Dünyanın Farklı Bölgelerinden Doğal Atmosferleriyle Büyüleyen Göller

6 dk okuma süresi


5
13 Paylaşım, 5 puan

Durgunlukları ve insanı büyüleyen geniş hacimleriyle göller, çoğunlukla hepimizi heyecanlandıran doğal manzaraların başında yer almaktadır. Eşsiz güzellikleri ve ihtişamlı çevreleriyle kendilerine her daim bir sever kitlesi yaratmayı başarmışlardır. Çağımızın en büyük sorunlarından biri olarak görülen kuraklık sıkıntısını da yakından ilgilendiren konulardan biri, göllerdeki suların çekilmesi olayıdır. İçeriğimizde eğlenebilmek adına yaşadığımız dünyanın farklı bölgelerinden harikulade doğal atmosferleriyle bizleri büyüleyen ihtişamlı göller listemizi hazırladık. Derlememizi incelerken su konusunda hassas olmayı ve tasarruf yanlısı politikalar izlemeyi göz önünde bulundurmak oldukça önemli olacaktır. Herkese bilinçli ve keyifli okumalar dileriz!

1. Vostok Gölü

Dünyanın Farklı Bölgelerinden Doğal Atmosferleriyle Büyüleyen Göller

Göl denilince aklımıza genel olarak kocaman bir genişliğe sahip mavi su birikintileri gelmektedir. Vostok Gölü ise bizi, bildiklerimizden şaşırtacak bir niteliktedir. Dünyanın en soğuk bölgelerinden biri olan Antartika’da yer alan Vostok, epey büyük bir buz gölüdür. Rusya’da bulunan bir araştırma merkezine de oldukça yakındır. Buz tabakalarının orta kısmında bulunan göl, üstteki varlığının yanı sıra, dört bin metre de görünen yüzeyin altında varlık barındırmaktadır. Yaklaşık on beş milyon yıldır, dünya bu korkutucu buz gölünden habersiz bir şekilde yaşamaktadır. Rusça “doğu” manasına gelen Vostok sözcüğü, göle ismini vermektedir. Gölün ilk keşfi uçak ile gökyüzünde gezen bir grup araştırmacının, buzulların ortasında geniş bir düzlük keşfetmesiyle gerçekleşmiştir.

2. Como Gölü

Avrupa’da bulunan Como Gölü, güzel seyir keyfi ile pek çok insanı büyülemektedir. İtalya’nın kuzey kesimlerinde yer alan göl, yüz kırk altı kilometrekarelik bir alana sahiptir. Pek çok ünlü sanatçının bu gölün yakınında evi bulunmaktadır. Gölün şekli çoğu araştırmacı tarafından “Y” harfine benzetilmektedir. Gölün merkezinde feribot servisleri bulunmaktadır. Akdeniz ikliminin hâkim olduğu gölün etrafında esen ılıman rüzgârlar ve tropikal bitkiler, göle oldukça çekici bir görüntü vermektedir. Como Gölü, doğa seyrinin yanı sıra önemli bir ticaret merkezi konumuna gelmiştir ve her yıl pek çok turisti ağırlamaktadır. Çevresindeki sosyal tesislerde, yemek yemek ve alışveriş yapmak için dükkânlar bulunmaktadır. Deniz ürünlerinin ağırlıklı olduğu mutfağının lezzetinin ise, fazlasıyla beğenildiği söylenmektedir.

3. Salar De Uyuni Gölü

Dünyanın Farklı Bölgelerinden Doğal Atmosferleriyle Büyüleyen Göller

Fotoğraflarıyla insanı adeta bir hayal dünyasına götüren Salar De Uyuni Gölü, Bolivya’da yer almaktadır. Dünyanın en büyük tuz göllerinden birisini oluşturmaktadır. Tuzlar, gecelerin serin ve sert havası nedeniyle çoğu zaman bir buz görünümünde gözükmektedir. Sabahları güneş ışığının göle vurmasıyla enfes manzaralara şahit olunmaktadır. Göl üzerinde yürüyüş yaparken tuz kristalleri gıcırdayan sesler çıkartmaktadır. Flamingolar için önemli bir yaşam kaynağı olan göl, günümüzde turistler için epey beğenilen uğrak bir seyahat noktası konumundadır. Gölün yakınında İnka Adası bulunmaktadır ve bu ada da göl kadar büyük bir üne sahiptir. Kaktüslerle kaplı bir durumda bulunan ada, bisikletle gezmek için uygun bir mekândır.

4. Dove Gölü

Dünyanın oldukça farklı bölgelerinden doğal atmosferleriyle insanı büyüleyen şahane göller içeriğimizin dördüncü sırasında Dove Gölü kendine yer bulmaktadır. Avustralya’da yer alan Dove Gölü, Tazmanya’nın yakınlarındadır. Güvercin Gölü ismi verilen bu göl, dağlarla çevrilidir. Farklı ülkelerden binlerce insan, bu doğal güzelliği görmek için hevesle göle gelmektedir. Gölün hemen çevresinde bulunan dağlardan bazılarında yürüyüşler yapılabilmektedir. Vahşi ve soyu tükenmekte olan pek çok hayvan gölün yakınlarında yaşama alanlarını oluşturmuştur. Bitki florası ve habitatı benzersiz olan Dove Gölü’nün eşsiz manzaraları herkesi büyülemektedir. İsminin ünlü kozmetik markasına ilham verdiği düşünülmektedir. 

