Dünyaca Ünlü Şirketlerde İnsan Kaynakları Uygulamaları

5 dk okuma süresi


7
16 Paylaşım, 7 puan

Staj ve iş bulma evrelerinde karşılaştığımız o ilk zorluk: İnsan Kaynakları. Gergin bekleyiş, uzun uzun bakışmalar, stres ve zorlu sorular insanı biraz yorar. Genellikle hep aynı soruları duyarız; “5 sene sonra kendinizi nerede görüyorsunuz?” ya da “Neden biz?”. Bunlar alışılmış insan kaynakları soruları ama öyle farklı uygulamalar var ki insan hayret ediyor. Biz de dünyaca ünlü şirketlerde uygulanan insan kaynakları uygulamaları ve sorularını sizler için derledik. İş hayatınızda başarılar diliyoruz!

1. Mercedes-Benz

Dünyaca Ünlü Şirketlerde İnsan Kaynakları Uygulamaları

Alanında oldukça tanınan Alman otomotiv markası Mercedes-Benz ilginç bir insan kaynakları uygulamasına imza attı. 2017 yılında 100’den fazla web geliştiricisiyle mülakat yaptı. Bu görüşmelerin hepsi, Mercedes-Benz’in C63 AMG model aracında gerçekleştirildi. Profesyonel bir sürücünün zor bir parkurda hızla sürdüğü Mercedes marka aracın ön koltuğunda oturan adaylar, bu şartlar altında Mercedes-Benz CEO’sunun sorularına cevap vermeye çalıştılar. Bu ilginç mülakatın amacı, adayların stres seviyelerini ve kriz durumlarına karşı bakış açılarını ölçmekti. Görünüşe göre Mercedes-Benz yetkilileri ikna edici cevaplar alamamışa benziyor.

2. Heineken

Hollanda bira üreticisi Heineken, 2013 yılında bir etkinlik ve sponsorluk stajyeri işe almak için ilginç bir mülakat yaptı. Toplamda 1734 adayın yer aldığı bir mülakat gerçekleştirdi. Görüşme için şirkete gelen adaylara birtakım stres dolu olaylar yaşatıldı ve tepkiler gizli kamerayla izlendi. Yaşatılan stres dolu olayların arasında intihara yeltenen birini kurtarmak bile var! Mülakat sırasında samimiyet, dürüstlük, sorumluluk, tutku, işe bağlılık ve gönüllülük gibi alanlarda adaylar değerlendirildi. Son üçe kalan adayların videoları internet üzerinden bir oylamaya sunuldu. Bu görüşmelerde soğukkanlılığıyla öne çıkan Guy Luchting işe alındı.

3. Grant’s

Dünyaca Ünlü Şirketlerde İnsan Kaynakları Uygulamaları

Dünyaca ünlü şirketlerde uygulanan insan kaynakları uygulamaları listemizin en keyifli mülakatlarından biri olan Grant’s markasına geldi sıra. İskoç viski üreticisi Grant’s, 2018 yılı için bir marka elçisi arıyor ve şahane bir işe alım uygulaması yapıyor. Şirket eleme süreçleri sonucu sayılarını üçe düşürdüğü adayları 10 günlük bir dünya turuna gönderiyor. Adaylar Grant’s viskisi dolu bir çantayla Kolombiya’dan Polonya’ya ve Hindistan’dan Güney Afrika’ya kadar çeşitli ülkelerden üç tanesine seyahat ediyor. Bu turun sonunda Grant’s viskilerini dünyaya tanıtmak için görevlendirilecek kişi belirleniyor.

4. Apple

Dünya devi olan Apple ise iş alımlarında oldukça ilginç sorular soruyor. İşe alım mülakatında “Bir tost makinesini nasıl test edersiniz?”, “Akıllı mısınız?”, “8 yaşındaki bir çocuğa modemin çalışma sistemini nasıl anlatırsınız?”, “Empire State Binası’nın ağırlığı nedir?”, “Avucunuzda 2 yumurta olduğunu ve bu yumurtaları kırmadan en yüksek kaçıncı kattan atmanız gerektiğini bulmanız gerekiyor. Bunun yanıtını nasıl bulurdunuz ve en mantıklı çözüm nedir?” gibi sorular var. Sorulan soruların birçoğunun her zaman doğru bir cevabı yok. Adaylardan beklenen şey sorulara cevap verme yetenekleriyle öne çıkmalarıdır.

5. Facebook

Dünyaca Ünlü Şirketlerde İnsan Kaynakları Uygulamaları

Facebook hayatımızda çok fazla şeyi değiştirdi, bir çağ kapatıp yeni bir çağ açtı diyebiliriz. Tabi bu şirkete girmek o kadar da kolay değil. Mülakat sırasında ilginç sorularla karşılaşabilirsiniz. “İlk iş günün; eve gittin ve dünyanın en iyi işine sahip olduğunu düşündün. Bize o ilk iş gününü anlat.” Soruda iş hayatında sizi memnun edenin ne olduğunu öğrenmek amaçlanıyor. Bu soruya verdiğiniz cevap doğru bir tercih olup olmadığınızı ve işe alınıp alınmama durumunuzu belirliyor. Diğer bir soru da şöyle: Rus ruleti oyununda arka arkaya koyulmuş iki mermi var. İlk hamlede ölmediğiniz, peşinden bir hamle daha yapmanız gerekiyor. Ruleti çevirir miydiniz, tekrar tetiğe mi basardınız? Neden?

