Dünyaca Ünlü Mutlaka Okunması Gereken 10 Edebi Eser

4 dk okuma süresi


3
12 Paylaşım, 3 puan

Bir edebi eser meydana getirmek, bilindiği üzere çokta kolay bir iş değildir. Ancak bunu layıkıyla yaparak bizlere eserlerini en iyi şekilde sunmuş çok sayıda önemli sanatçı vardır. Öyle ki yüzyıllar önce kaleme alınmış olsa da günümüzde halen tazeliğini koruyan, dilden dile dolaşan eserlerimiz bulunmakta. Bunların arasında yazıldığı döneme tanıklık eden, duygularımıza tercüman olan ve bizlere imkansızlıklardan güzellikler yaratmayı öğreten eserler vardır. Biz de sizler için dünyaca ünlü mutlaka okunması gereken 10 edebi eser listesini hazırladık. İyi okumalar!

1. Sefiller

Dünyaca ünlü 10 edebi eser

Büyük Fransız şair ve yazar Victor Hugo’nun en tanınmış ve en sevilen eseridir. Bu eseri 1861 yılında kaleme almıştır. Küçükten büyüğe herkesin ismini muhakkak duymuş olduğu Sefiller romanının konusu, Jan Valjean adlı karakterin hayatı etrafında şekillenir. Jan Valjean yaptığı hırsızlık nedeniyle 19 yılını hapiste geçirmiş ve daha sonra ise hayata pozitif bakmayı öğrenmiş bir karakterdir. Hapisteyken tüm iyi duygularını kaybettiğini düşünen Jan Valjean, hapisten çıktıktan sonra çeşitli işlerde çalışarak zengin olur, saygınlık kazanır. Ancak bir süre sonra yeniden aynı suçlamalara maruz kalacaktır.

2. Suç Ve Ceza

Dünyaca ünlü 10 edebi eser

Fyodor Dostoyevski tarafından yazılan Rus Edebiyatına ait önemli bir eserdir. Dostoyevski’nin eserlerinin neredeyse hepsinde kendi yaşamından izler bulmak mümkündür. Suç ve Ceza romanı içinde aynı şey geçerlidir. Bu eser, hem felsefi düşünceleri bünyesinde barındıran hem dönemin Rusya’sını görmemizi sağlayan hem de üzerinden 150 küsur yıl geçmiş olmasına rağmen günümüze de hitap eden değerli bir eserdir. Anlatılmak istenen temel düşünce kötülüğün ve insan vicdanının çektiği azabın verilen tüm hukuki cezalardan daha etkili olduğudur.

3. Dokuzuncu Hariciye Koğuşu

Dünyaca ünlü 10 edebi eser

1930 yılında basılan Peyami Safa’nın kendi hayatını anlattığını düşündüğümüz otobiyografik bir romandır. Dönemin önemli psikolojik eserlerinden biridir. Peyami Safa bu eserinde yoksul bir ailenin hastalık teşhisi koyulan 15 yaşındaki çocuğundan bahseder. Romanda işlediği bu hasta çocuk üzerinden insanlarda ruh ve beden arasındaki ilişkiye değinir. Bir anı defteri şeklinde kaleme alınmış Türk Edebiyatının değerli eserlerindendir. Bu sebeple dünyaca ünlü okunması gereken 10 edebi eser listemizdeki yerini aldı.

4. Vadideki Zambak

Honore de Balzac tarafından kaleme alınmıştır. Balzac’ın çocukluğunda yaşadığı acıları bu romanda görebilmek mümkündür. Dünya’nın en çarğıcı ve en ünlü aşk romanlarından biridir. Kocasıyla mutluluğu bulamayan roman kahramanı Henriette, kendisinden yaşça küçük olan Felix’e kapılır. İmkansız ve gizli bir aşkın hâkim olduğu Vadideki Zambak romanı, oldukça sürükleyicidir. Ayrıca roman kahramanı Henriette’nin güzelliğinin zambakla bağdaştırılmış olması da önemli bir ayrıntıdır.

