Dünyada İnterneti En Hızlı Kullanan Ülkeler

2 dk okuma süresi


4
13 Paylaşım, 4 puan

21. yüzyılın en büyük icadından biri de internet. Hayatımızın değişmez parçası haline gelen internetin temelleri 1960 yılında atılmış, 1990’lı yıllarda geliştirilip yaygınlaşarak günümüze kadar gelmiştir. Hemen hemen her eve ve her cep telefonuna giren internet, kimi ülkede ticari unsur olarak kullanılırken kimi ülkede hak olarak görülüyor. 4,5 milyar kullanıcısı bulunan (2019) interneti, en hızlı kullanan ülkelerini sizlere sıraladık. Bakalım dünyada en hızlı interneti kullanan ülkeler nereleri?

1. Singapur’u Tahtından Eden Tayvan

Dünyada İnterneti En Hızlı Kullanan Ülkeler

Sıralamada on yedi (17) puan birden atlayan Tayvan bu yıl Singapur’u tahtından etti. Geçen sene 28.09 Mbps bant hızına sahip Tayvan bir yılda alt yapısını geliştirerek internetini 85,02 Mbps bant hızına yükseltti. Tayvan resmi olarak Çin’e bağlı bir ülkedir. 23 milyonluk nüfusa sahip olan ve internet kullananlarının oranı %79 olan Tayvan 2019 yılının en hızlı internetini kullanan ülke konumuna yükseldi. Yani 5 GB’lık bir film ortalama sekiz dakikada indirilebilir.

2. Singapur

İki yıldır yerini koruyan Singapur bu yıl tahtını Tayvan’a kaptırdı. Dünyadaki nadir şehir devletlerinden biri olan Singapur, 5 milyon nüfusa sahip bir ülke. Nüfusunun %85’nin aktif internet kullanıcısı olan ülke 70,86 Mbps internet bant hızına sahip. Yani 5 GB’lık bir film ortalama dokuz dakikada indirilebilir.

3. Jersey Adası (Manş Adaları)

Dünyada İnterneti En Hızlı Kullanan Ülkeler

Ülkemizde “vergi rekortmeni ülke “unvanıyla meşhur Jersey Adası; Avrupa’nın batısında, Fransa’nın kuzeyinde İngiltere’ye bağlı bir ada ülkesi. 67,46 Mbps bant hızıyla listenin üçüncü sırasında yer alıyor. Yani 5 GB’lık bir film ortalama on dakikada indirilebiliyor.

4. İsveç

İsveç; Finlandiya ve Norveç arasında yer alan Kuzey Avrupa (İskandinav) ülkesi. 9 milyonluk nüfusa sahip ülkenin internet kullanan oranı %91. Listede dördüncü sırada yer alan ülke 55.18 Mbps bant hızına sahip. İsveçliler, 5 GB’lık bir filmi on iki dakikada indiriyor.

5. Danimarka

Dünyada İnterneti En Hızlı Kullanan Ülkeler

Listeye giren ikinci İskandinav ülkesi Danimarka yaklaşık 6 milyon nüfusa sahip. Ülkenin internet kullanan oranı yüzde doksan altı (%96). 49,19 Mbps bant hızına sahip ülke listeye beşinci sıradan giriyor.

6. Japonya

Anime ve manga kültünün sahibi, teknoloji ülkesi Japonya’nın listeye girememesi düşünülemezdi zaten. Dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri olan Japonya’nın nüfusu 126 milyon ve internet kullanan oranı yüzde doksan iki (%92). ABD’den sonra ikinci büyük ekonomiye sahip ülkenin internet bant hızı 42,77 Mbps.

7. Lüksemburg

Dünyada İnterneti En Hızlı Kullanan Ülkeler

Lüksemburg, Fransa ve Almanya arasında bulunan Avrupa’nın en küçük ülkelerinden biridir. Bir milyondan az nüfusu bulunan ülkede internet kullanan oranı yüzde doksan yedi(%97). 41,69 Mbps bant hızı ile listeye giren dördüncü Avrupa ülkesi.

8. Hollanda

Kuzeybatı Avrupa ülkesi olan Hollanda, tarım ülkesi olarak bilinmesi yanı sıra teknoloji alanında da ilerlemesiyle göz önünde bir ülke. 17 milyonluk nüfusa sahip ülkenin internet kullanan oranı yüzde doksan (%90). 40,21 Mbps bant hızıyla listede sekizinci sırada yer alan Hollanda listeye giren beşinci Avrupa ülkesi.

9. İsviçre

Dünyada İnterneti En Hızlı Kullanan Ülkeler

Dünyanın en yenilikçi ülkesi olan İsviçre, dünya çapında ağ olarak bilinen World Wide Weeb (www) yani internetin icat edildiği ülke. Tim Bernes tarafından CERN de icat edildi. Sanılanın aksine Avrupa Birliği üyesi olmayan ülke 8,5 milyon nüfusa sahip ve internet kullanan oranı yüzde seksen dokuz (%89). 38,85 Mbps bant hızına sahip.

10. San Marino

Dünyanın En Hızlı İnternetini Kullanan Ülkeler

Dünyanın en küçük beşinci ülkesi olan ve İtalya sınırları içerisinde bulunan San Marino, Avrupa’nın da en küçük üçüncü ülkesidir. 33 bin nüfusa sahip bu küçük ülke de 38,73 Mbps bant hızıyla listemize onuncu sıradan girmiştir.

Peki, Türkiye listede kaçıncı sırada?

Dünyada İnterneti En Hızlı Kullanan Ülkeler

Dünyada en hızlı interneti kullanan ülkeler listesine Türkiye, yüz ikinci (102.) sıradan giriyor. Ancak bu sene sıralamada düştü, düşmesinin sebebi internet hızının yavaşlaması mı? Elbette hayır. Sebep diğer ülkelerin kendi bant hızlarını geliştirmeleri. Ayrıca hızlı interneti ile ilk onda görmeye alıştığımız Güney Kore ülkesi, bir kaç senedir listeye ilklerden giremiyor. 207 ülkede yapılan araştırmalar sonucu listenin sonunda ise Yemen bulunuyor.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!