Dünyanın En Tuhaf Guinness Rekorlar Listesi

4 dk okuma süresi


6

2000 yılına kadar olan adıyla guinness rekorlar kitabı veya yeni adıyla Guinness dünya rekorları; insanı, doğayı, hayvanları, bitkileri kısaca yaşamı içine almaktadır. Yaşamda bulunan her şeyin rekorunu içinde barındıran bu liste her yıl yenilenerek kitap şeklinde sunulmaktadır. Bu kitapta aklınıza gelebilecek her şeyin rekoru vardır. Daha da önemlisi dünyanın tahmin edemeyeceğiniz ve en tuhaf rekorlar listesi, guinness kitabında bulunmaktadır. Sizin için bu rekorlardan en tuhaf olanlarını derledik. Keyifli okumalar!

1. Dünyanın En Doğurgan Kadını

Dünyanın En Tuhaf Guinness Rekorlar Listesi

18. yüzyılda yaşamış olan Valentina Vassilyeva Rusya’da doğmuştur. Valentina Vassilyeva, Feodor Vassilyev’ın ilk eşidir. Yetmiş altı yaşına kadar yaşayan Valentina Vassilyeva yaşadığı süre boyunca tam tamına yirmi yedi doğum yapmıştır. Vassilyeva yirmi yedi doğumdan altmış dokuz tane çocuk doğurmuştur. Doğurduğu çocuklarından küçük yaşta ölen ikizleri hariç altmış yedisi uzun süre boyunca hayatta kalmışlardır. Valentina Vassilyeva on altı defa ikiz, yedi defa üçüz, dört defa da dördüz bebek doğurmuştur. Böylece Valentina Vassilyeva guinness rekorlar kitabında gelmiş geçmiş en doğurgan anne olarak kayıtlara geçmiştir.

2. Dünyanın En Yaşlı Oyuncusu

Japonya’da yaşayan Hamako Mori guinness rekorlar listesine dünyanın en yaşlı oyuncusu olarak adını yazdırmayı başarmıştır. Oyuncu Babaanne lakabıyla da tanınan Hamako Mori tam otuz dokuz yıldır oyun oynamaktadır. Hem bilgisayar hem de konsol oyunları oynayan oyuncu babaannenin lakabı, kendi açtığı youtube kanalından gelmektedir. Doksan yaşındaki Hamako Mori youtube kanalında oynadığı oyunları paylaşırken aynı zamanda hediye gelen kutuların açılışına dair videolar da çekmektedir. Oyuncu babaanne Mori, hayatından çok memnun olduğunu ve oyun oynamayı çok sevdiğini de dile getirmektedir.

3. Dünyanın En Elastik Adamı

Dünyanın En Tuhaf Guinness Rekorlar Listesi

Guinness rekorlar listesi üçüncü sırasında tarihe geçmiş en tuhaf adam olan Garry Turner bulunmaktadır. Garry Turner Guinness rekorlar listesine adını dünyanın en esnek derili adamı olmasıyla yazdırmıştır. Üstelik İngiltere’li Garry Turner’ın sadece cildi değil kemikleri ve dokuları da cildi kadar esnek durumdadır. Garry Turner bu listeye girmesini ehlers-danlos sendromuna borçludur. Doğuştan gelen bu sendromu Garry’nin guinness rekorlar listesine girmesini sağlamıştır. Bu sendrom aynı zamanda Garry’nin çok kolay yaralanmasına da sebep olmaktadır. Garry doğuştan gelen esnekliğini kullanarak sirklerde çalışmaktadır.

4. Dünyanın En Büyük Star Wars Koleksiyonu

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde yaşayan Steve Sansweet koyu bir star wars (yıldız savaşları) hayranıdır. Star Wars film serisinin pek çok hayranı olsa da tam üç yüz bin parçalı koleksiyonuyla Steve Sansweet diğer hayranlardan ayrılmaktadır. Koleksiyonu toplamaya 1977’de başlayan Steve kendisine küçük bir star wars müzesi açmıştır. Bu müzede topladığı star wars koleksiyonunu sergileyen Steve Sansweet bazen açık artırmayla koleksiyonundaki parçaları satmaktadır. Kazandığı parayla ise yeni star wars oyuncakları alarak koleksiyonunu daha da fazla genişletmektedir.

5. Dünyanın En Kıllı Ailesi

Dünyanın En Tuhaf Guinness Rekorlar Listesi

Meksikalı Aceves ailesi dünyanın en kıllı ailesi olma özelliğine sahiptirler. Aceves ailesindeki kadınların da erkeklerin de vücutlarında anormal derecede kıl bulunmaktadır. Pek çok bilim adamının da ilgisini çeken aile de tam otuz kişi hipertrikoz denen ve onları dünyanın en kıllı ailesi yapan hastalığa sahiptirler. Bilim adamlarının da dikkatini çeken aile hipertrikozun sebep olduğu aşırı kıllanma yüzünden sosyal hayatlarında pek çok zorluk yaşamaktadırlar. Ailedeki belli kişiler bu özelliklerinden dolayı sirkte de çalışmıştır. Aceves ailesinin “Chuy Kurt Adam” adlı belgesel filmi de yapılacaktır.

6. Dünyanın En Hileli Seçimi

1927 yılında Liberya’da gerçekleşen dünyanın en hileli seçimi Charles D. B.’nin rakibi Thomas J. Faulkner’i ezici bir galibiyetle yenmesiyle sonuçlanmıştır. Seçim sonucunda True Whig Partisinden aday olan Charles Dunbar Burgess King üçüncü kez başkan olmuştur. Seçimin guinness dünya rekorlar listesine girmesine nüfusun on beş bin olmasına rağmen başkan olan Charles D. Burgess King’in tam iki yüz kırk üç bin oy alırken rakibi olan Thomas J. Faulkner’in de dokuz bin oy alması sebep olmuştur. Nüfusun yirmi beş katı kadar oy çıkmasıyla seçim dünyanın en hileli seçimi olarak guinness rekorlar listesine girmiştir.

7. Dünyanın En Uzun Öpüşmesi

Dünyanın En Tuhaf Guinness Rekorlar Listesi

Dünyanın en uzun süre öpüşme rekoru Taylandlı bir çifte aittir. 2011 yılında Tayland’da sevgililer günü için düzenlenen öpüşme yarışmasında Bankoklu Ekkachai ve Laksana Tiranarat birinci olmuştur. Bankoklu çift hariç başka pek çok çiftin de katıldığı yarışmada uyumaya, oturmaya ve dinlenmeye izin verilmemiştir. Yarışmada ki çiftler yiyecek ve içecek ihtiyaçlarını pipetlerle karşılamışlar ancak bu sırada da öpüşmeyi bırakmamışlardır. Yarışmayı kazanan Bankoklu Ekkachai ve Laksana Tiranarat çifti aynı zamanda dünya rekorunu da kırmıştır. Tam tamına elli sekiz saat otuz beş dakika elli sekiz saniye boyunca öpüşen çift yarışma sonunda üç bin üç yüz dolar ve iki elmas yüzük kazanmıştır.

8. Dünyanın En Büyük Kar Labirenti

Birbirinden tuhaf rekorlar ile tarihe geçmiş guinness rekorlar listesi dünyanın en büyük labirenti rekorunu da içinde barındırmaktadır. Dünyanın en büyük kar labirenti Polonya’nın Zakopane şehrinde bulunmaktadır. Sadece buz küplerinden oluşan labirent tam iki bin beş yüz metre karelik bir alan kaplamaktadır. Ziyarete açılmış olan dünyanın en büyük kar labirenti her sene daha da genişletilerek kazandığı dünya rekorunu elinde tutmayı başarmaktadır. Yapımında tam altmış bin kar bloğu kullanılan labirente ziyarete gelen turistler labirentten çıkmaya çalışırken de bir hayli zorlanmaktadır.

9. Dünyanın En Dövmeli Kadını

Isobel Varley guinness rekorlar kitabına dünya dövme rekortmeni olarak tarihe geçmiştir. Isobel Varley’in vücudunun yüzde doksan üçü dövmelerle kaplı durumdadır. İlk dövmesini kırk dokuz yaşında yaptıran İngiliz kadın Isobel Varley’in, vücudunun hemen hemen her yerinde dövmeler vardır. Dünya dövme rekortmeni Isobel Varley geçirdiği göğüs kanseri sebebiyle saçları dökülmesinden sonra kafatasını da dövmelerle kaplatmıştır. Böylece yüzü, ayak tabanı ve kulakları hariç tüm vücudunda dövme hakimdir. 2015 yılında hayatını kaybeden Isobel Varley’in dünyanın en fazla dövmeye sahip kadını rekorunu geçebilen birisi halen bulunmamaktadır.

10. Dünyanın En Uzun Tokalaşması

Guinness rekorlar listesi içeriğinde tuhaf rekorlar arasından biri de dünyanın en uzun süre tokalaşma rekorudur. Rekoru bir Ermeni ve bir Türk gerçekleştirmiştir. Gürcistan başkenti Tiflis’te bir araya gelen Deniz Barış ve Oganes Acinyan tam kırk üç saat boyunca tokalaşarak guinness tarihine geçtiler. Kırk üç saat boyunca tokalaşan iki tiyatro oyuncusu ayakta kalmak zorunda kalmışlardır. Ancak ilerleyen saatlerde yorulan Deniz ve Oganes’in zaman zaman da sahneye konulan sandalyeye oturmalarına izin verilmiştir. Bu süreçte oyuncular su ve çay içmişlerdir. Yemek yemek yerine atıştırmalıklarla açlıklarını bastırmışlar ve bu süre zarfında tokalaşmayı hiç bırakmamışlardır.


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen üye girişi yapın!