Dünyada Öne Çıkan En Değerli Oyun Şirketleri

5 dk okuma süresi


3
60 Paylaşım, 3 puan

Günümüzde edebiyat, sinema, müzik, sanat gibi birçok farklı sektörü geride bırakan ve hızla yükselmeye devam eden oyun sektörü, hayatın her yerinde kendini göstermeye devam ediyor. Oyun şirketlerinin kazançları, oyun sektörüne duyulan ilgiyle paralel olarak artış gösteriyor. Dünyada öne çıkan en değerli oyun şirketleri ve marka değerleri, bazı bankaları bile hayrete düşürüyor. Popüler oyunlarıyla paraya para demeyen en değerli oyun şirketlerini sizin için derledik. Keyifli okumalar!

10. Capcom – 1,1 Milyar$

Dünyada Öne Çıkan En Değerli Oyun Şirketleri

Street Fighter, Resident Evil, Devil May Cry gibi popüler oyunları sayesinde tanınan Capcom, 1,1 Milyar$ değeriyle listemize girmeye hak kazanmıştır. Kenzo Tsujimoto, Capcom’u, 30 Mayıs 1979’da Japonya’da oyun makinesi üretmek ve dağıtmak amacıyla kurmuştur. İlk video oyunu olan “Vulgus”, 1984 yılında çıkmıştır. Resident Evil en ünlü serileridir. İlk başta playstationda başlayan bu seri, günümüzde birçok farklı platformda da oynanabilmektedir. Serinin yedinci oyunu, Resident Evil 7: Biohazard ile ise kazançları tavan yapmıştır. 2017’de yayımlanmasına rağmen günümüzde bile en çok satanlar listesinde yer almaktadır.

9. Konami – 1,5 Milyar$

Silent Hill, Metal Gear ve PES oyunlarıyla tanınan Konami, 1,5 Milyar$ değeriyle başarısını sergilemektedir. Konami, 21 Mart 1969’da Japonya’da kurulmuş bir markadır. Osaka’da “Jukebox (Müzik otomatı)” kiralama ve bakımıyla ilgilenmek için kurulan Konami, 1973 yılında arcade oyun makineleri üretmeye başlamıştır. Oyun geliştiriciliği ve yayımcılığı dışında, ürün distribütörlüğü de yapmaktadır. İlerleyen zamanlarda kumarhane, sağlık ve fitness kulüpleri satın alıp işletmeye başlamıştır. Her sene, serisine yeni bir oyun eklenen PES oyunları ve aksiyon-macera kategorisindeki Metal Gear serisiyle Konami, kendisine sağlam bir kitle edinmiş durumda.

8. Square Enix – 2 Milyar$

Dünyada Öne Çıkan En Değerli Oyun Şirketleri

Tomb Raider ve Final Fantasy gibi oldukça popüler serileri olan Square Enix, 1 Nisan 2003 tarihinde, Enix Corporation ve Square şirketlerinin ortaklığı sonucu kurulmuştur. 2009 yılında, Eidos Interactive’i satın alıp Avrupa’da da bir kol edinmiştir. Günümüzde Eidos Interactive, Square Enix Europe adı altında çalışmalarına devam etmektedir. Ayrıca Square Enix, Eidos Interactive’in oldukça popüler olan ve köklü geçmişleriyle tanınan, Hitman ve Tomb Raider serilerini de bünyesine katmış bulunmaktadır. Listemizde üçüncü sırada yer alan Square Enix’in değeri, 2021 yılında çıkması planlanan Hitman 3 ile ne kadar değişecek göreceğiz.

7. Ubisoft – 2,9 Milyar$

2,9 Milyar$ değeriyle Ubisoft Entertainment ya da Ubisoft, 1986’da Fransa’da kurulmuş, ilerleyen zamanlarda Electronic Arts gibi firmalarla anlaşma yaparak gelişmiştir. Aynı ailedeki 5 kardeşin oyun yayımcısı olarak kurduğu Ubisoft, Electronic Arts’tan bağımsız olarak çalışmaktadır. 28 ülkede stüdyoları vardır ve dünya çapında gelişmiştir. Assassin’s Creed, Tom Clancy’s, Far Cry, Watch Dogs gibi birçok popüler oyuna sahiptir. Tom Clancy’s: The Division ve Far Cry oyunları ile ABD’de satış rekorları kırmış ve 2016’nın başında en başarılı oyun şirketlerinden biri sayılmıştır. Popüler serilerine sadık kalan Ubisoft, çizgisini bozmadan gelişmeye devam etmektedir.

6. SEGA – 3,36 Milyar$

Dünyada Öne Çıkan En Değerli Oyun Şirketleri

Sega’yı duyduğunuzda aklınıza ilk Sonic Kirpi gelecektir. 3 Haziran 1960’ta, Japonya’da kurulmuştur. Video oyunu dışında arcade oyun makineleri de üretmektedir ve bu konuda oldukça üretkendir. Oyun konsolu pazarında, Nintendo Entertainment System gibi rakiplerinden geri kalmamak için SG-1000 ve Master System’i geliştirmiştir. Daha sonra geliştirdiği “Sega Mega Drive” ilk başta ilgi görmemiş, Sonic oyununun piyasaya sürülmesiyle yükselişe geçmiştir. O dönem Nintendo’dan daha fazla satış yapmıştır. Yakuza ve Sonic en temel ve en popüler oyunları arasındadır. Bunların dışında Football Manager’in yayımcısıdır.

