Dünyada En Gelişmiş Sağlık Sistemine Sahip Ülkeler

5 dk okuma süresi


5
13 Paylaşım, 5 puan

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, iyi işleyen bir sağlık sisteminde olması gerekenler; düzenli bir finansman mekanizması, uygun şekilde eğitilmiş ve yeterli maaşlı bir işgücü ve iyi bakımlı tesislerdir. Sağlık hizmetlerine erişim, birçok insan tarafından temel bir insan hakkı olarak görülmektedir. İstikrarlı ve erişilebilir bir sağlık hizmeti sistemine sahip olan ülkelerde yaşam kalitesi daha yüksektir. Aynı zamanda etkili ve verimli sağlık hizmetleri genel olarak daha iyi sağlık sonuçlarına sahiptir. Bunun tam tersi olan ülkelerde ise genellikle düşük yaşam beklentileri vardır. Tüm bunlardan yola çıkarak sizler için derlediğimiz dünyada en gelişmiş sağlık sistemine sahip ülkeler hakkında bilgiler…

1. Yeni Zelanda Sağlık Sistemi

Dünyada En Gelişmiş Sağlık Sistemine Sahip Ülkeler

Yeni Zelanda’da ikamet edenler ve bazı çalışma vizesi sahipleri, ciddi devlet destekleri sayesinde ücretsiz veya düşük maliyetli bir halk sağlığı sisteminden yararlanmaktadır. Yani, büyük ölçüde kamu tarafından finanse edilmektedir. Aynı zamanda Yeni Zelanda’nın sağlık sistemi çok kapsamlıdır. Kapsanan hizmetler arasında; yatan hasta, ayakta tedavi, akıl sağlığı ve uzun süreli bakım ile reçeteli ilaçlar yer alır. Örneğin, bir doktor tarafından muayene olmak genellikle kolaydır (küçük bir kasabada veya çok uzak bir yerde yaşamıyorsanız) ve sağlık hizmetleri oldukça ekonomiktir. Bu yüzden Yeni Zelanda dünyada en gelişmiş sağlık sistemine sahip ülkeler arasındadır.

2. Avustralya Sağlık Sistemi

Avustralya’nın sağlık sistemi dünyanın en iyilerinden biridir. Ülkede yaşayanlar için kaliteli, güvenli ve uygun fiyatlı sağlık bakımı sağlar. Avustralya’nın sağlık sistemi iki ana bölümden oluşmaktadır: Halk sağlığı sistemi ve özel sağlık sistemi. Medicare, 1984 yılından beri Commonwealth Hükümetinin evrensel sağlık sigortası olmuştur. Bu da Avustralya’da ikamet edenlere devlet hastanelerinde ücretsiz tedavi sağlar. Kamu hastanelerinde sağlık bakımı, tüm Avustralya vatandaşları ve Avustralya’nın çoğu daimi sakinleri için ücretsizdir. Medicare, özel sağlık sigortası ve kişisel ödemeler için, bir kamu veya özel hastanede özel hasta olarak tedavi maliyetini karşılar.

3. İsviçre Sağlık Sistemi

Dünyada En Gelişmiş Sağlık Sistemine Sahip Ülkeler

İsviçre’de ikamet edenlerin yasalar gereği zorunlu sağlık sigortası satın almaları gerekir (ülkede ikamet ettikten veya doğduktan sonraki üç ay içinde). Devlet tarafından sağlanan ücretsiz sağlık hizmetleri yoktur. Ancak hükümet, düşük gelirli insanlar için zorunlu sağlık sigortası için destek sağlar. Hastaların tüm sağlık imkanlarına doğrudan erişimi vardır. İsviçre sağlık sistemi, diğer Ekonomik İş birliği ve Kalkınma Teşkilatı ülkeleriyle kıyaslandığında oldukça iyidir. Çok çeşitli modern tıbbi hizmetlere erişime izin veren evrensel sağlık sigortası kapsamına sahiptir. Aynı zamanda hastalar aldıkları sağlık hizmetinden büyük ölçüde memnundur.

4. Kanada Sağlık Sistemi

Kanada’nın kamu tarafından finanse edilen sağlık sistemi, tüm Kanada vatandaşlarına ve daimi ikamet edenlere kapsama sağlayan bir grup sosyalleştirilmiş sağlık sigortası planıdır. Sağlık servisleri genellikle çok iyidir. Hemen hemen tüm Kanadalıların bir doktoru vardır. Genel sağlık hizmetleri kalitesi sıralaması hala dünyanın en iyileri arasında yer almaktadır. Yapılan bir araştırmada 15 yaş ve üzeri Kanadalıların çoğunun (yüzde 85,2), genel sağlık hizmetlerinin sunulma biçiminden ‘çok memnun’ veya ‘bir şekilde memnun’ olduğunu göstermiştir. 2005’ten bu yana da bu durumun değişmediği söylenmektedir.

