Dünyadaki En Heyecan Verici 10 Dalış Noktası

6 dk okuma süresi


5
10 Paylaşım, 5 puan

Dalış, bir tüp yardımıyla su altı dünyasını keşfetmek için yapılan bir spor dalıdır. Dünyada en fazla ilgi gören ekstrem sporların başında gelir. Amatör ve profesyonel sporcuların sıklıkla tercih ettiği bir spor dalı olup, su altı dünyasını görmek için sizlere fırsat verir. Genellikle bir tüp ve regülatör yardımıyla yapıldığı gibi nefes tutularak ekipmansız bir şekilde de yapılabilir. Bilinmeyene ulaşmanın verdiği haz ile uzun zaman öncesine dayanan bu spor dalı, gelecekte de en çok tercih edilen spor dalları arasındaki yerini koruyacaktır. Dünyadaki 10 dalış noktası başında gelen okyanuslardaki su altı dünyasının en heyecan verici olanlarını sizler için derledik. Keyifli okumalar!

1. Tubbataha Resifi – Filipinler

Dünyadaki En Heyecan Verici 10 Dalış Noktası

Tubbataha Resifi, Filipinler’de bulunan Sulu Deniz’in ortasında yer alır. Tabiat parkı özelliği taşıyan resif, yüksek miktarda deniz türü bulundurduğu için UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır. Kuzey adası deniz kaplumbağalarının yuvalanma alanıdır. Biyolojik çeşitliliğin merkezi olarak bilinen Mercan Üçgeni’nin bir parçasıdır. Tubbataha; 600 balık türü, 360 mercan türü, 11 köpek balığı türü, 13 yunus türü, balinalar ve yeşil deniz kabukları olmak üzere birçok deniz türüne ev sahipliği yapar. Dalışlarda 60 metreye kadar berrak bir görüş alanı elde edilebilir. Amatör dalgıçlar için uygun yerler olduğu gibi deneyimli dalgıçlar için de zorlu dalış alanları mevcuttur. Ağustos ile aralık ayları arası dalış için en uygun zaman aralığıdır. Su sıcaklığı yıl boyunca yaklaşık olarak 27 derece olduğu için yılın herhangi bir zamanında dalış yapılabilir.

2. Galapagos – Ekvator

Galapagos Adaları, Ekvator’un batısında ve Pasifik Okyanusu’nda yer alan bir milli park ve deniz koruma alanıdır. Okyanusta 50,000 kilometre kareye yayılan adalar “Tabiatın Doğası” olarak adlandırılır. Günümüzde de aktif yanardağların bulunduğu Galapagos Adaları soğumuş lav akıntılarından oluşmuştur. Sudaki güçlü akıntılar, dalgalanmalar ve derin su seviyesi gibi değişken koşullardan dolayı daha çok profesyonel dalgıçların tercih ettiği bir yerdir. 28 farklı köpek balığı türü, kaplumbağa, deniz aslanı ve çeşitli balık türleri bulunur. Aynı zamanda dünyanın tek suda yaşayan kertenkelesi de bu adalarda yaşıyor. Yıl boyunca dalış yapılabildiği gibi haziran ve eylül ayları arası daha çok tercih edilen zaman dilimleridir. Bu zaman aralıklarında yapılan her dalışta köpek balıklarını görmek mümkündür.

3. Komodo – Endonezya

Dünyadaki En Heyecan Verici 10 Dalış Noktası

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Komodo Adası, Endonezya’da Doğu Nusa Tenggera eyaletinde bulunan Küçük Sunda adalarının bir parçasıdır. Komodo Milli Parkı’na en yakın olan Labuan Bojo kasabasına gelerek Komodo’ya ulaşım sağlanabilir. Dünyada sadece yedi tane bulunan pembe kumlu plajlardan biri ve dünyanın yaşayan en büyük kertenkelesi olan Komodo ejderi bu adada bulunur. 2011’de Doğanın Yeni Yedi Harikası listesine alınmıştır. Adanın yüz ölçümü 390 km2’dir. Su berraklığı ve 22 ile 29 dereceleri arasında değişen su sıcaklığı ile dalış için en uygun yerlerdendir. Su derinliği yaklaşık 70 metreye kadar ulaşmaktadır. Komodo’da en uygun zamanlar mart ve ekim arası tarihlerdir. Köpek balıkları, renkli mercan kayalıkları ve balık sürüleri ile adrenalin tutkunlarının buluşma noktasıdır.

4. Kardeş Adalar – Kızıldeniz

Mısır’ın sahil şeridinden 60 km uzaklıkta açık deniz adaları olan Kardeş Adalar, doğal koruma alanları arasında yer alır. Kızıldeniz’de bulunan bu adalar birbirine 1 km uzaklıktaki Big Brother Adası ve Little Brother Adası olmak üzere iki adadan oluşur. Resifler, zengin mercanlar ve mükemmel deniz yaşamı ile Kızıldeniz’in en iyi dalış yerlerindendir. Çekiç kafalılar, testere köpek balıkları, gri resif köpek balıkları, silvertip ve beyaz ağızlı resif köpek balıkları gibi birçok köpek balığı türünün de yaşam alanıdır. Adaların duvarları yoğun bir şekilde süngerler, anemonlar ile şaşırtıcı renk ve şekillerde her tür sert ve yumuşak mercanlarla kaplıdır. Bu bölgede Numudia ve Aida adında iki enkaz da bulunmaktadır. Bu batıklar deniz canlıları için de sığınak haline gelmiştir. 40 metreye kadar ulaşan su derinliği 30 metreye kadar görünürlük sunar. Yıl boyunca dalış imkanı sunan suyun sıcaklığı 23 ile 30 derece arasında değişir. Güçlü akım ve yüksek dalgalar sebebiyle daha çok deneyimli dalgıçlar için uygun bir alandır.

5. Büyük Set Resifi – Avustralya

Dünyadaki En Heyecan Verici 10 Dalış Noktası

Büyük Set Resifi, 2900 resif, 940 tane adayı barındıran 344 bin 400 kilometre karelik alanı ile dünyanın en büyük resif sistemidir. Resif, Avustralya’nın sahilinde bulunan Mercan Denizi’ndedir. Geniş canlı çeşitliliğine ev sahipliği yapan ve başlangıcı 18 milyon yıl önceye dayanan resif Dünya Mirası Listesi’nde yer alır. Bu resif mercan polipleri denilen milyarlarca küçük organizmadan oluşur ve canlı organizmalar tarafından yapılmış uzaydan görülebilen dünyanın tek yapısıdır. Deniz ineği, mavi balina, kambur balina, sei balinası gibi nesli tükenmekte olan birçok tür de dahil olmak üzere canlı çeşitliliğinin en fazla olduğu yerlerdendir. Ilık, berrak suları ve birçok tekne turu ile kolay erişilebilirliğinden dolayı dünyadaki sular arasında dalgıçların tercih ettiği en heyecan verici 10 dalış noktası arasında yer almaktadır.

6. Mirissa – Sri Lanka

Mirissa, tropik bir ada olan Sri Lanka’nın güneyinde bulunan Matara Bölgesi’nde bir sahil şehridir. Hint Okyanusu’na kıyısı olan bu bölge aynı zamanda küçük bir balıkçı limanıdır. Balinaların ve yunusların yaşam alanı olduğu için bu canlıların en rahat gözlemlendiği yerlerdendir. Dalış konusunda tecrübesi olmayanlar için ücret karşılığı hizmet veren birçok dalış rehberi bulunmaktadır. Güçlü akıntılar ve dalgalanmalar olmadığı için amatör dalgıçların da tercih ettiği dalış noktalarından biridir. Sunduğu canlı çeşitliliği ve berrak görünürlüğü ile her geçen gün daha fazla tercih edilmektedir. Tropik bir ada olduğu için yılın her döneminde su sıcaklığı dalış için uygun koşullardadır.

