Dünyaca Ünlü Şirketlerde İnsan Kaynakları Uygulamaları

2 dk okuma süresi


4
13 Paylaşım, 4 puan

Staj ve iş bulma evrelerinde karşılaştığımız o ilk zorluk: İnsan Kaynakları. Gergin bekleyiş, uzun uzun bakışmalar, stres ve zorlu sorular insanı biraz yorar. Genellikle hep aynı soruları duyarız, “5 sene sonra kendinizi nerede görüyorsunuz?” ya da “Neden biz?” Bunlar alışılmış İK soruları ama öyle farklı uygulamalar var ki insan hayret ediyor. Biz de dünyaca ünlü şirketlerde uygulanan insan kaynakları uygulamaları listesini sizler için derledik. İş hayatınızda başarılar diliyoruz!

1. Mercedes-Benz

Dünyaca Ünlü Şirketlerde İnsan Kaynakları Uygulamaları

Alanında oldukça tanınan Alman otomotiv markası Mercedes-Benz ilginç bir İK uygulamasına imza attı. 100’den fazla web geliştiricisiyle mülakat yaptı. Bu görüşmelerin hepsi, Mercedes-Benz’in C63 AMG model aracında gerçekleştirildi. Profesyonel bir sürücünün zor bir parkurda hızla sürdüğü Mercedes marka aracın ön koltuğunda oturan adaylar, bu şartlar altında Mercedes-Benz CEO’sunun sorularına cevap vermeye çalıştılar. Bu ilginç mülakatın amacı, adayların stres seviyelerini ve kriz durumlarına karşı bakış açılarını ölçmekti.

2. Heineken

Hollanda bira üreticisi Heineken, 2013 yılında bir etkinlik ve sponsorluk stajyeri işe almak için ilginç bir mülakat yaptı. Toplamda 1734 adayın yer aldığı bir mülakat gerçekleştirdi. Görüşme için şirkete gelen adaylara birtakım stres dolu olaylar yaşatıldı ve tepkiler gizli kamerayla izlendi. Mülakat sırasında soğukkanlı olan Guy Luchting işe alındı.

3. Grant’s

Dünyaca Ünlü Şirketlerde İnsan Kaynakları Uygulamaları

Dünyaca ünlü şirketlerde insan kaynakları uygulamaları listemizin nn keyifli mülakatlarından olan Grant’s markası için oldukça keyifli diyebiliriz. İskoç viski üreticisi Grant’s, 2018 yılı için bir marka elçisi arıyor ve şahane bir İK uygulaması yapıyor. 10 günlük bir dünya turuna gönderiyor. Grant’s viskisi dolu bir çantayla Kolombiya’dan Polonya’ya ve Hindistan’dan Güney Afrika’ya kadar çeşitli ülkelerden üç tanesine seyahat ediyor. Bu turun sonunda Grant’s viskilerini dünyaya tanıtmak için görevlendirilecek kişi belirleniyor.

4. Apple

Dünya devi olan Apple ise iş alımlarında oldukça ilginç sorular soruyor. “Bir tost makinesini nasıl test edersiniz?”, “Akıllı mısınız?”, “Avucunuzda 2 yumurta olduğunu ve bu yumurtaları kırmadan en yüksek kaçıncı kattan atmanız gerektiğini bulmanız gerekiyor. Bunun yanıtını nasıl bulurdunuz ve en mantıklı çözüm nedir?” gibi sorular soruyor.

5. Facebook

Dünyaca Ünlü Şirketlerde İnsan Kaynakları Uygulamaları

Facebook; hayatımızda çok fazla şeyi değiştirdi, bir çağ kapatıp yeni bir çağ açtı diyebiliriz. Tabi bu şirkete girmek o kadar da kolay değil, ilginç sorularla karşılaşabilirsiniz. “İlk iş günün; eve gittin ve dünyanın en iyi işine sahip olduğunu düşündün. Bize o ilk iş gününü anlat.” Bu soruya verdiğiniz cevap işe alınıp alınmama durumunuzu belirliyor.

6. Microsoft

Bu şirkette danışman olmak için bile ilginç İK sorularıyla karşılaşabilirsiniz. “Sayabildiğiniz kadar Microsoft ürünü sayın.” Kulağa oldukça ilginç geliyor. Burada verilen cevaplar yolunuza Microsoft ile devam edip edemeyeceğinize karar veriyor.

7. Twitter

Dünyaca Ünlü Şirketlerde İnsan Kaynakları Uygulamaları

Twitter, İnsan Kaynakları Personeli alırken oldukça ters köşe bir soru soruyor. Burada insanın kendisini ne kadar tanıdığını, eksi ve artılarını ne ölçüde bildiğini ölçmeye çalışan Twitter, “Seni neden işe almamalıyız?” sorusunu soruyor.

8. Google

Yine devlerden devam edelim… Google ise ters köşe sorular soruyor, beyin yakan cinsten! Google, pratik ve kıvrak bir zeka arıyor. “Akşam nerede yemek yiyelim?”, “Rögar kapakları neden yuvarlaktır?” gibi sorular.

9. Tesla

Dünyaca Ünlü Şirketlerde İnsan Kaynakları Uygulamaları

Hayatımıza yeni giren ama devleşen, Tesla da hazırlıksız sorular soruyor. “Dünya yüzeyinde duruyorsunuz. Bir mil Güney’e, bir mil Batı’ya ve bir mil Kuzey’e doğru yürüyorsunuz ve son geldiğiniz nokta, ilk başladığınız nokta ile aynı oldu. Bu durumda siz neredesiniz?”

10. Capriotti’s Sandwich Shop

Uluslararası bir restoran olan Capriotti’s Sandwich Shop’un CEO’su Ashley Morris, adaylara ilginç ve komik denecek bir soru soruyor. “Bir zombi istilası yaşansa ne yapardın?” Aslında bu soru çalışanların iş yoğunluğunda nasıl davranacağına dair bir cevap oluyor.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak