Dünyanın En Fazla Altın Rezervleri Sahibi 10 Ülkesi

2 dk okuma süresi


7
16 Paylaşım, 7 puan

Son yıllarda yatırımcılarda olduğu gibi pek çok ülkenin merkez bankası “güvenilir liman” olarak öngörülen altına yönelmektedir. Asıl sebebi, Washington’un yaptırım politikaları, jeopolitik ve ticari gerilimlerden dolayı dolara olan güveni sarstı. Dünya genelinde çok sayıda merkez bankası altın rezervleri oranını artırmak için atılımlarda bulundu ve bulunmaya devam ediyor. Altın fiyatlarının nasıl değiştiğini merak edenler şöyle buyursun. Bankaların dolara olan bağlılıklarını azaltmak üzere altına yaptıkları yatırımlarını artıran ülkeler arasında Kazakistan, Rusya ve Türkiye de bulunuyor. dergiCE sizler için dünyanın en fazla altın rezervleri sahibi zengin ülkelerini listeledi. Hep birlikte dünyadaki en zengin ülkeleri incelemeye ne dersiniz…

1. Hindistan

En Fazla Altın Rezervleri

Hindistan Merkez Bankası dünyanın en büyük altın mağazalarından birine sahiptir. Altın rezervleri yaklaşık olarak 560 ton civarındadır. Hindistan’ın dikkat çeken renkli festivalleri ve Ekim-Aralık ayları arasında düğün sezonu oluşundan dolayı altın piyasası oldukça hareketlidir.

2. Hollanda

En Fazla Altın Rezervleri

Hollanda Merkez Bankasında hareketlilik söz konusudur. Bunun nedeni ülkede bulunan ABD’nin altın rezervlerini geri göndermesidir. Bu azalışa rağmen ülkede yaklaşık olarak 612 ton altın rezervi bulunmaktadır.

3. Japonya

Japonya Altın Rezervleri

Dünyanın üçüncü büyük ekonomisine sahip  olan Japonya Merkez bankası, uyguladığı ekonomi taktikleri ile en agresif uygulayıcılardan biri olmuştur. Ülkede bulunan altın miktarı 765 ton civarındadır.

4. İsviçre

En Fazla Altın Rezervleri

Kişi başına düşen milli gelir ile dünyanın en büyük altın rezervine sahip ülkeler arasında yer alan İsviçre bulunmaktadır. II. Dünya Savaşı sırasında benimsediği tarafsız ülke tavrı ile Avrupa’daki altın ticaretinin merkezi haline gelmiştir. Ülkedeki altın rezervi yaklaşık olarak 1.040 ton civarındadır.

5. Çin

Çin Halk Bankası, 2009 yılından itibaren ilk kez altın alım faaliyetini aylık olarak planlayıp paylaşmaya başladı. Ülkede yaklaşık 1.842 ton altın bulunmaktadır.

6. Rusya

Rusya Merkez Bankası, ABD hazinelerinin büyük bir bölümünü satıp ABD dolarından uzaklaşmak adına altın alımına ağırlık vermiştir. Ülkede yaklaşık olarak 1.910 ton civarındadır.

7. Fransa

En Fazla Altın Rezervleri

Fransa’nın merkez bankası son yıllarda altının önemini kavrayıp, altın satımını en aza indirecek bir politika benimsemiştir. Ülkedeki altın miktarı 2.436 ton civarındadır.

8. İtalya

İtalya da yıllardır rezervlerinin büyüklüğünü koruyup, Avrupa Merkez Bankası’ndan yadsınamaz büyüklükte destek almaktadır. Altının ülkeyi ekonomik dalgalanmalardan koruyan en önemli yol olduğunu belirtmiştir. Ülkedeki  altın miktarı 2.451 ton civarındadır.

9. Almanya

Altın rezervlerini önemini bir çok hamlesinde ortaya koyan Almanya küresel finans krizini istikrarlı bir şekilde artan altın alımları sayesinde atlatmıştır. Ülkedeki altın miktarı yaklaşık olarak 3.371 ton’dur.

10. Amerika Birleşik Devletleri

En Fazla Altın Rezervleri

Dünyadaki en büyük altın ve yabancı para rezervlerini elinde bulunduran ABD güçlü bir ekonomiye sahiptir. ABD altının büyük bir çoğunluğu Kentucky’deki Fort Knox’taki altın deposunda bulunmaktadır. Diğer altın depoları ise Philadelphia Mint, Denver Mint, San Francisco Test Ofisi ve West Point Külçe deposudur. Ülkedeki altın miktarı yaklaşık olarak 8.133 tondur.


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
8
Beğen
Mutlu Mutlu
7
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç