Dünyanın Dört Bir Yanından Michelin Yıldızına Sahip Restoranlar

4 dk okuma süresi


4
13 Paylaşım, 4 puan

Dünyanın en ünlü yıldızlarından sayılan Michelin yıldızı, Fransız araba lastiği üreticisi Michelin tarafından otel mutfaklarına ve restoranlara verilen önemli bir prestij ödülüdür. 100’e yakın gizli müfettişin mekânlarda yaptığı gözleme dayalı olarak, birden üçe kadar yıldız verilir ya da verilmez. Michelin yıldızı büyük bir ün ve şöhret getirirken, yıldızın düşürülmesi veya alınması ciddi bir itibar kaybına sebep olmaktadır. Dünyanın dört bir yanından Michelin yıldızına sahip restoranlar listemizi sizler için hazırladık. Sırf bu deneyime sahip olmak için bile seyahat planlamaya değer! Keyifli okumalar!

1. The Fat Duck, Bray – İngiltere

Dünyanın Dört Bir Yanından Michelin Yıldızına Sahip Restoranlar

The Fat Duck, dünyanın en iyi restoranları arasında gösterilen ünlü bir mutfağa sahiptir. İngiltere Bray’de Michelin üç yıldızlı restorandır. 1995 yılında 16. yüzyıldan kalma bir binada açılmıştır. Deneysel ve bilimsel adlandırılabilecek bir tarz içermektedir. Lezzet kapsülleme ve duyusal pişirme sayesinde modern mutfağın ön saflarında yer almaktadır. Heston Bluementhal restoranın şefi ve sahibidir. Likit nitrojen, vakumlama, ultrasound vb. aletler kullanılarak modern pişirme teknikleriyle yemekler yapılmaktadır. Sade ve detaycı bir dekorasyonda laboratuvar titizliğinde hazırlanan tadım ve alakart menüler sunulmaktadır.

2. Noma, Kopenhag – Danimarka

Danimarka’da Kopenhag’ı yemek açısından canlı ve yenilikçi tutan restoranlardan biridir. 2013 yılında restoranın şefi ve sahibi olan Rene Redzepi tarafından kurulmuştur. Mutfak, Nordik bölgelerinde yetişen ürünlerden oluşmaktadır. İskandinav mutfağının yeniden keşfedip yorumlanmasıyla meşhur olmuştur. Nordik bölgesi ürünleri dışında kullandıkları ürünler sadece kakao ve kahvedir. Her masa için bir garson bulunmaktadır ve yemeği masalara servis edenler ise restoranın aşçılarıdır. Şaraplar da yemeklerle uyumlu olarak hafif ve ferah tatlardan oluşmaktadır. Kopenhang’daki tek üç Michelin yıldızlı restorandır.

3. El Celler De Can Roca, Girona – İspanya

Dünyanın Dört Bir Yanından Michelin Yıldızına Sahip Restoranlar

Joan, Josep, Jordi adlı üç kardeş tarafından açılan bir aile restoranıdır. Zihinlerde canlanan genel aile restoranlarından ziyade uluslararası boyutta çok büyük bir üne sahip olmuşlardır. 2009 yılında Michelin Rehberi’ne üç yıldızla yazılmışlardır. Joan Roca mutfakla ilgilenirken, Josep Roca mahzen ile Jordi Roca ise tatlılarla ilgilenmektedir. Klasik tadım menüsü ve 22 tabaklık uzun bir tadım menüsü mevcuttur. Geleneksel Katalan yemekleri yapılmaktadır. Restoranın 60 bin şaraptan oluşan mahzeni mevcuttur. Dekorasyon olarak sade giydirilmiş masalarla ahşap bir zemine sahiptir.

4. Narisawa, Tokyo – Japonya

Japoonya’da yer alan bir Fransız restoranı olarak 2003’te açılmıştır. 2010’da 2 Michelin yıldızını almıştır. Şef Yoshihiro Narisawa tarafından Japonya’nın geleneksel lezzetleri Avrupai pişirme teknikleri ile uygulanmaktadır. Sunumlarıyla mevsimselliğe ve doğaya vurgu yapan bir tarza sahiptir. Ürünler, minimalist bir yaklaşımla hazırlanır. “Topraktan Hediye”, “Denizden Hediye”, “Dağdan Hediye” şeklinde sınıflandırılan yemeklerin yer aldığı tematik bir menüye sahiptir. Dünyanın en ilgi çekici ve ünlü restoranlarından biridir.

5. Al Mahara, Dubai – BAE

Dünyanın Dört Bir Yanından Michelin Yıldızına Sahip Restoranlar

Dünyanın en bilinen otellerinden olan 7 yıldızlı Burj Al Arab’ta yer almaktadır. Michelin Rehberi’nde 2 yıldıza sahiptir. İçerisinde devasa boyutlarda bir akvaryuma bulunmaktadır. Şef Nathan Outlaw tarafından mutfağı yönetilmektedir. Deniz mahsulü ürünleriyle güçlü bir lezzet menüsü oluşturmaktadır. Misafirler, muhteşem servis eşliğinde akvaryumdaki balıkları izleyerek leziz yemekleri tadıyorlar. Özellikle ıstakoz ve kalkan balığı en çok tercih edilenler arasında yer alıyor Şarap rafları dâhi altın kaplamasıyla göz kamaştırıyor. Yemek bölümüne giden geçit altından yapılan deniz kabuğu görünümüyle misafirleri kendisine çekmektedir.

