Dünyada Asgari Ücretin En Yüksek Olduğu Ülkeler

5 dk okuma süresi


4
11 Paylaşım, 4 puan

Asgari ücret işçilere yasal olarak ödenen maaştır ve işçilerin emeğini öngörülen sınırın altında satamayacakları hükmüne bağlanmıştır. Belirlenen fiyatlar çalışanların yemek, barınma, giyim, temizlik, ulaşım, kültür ve benzeri ihtiyaçlarını en düşük seviyede karşılayacak şekilde hesaplanmıştır. Asgari ücret yorumu ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilir; bazıları yalnızca saat bazında raporlanırken, diğerleri belirli bir saatlik çalışmanın getirisi olarak doğrudan aylık olarak verilir. Dünyada çalışanlara ödenen asgari ücretin en yüksek seviyede olduğu ülkeler listesini sizler için sıraladık. Keyifli okumalar!

1. Lüksemburg

Dünyada Asgari Ücretin En Yüksek Olduğu Ülkeler

Lüksemburg’daki asgari ücret, dünyadaki en yüksek asgari ücret olarak bilinmektedir. Bu devlet oldukça gelişmiş bir ekonomiye sahip, refah ülkelerden biridir ve orantılı olarak yeryüzünde en yüksek asgari ücrete de sahiptir. Lüksemburg’daki asgari ücret ile Türkiye’de zengin bir hayat yaşanabilir. Ülkede kişi başına düşen milli gelirle birlikte lider yaşam kenti ve oldukça özgür bir yerdir. Bu açıdan Dünya Basın Özgürlüğü Listesi’nde dördüncü sırada yer alır. Lüksemburg’da haftada 40 saat, günde 8 saat çalışılmaktadır. Fazla mesainin her dakikası çalışanın maaşına eklenir. 40 saatlik çalışma koşulları dikkate alındığında, Lüksemburg’un mevcut asgari ücreti tam olarak 2.201 Euro’dur.

2. İrlanda

2021 yılının sonunda güncellenen İrlanda asgari ücreti Euro olarak ödenmektedir. 1 Ocak 2022 itibarıyla ülkede asgari ücret, yabancı işçiler de dahil olmak üzere kişi başına 1,723 Euro’dur. Ocak 2022’den itibaren geçerli olan ücret, çalışanın yaşına dayalı asgari saatlik ücrettir. Ulusal asgari ücret söz konusu olduğunda toplam maaşınız temel maaşınızı, vardiya ikramiyelerinizi ve hizmet ücretlerinizi içerir. İşvereniniz pansiyon ve lojman sağlıyorsa, asgari ücret hesaplamasında yemek ve barınma da dahildir. İşverenler 18 yaşın altındaki belirli kişiler, istihdam gözetim emirleri ve resmi iş sözleşmeleri kapsamında çalıştırılan kişiler dışında Ulusal Asgari Ücret Yasasına uymak zorundadırlar.

3. Hollanda

Dünyada Asgari Ücretin En Yüksek Olduğu Ülkeler

Hollanda’da diğer AB ülkeleri gibi asgari ücret yılda iki kez 1 Ocak ve 1 Temmuz’da belirlenir. Yılbaşında yeni asgari ücret miktarı 1.701 Euro olarak kabul edilmiştir. Hollanda, Lüksemburg ve İrlanda’dan sonra Avrupa’da en yüksek asgari ücrete sahip üçüncü ülkedir. Hükümet tarafından yayınlanan resmi bilgilere göre, haftalık çalışma saatlerine ilişkin yasada çalışma saatleri genellikle 36, 38 veya 40 saat civarındadır. Asgari ücretlinin aldığı net maaş, çalışanın ödediği vergi ve sigorta masraflarına bağlıdır. Kanun çalışanların alması gereken net maaşı belirlememektedir. Ülkedeki işverenler AB dışındaki yerlerden bir işçiyi işe almak istediğinde öncelikle o kişiye çalışma izni almalıdır.

4. Belçika

Ulusal asgari ücret sıralamasında Belçika 33 Avrupa ülkesi arasında dördüncü sırada yer almaktadır. 2022 yılı itibarıyla Belçika’da asgari ücret 1.625 Euro’dur. Ülkede maaşlar meslek grubu, çalışma saatleri, eğitim durumu, cinsiyet ve çalışma yılı gibi çeşitli faktörlere göre değişmektedir. Bunlar arasında petrokimya sektörü ve yöneticiler Belçika’da en yüksek ücretli sektörler iken, en düşük ücretli sektörler ise konaklama ve yemek hizmetlerinde çalışanlara aittir. Bilgisayar programlama, danışmanlık ve ilgili faaliyetler aynı zamanda ülkede en yüksek getiriyi sağlayan ekonomik faaliyetlerdir. Konaklama ve yeme içme etkinlikleri bu kentte en düşük gelirli sektördür.

5. Fransa

Dünyada Asgari Ücretin En Yüksek Olduğu Ülkeler

Çoğu ülkeyle kıyaslandığında pahalı bir yaşam süren Fransa asgari ücret TL bazına çevrildiğinde halkına yüksek bir ödeme yapmaktadır. Toplam asgari ücretin en yüksek olduğu ilk 10 ülkeden biridir. Fransa, birçok Avrupa ülkesinden daha fazla asgari ücret imkanı sunmakta ve düşük enflasyon oranı ile vatandaşlarına asgari ücretli işler ile refah bir hayat yaşatmaktadır. Güçlü bir ekonomik güce sahip olan ülke, üretim açısından oldukça ileri bir seviyededir. Birim bazlı karşılaştırma yapıldığındaysa Almanya ve İspanya’nın önünde ödeme yapan ülke en fazla asgari ücret veren yerler sıralamasında beşincidir. Fransa’da 2022’de toplam asgari ücret 1.603 Euro’dur, satın alma gücü fazla olan ülkelerdendir.