5. Tutunamayanlar

Dünyaca ünlü 10 edebi eser

Oğuz Atay tarafından yazılmıştır. TRT roman ödülünü kazanmasından dolayı edebiyatımızın başyapıtlarından sayılır. Bu roman Oğuz Atay’ın hayatı ve anılarından da izler taşıdığı için otobiyografi niteliğindedir. Belli bir olayın anlatılmasından çok romanda ruhsal çözümlemelere yer verilir. Genç mühendis Turgut Özben’in yakın arkadaşı Selim Işık kendini vurur ve intihar eder. Bu esrarengiz ölümün arkasında yatan nedenleri araştırma kararı alan Turgut, romanın konusunu oluşturur. Ayrıca Turgut Özben’in hayali arkadaşı Olric’de şahıs kadrosunda yer alır.

6. Eylül

Mehmet Rauf tarafından yazılmış tek romandır. Ruhsal çözümlemelere yer verildiğinden edebiyatımızda ilk psikolojik roman kıymeti görür. Necip, Suat ve Süreyya üçlüsünün çalkantılı duyguları etrafında gelişen bir romandır. Kitapta sıkça aşk-sadakat-evlilik konularına değinilmiştir. Bu konular üzerinden kadının ve erkeğin toplumdaki rolünü anlatır. Yazarın sade ve akıcı üslubu ile kaleme aldığı bu kitap kişisel gelişim içinde oldukça değerlidir.

7. İnsan Ne İle Yaşar

Dünyaca ünlü 10 edebi eser

Tolstoy bu eserinde insan yaşamına dair hayati özelliklere değinir. İnsana bir şeyler öğreten çeşitli dersler veren bazı hikayelerine yer vermiştir. Aynı zamanda Tolstoy’un neden varız? Neden hayattayız? Sorularına da cevap aradığını görüyoruz. Yazar kitabında, sorulara sevgi, şevkat, kıskançlık gibi duygulara değinerek cevap bulma çabası içine girmiştir. Tolstoy’un büyüleyici anlatımıyla okurlara sunulan bu kitap, hayatı anlama ve insanı tanıma açısından oldukça önemli bir eserdir.

8. Devlet Ana

1967’de yayımlanan Devlet Ana romanı, 6 bölümden oluşmaktadır. Kitapta Osmanlı İmparatorluğu zamanının yaşam tarzı, gelenek ve görenekleri anlatılmıştır. Eser Osmanlı’nın başta bir aşiretken daha sonra nasıl devlet olacak kadar yükseldiğini anlatır. Kitapta Türk toplumunun yaşayış biçimlerine ve Türkçenin güzelliklerine değinilmiştir. Ertuğrul Gazi, Osman ve Orhan Gazi’nin hayatının da işlendiği bu roman Türk edebiyatı için oldukça önemlidir.

9. Monte Kristo Kontu

Alexandre Dumas’ın yazdığı macera türünde bir romandır. Romanın konusu intikam duygusu üzerine kurulmuştur. Andrea Cavalcanti karakteri üzerinden intikam duygusunun nelere neden olabileceğini anlatmıştır. Yazar eserinde hayattan kesitlere yer vermiş ve eserini herkesin anlayabileceği sade akıcı bir dil ile yazmıştır. Okuyan herkes tarafından çokça sevilmiş ve pek çok dile çevrilmiş önemli bir eserdir. Türk edebiyatındaki ilk çeviri roman olma özelliğini de taşımaktadır.

10. Romeo Ve Juliet

Dünyaca ünlü 10 edebi eser

Dünyaca ünlü mutlaka okunması gereken 10 edebi eser listesinde yer alan son kitap ise herkes tarafından okunan Romeo ve Juliet. Eser genellikle acıklı ve romantik bir aşk hikayesi olarak bilinir. Bu eser William Shakespeare’in önemli oyunlarından biridir. Tiyatro sahnelerini süsleyen bu eser neredeyse tüm dünya dillerine çevrilmiştir. Kan davalı iki ailenin çocuklarının birbirine aşık olmasıyla birlikte hikaye başlar. Gerçek bir aşkın ölümü bile göze alabileceği konusuna değinir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
10
Beğen
Mutlu Mutlu
8
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
8
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!