6. Lung King Heen, Hong Kong – Çin

Hong Kong’da yer alan üç Michelin yıldızlı restorandır. Hong Kong’da yaygınlaşmış olan Kanton restoranların en iyilerinden biri olarak bilinir. Minimalist yaklaşımla hazırlanan yemekler, zarif bir sunumla hazırlanarak misafirlerin beğenisine sunulur. Restoranın XO sosu “en iyi çeşni” olarak listelenmiştir. Şef Chan Yan-tak önderliğinde Four Season Hotel’de kurulmuştur. Geleneksel ve yaratıcı bir menüye sahiptir. Deniz ürünlerinin yanı sıra et ve kümes hayvanlarından ürünler de pişirilmektedir. Kapsamlı alakart seçeneklerine sahiptir. Modern ve klasiğin birleştirildiği bir dekorasyona sahiptir.

7. Alinea, Şikago – ABD

Dünyanın Dört Bir Yanından Michelin Yıldızına Sahip Restoranlar

Şikago’nun medarı iftiharı sayılan Alinea, dünyanın dört bir yanından Michelin yıldızına sahip restoranlar arasında üç yıldızla yerini almıştır. Michelin Rehberi’ndeki üç yıldızına 2017 yılında sahip olmuştur. Restoranın açılışı 4 Mayıs 2005 yılında gerçekleşmiştir. Dekor zevkli ve sade, sunumlar için de olağanüstü yorumları yapılmıştır. İsteğe bağlı şarap eşleştirmeleri mevcuttur. Bölgenin geri kalanına karşın yemeklerde geleneksel olmayan bir yaklaşıma sahiptir. Her ziyaretçi için keyifli ve şaşırtıcı bir deneyim sunmasıyla ünlüdür. Mutlaka denenmesi gerekenler arasında trüf mantarlı mantı ve elma ile yapılmış yenilebilir balon tavsiye edilir.

8. Alleno Paris au Pavillon Ledoyen, Paris – Fransa

Geleneksel Fransız mutfağının en ünlü temsilcilerinden tam bir “Parizyen” olarak görülen restorandır. En iyi gurme restoranlardan biridir ve üç yıldızlı Michelin restoranıdır. İlk yılında Michelin yıldızına sahip olan Yannick Alleno restoranın şefi ve sahibidir. 1779’da bir han olarak başlayan serüven 2014’te Alleno tarafından devralınmıştır. Klasik ve gelenekselliğin yanı sıra yenilikçi bir mutfak anlayışı benimsenmiştir. Yemek odası mekanın ruhuna uygun olarak tarihi unsurlar korunarak dekore edilmiştir. Dünyanın dört bir yanından Michelin yıldızına sahip restoranlar arasında eski bir tarihi barındırmasıyla öne çıkmaktadır.

9. Osteria Francescana, Modena – İtalya

Osteria Francescana, İtalyan şef Massimo Bottura’nın İtalya’da açtığı restorandır. 1995 yılında Modena’da kurulmuştur ve Michelin Rehberi tarafından üç yıldızla ödüllendirilmiştir. Dünyanın en iyi mutfaklarından biri olarak kabul edilir. Şef tarafından ekmeğe altın değerinde önem verilmektedir Bölgede yetiştirilen ürünlerin kullanımı önemli görülmektedir. Parmesan peynirinin beş farklı ısı ve dokuda sunulması misafirlerin akıllarında kalan en önemli içeriklerden biridir. Restorana ilk defa gelenlere ise tadım menüsü önerilmektedir. Bu menü, şefin en çok övgü aldığı yemeklerden oluşmaktadır. Restoran dekoratif olarak klasik ve modern bir ambiyansa sahiptir.

10. La Yeon, Seul – Güney Kore

Dünyanın Dört Bir Yanından Michelin Yıldızına Sahip Restoranlar

La Yeon, dünyanın dört bir yanından Michelin yıldızına sahip restoranlar arasında Güney Kore mutfağıyla parlamaktadır. Shilla Seul Hotel’in çatı katında yer almaktadır. Seul’de üç Michelin yıldızlı iki restorandan biridir. Sung-II Kim, La Yeon mutfağının şefidir. Geleneksel Kore yemeklerinin, çağdaş pişirme teknikleri ve yaratıcı sunumlarla birleştirmesiyle bilinir. Güney Kore mutfağının tanıtılması amacıyla başlayan bir eğitim projesiyken dünyanın en ünlü mutfaklardan biri olmuştur. Özellikle ülkenin geleneksel et ve deniz ürünlerinin modern sunumuyla dikkat çekmektedir. Misafirler tarafından muhteşem olarak tanımlanan manzara eşliğinde sakin bir tasarıma sahiptir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!