Dünyada En Çok Tercih Edilen Fast Food Markaları

2 dk okuma süresi


2
14 Paylaşım, 2 puan

Her kesimden insanın severek tükettiği fast food türü yiyeceklerin, uzun yıllardır insan sağlığına zararları tartışılıyor. Fast food zincirleri; sağlık örgütleri tarafından insanları zehirleyen besinler sattıkları için dava açıyor, insanlar, sağlık sorunları yaşadığında suçu bu restoranlara atıyor, protesto ediliyor fakat yine de halkın büyük bir kesimi tarafından tüketilmeye devam ediliyor. Peki dünyada en çok ilgi gören restoran zinciri hangisi merak ettiniz mi? dergiCE bunu sizler için araştırdı ve dünyada en çok tercih edilen fast food markaları listesini hazırladı.

1. Arby’s

Dünyada En Çok Tercih Edilen Fast Food Markaları

23 Temmuz 1964 yılında Leroy Raffel ve Forrest Raffel tarafından kurulan Arby’s, oldukça lezzetli ve hızlı hazırlanan sandviçleriyle ünlü bir fast food zinciri. Sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde 3500’e yakın şubesi bulunan Arby’s, dünyada da hızla büyümeye devam ediyor. Kalitesi ve şube sayısıyla Arby’s, dünyada en çok tercih edilen fast food markaları listemizde yerini alıyor.

2. Chick-fil-A

Ülkemizde pek bilinir bir marka olmasa da Amerika’da oldukça ünlü bir restoran zinciri Chick-fil-A. Markanın en çok tüketilen yiyeceği tavuklu sandviçleri. Öyle ki bu tavuklu sandviçleriyle, şube ve tüketim sayısı olarak Arby’s’i geride bırakmayı başarmış.

3. Pizza Hut

Dünyada En Çok Tercih Edilen Fast Food Markaları

Ülkemizde de sıkça talep gören bir marka olan Pizza Hut, kurulduğu ülke olan Amerika dahil olmak üzere dünya üzerinde 6000’e yakın şubesi bulunuyor. Lezzetli ve sıcacık pizzalarıyla Pizza Hut, dünyada oldukça fazla ilgi gören bir restoran zinciri.

4. Burger King

Tüm dünyada 13.000’den fazla şubesiyle en büyük fast food markalarından biri olan Burger King, ülkemizde de oldukça fazla ilgi gören bir restoran zinciri. Hamburger ve menü skalası oldukça geniş olan Burger King, tüm dünyaca oldukça ilgi gören bir zincir.

5. Mc Donald’s

Dünyada En Çok Tercih Edilen Fast Food Markaları

Mc Donald’s da aynı Burger King gibi özellikle hamburger yapan işletmelerde piyasayı domine eden markalardan biri. Burger King ile yıllardır süregelen bir rekabete sahipler. Dünyada 68 milyon insana ulaşan Mc Donald’s’ın 119 ülkede toplam 35.000 şubesi bulunuyor.

6. Dairy Queen

Ülkemizde bilinmeyen markalardan biri olan Dairy Queen, dünyada oldukça fazla talep gören bir fast food zinciri. 1940 yılında piyasaya giren şirket, dünyada DQ ismiyle tanınıyor.

7. Taco Bell

Dünyada En Çok Tercih Edilen Fast Food Markaları

Yine bir Amerikan fast food markası olan Taco Bell, ülkesinde en çok tercih edilen gıda markaları arasında. Her yıl ortalama 2,5 milyar insana hizmet veren marka, dünyada en ünlü fast food markaları arasında.

8. Subway

108 ülkede 45.000’e yakın şubesi bulunan Amerikalı şirket, özellikle son yıllarda Avrupa’da oldukça büyümüş durumda. Yapmış olduğu sandviçlerle insanların gönlünde taht kuran Subway, ülkesi Amerika başta olmak üzere tüm dünyada severek tüketilen fast food markalarının başında geliyor.

9. Wendy’s

Dünyada En Çok Tercih Edilen Fast Food Markaları

1969 yılında piyasa çıkan Wendy’s, ülkemizden yıllar önce çekilmişti. Dünya üzerinde hala en çok ilgi gören zincirlerden biri olan Wendy’s, en büyük gıda zincirine sahip bir fast food üreticisi.

10. KFC

Enfes çıtır tavukları, mükemmel coleslaw salatası ve gizli sosuyla dünyada her yerinde fırtınalar estiren KFC, herkes tarafından keyifle tüketiliyor. Hali hazırda dünyada en çok tercih edilen fast food markaları arasında olan KFC, 118 ülkede göstermiş olduğu büyük zincir faaliyetleriyle, birinci sıraya yerleşiyor.


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç