Dünya’dan Uzaya Gönderilen En Garip Nesneler

5 dk okuma süresi


2
12 Paylaşım, 2 puan

Evrimsel süreçte hızla gelişen ve zekasını üstün şekilde kullanmayı öğrenen insan, diğer türler arasında bir adım daha öne çıkarak üzerinde yaşadığı gezegeni keşfetmeye başladı. Bununla yetinmeyenler ve merak etmekte sınır tanımayanlar, gözlerini gökyüzüne çevirerek gözlemlemeye devam etti. Gelişimi sürekli devam eden insanoğlu, bir zamanlar bilmediği, anlamadığı uzayı çözümlemeye başladı ve keşfedecek hale geldi. Tabii ki yapılan çalışmaların amacı sadece keşfetmek değil, kendi varlığını da olası uzaylı medeniyetlere göstermekti. Bunun için birçok araştırmada uzay araçları ile birlikte Dünya’nın anlatıcısı olarak uzay için garip nesneler yollandı. Biz de dergiCE ekibi olarak sizlere, Dünya’dan uzaya gönderilen en garip nesneler listesi hazırladık. İyi okumalar!

1. The Beatles’ın Across The Universe Şarkısı

Dünyadan Uzaya Gönderilen En Garip Nesneler

Müzik denince akla gelen en görkemli gruplardan biri olan The Beatles, yaptığı şarkılarla gezegenimizi birçok defa salladı. 2008’de 40.yılı anısına John Lennon ve Paul McCartney tarafından yazılan Across The Universe, NASA tarafından sinyallerle uzaya yollandı. Fikri gündeme getiren kişi ise The Beatles hayranı olan müzik tarihçisi Martin Lewis. Halihazırda birçok mesajın uzaya yollandığını belirten ve eğlenceli bir şarkının da uzaya mesaj olarak yollanabileceğini söyleyen Lewis, hem olası uzaylı medeniyetlerini The Beatles hayranı yapmak hem de insanlık hakkında eğlenceli bir şekilde bilgilendirme yapmak için garip ve güzel bir yönteme başvurmuş gözüküyor.

2. Futbol Topu

İngiltere’de icat edildiği yıllarda küçük bir grup tarafından oynanan futbol, günümüzde gezegenimizde en çok takip edilen ve oynanan oyun haline gelmiş bulunmakta. Seyirciler tarafından heyecanla izlenen futbol, hala popülerliğinden bir şey kaybetmiş değil. NASA tarafından ilk olarak 1986 yılında yollanan futbol topu Challenger Uzay Mekiği’nin infilak etmesi ile Atlas okyanusuna düşmüştü. Bu olaydan 31 yıl sonra hem düşen mekikte bulunan astronotlar anısına hem de gezegende en çok oynanan oyun olması nedeniyle bir futbol topu NASA tarafından tekrar uzaya yollanıp Dünya yörüngesine yerleştirildi.

3. Tanrı Jüpiter ve Juno’nun Mini Figürleri

Dünyadan Uzaya Gönderilen En Garip Nesneler

Mitolojiler, medeniyetlerin gelişmesinde etkisi yadsınamayacak bir yazılı ya da sözlü efsanelerdir. Etrafını ve varlığını anlamlandırmaya çalışan insan, uzun bir süreçte mitolojileri oluşturmuş ve geliştirmiştir. Birçok mitolojide tanrı isimleri gökteki cisimlerden esinlenilmiştir. Roma mitolojisinde bulunan Jüpiter ve Juno’da binlerce tanrıdan ikisi. NASA tarafından yapılan bir başka uzay araştırmasında Jüpiter’e gönderilen uzay aracının adını Juno koyarak, mitolojik tanrılara da atıfta bulunulmuş. Roma mitolojisinde birbiriyle evli olan Jüpiter ve Juno’nun mini figürleri, Jüpiter gezegenine araştırma için giden uzay aracında yerini alan gerip nesnelerden yalnızca ikisi. Hayal dünyasından çıkıp, fiziksel bir şekilde uzayda yol alan bu nesneler insan türünün geldiği yeri ve kat ettiği muazzam gelişimi gözler önüne seriyor.

4. Sekoya Ağacının Fotoğrafı

İnsan medeniyeti gelişmeden önce gezegenimizde bolca bulunan sekoya ağaçları günümüzde sadece belirli doğal ortamlarda yetişen bir ağaç türü. Sekoya ağaçları, muazzam boyları ve genişlikleriyle gezegende bulunan en büyük ağaç türlerinden biri. Devasa boyutları, biz insanlar için tarif edilemeyecek büyüklükte ve güzellikte olsa da sekoya ağaçları köklerini toprak içine çok fazla derinlikte salamaz ve etrafında fazla ağaç olmasını istemez. Gezegenimizin, devasa olmasına rağmen bir o kadar da hassas olan bu ağacının bir fotoğrafı da olası uzay medeniyetleri için uzaya gönderilmiş. Bu sekoya ağacının fotoğrafı, insanlık için bir elçi olarak hala yoluna devam ediyor.