5. Danimarka Sağlık Sistemi

Dünyada En Gelişmiş Sağlık Sistemine Sahip Ülkeler

Dünyada en gelişmiş sağlık sistemine sahip ülkeler arasında Danimarka da ilk sıralardadır. Kişi başına hastane harcamalarında en yüksek harcama yapan ülkelerden biridir.Danimarka evrensel sağlık hizmetleri sistemi Danimarkalılara çoğunlukla ücretsiz tıbbi bakım sağlar. Bu sistem ise çoğunlukla gelir vergisiyle finanse edilir. Tüm daimi ikamet edenlerin bir ulusal sağlık sigortası kartı alma hakkı vardır. Aynı zamanda çoğu muayene ve tedavi ücretsizdir. Avrupa sağlık sektörlerinin yıllık karşılaştırmasını ve sıralamasını raporlayan Health Consumer Powerhouse’un yeni raporu, Danimarka’yı sağlık sektörleri söz konusu olduğunda en iyi üçüncü ülke olarak sıralamaktadır.

6. İngiltere Sağlık Sistemi

Ulusal Sağlık Servisi, İngiltere’de yaşayan insanlara sağlık hizmeti sağlar. İngiltere’de ikamet edenler için Ulusal Sağlık Servisi’nde tedavi genellikle ücretsizdir. Sağlık kurumlarında bekleme 8 ila 10 dakika arasında sürer. Herkesin bir ana irtibat kuracağı doktoru bulunur. Ulusal Sağlık Servisi dışında isteğe bağlı olarak özel sağlık sigortası da mevcuttur. Her iki servisi de birlikte kullanma hakkı bulunur. Aynı zamanda Commonwealth Fund’ın gelişmiş ülke sağlık sistemlerini sıralayan 2017 raporunda, İngiltere genel olarak dünyadaki en iyi sağlık sistemine sahip olan ülkelerden biri olarak seçilmiştir. Özellikle bakım süreci (etkili, güvenli, koordineli, hasta odaklı) ve hastalara karşı eşitlik konusunda başarılı bir politikası vardır.

7. İsveç Sağlık Sistemi

Dünyada En Gelişmiş Sağlık Sistemine Sahip Ülkeler

İsveç, dünyadaki en yüksek gelir vergisi oranına sahiptir. İnsanların gelirlerinden yılda% 57’den fazlası kesilmektedir. Ancak İsveç, 2019 Dünya Mutluluk Raporu’nda 156 ülkeden yedinci sırada yer almıştır ve dünyada en gelişmiş sağlık sistemine sahip ülkeler arasına girmiştir. İsveç hükümeti ayrıca tüm kanser tedavileri için bekleme süresini önemli ölçüde azaltmak için 55 milyon dolar taahhüt etmiştir. 2016 yılında İsveç, e-sağlığı benimseyerek 2025 yılına kadar sağlık hizmetlerini daha da iyileştirmek için bir plan geliştirmiştir. Özel sağlık ücretleri fazla da olsa yaşam standartları yüksek bir nüfusa sahip olduğu için halk bu durumdan çok şikayetçi değildir.

8. Japonya Sağlık Sistemi

Japonya’da sağlık bakımı, genel olarak Japon vatandaşları, göçmenler ve yabancılar için ücretsiz olarak verilmektedir. Japonya’da tıbbi tedavi, evrensel sağlık hizmetleri aracılığıyla sağlanmaktadır. Bu sistem, tüm vatandaşların yanı sıra Japonya’da bir yıldan fazla kalan Japon olmayan vatandaşlar tarafından kullanılabilir. Japonya’daki sağlık alanındaki maliyetler diğer gelişmiş ülkelere göre daha düşüktür. Fakat sağlık sisteminin kullanılma oranları ise diğer ülkelere göre oldukça yüksektir. Japonya’da kişi başına, ABD’den yaklaşık üç kat fazla hastane vardır. Japonlar hastaneyi ortalama bir Amerikalı’nın dört katından fazla ziyaret etmektedirler.

9. Fransa Sağlık Sistemi

Fransız sağlık sistemi, Fransa’da ikamet eden herkese sağlık hizmeti sağlayan hem kamu hem de özel hastaneleri, doktorları ve diğer tıp uzmanlarını kapsayan bir sistemdir. Yaşa veya ekonomik duruma bakılmaksızın tüm vatandaşlar için evrensel kapsam sunan yüksek kaliteli bir sağlık sistemine sahiptir.Doktorlar, hastaneler ve uzmanlar içeren bütünleşmiş bir kamu ve özel hizmet ağından oluşur. Fransa’da ikamet edenler zorunlu sağlık sigortası primleriyle sorumlu tutulur. Ek sigorta isteyenler için isteğe bağlı özel sigorta da mevcuttur. Devlet tarafından finanse edilen kurumlar, Fransa’daki sağlık harcamalarının %75’inden fazlasını karşılamaktadır.

10. Almanya Sağlık Sistemi

Dünyada En Gelişmiş Sağlık Sistemine Sahip Ülkeler

Almanya’daki sağlık sistemi çok iyidir fakat pahalıdır. Sağlık sigortası zorunludur ve çoğu göçmenin de işçi sözleşmesine eklenmesi gerekmektedir. Tüm Almanlar ve Almanya’da yasal olarak ikamet edenler, sosyal güvenlik primleriyle finanse edilen ücretsiz “tıbbi olarak gerekli” kamu sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkına sahiptir. Bununla birlikte, vatandaşların en azından hastanede ve ayakta tıbbi tedaviyi ve hamileliği kapsayan bir devlet veya özel sağlık sigortasına sahip olmaları gerekir. Hastanelerde bekleme süreleri çok azdır. Almanya sağlık sisteminden ve kalitesinden vatandaşları oldukça memnundur.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
10
Beğen
Mutlu Mutlu
7
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!