Dünyada Severek Takip Edilen En Eğlenceli Yarışma Programları

5 dk okuma süresi


15
22 Paylaşım, 15 puan

Televizyonun icadından itibaren her dönem ekranlara kilitleyen, başlaması için saatler sayılan yarışma programları mutlaka olmuştur. Zaman ilerleyip, teknoloji geliştikçe kimisi televizyonda kimisi dijital ortamda yayınlanır hale gelmiştir. Günün stresini, yoğunluğunu atmak için çoğumuz koltuklarımıza yaslanıp kumandayı elimize aldıktan sonra en keyif aldığımız programı seçeriz. Hepimizin ortak sevdiği yarışma programları yayınlandığı döneme gündem olmuş, reyting rekorları kırmıştır. Öyleyse geçmişe yolculuk yapıp dünyada severek takip edilen en eğlenceli yarışma programları nelermiş, hep beraber görelim. Keyifli okumalar!

1. The Weakest Link

Dünyada Severek Takip Edilen En Eğlenceli Yarışma Programları

The Weakest Link, 14 Ağustos 2000’de İngiltere’nin BBC Two kanalında yayınlanmaya başlayan bir bilgi yarışmasıdır. Oyuncular art arda verilen doğru yanıt kombinasyonunu oluşturmak için belirli bir süre içinde bilgi sorularını yanıtlayan bir yarışmacı grubuyla başlar. Her etabın sonunda yarışmacılar ‘weakest link’ yani zayıf halkaya oyun dışında oy vermektedir. 9 kişiyle başlayan yarışma son ikiye kalındığında ise bire bir yarışa dönüşür. Yarışmacıların her turda kazandığı puanlar banka hesabına nakit ödenek olarak yazılır. The Weakest Link, uluslararası satışta en çok satılan ikinci program olarak dünyanın dört bir yanına dağıtılarak başarısını kanıtlamıştır. Türkiye’ye ise 21 Eylül 2015 senesinde Acun Medya yapımcılığında, En Zayıf Halka ismiyle giriş yapmıştır.

2. Survivor

Kısıtlı imkânlarla hayatta kalabilme yarışı olarak bilinen Survivor, 1997 yılında Amerika Birleşik Devleti’nin Columbia Broadcasting System (CBS) kanalında 31 Mayıs 2000’de gösterime girmiş ve halen aktif olarak devam eden bir yarışma programıdır. Yarışmacılara barınak temin edip, ateş ve yemek verilerek gerçek bir rekabet ortamı yaratılmış, hayatta kalabilme becerileri test edilmiştir. Amerikan reality TV’nin önderi kabul edilen program ilk en yüksek karlı yarışma olarak tarihe geçmiş, birden fazla Emmy Ödülleri’ne aday gösterilerek başarısını ayrıca kanıtlamıştır. Ülkemize ise 2005 yılında Pelin Akad yapımı olarak Kanal D’de Survivor Türkiye ismiyle yayınlanmaya başlanmış ve TV8 kanalında hâlâ devam etmektedir. Yarışmacılar genel olarak iki takım halinde oynayarak, çeşitli parkurlardan geçip takım sembolünü almak için yarışır.

3. Deal Or No Deal

Dünyada Severek Takip Edilen En Eğlenceli Yarışma Programları

Deal or No Deal, Hollanda asıllı bir yarışma programıdır. Programın içeriğinde; seçilen aday 26 kişilik bir gruptan teker teker içinde sayı miktarları bulunan evrak çantalarını açmasını istemektedir. Açılan evrak çantası yarışmacının kaybettiği para miktarını barındırır. Programın Türkiye’deki karşılığı ise Acun Ilıcalı’nın yapımcılığını ve sunuculuğunu yaptığı Var Mısın Yok Musun adlı yarışma programıdır. Türkiye’deki formatında evrak çantası yerine kutular kullanılmıştır. Deal or No Deal 2003 senesinde televizyon hayatına başlarken, Türkiye versiyonu ise 10 Eylül 2007’de hayata geçirilmiştir. Ülkemizde yarışmayı bu kadar gündemde tutan olaysa sadece isimden ibaret olan, herkesin merak ettiği Hamdi Bey’in teklif aramalarıdır.