5. Luke Skywalker’ın Işın Kılıcı

Dünyadan Uzaya Gönderilen En Garip Nesneler

Bir döneme damgasını vurmuş ve günümüzde kült hale gelen Starwars’ın aydınlık taraf kahramanı Luke Skywalker, şimdilerde uzay çalışmalarında yer alan birçok insanın ilham kaynağı, rol modelidir. Karanlık taraf ile mücadele eden Luke Skywalker’ın sahip olduğu en gösterişli nesne ise şüphesiz ki türlü mücadelelere birlikte girdiği ışın kılıcı. Teknolojimiz henüz Starwars evreni kadar gelişme göstermiş olmasa da bu teknolojilerden insanlık olarak pek uzak olduğumuz söylenemez. 2007 yılında, NASA tarafından yedi astronot ile birlikte uzaya gönderilen ışın kılıcı belki de galaktika mücadelelerin insanlık için ilk simgesidir.

6. Cosmic Dancer Heykeli

Arthur Woods’un yaptığı alüminyum heykel de NASA tarafından uzaya gönderilen bir başka garip nesne. Sanat, insan varlığının başlamasıyla birlikte, insan ile gelişmeye, değişmeye devam eden bir olgu. İnsanlık tarihi boyunca hep var olan sanat, çeşitli biçimlerde varlığını sürdürüp insanın olmazsa olmazları arasında yerini almıştır. Dünya’dan uzaya gönderilen en garip nesneler arasında bir sanat eseri olarak yerini bulan bu alüminyum heykel olası diğer uzay medeniyetlerine insanlık ve sanat kavramını tanıtması için uzay sonsuzluğuna yollanmış ve yoluna devam eden bir başka nesne olarak listemizde sizlerle buluşuyor.

7. Mickey Mouse Çizimi

Dünyadan Uzaya Gönderilen En Garip Nesneler

1928 yılında Walt Disney tarafından yaratılan Mickey Mouse, aynı zamanda Walt Disney’in kendisi tarafından seslendirilmiştir. Mickey Mouse yıllarca çizgi filmlerin vazgeçilmez ve en bilinen karakterleri olmaya devam etmiş, günümüzde de bu durumu hala devam ettirmektedir. NASA tarafından uygulamaya koyulan bir uzay programında Mickey Mouse uzaya yollanmıştır. Dünya genelinde neredeyse bütün çocukların kalbini fetheden bu çizgi film karakteri, belki de uzayda bulunan başka akıllı medeniyetlerin çocuklarının da kalbini fetheder.

8. DNA Yapısının Renkli Bir Çizimi

Deoksiribo Nükleik Asit, bilinen kısaltılmış adıyla DNA. Yapılan araştırmalar ve edinilen bilgiler ışığında bünyesinde yaşam bulunduran tek gezegen olan Dünya üzerinde bulunan tüm canlılarda, canlılık prosesleri ve gen aktarımları DNA’lar sayesinde olur. 1977 yılında uzaya gönderilen Vogayer aracında bulunan altın bir plakta yer alan renkli DNA çizimi, insan ve diğer canlıların yapısını olası diğer akıllı medeniyetlere açıklamak için uzaya gönderildi. Başkanlığını Carl Sagan’ın yaptığı kurul, bu yolla herhangi bir iletişim gerçekleştiğinde diğer varlıkların insanlar hakkında bilgi sahibi olmasını amaçlamış ve DNA çizimini yollamaya karar vermişlerdir.

9. Kilden Yapılmış Çömlek Takımı

Kil çömleklerin tarihi, en az insanlık tarihi kadar eskidir. Ateş başında oturmaya başlayan ilkel insanlar, bir şekilde sulu kilin kurutulduğu zaman şeklini koruduğunu ve kullanışlı olduğunu keşfetmiştir. Bu keşifle birlikte yemeklerini kaplara koyabilen, taşıyabilen insan temel ihtiyaçlar dışında, kil çömlekleri sanat eseri olarak da kullanmaya başlamıştır ve bu ürünler günümüzde hala yapılıp kullanılıyor. Bu kadim ürünler yapılan uzay çalışmalarında uzay araçları ile birlikte uzayın derinliklerine gönderilmiş. Başlangıçtan günümüze, günümüzden geleceğe şahit olacak olan kil çömlekler hala derin uzay karanlığında insanlar hakkında bilgi ve izlenim için süzülüyor.

10. Tardigrad

Dünyadan Uzaya Gönderilen En Garip Nesneler

8 kısa bacağı bulunan ve omurgasız hayvanlar grubunda bulunan Tardigrad gezegenimiz üzerinde en dayanıklı canlılardan biridir. Çok zorlu şartlarda yaşamını sürdüren bu canlılar, uzay için yapılacak deneylerde de kullanılmıştır. Su ayısı olarak da bilinen bu canlılar uzayın ölümcül şartlarında araştırma yapmak için uzaya giden uzay mekiği ile fırlatılmış ve çeşitli deneyler ile uzay yaşamı, etkileri ve sonuçları hakkında insan türüne çeşitli bilgiler sağlamıştır. İnsanlık henüz uzay şartlarında yaşayabilecek uyumluluğa sahip olmamakla birlikte, bu hayvanları uzaya göndererek elde edilen sonuçlarla birlikte uzay bilgisini ve yaşam şartları hakkında bilgi sahibi olmuştur.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!