Dünya’nın Gelmiş Geçmiş En Ünlü 10 Sanatçısı

5 dk okuma süresi


8
19 Paylaşım, 8 puan

Sanat tarihi adını altın harflerle yazmış başarılı sanatçılarla doludur. Kimisi resim alanında kimisi müzik alanında kendi dönemleri itibariyle önemli figürler haline gelmiştir. Kimisi ününü yaşarken elde etmiş kimisinin eserleri ise ölümünden sonra değer görmüştür. Birçok alanda eserler vermiş olan sanatçılar, ortaya başarılı işler koyarak ilgi çekmeyi başarmıştır. Dünya’nın rönesans döneminden 2000’li yıllarına dek dayanan gelmiş geçmiş en ünlü 10 sanatçısı arasında yer alan bu isimler popülerliklerini halen korumaktadır. Kendi dönemlerine ışık tutan bu isimlerden ilham alabileceğiniz içeriğimizi sizler için derledik. Keyifli okumalar!

1. Antonio Canova

Dünya’nın Gelmiş Geçmiş En Ünlü 10 Sanatçısı

İtalyan heykeltraş Antonio Canova, yeni klasik dönemde eserler vermiş başarılı bir sanatçıdır. 16-17. yüzyıllar arasında yaşamış olan sanatçı döneminin en iyisi olarak görülmüştür. Canova, Barok dönemden etkilenmiş ve Giuseppe Bernardi tarafından eğitilmiştir. Ustasının ölümünden sonra kendini geliştiren Canova, en değerli eserleri görmek için İtalya turuna çıkmıştır. Bu turun ardından ise kendi stüdyosunu açarak burada eserler vermeye başlamıştır. Londra’da sergilenen “Theseus and the Minotaur” eseri neo-klasik dönemin başlamasını sağlamıştır. Aynı zamanda bu eseriyle Avrupa’nın en iyi heykeltraşlarından biri olarak adını duyurmuştur. Dini konulardan, mitolojik tanrılar ve kahramanlardan, klasik antik çağlardan esinlenerek eserler ortaya koymuştur.

2. Sappho

Sappho, Midilli adasında yaşamını geçiren bir Arkaik Yunan Dönemi şairidir. Müzik eşliğinde söylenmek üzere yazılan şiirleriyle tanınmaktadır. Antik çağda en büyük lirik şairlerden kabul edilen Sappho’ya “İlham Perisi” gibi isimler verilmiştir. Sappho’nun eserleri büyük oranda kayıptır. Var olanlar ise parça parçadır. Sadece “Afrodit’e Övgü” adlı eseri günümüzde eksiksiz bir şekilde bulunmaktadır. Döneminde Helenistik İskenderiye bilginleri tarafından övülmüştür. Günümüzde ise şiirleri hala değer görmekte ve diğer şairler tarafından ilham alınmaktadır. Şiirlerinin yanı sıra kadınlar arasındaki sevgi ve arzunun simgesi olarak bilinmektedir. Bir rivayete göre Sappho “Phaon” adlı kayıkçıya olan aşkı nedeniyle kayalıklardan atlayarak intihar etmiştir.

3. Carole King

Dünya’nın Gelmiş Geçmiş En Ünlü 10 Sanatçısı

Carole King, Amerikan şarkıcı ve şarkı sözü yazarıdır. ABD’de 20. yüzyılın ikinci yarısının en başarılı kadın söz yazarı seçilmiştir. Birleşik Krallık’ta ise 1962-2005 yılları arasında en başarılı kadın şarkı yazarı seçilmiştir. Bu başarıya listelerde yer alan 61 şarkıya imza atarak ulaşmıştır. King’in başarısı 1960’lı yıllarda birçok sanatçı için yazdığı şarkılarla başladı. 1970’li yıllara kadar şarkı yazarak devam eden sanatçı, bu tarihten itibaren kendi şarkılarını söylemeye başladı. İlk albümü olan “Writer” ile istediği sonucu alamayan Carole, ikinci albümü “Tapestry” ile başarısını taçlandırmıştır. 25 solo albüm yapan sanatçının en başarılı olduğu albüm Tapestry’dir. Dört Grammy Ödülü alan yazar, sanatçı ve söz yazarı olarak iki kez Rock and Roll Onur Listesi’ne girmiştir.