4. The Voice Of Holland

The Voice of Holland, bir ses yarışma programıdır. Dünya’nın birçok ülkesine uyarlanan bu yarışma 26 Nisan 2011’de Hollanda’da yayınlanmıştır. İlk 8 sezondan sonra Amerika’nın NBC kanalında devam etmiş ve The Voice adını almıştır. Ses yarışmasının içeriği ise 4 jüriden oluşan grubun sadece yarışmacının sesine kulak vererek onaylamasına dayalıdır. Dijital hayatın ilerlemesi diğer ülkelerle etkileşimi kolaylaştırmış olup bu yarışma programlarının ülkemize girmesini sağlamıştır. 10 Ekim 2011’de Acun Medya’nın yapımcılığını üstlendiği, Acun Ilıcalı’nın da sunuculuğunu yaptığı O Ses Türkiye adıyla ülkemizde yayın hayatına başlamıştır. Yarışmanın orijinalinde olduğu gibi Türkiye versiyonunda da 4 jüri, yarışmacıyı görmeden sadece sesini duyarak onaylamaktadır.

5. Pasapalabra

Dünyada Severek Takip Edilen En Eğlenceli Yarışma Programları

Pasapalabra, İtalya’nın Canale 5 kanalında 11 Ocak 1999 senesinde Gerry Scotti’nin sunuculuğuyla başlanmış bir yarışmadır. Pasapalabra, genel kültür ve bilgiye dayalı bir formattadır. İçerik olarak; cevap alfabenin harfleriyle başlar, sunucu sorusunu sorduktan sonra yarışmacıya belli bir süre tanıyıp, birkaç ipucuyla cevabını bekler. Yarışma 2008’e kadar İtalya televizyonunda hayat bulmuştur. Passaparola ismiyle Türkiye’ye 2002 senesinde Metin Uca’nın sunuculuğunda televizyonda yer edinmiştir. Her konudan soruları olduğu için eğlendirirken öğreten bir bilgi yarışmadır bu sebeple dünyada severek takip edilen en eğlenceli yarışma programları arasında yer alır.

6. Wipe Out

12 Eylül 1988’de Amerika’nın Paramount Pictures Stüdyoları’nda hayat bulan bir eğlence – aksiyon yarışmasıdır. Yarışmanın sunuculuğunu ise Peter Tomarken üstlenmiştir. Wipe Out milyonları ekrana kilitlese de Paramount Pictures Stüdyoları’nda 1 sezon sürmüş, 1989 senesinde USA Network kanalına satılmıştır. Yayın hayatı 1991’de sona ermiştir. Birçok ülkede farklı sürümleri bulunan yarışma 6 Şubat 2009’da, Show TV’de, sunuculuğunu Asuman Krause’nin yapmasıyla Türk televizyonlarında yerini bulmuştur. Wipe Out, 4 etaptan oluşur. Bunlar sırasıyla: Fırlatma Rampası, Düden Şelalesi, 1,5 Döner ve Sırat Köprüsüdür. Son aşama olan Sırat Köprüsü’nde yarışmacılar tramplene atlamayı başardıktan sonra final butonunun olduğu alana doğru atlar ve butona basarlar. Hız ve aksiyonun bir arada olduğu yarışma Türkiye’de reytinglerde başarı göstermiştir.