7. Cayo Largo – Küba

Dünyadaki En Heyecan Verici 10 Dalış Noktası

Cayo Largo, Küba’da bulunan 25 km uzunluğunda ve 3 km genişliğinde küçük bir tatil adasıdır. Adanın güney tarafındaki su okyanus tabanını gösterecek kadar berrak olduğu gibi kuzey tarafındaki su ise tortuların kara yüzeyinden suya karışmasından dolayı bulanıktır. Bu ada deniz organizmalarının kalıntıları ile milyonlarca yıl boyunca oluşmuş bir kireç taşı adasıdır. Cayo Largo ılık suyu, mercan kayalıkları, tüneller, su altındaki enkazlar, deniz canlısı çeşitliliği, mağaraları ile ilgi çekici ve heyecan verici 10 dalış noktasından biri olarak dünyadaki yerini korumaktadır. Su sıcaklığı 24 ile 29 derece arasında değişmektedir. Yeni başlayan dalgıçlar ve deneyimli dalgıçlar için uygun dalış noktaları bulunmaktadır. Yıl boyunca dalış yapılacağı gibi ekim ve kasım ayları balinalar ile köpek balıklarını görmek için en uygun zamanlardır.

8. Roraima Batığı – Fransa

Martinik Karayiplerde bulunan Fransa’ya bağlı illerden biridir. Ada özelliği taşıyan bu il 350 km sahil şerit uzunluğu ile tropik bir iklime sahiptir. Bu bölgede bulunan Roraima Batığı ise 8 Mayıs 1902’de Pelee Yanardağı’nın patlamasından sonra batan bir İngiliz buharlı kargo gemisidir. Gemi, kıyıdan yaklaşık 300 metre uzaklıkta ve 50 metre derinlikte bulunur. Direklerinin ve baca tabanının hala ayakta olduğu bu kireçlenmiş enkaz diğer dalış yerlerinden farklı olarak hüzünlü bir manzara sunar. Yıllar içinde mercanlar ve süngerler geminin yüzeyini kaplamışlardır. Geminin makine dairesi ve koridoru gibi sağlam kalan bazı alanları canlılar için sığınak haline gelmiştir. Deniz canlılarının üzerinde yuva yaptığı bu enkaz kalıntılarını ve çeşitli deniz canlılarını görmek isteyen dalgıçlar için farklı bir deneyim sunmaktadır.

9. Raja Ampat – Endonezya

Raja Ambat, Endonezya’nın batısında bulunan 1500 adetten oluşan takım adalardır. Raja Ambat takım adaları Ekvator üzerinde yer alır ve dünyanın en zengin deniz biyoçeşitliliğini barındıran Mercan üçgeninin bir parçasını oluşturur. Uluslararası Koruma kuruluşuna göre Raja Ambat bölgesi dünyadaki en fazla deniz yaşamı çeşitliliğine sahip bölgedir. Bu bölge dünyadaki mercan kayalığı ekosisteminin kalbi olarak görülür. Uzak olmasından dolayı daha az ziyaret edildiği için bölge, mercan ekosistemini tehdit edecek unsurlara karşı daha dirençlidir. Hint ve Pasifik Okyanusları arasında kalan bu bölge balık çeşitliliği açısından da büyük önem taşır. 1508 balık türü, 537 mercan türü ve köpek balıkları ile dünyadaki en heyecan verici 10 dalış noktası arasındadır. En iyi görüş için Kasım ve mart ayları en doğru zamanlardır.

10. Cancun – Meksika

Dünyadaki En Heyecan Verici 10 Dalış Noktası

Cancun, Meksika’nın en doğusunda yer alan Yucatan Yarımadası’nda bulunan Karayip Denizi kıyısında bir şehirdir. Yaklaşık 20 km uzunluğunda beyaz kumlu bir plaja sahiptir. Burada 2010 yılında açılan Cancun Su Altı Müzesi vardır. Müze, İngiliz ve Meksikalı heykeltıraşların yaptığı 500 adet heykelin okyanusun farklı yerlerinde 3 ile 6 metre derinliğine daldırılarak oluşturulmuştur. Dalgıçlara alternatif yer oluşturarak mercan resiflerini korumak amacıyla tasarlanmıştır. Ancak heykeller su altında zamanla canlıların yuva yapması ile deformasyona uğrayarak doğallık ile yapaylığın bütünleştiği bir hal almıştır. Dalgıçların da yeni uğrak noktası olan su altı müzesi büyük bir ilgi görmektedir. Derinliği az olan bölgelere yerleştirilen heykeller amatör dalgıçlar için de deneyimlenebilmektedir. Yıl boyunca dalış için uygun koşullara sahiptir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!