5. Electronic Arts – 4,5 Milyar$

Fifa, The Sims, Need For Speed, Apex Legends, BattleField, Star Wars ve daha birçok oyunu bünyesinde barındıran Electronic Arts, 1982 yılında Amerika’da kurulmuştur. Dünya çapında pek çok stüdyosu vardır. Kurulduğu yıldan beri bilgisayar oyunlarına odaklanmıştır. Oyun yayımcılığı da yapmıştır ama asıl başarısını geliştirdiği oyunlarıyla yakalamıştır. 90’ların başında konsol oyunları için de çalışmaya başlayıp bu platformda da başarılı olmuşlardır. Crysis, Battlefield, Medal of Honor, Simcity, The Sims, NFS gibi çok sevilen serilere imza atmış olan EA Games, listemizde hak ettiği yeri almıştır.

4. Nintendo – 4,9 Milyar$

Dünyada Öne Çıkan En Değerli Oyun Şirketleri

Super Mario, The Legend of Zelda, Pokemon gibi popüler oyunlarıyla tanınmış ve listemizde yedinci sırayı hak etmiş olan Nintendo, ilk başta oyun kartları üreticisi olarak kurulmuştur. Sonra video oyunu işine girmiş ve resmi olarak 1933 yılında video oyunu sektöründe karşımıza çıkmıştır. 80’li yıllarda piyasaya sürdüğü “Donkey Kong” oyunu, Nintendo’nun kazancını oldukça etkilemiştir. Daha sonra geliştirdiği “Famicom” oyun konsolu (Nintendo Entertainment System) ile Super Mario Bros oyunu, dönemin en çok satan oyunları arasına girmiştir. Super Mario, günümüzde bile, farklı konseptlerde karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca, son dönemlerde popüler hale gelen Animal Crossing gibi oyunlar da Nintendo’ya aittir.

3. Activision Blizzard – 5,9 Milyar$

Listemizde en değerli üçüncü oyun şirketi olmaya hak kazanan Activision-Blizzard, 2007’de birleşerek tek bir dev şirketi oluşturmuştur. Activision, 1979’da Kaliforniya’da kurulan ve oyun dağıtımı yapan bir firmaydı. Blizzard ise, yine Kaliforniya’da kurulan ve oyun üreten bir şirketti. Ürettiği oyunlar az sayıda ancak her biri kullanıcıları tarafından rağbet görmüş oyunlardır. Rol yapma oyunları kategorisine Ultima Online ile başlamış, 11 milyonu aşkın kullanıcısıyla World of Warcraft ile devam etmiştir. Bu iki başarılı şirketin birleşmesiyle Call of Duty serisi, Blur, World of Warcraft, Starcraft ve daha bir sürü popüler oyun kullanıcıya sunulmuş oldu.

2. Sony – 20 Milyar$

Dünyada Öne Çıkan En Değerli Oyun Şirketleri

Sony Interactive Entertainment, listemizin bir önceki ismine 14,1 Milyar$ fark atarak en değerli oyun şirketleri arasında ikinci sıradaki yerini almıştır. Başarısını profesyonel elektronik üreticiliği ile kazanan Sony, aynı başarıyı oyun sektöründe de göstermektedir. İlk başta Playstation üretmek için 1993’te kurulan bu şirket, kısa zamanda oyun sektörünün devleri arasına girmiştir. Sony’nin oyun konsolu o kadar popüler olmuştur ki günümüzde bile kullanıcılar, Playstation 5 için gün saymaktadırlar. Aynı zamanda Sony, Detroit, Tekken, God of War, The Last of Us gibi birçok popüler oyunu da bünyesinde barındırır.

1. Microsoft Studios – 40 Milyar$

Xbox Game Studios adıyla da bilinen Microsoft Studios, Sony’nin 2 katı bir değerle “dünyada öne çıkan en değerli oyun şirketleri” listemizde birinci sıraya oturmaya hak kazanmıştır. Microsoft Corporation, bilgisayar yazılımları, elektronik ürünler, bilişim hizmetleri üreten ve satan bir şirket olarak kurulmuştur ve alanında oldukça başarılıdır. Microsoft Studios ise kısa sürede gösterdiği gelişimiyle bu başarıya ortak olmuştur. Bilgisayarlarda görmeye alıştığımız kart oyunlarını da geliştiren Microsoft Studios, günümüzde Bethesda Games, Zenimax Online Studios, Playground Games gibi daha birçok yan kuruluşla, popüler oyunlar üretmeye devam etmektedir. Minecraft, Halo, Froza Horizon bunlardan birkaçıdır.

Bonus: Valve

Dünyada Öne Çıkan En Değerli Oyun Şirketleri

Counter Strike, Portal, Left 4 Dead, Half-Life gibi oldukça popüler oyunlarıyla tanınan Valve, 1996’da Washington’da kurulmuştur. 2012 yılında piyasaya sürülen Counter Strike Global Offensive, aradan geçen yıllara aldırmayıp günümüzde bile keyifle oynanmaktadır. Virtual Reality (VR) destekli yeni oyunlarıyla popülerliği giderek daha da artmaktadır. Oyunları oldukça ilgi görmesine rağmen listemizin ana başlıklarında yer almamasının sebebi ise Valve’nin, piyasa değerlerini sır gibi saklamasıdır. Oyunlarında gösterdiği başarısı sayesinde Valve, değerini saklamaya devam etse de listemizde bonus olarak yer almaya hak kazanmıştır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!