Dünyada Enflasyon Oranı En Düşük Ülkeler

3 dk okuma süresi


7
16 Paylaşım, 7 puan

Bu yazımızda sizlerle enflasyonun ne demek olduğunu ve enflasyon oranı en düşük olan ülkeler listesini paylaşacağız. Öncelikle enflasyon nedir? Enflasyon, seçili bir sepet ürün veya hizmetin fiyat düzeylerinin belirlenmiş bir baz yılına göre artış miktarını ifade eder. Enflasyon oranının çok yüksek seviyelerde olması ise ülke halkının alım gücünün düştüğü anlamına gelir. Daha basitleştirmek gerekirse 100 TL maaş alan birisinin geçen yıl kg’ı 4 liradan 25 kg portakal alabiliyorken; aynı maaşla bu yıl kg’ı 5 liradan artık 20 kg portakal alabiliyor olması durumunu enflasyon kavramıyla açıklarız. Peki enflasyon oranı en düşük olan ülkeler hangileridir? Sizi şöyle alalım…

1. Suudi Arabistan (-0.8)

Enflasyon Oranı En Düşük Ülkeler

Resmi adı Suudi Arabistan Krallığı olan bu ülke, enflasyon oranı en düşük ülkeler listemizde ilk sırada yer alıyor. Suudi Arabistan, Arap Yarımadasının en büyük ülkesidir. Başkenti Riyad ve para birimi Suudi Arabistan Riyali olan bu ülkenin ekonomisi büyük ölçüde petrole dayanmaktadır. Geçtiğimiz günlerde açıkladığı 2030 vizyonuna göre Suudi Arabistan milli gelirini petrolden bağımsız bir şekilde, yeni sektörler üzerinden elde etmeyi hedefliyor.

2. İsrail (0.2)

Enflasyon Oranı En Düşük Ülkeler

İsrail Devleti toprakları Asya ve Afrika kıtalarının kesiştiği bölgede bulunmaktadır. Para birimi İsrail Şekeli’dir. Bu ülkenin ekonomisinde yüksek teknoloji ürünleri büyük paya sahiptir. Hizmet sektörünün de gelişmiş olduğu ülkede geçtiğimiz yıllarda bulunan doğalgaz kaynakları da enerjideki dışa bağımlılığı önemli ölçüde azaltacak gibi görünüyor.

3. İrlanda (0.3)

Enflasyon Oranı En Düşük Ülkeler

Resmi adıyla İrlanda Cumhuriyeti, kuzeybatı Avrupa’da bulunan bir Avrupa birliği ülkesidir. Para birimi Euro’dur. Kişi başına düşen gayrisafi milli hasıla rakamlarına göre dünyada beşinci en zengin ülkedir. (Kaynak: OECD) İrlanda ekonomisi büyük oranda yüksek teknoloji endüstrisi, ticaret ve hizmet sektörüne dayanır. Tarım, bu dağılımda en düşük yere sahiptir.

4. Katar (0.4)

Dünyada Enflasyon Oranı En Düşük Ülkeler

Arap yarımadasının doğusunda bir Basra Körfezi ülkesi olan Katar Devleti’nin başkenti Doha, para birimi ise Katar Riyali’dir. Ülke ekonomisinin ve dış ticaret gelirinin çok büyük kısmı petrol ve sıvılaştırılmış doğalgazdan elde edilmektedir. Katar, kişi başına düşen milli gelir bakımından Dünya’da en zengin üçüncü ülke konumundadır. İşsizliğin yüzde 0.1 olduğu bu ülkede gelir vergisi bulunmamaktadır.

5. Japonya (0.5)

ülkelerin enflasyon oranları

Doğu Asya’da bir ada ülkesi olan Japonya’da resmi para birimi Japon Yeni’dir. Dünyanın en büyük dördüncü ihracatçısı olan Japonya’da işgücünün yaklaşık yüzde 65’i hizmet sektöründe yer alır.  İlginç bir bilgi olarak Japon ekonomisinin büyüklüğünün İngiltere, Almanya ve Fransa ekonomilerinin toplamına eşit olduğunu söylersek sanıyoruz ki yeterince açıklayıcı olacaktır. Sony, Toyota ve Nissan gibi dünyaca bilinen birçok marka Japon firmaları arasındadır.

6. İsviçre (0.5)

ülkelerin enflasyon oranları

Resmi adıyla İsviçre Konfederasyonu dünyanın en stabil ekonomilerinden biri konumundadır. İsviçre’de iş gücünün büyük kısmı finans ve ticaret gibi hizmet sektörlerinde çalışmaktadır. Para birimi İsviçre Frangı olan bu ülke dünyanın en yaşanılabilir ülkeleri arasında gösterilmektedir. Bunda da en önemli sebeplerden biri suç oranının çok düşük olmasıdır. Üstelik dünyanın en çok bireysel silahlanmış ülkelerinden birisi olmasına rağmen.

7. Singapur (0.6)

ülkelerin enflasyon oranları

Resmi adı Singapur Cumhuriyeti olan bu ülkenin para birimi Singapur Doları’dır. Oldukça küçük bir yüzölçümüne sahip olmasına rağmen Singapur dünyanın en önemli turizm ve ticaret merkezlerinden biridir. Ayrıca eğitimde dünya birincisi konumunda olan Singapur’un eğitim politikaları son yıllarda gittikçe daha fazla ülke tarafından örnek alınmaktadır.

8. Finlandiya (0.8)

ülkelerin enflasyon oranları

Kuzey Avrupa ülkelerinden biri olan Finlandiya Cumhuriyeti’nin para birimi Euro’dur. Başkenti ise Helsinki’dir. Almanya, İsveç, Birleşik Krallık gibi birçok gelişmiş ekonomiyle neredeyse denk bir üretim hacmine sahip olan Finlandiya son derece sanayileşmiş bir ekonomi olup istihdamının yüzde 70’ten fazlası hizmet sektöründe yer alır. Fırsat eşitliği ve eğitim politikaları yönünden dünyanın en önde gelen ülkelerinden biri olup Beyaz Zambaklar Ülkesi adlı kitap bu ülkenin bugünkü haline nasıl geldiğini anlatmaktadır.

9. Fransa (1.0)

ülkelerin enflasyon oranları

Dünyanın pek çok bölgesinde denizaşırı toprağı bulunan, anakarası ise Batı Avrupa’da yer alan Fransız Cumhuriyeti dünyada en çok Eyfel Kulesi ile tanınır. Eyfel Kulesi dünyanın en çok ziyaret edilen yerleri sıralamasında ilk sırada yer alır. Para birimi Euro olan ülkede nüfusun önemli bir kısmı hizmet sektöründe çalışır. Fransa Avrupa’nın üçüncü, Dünya’nın ise altıncı büyük ekonomisidir. Özellikle otomotiv sektöründe öncü ülkelerdendir.

10. Danimarka (1.1)

Enflasyon Oranı En Düşük Ülkeler

Resmi adıyla Danimarka Krallığı, başkenti Kopenhag olup Kuzey Avrupa’da yer alan bir İskandinav ülkesidir. Anayasal monarşi ile yönetilen ülkenin para birimi Danimarka Kronu’dur. Oldukça gelişmiş olan ekonomisiyle dikkat çeken Danimarka’nın en belirgin ekonomik faaliyeti balıkçılıktır. İşçi hakları açısından dünya birincisi bu ülke ayrıca dünyanın en huzurlu ülkeleri arasında gösterilmektedir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
8
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
4
Üzgün
Olamaz Olamaz
3
Olamaz
Kızgın Kızgın
4
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!