Dünyada Trafiğin En Yoğun Olduğu Şehirler

3 dk okuma süresi


8
10 Paylaşım, 8 puan

Trafik şüphesiz hepimizin günlük hayatının en büyük problemlerinden biridir. Özellikle de İstanbul gibi metropol şehirlerde oturuyorsanız yolculukların cehenneme dönmesi kuvvetle muhtemeldir. dergiCE ekibi olarak biz de, bu trafik sıkışıklığında yolculuğunuzu biraz olsun keyiflendirmek için sizlere dünyada trafiğin en yoğun olduğu şehirler nereleri olduğunu araştırdık. Keyifli okumalar!

1. Moskova / Rusya

Dünyada Trafiğin En Yoğun Olduğu Şehirler

Dünyada trafiğin en yoğun olduğu şehirler sıralamamızın ilk sırasını toplam 18 milyonluk nüfusa ulaşan Rusya’nın başkenti Moskova çekmektedir. Doğu Avrupa’nın en önemli politik, ekonomik, kültürel ve bilim merkezi sayılan Moskova aynı zamanda Avrupa’nın ikinci en büyük şehridir. Önceki yıllara göre trafikte bekleme süresi azalma eğiliminde olmasına rağmen Moskova listemizdeki birinciliğini hala korumaktadır.

2. İstanbul / Türkiye

Ülkemizin en kalabalık şehri olan İstanbul aynı zamanda ekonomik, tarihi ve sosyo-kültürel açıdan en önemli şehridir. Resmi rakamlara göre 15 milyondan biraz fazla nüfusu olan İstanbul, trafikte vakit geçirme olarak da dünyada ikinci sırayı almıştır ve listemizdeki yükselişi hızla devam etmektedir. Ortalama bir İstanbullu, yılda yaklaşık 6.5 gününü trafikte geçirmektedir.

3. Bogota / Kolombiya

Dünyada Trafiğin En Yoğun Olduğu Şehirler

Kolombiya’nın başkenti olan Bogota aynı zamanda ülkenin en büyük şehridir. Toplam yaklaşık 10 milyonluk nüfusa ev sahipliği yapan Bogota, nüfusu kaldıramayan altyapısından dolayı listemize üçüncü sıradan giriş yapmıştır. Rakımından dolayı dünyanın en yüksek üçüncü başkentidir. Devlet yapısının eyalet biçiminde olmasından dolay Washington DC gibi özel bir statüye sahip olan Bogota’nın idaresini merkez hükümet üstlenmiştir.

4. Mexico City / Meksika

Latin Amerika’nın en önemli finans merkezlerinden biri olan Mexico City’nin toplam nüfusu yaklaşık 20 milyondur. Batı yarım küredeki en büyük ikinci metropol, en büyük onuncu kentsel yığışım ve İspanyolca konuşulan en büyük şehir gibi unvanları elinde bulundurmasına rağmen Mexico City, bu unvanların hakkını verememiş ve listemize dördüncü sıradan giriş yapmıştır. Ayrıca şehirde trafik ve Uber sürücülerine karşı pembe-beyaz taksilerin protestosu gerçekleşmiştir.

5. Sao Paulo / Brezilya

Dünyada Trafiğin En Yoğun Olduğu Şehirler

Dünyada trafiğin en yoğun olduğu şehirler listemizin beşinci sırasında ise Sao Paulo vardır. Sao Paulo, ülkedeki eyaletlerden birinin başkenti ve ülkenin de en önemli sanayi merkezlerinden biridir. Toplam nüfusu 20 milyonu aşan Sao Paulo, büyümesini sürekli olarak sürdürmektedir. Kontrolsüz büyüyen bu kent, altyapı yetersizliğini her alanda hissettirmiş olmasına rağmen hala göç almaktadır.

6. London / İngiltere

Bölgedeki adaların en büyüğü sayılan Büyük Britanya adasının güneydoğusundaki Thames Nehri kıyısına kurulmuş olan Londra at arabalarının bulunduğu dönemlerden beri trafik sorunu çekmektedir. Öyle ki 1863 yılında trafiğe çare olsun diye resmi adıyla “Underground” olarak anılan dünyanın en eski metro hattı kurulmuştur. Dünyanın en sağlam altyapılarından birine sahip olsa da listemize altıncı sıradan giriş yapmıştır.

7. Rio De Janeiro / Brezilya

Dünyada Trafiğin En Yoğun Olduğu Şehirler

Brezilya’nın en büyük ikinci kenti konumunda olan tarihi şehir onlarca dünyaca ünlü festival ve turnuvalara ev sahipliği yapmaktadır. Güney Amerika’nın en çok turist çeken şehirlerinden biri olmasına rağmen yerel halkın yaklaşık %40’ı sağlıksız koşullarda yaşamaktadır. En önemli sorunu yoksulluk olan şehirde trafik de önemli sorunlar arasında sayılmaktadır.

8. Boston / ABD

Listemize sekizinci sıradan giriş yapan ve ABD’nin en eski yerleşim yerlerinden olan Boston ise 6 milyonluk nüfusuyla 10 büyük nüfus merkezinden biridir. Adına aynı zamanda New England’da denen bu metropol, üzerindeki yoğun nüfusa uygun altyapısı olmasına rağmen trafik sorunu çoğu metropol gibi Boston’u da vurmuştur.

9. St. Petersburg / Rusya

Slav halklarının diliyle Sankt Peterburg denen Rusya’nın en büyük ikinci, Avrupa’nın en büyük dördüncü şehri olan St. Petersburg aynı zamanda federasyonun kültür başkentidir. Turizm alanında ödüllere sahip olan şehrin trafik yoğunluğunun en büyük sebebi yine turist kaynaklıdır. Yılda yaklaşık 5 milyon turist ağırlayan şehrin en büyük gelir kaynağını da yine turizm oluşturmaktadır.

10. Roma / İtalya

Dünyada Trafiğin En Yoğun Olduğu Şehirler

Dünyada trafiğin en yoğun olduğu şehirler listemizin son sırasında Katolik Hristiyanların, Sonsuz Şehir dediği Avrupa’nın en eski kentlerinden biri olan Roma var. Eski dünya olarak sayılan Avrupa’nın kültür başkent olan Roma, Vatikan ve İtalya’ya başkentlik yapmaktadır. Kent içi ulaşım genel olarak çok kötü sayılmasa da kötüdür. Bunun da sebebi çoğunlukla İtalyanların ehliyet gerektirmeyen, düşük motor gücüne sahip motosikletleri otomobillere tercih etmeleri ve mümkün olduğu kadar raylı ulaşıma ağırlık vermeleridir. Şehir içi otobüsler ise yavaş ve ucuz olmalarından ötürü çoğunlukla turistler tarafından tercih edilmektedir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
11
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
2
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
5
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!