Dünyada En Çok Kazanan 10 Aktris

4 dk okuma süresi


10
14 Paylaşım, 10 puan

Son zamanların en popüler mesleklerinden biri olarak görülen oyunculuk, özellikle yeni nesil arasında giderek yaygınlaşmakta. Gençlerimiz televizyon ve sinema karakterlerinin renkli hayatlarına tanık oldukça bu mesleğe yönelmekte. Fakat her mesleği herkesin yapamayacağı gibi her isteyen de oyuncu olamamaktadır. Oyuncu olabilmek için güzel, yakışıklı ya da ekran ışığına sahip olmak yeterli olmamakla birlikte bu mesleğe geçişin belli kriterleri bulunmaktadır. Dünyada ve ülkemizde bu alanda ün kazanmış birçok insan olduğu gibi hepsinin kazancı da birbirinden farklıdır. Şimdi sizinle dünyada en çok para kazanan 10 aktris listemizi inceleyelim!

1. Scarlett Johansson

Dünyada En Çok Kazanan 10 Aktris

2 Kasım 1984’de New York’ta doğmuş, küçük yaşta sahnelere atılmış, film, tiyatro, sinema gibi alanlarda kariyere sahiptir. 1994 yılında North, Home Alone 3, Little Girl, Manny & Lo gibi birçok filmde rol almıştır. 2003 yılında Lost in Translation ve İnci Küpeli kız filmlerinde oynamıştır. Venedik Film Festivali’nde En İyi Aktris ödülünü Lost in Translation ile almıştır. Ayrıca En İyi Aktris dalında iki ayrı adaylığı olduğu Bafta’yı da Lost in Translation ile aldı. Bu iki film ile yükselmiş, iki ayrı Altın Küre adaylığı kazanmıştır. Bu alanda birçok ödül almış olan Scarlett Johansson 56 milyon dolarlık kazancıyla listemize 1. sıradan giriş yapmıştır.

2. Sofia Vergara

10 Temmuz 1972’de doğmuş Kolombiya’lı oyuncu, model, komedyen, TV sunucusu ve yapımcısı kimliğine sahiptir. Modern Family dizisindeki Gloria Pritchett karakteri en çok bilinen rolüdür. Ayrıca Vergara, birçok kez Emmy ve Altın Küre’ye aday gösterilmiştir. 44.1 milyon dolarlık kazancıyla Sofia Vergara, dünyada en çok para kazanan aktris listemizde 2. sırada takip etmektedir.

3. Reese Witherspoon

Dünyada En Çok Kazanan 10 Aktris

Witherspoon kendini ilk olarak 1991 yılında gösterime giren The Man in the Moon isimli filmde göstermiştir. Daha sonraki zamanlarda televizyon filmlerinde roll oynamıştır. Bu televizyon filmlerinden biri Wildflower’dır. Witherspoon 1996’da Freeway’deki performansıyla kendini kanıtlayıp, yükselmiş ve 1998 yılında bir star olarak 3 önemli role imza atmıştır. Bunlar Overnigt Delivery, Pleasantville ve Twilight’dır. Sonraki yıllarda Election filmiyle tekrar ortaya çıkmış ve beğenileri toplayarak Altın Küre’ye aday olmuştur. Witherspoon 35 milyon dolarlık kazancıyla listemize 3. sıradan yerleşmiştir.

4. Nicole Kidman

20 Haziran 1967 yılında Hawaii’de doğmuş Avustralya’lı, Oscar Ödüllü sinema oyuncusudur. Avustralya ve Amerika Birleşik Devletleri çifte vatandaşıdır. Başlarda baleye ilgi duyan Kidman, sonraları sanatın bir diğer dalı olan tiyatroya ilgi duymuştur. İlk olarak 1989’da Dead Calm’daki Sam Neill’in genç karısı rolüyle gösterdi. Days Of Thunder filmi ile daha sonraları yüzünün eski kadın profillerine benzediğini göstermiş ve bu gibi birkaç filmde rol almıştır. 2001 yılında Moulin Rouge filmi ile oyunculuk yeteneğini ve sesinin güzelliğini kanıtlamış ve ilk defa En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar’a aday olmuştur. Fakat bu film ile değil The Hours‘deki Virginia Wolf karakteriyle En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını kazanan ilk Avustralyalı aktris olmuştur. Kidman, 34 milyon dolar kazanmaktadır.

5. Jennifer Aniston

Dünyada En Çok Kazanan 10 Aktris

Aniston, 11 Şubat 1969 yılında Los Angeles’ta dünyaya gelmiş sinema ve dizi oyuncusudur. 8o’li yıllarda küçük rollerde oynamaya başlamış, çeşitli dizi ve filmlerde rol almıştır. Friends dizisindeki Rachel Green karakteri en bilinen rolüdür. Çekimleri 10 sene süren, dünya ve Amerikan tarihinde en çok izlenen televizyon dizisi olan “Friends” dizisi ile birlikte fenomen olmuş ve adeta yıldızı parlamıştır. Ayrıca bu dizideki rolü ile bir Altın Küre ve bir Emmy Ödülü almıştır. Daha sonraları 2010 yılında yapılmış bir araştırmaya göre dünyanın en güçlü 8. ünlüsü seçilmiştir. 28 milyon dolarlık kazancıyla Aniston, listemizin 5. sırasındadır.

6. Kaley Cuoco

30 Kasım 1985 yılında Kaliforniya’da dünyaya gelmiş ve oyuncu kimliğine sahiptir. “Billie” karakterini canlandırdığı Charmed dizisi ile tanınmıştır. 6 yaşında modellik ve oyunculuk yaparak kariyerine başlamıştır. 1992 yılnda rol aldığı “Quicksand” adlı film ilk büyük rolüdür. Daha sonraları Disney Channel kanalında yayınlanan “Brandy ve Bay Bıyık” isimli çizgi filmde karakter seslendirmiş ve Prison Break dizisinde de küçük bir rol almıştır. 25 milyon dolarlık kazancıyla Cuoco, listemizde yer almıştır.

7. Elisabeth Moss

Dünyada En Çok Kazanan 10 Aktris

24 Temmuz 1982 yılında Los Angeles’ta doğmuştur. Oyuncu ve Scientology üyesi kimliğine sahiptir. Kendini gösterdiği ve yükselişe geçtiği roller arasında, Zoey Bartlet rolü, Mad Man dizisinde canlandırdığı Peggy Olson rolleri vardır. AyrıcaTop of the Lake mini serisinde üstlendiği Dedektif Robin Griffin rolü de bu roller arasındadır. Elisabeth Moss’un kazancı da 24 milyon dolardır.

8. Margot Robbie

1990 yılının Temmuz ayında Avustralya’da dünyaya gelmiştir. Avustralyalı aktris ve yapımcı olan Robbie, Akademi ve Altın Küre adaylığına sahiptir. 2000’lerin sonuna doğru Avustralya yapımı bağımsız filmlerde rol alarak kariyerine adım atmıştır. Daha sonra iki kez Logie Ödülü’ne aday gösterilmesi Neighbours dizisindeki performansıyla olmuştur. 2013 yılında büyük çıkışını Zamanda Aşk ve Para Avcısı ile gerçekleştirdi. Aşk Uğruna, Z for Zchariah, Büyük Açık, Tarzan Efsanesi ve Suicide Squad: Gerçek Kötüler gibi filmlerde de rol almıştır. Robbie’nin kazancı da 23.5 milyon dolardır.

9. Charlize Theron

7 Ağustos 1975 yılında Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Benoni şehrinde doğmuştur. Amerikalı ve Güney Afrikalı bir sinema sanatçısıdır. 6 yaşında bale dersleri almış ve 16 yaşında modellik yapmaya başlamıştır. Ancak bir süre sonra dizini incitmesiyle profesyonelliğe ulaşamadan balerinliğe son vermiştir. Charlize Theron bir bankada görevliyle tartışırken oyuncu menajeri John Crosby tarafından keşfedilmiştir. Crosby’den kartvizitini almış ve daha sonraları onu arayarak oyunculuğa adım atmıştır. 2003 yılında En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar ödülü almıştır. Theron 23 milyon dolar kazanmaktadır.

10.  Ellen Pompeo

Dünyada En Çok Kazanan 10 Aktris

10 Kasım 1969’da doğmuş, Amerikalı bir aktristir. Grey’s Anatomy’deki Meredith Grey karakteri en bilinen rolüdür. Grey’s Anatomi dizisi ile iki kez Teen Choice Ödülleri’ne aday gösterilmiştir. Screen Actors Guild Ödülleri’ne de iki kez aday gösterilmiş ve bir kere kazanmıştır. Altın Küre Ödülleri’ne bir kez aday gösterilmiş, Satellite Ödüllerini’de iki kez kazanmıştır. Ayrıca Emmy Ödülleri’ne de bir kez aday gösterilmiştir. Tüm bunların yanında Ellen Pompeo 22 milyar dolar kazanmaktadır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!