Dünyanın Dört Bir Yanından En Stil First Lady’ler

5 dk okuma süresi


1
13 Paylaşım, 1 puan

First Lady, seçilmiş kadın başkanlarının eşleri için ABD temelli kullanılan bir kavramdır. Günümüzde bu kavram tüm dünyaya yayılmış ve tüm liderlerin eşleri için kullanılır hale gelmiştir. First Lady’ler sadece lider eşleri olarak değil, modaya yön veren, siyasetin içerisinde yer alan, sosyal sorumluluk projelerinde liderlik üstlenen bir pozisyona sahiptir. Büyülü dünyalarını tarzlarıyla yansıtan, dünyanın dört bir yanından en stil First Lady’ler listemizi sizler için hazırladık. Keyifli okumalar dileriz.

1. Kraliçe Rania – Ürdün

Dünyanın Dört Bir Yanından En Stil First Lady’ler

Tam adıyla Rania el-Abdullah. Bir partide tanıştığı Ürdün Kralı II. Abdullah’la evlenerek Kraliçe Rania ünvanını almıştır. Ürdün’deki siyasi atılımlarının yanı sıra en dikkat çekici yanı ise stili. Tarzı şık ve elegant olarak tanımlanıyor. Arap Müslüman kadınların Batılı tarzını yansıttığı için ilgiyle takip ediliyor. Genelde yıldız parçaları sade bir şekilde kombinliyor. Saçlarında dalgayı, makyajında koyu farları, glossları, pembe tonlu allıkları tercih ediyor. Neon renkleri sıklıkla kullanmayı seviyor ama genelde soft tonları, pudra renklerini ve beyazı tercih ediyor. Dior, Fendi, Alexander McQueen favori markaları arasında yer alıyor.

2. Prenses Süreyya – İran

Süreyya İsfendiyari Bahtiyari, “Mahzun Prenses” olarak tanınıyor. Muhammed Rıza Pehlevi ile evlenerek İran Kraliçesi olmuştur. Şah’la boşanmalarının ardından “Prenses” unvanını almıştır. Onu dünya sahnesinde stil ikonu haline getiren en önemli kıyafeti ise gelinliğidir. Christian Dior imzalı gelinliği, 20 bin marabou tüyü, tül üzerine gümüş işlemeler ve 600 parça elmastan oluşmaktadır. Gelinliği toplamda 15 kilodur. First Lady olarak saç stilinde kısa ya da toplu saçları tercih etmiştir. Takıları gösterişli mücevherlerden oluşmaktadır. Genelde elbise giymeyi tercih eder ve mücevherleriyle elbiselerini parlatır. Renk kullanmaktan asla çekinmemiştir. Chanel ve Dior favori markaları arasında yer almıştır.

3. Imelda Marcos – Filipinler

Dünyanın Dört Bir Yanından En Stil First Lady'ler

Imelda Marcos, eski Filipinler diktatörü Ferdinand Marcos’un eşiydi. Tarihin en önemli ayakkabı koleksiyonuna sahiptir. 7000 adeti aşkın ayakkabıya sahiptir. Bu koleksiyon Filipinler’de özel bir müzede sergilenmektedir. Kıyafetlerinde etnik desenler tercih etmiştir. Tek parça elbiselerinde balon kol sıklıkla yer almıştır. Pembe ve sarı tonlarında kıyafetler genel tercihidir. Ayakkabı koleksiyonunun yanı sıra mücevherlere de ciddi yatırım yapmıştır. Broşları elbiselerinin üzerinde görmek mümkündür. Saç stilinde topuz tercih etmiştir. Imelda Marcos’un ayakkabı alma bağımlılığı, literatüre “İmelde Marcos Sendromu” olarak geçmiştir.

4. Kraliçe Letizia – İspanya

Dünyanın dört bir yanından en stil First Lady’ler arasında Letizia Ortiz Rocasolano da yer alıyor. İspanya Kralı VI. Felipe’nin eşi, İspanya Kraliçesidir. Tek tonlu kıyafetlerden parlak kumaşlara kadar geniş bir yelpazede giyiniyor. Buna rağmen her zaman zarif görünmeyi başarıyor. Cesur renkleri kullanmayı seviyor. Nötr renklerde desenli ve baskılı midi etekleri sıkça tercih ediyor. Yazlık ve günlük görünümlerinde topuklu sandaletleri kullanıyor. Akşam davetlerinde yüksek topuklu ayakkabıları ve özellikle siyah rengi kombinliyor. Stilini tamamlamak için aksesuar olarak zarif küpeleri takıyor. Süet ve kadife kumaşı ayakkabı ve kıyafetlerinde kullanmayı seviyor.

5. Jackie Kennedy – ABD

Dünyanın Dört Bir Yanından En Stil First Lady'ler

Jackie Kennedy, ABD Başkanı John F. Kennedy’nin eşi olarak First Lady olmuştur. Stiliyle öncü, zarif ve yenilikçi olarak görülmüştür. Kısa boynu için V yaka elbiseler tercih etmiştir. Saten ve asimetrik elbiseleri üzerinde sık sık görmek mümkündür. Kıyafetlerinde karmaşık kesimlerden ziyade klasik kesimleri seçmiştir. Dirsek uzunluğunda eldivenlerle elbiselerini tamamlamıştır. Ayrıntılara çok dikkat ettiği için aksesuarlarını da özenle seçmiştir. Bir dizi veya sıralı inci kolyeleri kullanmıştır. Şapkalar bir diğer favorisidir. Büyük gözlükler ve trençkotlar gündelik hayatında yer alır. Takım giyinmekten hoşlanır. Bunun en büyük örneği de Kennedy suikastinde üzerinde bulunan, unutulmaz pembe döpiyesidir. Saçlarında tercihi kısa ve kabarık modellerdir. En sevdiği markalar Givenchy, Dior, Balenciaga ve Chanel’dir.

