Dünyada Tüyler Ürperten En Gizemli Yerler

3 dk okuma süresi


8
23 Paylaşım, 8 puan

Dünyada iki tür insan vardır. İlk olarak paranormal olaylara inananlar ve ikinci olarak daha fazla somut yeryüzüne inananlar… Peki doğaüstü olaylara yaklaşımınızı hiç test ettiniz mi? Bunun için yapmanız gereken, size hazırladığımız dünyada ki en gizemli yerler listesinden birini seçin. Ardından o olaya inancınızı sorgulayın! Yani gecenin bir yarısında, karındeşen Ripper Jack’in izinden ıssız karanlık sokaklara girmeye cesaretiniz var mı? Bermuda üçgeni küçük bir gemiye binerek geçme fikri size cazip geliyor mu? Ya da 19. yüzyıldan kalma tarihi metruk bir binada gerçekleşen cinayetleri duyduğunuzda o konakta bir gece geçirebilir misiniz? Haydi hep birlikte dünyada en gizemli yerler nereleriymiş bir göz atıp, bu yerlerin gizemini çözelim.

1. Edinburgh: Edinburgh Kalesi

Dünyada Gizemli Yerler

Edinburgh Kalesi, bir kayanın üzerine inşa edilmiş 900 yıllık tarihi ve efsanelerin bulunduğu çok eski bir kaledir. Gizemli olmasının sebebi de aslında hakkında söylenen efsanelerdir. Bu kalede 2001 yılında seçilen 9 araştırmacı ile halktan 200 kişilik bir gruba büyük bir paranormal soruşturma yapılmıştır. Soruşturmada kalenin unutulmuş odaları ve çeşitli gizli geçitleri araştırılmıştır. Araştırma sırasında bir çok kişi birbirinden ilginç ve ürkütücü paranormal deneyimleri ve yaşadıklarını anlatmıştır.

2. Prag: Yahudi Mezarlığı

Dünyada Gizemli Yerler

Prag’da bulunan 15. yüzyıla kadar dayanan Avrupa’nın en eski yahudi mezarlığı, arkeologlara göre biraz özeldir. Bunun nedeni toplamda 11 mezarlığın üst üste yığılarak gömülmesidir. Dolayısıyla bu mezarlıkta gömülü bulunan insan sayısı 100 binden fazla olabilir. Kapalı bir alanda, yaklaşık 12.000 birbirine girmiş mezar taşının olması, bu mezarlığın şaşırtıcı derecede gizemli bir yer olduğu hissini vermektedir.

3. San Francisco: Alcatraz Hapishanesi

Dünyada Gizemli Yerler

ABD’deki Alcatraz, en ünlü ve en gizemli hapishanedir. San Francisco Körfezi’ndeki bir adada bulunan bu hapishaneden hiçbir mahkum 11 Haziran 1962 gecesine kadar kaçmayı başaramamıştır. Ta ki Frank Morris, Clarence ve John Anglin kardeşlere kadar… Hücre duvarlarını delip, kazarak hapishaneden kaçmışlardır. Kaçakları bulmak için çok büyük bir operasyon yapılsa da olumlu sonuç alınamamıştır.

4. Londra: Issız Sokaklarda Jack’in İzleri

Dünyada Gizemli Yerler

Tarihin ilk seri katillerinden biri olan Ripper Jack, 18. yüzyılda sisli Londra sokaklarında Whitechapel’de gerçekleştirdiği olayın, katilinin gerçek kimliği hala bilinmemektedir. O zamanda beri söylentiler ve efsaneler günümüze kadar hala devam etmektedir. Zamanda yolculuk yaparak değişmeyen şeritleri ve katilin kurbanlarının bulunduğu yerleri keşfetmek için gizemi çözmek isteyenlerin tercih edebileceği bir yerdir.