6. Almanya

Almanya’daki koalisyon hükümeti, yaklaşık 2 milyon işçinin ücretlerini %25 artırma kararı almıştır. Saatlik asgari ücret 9,60 avrodan 12 avroya yükseltilmiştir. Toplamda aylık ücret ise 1,585 Euro’dur. Türk işçilerin ücretleri Alman işçilerin ücretleri ile karşılaştırıldığında ise durum vahimdir. Türkiye’de asgari ücretli çalışanların saatlik ücreti 1 Euro’nun altındadır. Türk işçilerin günlük ücreti Euro cinsinden bakıldığında yaklaşık 2 milyon kişinin asgari ücret aldığı Almanya’daki mevcut saatlik ücrete denk bile düşmemektedir. Bu durum iş gücünün %5’ine eşittir. Böylelikle Almanya dünyada asgari ücretin oran bazında en yüksek getiriye sahip olduğu ülkeler sıralamasında yerini altıncı olarak almaktadır.

7. İngiltere

Dünyada Asgari Ücretin En Yüksek Olduğu Ülkeler

İngiltere’nin 23 yaşın üzerindeki kişiler için asgari ücreti saatte 9,50 sterline yükselttiği bilinmektedir. Bu ücret artışı ülke tarihinin en büyük artışlarından biri olarak görülmektedir. Haftada 35 saat çalışan tam zamanlı çalışanlar yılda tam olarak 1.583 Euro kazanacaktır. Artan maliyetler yeni bütçeye göre olacak ve yeni mali dönemin başlayacağı Nisan 2022’de yürürlüğe girecektir. Asgari ücret, şu anda ülkede 91 sterline yükselmiştir ve bu %6,6’lık bir artışa eşdeğerdir. Bu durum %3,1’lik yıllık enflasyon oranının iki katından fazladır. Salgından en çok etkilenen düşük gelirli ve genç işçilere yardım etme baskısı altında olan hükümet 23 yaşın altındakiler için de asgari ücretin artırılacağını söylemiştir.

8. İspanya

İspanya’da asgari şartlarda yaşamak için geçerli olan ücret miktarı 1,108 Euro’dur. Bir ülkenin yüksek asgari ücreti o ülkenin yaşam standardını yansıtır. Ancak bu aynı zamanda ülkede yaşamanın maliyetini gösterende bir faktördür. İspanyol hükümeti, son birkaç yılda asgari ücreti istikrarlı bir şekilde artırmaktadır. Yurtta asgari ücret yaş, cinsiyet veya iş sözleşmesi ne olursa olsun tüm işçiler için geçerlidir. Bu durum da refah bir yaşamı ve ücret düzeylerini artırmıştır. İspanya ekonomik güç açısından dünyanın sayılı ülkelerinden biridir. Çalışan insanlar maaşlarına göre dünyanın birçok ülkesinde varlıklı sınıfa aitlerdir ve bu ülkede zenginlerin yaşam standartlarına sahip olmaktadırlar.

9. Slovenya

Slovenya asgari ücreti 1,024 Euro olarak belirlemiştir. Ülkede market fiyatlarının cazip olması sebebiyle ortalama bir yaşam sağlamak için bu fiyat yeterli olmaktadır. Daha önce yapılan yurt içi araştırma ve hükümetin belirlediği miktarlarda önemli değerlerdedir. Bir Sloven vatandaşının günlük yaşam maliyetinin konaklama, yeme-içme ve diğer hizmetler açısından 41 avroya eş değer olduğu sonucuna varılmıştır. 30 gün boyunca geçim masrafları için asgari ücret oldukça yeterli bir miktardır. Bu durum düşük enflasyon ve reel fiyatların avantajlarından kaynaklanmaktadır. Böylelikle Slovenya’da dünyada asgari ücretin verildiği en yüksek rakamların olduğu ülkeler arasına girmiştir.

10. Malta

Dünyada Asgari Ücretin En Yüksek Olduğu Ülkeler

Az sayıdaki nüfusu ve mükemmel coğrafi konumu ile dünyanın en fazla yaşanabilirlik oranına sahip ülke olan Malta, milyonlarca insanın hayalidir. Ülke ekonomik olarak da gelişmiş bir kenttir ve Avrupa Birliği ülkeleri arasında alınan asgari ücret sıralamasında onuncu sırada yer almaktadır. 2022 yılında Malta’da asgari ücret aylık 784 Euro’dur. En düşük ücretli meslek gruplarından biri 1.690 avro gelirle anaokulu öğretmenleri, diş hekimliği ise 11.500 avro aylık gelirle en yüksek ücretli meslek olma özelliğine sahiptir. Kasiyerler ve müşteri hizmetleri temsilcileri çok az kazanmaktadır. CEO’lar, finans müdürleri, pilotlar ve avukatlar diğer yüksek ücretli mesleklere örnek olarak verilebilir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
9
Beğen
Mutlu Mutlu
9
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
4
Üzgün
Olamaz Olamaz
5
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!