6. Şeyha Moza – Katar

Katar Şeyhi Hamad bin Khalifa Al Thani ile evlidir. Dünyanın en stil kadınlarından biri olarak görülmektedir. Muhafazakar giyimini ünlü koleksiyonculardan parçalarıyla oluşturmaktadır. Türbanını mücevher iğneleriyle tamamlayarak, saçlarının bir kısmını açıkta bırakmayı tercih eder. Kıyafetleri uzun elbiselerden oluşmaktadır. Elbiselerin açık olan yerlerini kendisine göre revize ettirerek giyer. Renkli giyim tarzını göz alıcı küpelerle tamamlamaktadır. Gözlükleri, türbanla takmayı moda haline getiren isimdir. Kemer de sıklıkla kıyafetlerinde tercih ettiği aksesuarlardandır. Dior, Chanel, Valentino ve Balmain en çok tercih ettiği markalar arasında yer alır.

7. Carla Bruni – Fransa

Dünyanın Dört Bir Yanından En Stil First Lady'ler

Carla Bruni eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin eşidir. Sarkozy olan evliliğinden önce de dünyaca tanınan ünlü bir model ve şarkıcıydı. 90’lı yılların en fazla kazanan modelleri arasındadır. Moda dünyasında tanınan bir isimdir ve ünlü markalarla çalışmıştır. Moda gözünü kullanarak kısa sürede “En stil First Lady’ler” arasında yer almıştır. Parizyen stiliyle zarif ve sade kıyafetleri seçmiştir. Gösterişten uzak düz ve desensiz tercihleriyle görülmüştür. Sportif giyinmekten kaçınmamıştır. Kıyafetlerinde sıklıkla koyu tonları tercih etmiştir. Ayakkabıda topuklunun yanı sıra düz babetlerle kombin yapmıştır. Düz saçlarını omuz hizasında kahküllü kesimle tercih etmiştir. Dior, en çok tercih ettiği markadır.

8. Eva Peron – Arjantin

Dünyanın dört bir yanından en stil First Lady’ler arasında Eva Peron en öncü isimlerden. Stiline verdiği önem “Peron için giydikleri, halkıyla konuşma yöntemiydi.” olarak tanımlanıyor ve bir o kadar da etkili görülüyor. Eva Peron, Arjantin Başkanı Juan Domingo Peron’un eşiydi. Saçları alametifarikası olarak görülmüştür. Her zaman çok parlak görünen saçlara sahipti. Genel olarak sıkı topuz ve kıvırcık açık saçları tercih etmiştir. Büyük, gösterişli şapkalar ve saç aksesuarları takmıştır. Makyajında kırmızı ruj imzası olmuştur. Topuklu, makosen ve sandalet ayakkabıda tercih ettiği modellerdi. Kabarık, desenli elbiseler, blazer ceketlerle ikonik bir tarz yaratmıştır. Paris Moda evlerinin önemli bir müşterisiydi. Dior, Cartier, Jacques Fath markaları en sevdikleri olmuştur.

9. Kraliçe Empress – Japonya

Kraliçe Empress Michiko, Japonya’nın eski İmparatoru Akihito’nun eşidir. Japonya’nın gelini olduğundan beri stili mercek altına alınmıştır. Gelinliği Dior tarafından tasarlanmış ve Yves Saint Laurent tarafından şekillendirilmiştir. Kumaşı ise Japonya’da yapılmıştır. Tasarımcılarına milimetre üzerinden ayarlamalar yaptırmıştır. Kıyafetlerinde soft tonları tercih etmiştir. Kullandığı beyaz, mavi, bej tonları ülkenin kadınları tarafından da örnek alınmıştır. Küçük şapkalar sıkça kullanmıştır. Bazen zarif, bazen gösterişli mücevherler takmıştır. Görünümünü kısa topuklu ayakkabılarla tamamlamıştır. Sade kıyafetlerini broşlarla renklendirmiştir. Kıyafetlerinde Japon malzeme ve tekniklerinin kullanılmasına özen göstermiştir.

10. Prenses Grace – Monaco

Dünyanın Dört Bir Yanından En Stil First Lady'ler

Tüm zamanların stil ikonları arasında yer almaktadır. Monaco Prensliği’nden III. Rainer ile evlenerek Monaco Prensesi olmuştur. Seçkin, modern ve zarif bir stili vardır. Giydiği dantel gelinlik en ilham verici gelinliklerden biri olarak moda tarihine kazınmıştır. Tasarımı MGM Stüdyoları’nda kostüm tasarımdan sorumlu Helen Rose tarafından yapılmıştır. Gece elbiselerinde saten kumaştan yana tercihler yapmıştır. Vücudunu zarif bir şekilde saran tasarımlar kullanmıştır. Günlük hayatında midi elbiseler giymiştir. Moda dünyasının göz bebeği olarak, Gucci kendisine özel eşarp koleksiyonu hazırlamıştır. Hamilelik döneminde Hermes’in kendisinin adını verdiği Kelly Bag çantalarını kullanmıştır. Seçkin mücevherlerini cesur renklerle tamamlamıştır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!