4. Pablo Picasso

Ünlü ressam Pablo Picasso, 1881 yılında İspanya’da dünyaya gözlerini açmıştır. Babasının bir ressam ve resim öğretmeni olması onun da bu alana yönlenmesini etkilemiştir. 1895’te Güzel Sanatlar Okuluna girmeyi başarmasıyla sanata atılmıştır. Eserleri de İspanya’da bir dergi olan Juventut’ta yayınlanmıştır. 1900’da ilk kez Paris’e giden sanatçı, Paris’in Montmartre semtinde bir süre bolca para kazanmayı başardı. Kübizm akımının temellerini atan Picasso, 100,000 baskı, 34,000 kitap resmi, 300 heykel ve daha birçok seramik ve çizim üretmiştir. Bu nedenle en üretken sanatçı olarak Guinness tarafından ödüllendirilmiştir. Dünyanın gelmiş geçmiş en ünlü ressamı Picasso, bütün zamanların en çok eser üreten 10 sanatçısı arasındadır.

5. Dorothy Arzner

Dünya’nın Gelmiş Geçmiş En Ünlü 10 Sanatçısı

Dorothy Arzner, sessiz sinema döneminde Hollywood’da eserler veren Amerikalı film yönetmenidir. 1920’lerden 1940’lara kadar film çekmeye devam etmiştir. Döneminin Hollywood’daki tek kadın yönetmeni olan Arzner, 1970’lere kadar Hollywood’daki başarılı ve uzun bir kariyeri olan sayılı kadın yönetmenlerdendir. 1927-1943 arasında toplam 20 film çeken yönetmen; Katharine Hepburn, Rosalind Russell ve Lucille Ball gibi ünlü aktristlerle çalışmıştır. Bunlarla beraber Dorothy Arzner, Amerika Yönetmenler Birliği’ne katılan ilk kadın yönetmendir. Ayrıca sesli bir film yöneten ilk kadındır. Arzner’in filmleri benzer temalara odaklanmaktadır. Bunlar arasında alışılmadık romantizm vardır. The Wild Party, Honor Among Lovers, Craig’s Wife bu temaya örnek gösterilebilir.

6. Milan Kundera

Milan Kundera, “Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği” adlı kitabıyla tanınan Çek yazardır. 1975 yılında Fransa’ya sürgüne gönderilmiş, 1981 yılında ise Fransa vatandaşlığına geçmiştir. 1979 yılında Çek vatandaşlığı iptal edilmiş ancak 2019 yılında vatandaşlığını geri alabilmiştir. Müzisyen olan babası tarafından piyano dersleri alan Kundera, üniversite eğitimini edebiyat ve estetik üzerine tamamlamıştır. Ardından Prag Film Akademisi’nde film ve senaryo eğitimi almıştır. Kendisini Fransız olarak gören Kundera, eserlerini de Fransız Edebiyatı içerisinde değerlendirilmesi gerektiğini savunmaktadır. Ülkesindeki sıkıntıların farkında olan yazar, “Şaka” adlı kitabında bunlara değinir. Yazdıkları nedeniyle 1989 yılındaki Kadife Devrimi’nin öncesinde Çekoslavakya’daki komünist rejim Milan Kundera’nın kitaplarını yasaklar. Böylece Fransa’ya iltica etmek durumunda kalır.

7. Alberto Giacometti

Dünya’nın Gelmiş Geçmiş En Ünlü 10 Sanatçısı

İsviçreli heykeltraş Alberto Giacometti, yaşamının çoğunu Paris’te geçirmiş ve orada çalışmıştır. 20. yüzyılın en önemli heykeltraşlarından sayılan sanatçının eserleri genellikle ekspresyonizm, kübizm ve sembolizmden izler taşımaktadır. Çalışmalarında varoluşsal ve fenomenolojik tartışmalar ile felsefi konuları ele almıştır. Giacometti’nin eleştirel yapısı kendi işlerine de yansımıştır. Kendi eserlerinin analizlerini yapan heykeltraş kendisini yetersiz görmektedir. Sürrealizm akımından uzaklaştıktan sonra figüratif heykeller yapmaya başlamıştır. 1940’lı yıllarda Giacometti’yle özdeşleşen uzun, ince figürlerini üretmeye başlamıştır. 1961 yılında Pittsbourgh International Heykelcilik Birincilik Ödülü’nü ve 1962 yılında Venedik Bienali’nde Heykel dalında Büyük Odül’ü alarak dünya çapında tanınmaya başlanmıştır.

8. Françoise Gilot

Françoise Gilot, Fransız ressamdır. Özellikle sulu boya ve seramikte başarısını kanıtlamıştır. Beş yaşındayken ressam olmaya karar veren sanatçı, ressam olan annesi tarafından ilk eğitimini almıştır. Üniversite eğitimini hukuk alanında yapmaya başlasa da sanat için bu eğitimi yarım bırakmıştır. Gilot’un profesyonel kariyeri özel hayatının gölgesinde kalmıştır. Pablo Picasso’yla olan birlikteliğinin bitmesi sonucunda Pablo, Gilot’un eserlerinin satın alınmasını engellemiştir. Ressamlığının yanında başarılı bir yazardır da. Picasso’yla olan birlikteliğinin ardından “Picasso ile Yaşamak” adlı kitabı yazmıştır. Kitap birçok dile çevrilerek bir milyondan fazla kopya satmıştır. Kitabın ardından Picasso, Gilot’dan olan çocuklarını görmeyi reddetmiştir.

9. Lilana Cavani

Lilana Cavani, İtalyan film yönetmenidir. 1974 yılında çektiği “The Night Porter” adlı filmiyle adını dünyaya duyurmuştur. Genellikle filmlerinde tarihsel konuları işleyen yönetmen, uzun metraj filmlerin ve belgesellerin yanı sıra opera da yönetmiştir. Bologna Üniversitesi’nde Edebiyat ve Psikoloji eğitimini tamamlamıştır. Ardından Roma’da bulunan, İkinci Dünya Savaşı’ndan önce Benito Mussolini tarafından açılan “Deneysel Görüntü Yönetmenliği Merkezi’ne” katılmıştır. Burada belgesel film yapımcılığı alanında eğitim almıştır. 1965 yılında çektiği belgeselle Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan Ödülü’nü almıştır. Dünya’nın en ünlü 10 sanatçısı arasında Lilana Cavani, belgeselleriyle gelmiş geçmiş en başarılı yönetmenlerden biridir.

10. Hilary Mantel

Dünya’nın Gelmiş Geçmiş En Ünlü 10 Sanatçısı

Kısa hikayeleri, tarihsel hikayeleri ve romanlarıyla tanınan Hilary Mantel, İngiliz yazardır. Mantel romanlarıyla iki defa “Booker Prize” tarafından ödüllendirilmiştir. İlki 2009 yılında “Wolf Hall”, ikincisi ise 2012 yılında “Bring Up the Bodies” kitabıyla olmuştur. Yazar, bu ödülü iki defa kazanan ilk kadın olma özelliği göstermektedir. Wolf Hall kitabı VIII. Henry’nin bakanı olan Thomas Cromwell hakkında tarihsel bir romandı. İlk romanını 1985 yılında yayınlayan sanatçı, ilk yazısını Fransız Devrimi hakkında kaleme almıştır. Film eleştirileri, gözlemler, makaleler Mantel’in yazdığı türler arasındadır. Başarısıyla gelmiş geçmiş, Dünya’nın en ünlü 10 sanatçısı arasında Hilary Mantel’i saymak mümkündür.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
47
Beğen
Mutlu Mutlu
25
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
21
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
10
Üzgün
Olamaz Olamaz
8
Olamaz
Kızgın Kızgın
12
Kızgın
Komik Komik
9
Komik
İlginç İlginç
21
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!