7. Tokyo Friend Park 2

Dünyada Severek Takip Edilen En Eğlenceli Yarışma Programları

Japonya’nın Tokyo Broadcasting Stüdyoları (TBS)’nda yer edinen yarışma 11 Nisan 1994’de gösterime sunulmuştur. Japonya oyun şovlarında sıkça görüldüğü gibi yarışmacılar genellikle modeller, aktörler ve şarkıcılar gibi ünlü kesimden seçilir. 4 kişiden oluşan grup organize şekilde maçlara çıkıp yarışır. Oyunun en cazip kısmıysa verilen ödüllerdir. Yarışmacılar; araba, televizyon, masaj koltuğu gibi çeşitli eşyalar için kapışır. Tokyo Friend Park 2, Görevimiz Tehlike ismiyle ülkemizde 1996 senesinde 39 hafta boyunca Star TV’de Şebnem Dönmez ve Murat Başoğlu’nun sunuculuğuyla ekranda hayat bulmuştur. Döneminin en başarılı programı olduğunu ise Magazin Gazetecileri Derneği’nin vermiş olduğu ‘En İyi Yarışma Programı’ ödülünü alarak göstermiştir.

8. Pop Idol

İngiltere’ye en büyük kazançlarından birini sağlayan Pop Idol, bir müzik yarışmasıdır. 2001 senesinde Simon Fuller tarafından yayınlanan yarışma 2003 senesine kadar devam edip 2 sezon yayın hayatında kalmıştır. 2004’te yeni sezon beklenmesine rağmen o dönemde adını duyuran yeni yarışma The X Factor, Pop Idol’ün rafa kalkmasına neden olmuştur. Televizyonda uzun süre kalmamasına rağmen içeriği büyük bir beğeni almış ve dünya çapında ün alarak çoğu ülkeye farklı isimlerle ev sahipliği yapmıştır. Bizim ülkemize ise Kanal D’de yayınlanan, sunuculuğunu Gamze Özçelik ve Haldun Dormen’in yaptığı Popstar Türkiye olarak giriş yapmıştır. Yarışmanın amacı ise ülkeye genç ve yeni sesler kazandırmaktır.

9. Taxi Orange

Avusturya’da Big Brother realite yarışmasının alternatifi olarak başlayan Taxi Orange, Devlet televizyon kanalı olan ORF tarafından yayına verilmiştir. Kapalı bir ortamda kilitlenen bir grup insanın davranışlarını izlemeye yönelik olan bir yarışma programıdır. Viyana kentinde dış dünyayla iletişim kurmasına yardımcı olan tek araç turuncu bir taksi olduğu için ismini oradan alır. Ses getiren program dünya çapında tanınmaya başlanmış ve başka formatlarla diğer ülkelere ev sahipliği yapmıştır. Türkiye’ye Biri Bizi Gözetliyor ismiyle, Pelin Akan koordinatörlüğünde, Senkron TV tarafından 10 Şubat 2001’de Show TV kanalında yayına girmiştir. Farklı türde bir yarışma olması sebebiyle dünyada severek takip edilen en eğlenceli yarışma programları arasında yer almaktadır.

10. Who Wants To Be A Millionaire

Dünyada Severek Takip Edilen En Eğlenceli Yarışma Programları

İngiliz asıllı bilgi yarışması olan Who Wants To Be A Millionaire; Steven Knight, David Briggs ve Mike Whitehill tarafından yaratılmış olup 4 Eylül 1998’de ilk gösterime girmiştir. Programın içeriğinde, yarışmacı 1998 ile 2007 senesine kadar 15 çoktan seçmeli bilgi sorularını birkaç joker hakkı tanılarak doğru cevaplaması gerekirdi ancak daha sonra soru sayısı 12’ye düşürüldü. 12 sorunun tamamını doğru bilen yarışmacı 1 Milyon Sterlin’in sahibi olacaktır. İngiltere’den yayılarak toplam 160 ülkeye satılan yarışma Türk televizyonlarında da hâlâ aktif olarak devam etmektedir. Türkiye’ye 2 Ağustos 2011’de, Kim Milyoner Olmak İster adıyla ATV kanalına giriş yapan bilgi yarışması bu zamana kadar birçok sunucu değiştirerek yayına devam etmiştir. Milyonları ekrana bağlayan yarışmanın son sunucusu ise Kenan İmirzalıoğlu’dur.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!