5. Moskova: Moskova’nın Gizemli Metrosu

Dünyada Gizemli Yerler

Söylentilere bakılırsa Moskova’daki ikinci bir metronun var olduğu düşünülmektedir. Bunun nedeni soğuk savaş sırasında, bir saldırı ya da savaş durumunda ülkedeki önemli kişilerin kaçmak için kullanacak bir yer planlamasıdır. Bu güne kadar kimse bu metronun varlığını doğrulayamadı, ancak bu konuda efsane hala devam etmektedir. Bazılarına göre, bu metro istasyonunun Kremlin, FSB Merkezi, Savunma Bakanlığı ve Vnoukovo Havaalanı gibi stratejik tesisleri birbirine bağladığı söylenmektedir.

6. Londra: White’s Club

1693 yılında kurulan White’s Club, Londra’da bulunup çok seçkin üyeleri olan gizemli bir yerdi. Mevcut üyeler arasında Prince Charles, Prince William ve Conrad Black gibi isimler bulunmakta. Londra Kulüpler Birliği üyesi olan White’s Club sadece erkeklerin girebileceği bir yerdir. İngilizlerin önde gelen isimleri için ayrılmış olan bu kulüp, İngiliz halkı tarafından çok merak edilmektedir. Çünkü kimse orada neler olup bittiğini bilmiyor, bu durumda kulübe gizemli bir hava vermektedir.

7. New York: Amityville Evi

New York Amityville Evi

Korku filmlerinden hoşlananlar New York’ta bulunan Amityville (Şeytan Evi) adını mutlaka duymuştur. Filmi de çekilen bu yer de, 14 Kasım 1974 gecesi bir aile trajedisi gerçekleşmiştir. 23 yaşındaki Ronald DeFeo Jr; annesini, babasını ve 4 erkek kardeşini öldürmüş. Cinayet işlendiği sırada ona öldürmesini söyleyen sesleri duyduğunu ifade etmiştir. İlginç olan ise olaydan bir yıl sonra, Lutz ailesi eve taşınmış. Evde bir çok garip olayla karşı karşıya kaldıklarını belirterek, evi hızla terk etmişlerdir.

8. Miami: Bermuda Şeytan Üçgeni

Dünyadaki gizemli yerler denildiği zaman akla gelen ilk yer; Bermuda Şeytan Üçgenidir. Bermuda, Porto Riko ve Miami’yi birbirine bağlayan yerdedir. 40 yıldan fazla süredir, tekneler ve uçaklar dahil, açıklanamayan sebeplerle kaybolmaların merkezi haline gelmiştir. Bazı efsanelere göre, bu kaybolmaların dünya dışı olaylardan, bir uçağı düşürebilecek manyetik alanlardan kaynaklanabileceği söylenmektedir. Burada her yıl ortalama 4 uçak ve 20 tekne arkalarında hiç iz bırakmadan kaybolmaktadır. Burayı gizemli yapan durum, bu kaybolmaların olmasıdır.

9. Kanada: The Banff Springs Hotel

Dünyada Gizemli Yerler

Kanada’daki bu hotel için birçok hayalet öyküsü ve gizemli etkinliklerin ev sahibi olduğu anlatılmaktadır. Özellikle hoteldeki 873 numaralı odada soğuk kanlılıkla öldürülen bir ailenin hikayeleri söylenmektedir. En ilginç yönü ise bir kaybolup bir ortaya çıkan kapıcının varlığıdır.

10. Romanya: Transilvanya

Dünyada Gizemli Yerler

Romanya’nın ortasında çoğu kasabada taştan yapılmış orta çağdan kalma bir çok şato bulunmaktadır. Vampir efsanelerinden hatırlayacağımız Kont Drakula isminde vampirin bu gotik şatolarda ki efsaneleri halen günümüze kadar gelmiştir. Dünyada ki farklı ülkelerden pek çok turist, korku dolu atmosferi solumak ve gizemli yerler arasında Transilvanya’yı keşfetmek üzere ziyaret gerçekleştirmektedir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
11
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
9
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
7
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!