5. Oregan Krater Gölü

Dünyanın Farklı Bölgelerinden Doğal Atmosferleriyle Büyüleyen Göller

Dillere destan doğal güzelliğiyle herkesi kendine hayran bırakan göllerden bir diğeri de Oregan’dır. Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Oregan Krater, bir kaldera gölü olma özelliğini taşımaktadır. Volkanik patlamalar sonucunda oluşmuştur. Tertemiz görünümü ve masmavi sularıyla epey merak edilen göller arasında ilk sıralarda gelmektedir. Yaklaşık altı yüz metre derinliğindedir. Derinlik olarak dünyanın yedinci en derin krater gölü unvanına sahiptir. Ünlü bir şelalenin yakınında konumlanmaktadır. Kızılderililer için kutsal bir anlam ifade eden Oregan Krater Gölü, inanışı temsil eden bir toprak parçası olarak belirmektedir. Klamath Destanı, göl ve dağ ile ilgili efsaneler içermektedir.

6. Hillier Gölü

Batı Avustralya’da yer alan göl, pembe rengiyle görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Recherche Takımadaları’nda bulunan Hillier, rengine çok uymasa da esasen bir tuz gölüdür. Gölün tuz oranı oldukça yüksek rakamları göstermektedir. Göle rengini veren ise, pembe sulardır. Uzunluğu altı yüz metre ve genişliği iki yüz elli metre olan gölün keşfi, 1800’lü yılların başında yapılmıştır. Kumsalın ortasında konumlanmakta olan pembe gölün etrafı ise güzel kokulu ağaçlarla sarılıdır. Ormanlarla çevrili Hillier, mikroorganizmaların ilginç özelliklerini renk pigmentleriyle buluşturmaktadır. Pembe renkli sularda yüzmek isteyen insan sayısı bir hayli fazladır ve bu hoş renkli gölün yüzenler açısından herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

7. Tahoe Gölü

Dünyanın Farklı Bölgelerinden Doğal Atmosferleriyle Büyüleyen Göller

Yaşadığımız dünyanın farklı bölgelerinden birbirinden güzel doğal atmosferleriyle hepimizi büyüleyen ihtişamlı göller içeriğimizin yedinci sırasında suları buz gibi olan bir göl yer almaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nin büyük ve geniş hacimli tatlı su göllerinden biri Tahoe Gölü’dür. Etrafı dağlarla sarılıdır ve gölün Kaliforniya’ya sınırı vardır. Alp gölü olmasının yanı sıra büyüklüğü ile de adından sıklıkla söz ettirmektedir. Derinliği beş yüz metrenin üzerindedir. İki milyon yıl önce varlığını ilan etmiştir. Yüksek basınç sonucunda buzullar erimiş ve ardından Tahoe oluşmuştur. Çevresinin ve gölün sularının oldukça soğuk olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda bu soğuk sular epey temizdir ve berrak bir şekilde akmaktadır.

8. Huron Gölü

Listemizin sekizinci sırasında bulunan Huron Gölü, Amerika’da yer alan göllerden bir diğerini oluşturmaktadır. Büyüklük sıralamasına göre dünyanın en büyükleri içerisinde dördüncü sırada yer alarak ilk beşin içine girmeyi başarmaktadır. Gölün çevresinde yaşayan halkın ismi gölle özdeş bir şekilde Hurondur ve bu isim göle, Fransız kâşiflerce verilmiştir. Kolları farklı göllerle bağlantılı şekildedir. Boğaz ile etkileşimde olan bir parçası da vardır. Üzerinden oldukça fazla sayıda batık bulunan Huron Gölü, yeryüzünün en büyük körfezlerinden birine sahiptir. Seyir halindeki gemiler fırtınalarla karşılaştıklarında bu büyük körfezi önemli bir sığınma alanı olarak kullanmaktadır. Genişliği iki yüz kırk beş kilometre gelen gölün uzunluğu ise, üç yüz otuz iki kilometredir.

9. Bled Gölü

Tepeden bakıldığında bir masal diyarını andıran Bled Gölü, turistlerin uğrak noktalarından biridir. Oldukça uzak bir ülkeyi anımsatan kendine has bir havası vardır. Slovenya’da yer alan göl, Alpler ile bitişiktir. Bled Kasabasının hemen yanında bulunmaktadır. Kasabalılar ve bölge halkı için epey önem teşkil eden turistik bir bölgedir. Tektoniktir ve buzullardan meydana gelmiştir. Küçük bir ada üstünde konumlanmaktadır. Etrafında tarihi eserler ve müzeler yer almaktadır. Ucunda beliren Zaka Vadisi doğaseverlerin dikkatini çekmekte başarılıdır. Gölün bölgesindeki restoranlardaki yemekler yabancılar tarafından fazlasıyla beğenilmektedir. Bölgenin en meşhur yemeği kremalı hamur işleridir. Adanın üzerinde yer alan tarihi eserler barok mimariyi en iyi şekilde yansıtmaktadır.

10. Kawaguchi Gölü

Dünyanın Farklı Bölgelerinden Doğal Atmosferleriyle Büyüleyen Göller

Dünyanın pek çok farklı bölgelerinden doğal atmosferleriyle büyüleyen hayran kalınası göller listemizin son maddesinde Kawaguchi ilginç ismiyle kendine yer bulmaktadır. Meşhur Fuji Dağı ile yan yana konumlanan Kawaguchi, Japonya’da yer almaktadır. Genişliği epey büyüktür. Milli Parkın sınırları içerisinde korumaya alınan göl, Dünya Mirası Listesi’nde kendine yer edinmeyi başarmıştır. Yaklaşık on beş buçuk metre kadar bir derinliğe sahiptir. Milli Park sınırlarında olması nedeniyle etrafında sosyalleşmek için pek çok alan da vardır. Kafe- restoran ve oteller hakkında ayrıntılı yorumlar internet üzerinden kısa bir araştırmayla bulunabilmektedir. Japonya’yı merak eden heyecanlı turistler, gölü ve dağı görmeden buradan ayrılmak istememektedir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!