘Web’deki En Etkili 25 Kişi’, 2012’de Time tarafından ‘Dünyada En Etkili 100 Kişi’, birçok kez de Forbes tarafından ‘Dünyanın En güçlü 100 Kadını’ arasında listelenmişti.

6. Beyoncé

Beyoncé, Amerikalı şarkıcı, söz yazarı, oyuncu, yönetmen ve plak yapımcısıdır. Sahne ismi ile ‘Beyoncé’ olsa da tam adı Beyoncé Giselle Knowles-Carter’dır. 1981’de Teksas’ta doğup büyümüş, çocukken çeşitli şarkı ve dans yarışmalarında sahne almıştır. 1990’ların sonunda tüm zamanların en çok satan kız gruplarından biri olan Destiny’s Child’ın baş şarkıcısı olarak ün kazandı. Aralarında ABD Billboard Hot 100 bir numaralı single’ları “Crazy in Love” ve “Baby Boy” ile ilk solo albümü Dangerously in Love yayınlandı. Beyonce’nin eşi Jay-Z ile On The Run II stadyum turu, toplamda 250 milyon dolardan fazla hasılat yaptı. Nisan 2019’da pop yıldızı, Coachella’daki çığır açan 2018 performansı hakkında canlı bir albüm ve Netflix özel bölümü olan ‘Homecoming’i yayınladı.

7. Dana Walden

Dünyada Kariyer Hayatındaki Başarılarıyla Fark Yaratan Kadınlar

1964 doğumlu Walden, Amerikalı bir iş kadını ve Walt Disney Television Eğlence Başkanıdır. 1999’da Walden ve Gary Newman, Fox stüdyosunun eş başkanları ve CEO’luğunu yaptılar. İkili, 2014 yılında Fox Television Group’un başkan-CEO’luğuna terfi etti. Ekim 2018’de, Walden’ın 21st Century Fox’un önemli eğlence varlıklarını The Walt Disney Company tarafından satın almasının ardından Fox’tan ayrılıp Disney Television Studios ve Disney-ABC Television Group’un başkanı olacağı açıklandı. Walden, 20th Century Fox TV, ABC Studios, Freeform ağı, ABC’ye ait TV istasyonları, ABC Entertainment ve diğer birkaç bölümün başında. Walen aynı zamanda Haziran 2018’de Live Nation Entertainment’ın yönetim kuruluna seçildi.

8. Vera Wang

Vera Ellen Wang, New York’ta doğmuş ve büyümüştür ve Çin asıllıdır. Wang, Sarah Lawrence Koleji’nden mezun olur olmaz Vogue’da editör olarak işe alındı ve bu onu derginin en genç editörü yaptı. Vogue’da 17 yıl kaldı ve 1987’de 2 yıl çalıştığı Ralph Lauren’e katıldı. 40 yaşında istifa etti ve bağımsız bir gelinlik tasarımcısı oldu. Wang’in tasarımları birçok ünlü şarkıcı, oyuncu ve ikon tarafından giyildi. 23 Ekim 2001’de Vera Wang on Weddings adlı kitabını çıkarttı. Haziran 2005’te Council of Fashion Designers of America Yılın Kadın Giyim Tasarımcısı ödülünü kazandı. 2006 yılında Wang, birçok katlı mağazalar zinciri olan Kohl’s ile kendilerine özel Simply Vera adlı daha ucuz bir hazır giyim serisi üretmek için bir anlaşmaya vardı. Forbes, 2018 yılında onu Amerika’nın En Zengin Kendi Kendini Yapan Kadınları listesinde 34. sıraya yerleştirdi.

9. Viola Davis

1965 doğumlu Viola Davis Amerikalı oyuncu ve yapımcıdır. Akademi Ödülü, Primetime Emmy Ödülü ve iki Tony Ödülü kazarak “Triple Crown of Acting” ödülünü alan ilk Afrikalı-Amerikalı olmuştur. Time dergisi, 2012 ve 2017 yıllarında onu dünyanın en etkili 100 kişisinden biri olarak adlandırdı. Aynı zamanda 2017’de Hollywood Walk of Fame’de bir yıldız aldı. 2020’de The New York Times, Davis’i “21. Yüzyılın En Büyük 25 Erkek Oyuncusu” listesinde dokuzuncu olarak sıraladı. Davis, Julliard eğitimli bir aktördür ve kariyeri boyunca önemli bir çalışma grubu yaratmıştır, ancak “How To Get Away With Murder” ile üstlendiği başrol sayesinde gerçek bir ses getirmeyi başarmıştır.

10. Emma Watson

Dünyada Kariyer Hayatındaki Başarılarıyla Fark Yaratan Kadınlar

15 Nisan 1990 doğumlu Emma Charlotte Duerre Watson İngiliz oyuncu, model ve aktivisttir. Hem gişe rekorları kıran filmlerde hem de bağımsız filmlerdeki rollerde yer almıştır. Watson, aynı zamanda kadın hakları çalışmalarıyla da tanındı. Watson, 2011’den 2014’e kadar film yapımının yanı sıra eğitimine devam etti. Mayıs 2014’te Brown Üniversitesi’nden İngiliz edebiyatı alanında lisans derecesi ile mezun oldu. Aynı yıl, BM Kadın İyi Niyet elçisi olarak atandı. BM’de cinsiyet eşitliğini savunan HeForShe kampanyasının başlamasında büyük bir yardımcı oldu. 2015 yılında Time dergisi tarafından dünyanın en etkili 100 kişisinden biri seçildi. Watson, dış politika konusunda liderlere danışarak 2019 yılında G7 kadın hakları danışmasına atandı.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!