6. Microsoft

Bu şirkette danışman olmak için bile ilginç insan kaynakları sorularıyla karşılaşabilirsiniz. “Sayabildiğiniz kadar Microsoft ürünü sayın.” Kulağa oldukça ilginç geliyor. Burada verilen cevaplar yolunuza Microsoft ile devam edip edemeyeceğinize karar veriyor. Microsoft son yıllarda yaptığı mülakatlarda beyin yakan sorulara ek çeşitli zorluklardan oluşan değerlendirmeler yapmakta. Bu değerlendirmelerde daha çok mesleki beceriler test ediliyor. Mülakat sırasında sorulanlar iş sırasında karşılaşılabilecek gerçek problemlerden seçiliyor. Başvurulan pozisyona göre sorulan sorulara doğru cevabın vermenin yanı sıra kendini ifade ediş ve fikir yürütme tarzı adayları öne çıkarıyor.

7. Unilever

Dünyaca Ünlü Şirketlerde İnsan Kaynakları Uygulamaları

Unilever şirketinin işe alım süreci insan kaynakları yöneticileri tarafından zorlu bir süreç olarak görülmektedir. Bu süreci zorlu yapan şey ise uzun süren aşamalardan sonra son aşamada bir vaka çalışması üzerinden mülakatın yürütülmesidir. Vaka analizi çalışması yaklaşık bir gün boyunca sürüyor. Süreç sonunda Unilever bünyesine en iyi çalışanları katıyor. Unilever’ın diğer işe alım süreçlerinden farklılaşan bir başka yanı da işe almayı planladıkları kişileri deneyimsiz ya da en fazla 3 yıl tecrübe sahibi olanlardan seçmeleri. Dünyaca ünlü şirketlerde uygulanan insan kaynakları uygulamaları arasında Unilever’ın sistemi işe alınan kişileri sıfırdan geliştirilecek birer yetenek olarak değerlendiriyor.

8. Google

Yine devlerden devam edelim… Google da ters köşe sorular soran şirketlerden biri, hem de beyin yakan cinsten! Google, pratik ve kıvrak bir zeka arıyor. “Akşam nerede yemek yiyelim?”, “Rögar kapakları neden yuvarlaktır?” gibi sorular kıvrak zekayı ölçümlemenin en iyi araçları olarak görülüyor. Ancak yazılım mühendisi gibi iş alanlarında sorulan sorular daha çok teknik sorular olarak öne çıkmaktadır. Google işe alım sürecinde mülakat henüz ilk telefon görüşmesi ile başlar. Birkaç görüşme sonrası süreç olumlu ilerlerse adaylar ofise davet edilir. Yüz yüze mülakatta ise beyaz bir tahta üzerinde sorulan soruları yanıtlamanız beklenir.

9. Tesla

Hayatımıza yeni giren ama devleşen, Tesla da hazırlıksız sorular soruyor. Tesla’nın kurucusu Elon Musk işe alacağı kişileri sormayı sevdiği bilmecelerle sınıyor. Örneğin sorulan sorulardan biri şu şekilde: “Dünya yüzeyinde duruyorsunuz. Bir mil Güney’e, bir mil Batı’ya ve bir mil Kuzey’e doğru yürüyorsunuz ve son geldiğiniz nokta, ilk başladığınız nokta ile aynı oldu. Bu durumda siz neredesiniz?”. Birçok mülakat için geçerli olan şey Tesla’da da geçerli. Verilen cevapların doğruluğundan ziyade nasıl cevap verildiği daha önemlidir. Bu tür beyin yakan soruların dışında mühendislik alanında adayların diğerlerinden ayrışmalarını sağlayan sorulara da hazırlıklı olmak gerek.

10. Capriotti’s Sandwich Shop

Dünyaca Ünlü Şirketlerde İnsan Kaynakları Uygulamaları

Uluslararası bir restoran olan Capriotti’s Sandwich Shop’un CEO’su Ashley Morris, adaylara ilginç ve komik denecek bir soru soruyor. “Bir zombi istilası yaşansa ne yapardın?”. Bir restorana göre oldukça ilginç olan sorunun aslından mantıklı bir sorulma nedeni var. Bildiğiniz üzere yemek sektörü stresin oldukça yoğun olduğu bir alandır. Bir de bir yığın aç müşteri lezzetli ve hızlı yemekler bekliyorsa işler daha da zorlayıcı hale gelebilir. Bu bakımdan sorulan bu soru çalışanların iş yoğunluğunda nasıl davranacağına dair bir cevap oluyor. Böylece Ashley çalışanların baskı altında neler yapabileceğini kestirmeye çalışıyor.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
9
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
4
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!