Tarih Meraklılarının Soluksuz Okuyacağı Kitaplar

3 dk okuma süresi


5
49 Paylaşım, 5 puan

Araştırmayı seven, geçmişe ilgi duyan ve bugünle ilişkilendirebilen, bilgiyi farklı yorumlamaya açık okurlar, ekseriyetle tarih kitaplarını tercih ediyor. Günümüzde tarih romanlarına, belge niteliğinde kitaplara ve arşiv gibi kaynaklara yönelim gitgide artıyor. Okurların geçmişi anlama ve değerlendirme ihtiyacını karşılayan internetin yanı sıra tarih kitapları hala çok rağbet görüyor. Biz de okudukça araştırma isteği duyacağınız, birbirinden farklı dönemlere işaret eden tarih kitaplarını bir araya getirdik. İşte tarih meraklılarının soluksuz okuyacağı kitaplar!

1. Tarih Notları – Bir Orta Doğu Tarihçisinin Notları

Tarih Meraklılarının Soluksuz Okuyacağı Kitaplar

Orta Doğu ve İslam tarihi üzerine önemli çalışmalar yapan tarih profesörü Bernard Lewis’in en bilinen eserlerinden biridir. Tarih Notları kitabı bir nevi belge görevi görmekte aynı zamanda otobiyografi diyebileceğimiz bir özellik taşımaktadır. Bernard Lewis, yakın geçmişin Orta Doğusunda savaşların ve devrimlerin şahidi hatta tarihi şekillendiren kişilerden biri olduğundan, olayları kendi gözlemleri doğrultusunda aktarmıştır. İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana yaşanan siyasi olaylar yazarın tarihsel arka planıyla bir araya gelmiş ve belge niteliğinde bir eser ortaya çıkmıştır.

2. Ulusların Düşüşü

Daron Acemoğlu ve James Robinson’un çok konuşulan kitabı Ulusların Düşüşü, bugünkü ekonomik ve politik düzenin nasıl oluştuğuna dair önemli sorular soruyor. Toplumları feodalizm, sosyalizm, kapitalizm gibi kavramlar doğrultusunda ele alarak tarihsel gelişmeleri irdeliyor. Bazı ulusların neden daha başarılı olurken bazılarının geri kaldığını karşılaştırmalarla aktarıyor. Ulusların Düşüşü, coğrafya kaderdir tezini adeta çürüterek okurlarına farklı bir bakış açısı sağlıyor.

3. Suyu Arayan Adam

Tarih Meraklılarının Soluksuz Okuyacağı Kitaplar

Cumhuriyet döneminin önemli yazar ve tarihçilerinden Şevket Süreyya Aydemir’in Suyu Arayan Adam eseri bir çeşit otobiyografi niteliğindedir. Yazar, Anadolu’dan Sovyetler’e kadar pek çok coğrafyada bulunur ve gözlemlediği ideolojilerin toplumlar üzerindeki etkisini aktarır. Yakın Türk tarihinin önemli eserlerinden biri olan kitap, aslında yazarın Turancılık tutkusundan yola çıkarak siyasi arayışını konu alıyor. Arka planda ise Türk sosyolojisine ışık tutuyor.

4. Mukaddime

Ünlü İslam düşünürü ve tarihçisi İbn-i Haldun’un en önemli eseri olan Mukaddime, bir başka eseri olan Kitabu’l-İber’in birinci cildi olarak 1375’te yazıldı. Eser, pek çok ülkede yalnızca tarihi değil; felsefi ve sosyolojik bir kaynak olarak da değerlendirildi. Günümüzde eserin farklı kişilerce yazılmış pek çok el yazması vardır. Tunus Prensi’ne sunulan Mukaddime, dönemin tarihi, politik, sosyolojik ve coğrafi açıdan en iyi eseri diyebiliriz. Bu nedenle eser tarihe ışık tutacak niteliktedir.

5. İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı

Tarih Meraklılarının Soluksuz Okuyacağı Kitaplar

Ülkemizin önemli tarihçilerinden İlber Ortaylı’nın kaleme aldığı İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı, 19. yüzyılın Osmanlı Devleti’ni konu alıyor. İmparatorluğun siyasi ve toplumsal süreçlerine ayna tutan eser, aynı zamanda modernleşme sürecinin sancılarını da yansıtıyor. Yazar, bu yüzyılın günümüzün devlet modeline temel olan en önemli dönem olduğunu ifade ediyor. 19. yüzyıl yani imparatorluğun en uzun yüzyılı, Osmanlı Devleti’nin büyük değişimlere ve başlangıçlara gebe olduğu en önemli dönemlerden biridir.

6. Beyaz Zambaklar Ülkesinde

Rus yazar Grigory Petrov tarafından 1923 yılında yazılmıştır. Kitapta tarihi bir kişilik olan Johan Vilhelm Snellman’ın ağzından Finlandiya ve Rusya arasındaki savaş aktarılmıştır. Bu yönüyle son derece sürükleyici bir romandır. Eserde sembolik bir anlatımla bataklık bir bölgenin beyaz zambaklar açan bir yere dönüştürülmesi anlatılır. Eser insana umut aşılayıcı niteliktedir. Beyaz Zambaklar Ülkesinde aynı zamanda Atatürk’ün de tavsiye ettiği bir kitap olmaktadır.

7. Yedinci Gün

Tarih Meraklılarının Soluksuz Okuyacağı Kitaplar

Son yılların başarılı yazarı İhsan Oktay Anar’ın kaleme aldığı Yedinci Gün, 2.Abdülhamit döneminden cumhuriyete uzanan sürükleyici bir polisiye romandır. Bu yönüyle Anar okuyucuları kitabın içerisine çekerek merak, heyecan gibi duyguları uyandırıyor. Kolay, akıcı ve anlaşılır bir dile sahip olan eser, okurları İstanbul’da maceralı bir tarih yolculuğuna çıkarıyor. Hem tarih meraklılarının hem de polisiye severlerin soluksuz okuyacağı kitaplar arasında.

8. Kanuni’nin Yahudi Bankeri Dona Gracia

Aaron Nommaz tarafından kaleme alınan eser gerçek bir tarihi kişilik olan, dönemin en zengin kadını Dona Gracia’nın öyküsünü konu almaktadır. Bu karakter kullanılarak birçok tasvire yer verilmiştir. Özellikle Kanuni dönemine ilgi duyan tarih severler için sürükleyici ve dili yalın bir kitap diyebiliriz. Dona Gracia’nın hayatını anlatan romanın arka planında Osmanlı dönemi Yahudilerinin yaşamlarını, siyasi ve sosyal statülerinin görebilmek mümkün.

9. Fedailerin Kalesi Alamut

Tarih Meraklılarının Soluksuz Okuyacağı Kitaplar

Vladimir Bartol tarafından yazılan roman, ünlü bir tarihi kişilik olan Hasan Sabbah’ı konu almaktadır. Kitap, 11.yüzyılda Alamut Kalesi’nde kendi hakimiyetini kuran Hasan Sabbah’ın akıl almaz planlarını ve yöntemlerini başarılı şekilde okurlara sunuyor. Dini ve politik aldatmacaların, fedailerin, suikastçilerin, haşhaşın kurnaz bir lider sayesinde İran’da sürükleyici bir yolculuğa dönüşünü okuyacaksınız.

10. Tüfek, Mikrop ve Çelik

Amerikalı bilim insanı Jared Diamond tarafından yazılan eser, tam anlamıyla bir dünya tarihini konu alıyor diyebiliriz. Antropoloji, coğrafya ve biyoloji bilimlerinin yanı sıra sosyal bir perspektif sunan kitap, interdisipliner biçimde dünyayı ve toplumları irdeliyor. İnsanoğlunun 13 bin yıllık tarihsel serüveni ve toplumsal, ekonomik, kültürel şekillenişi yazarın bilimsel bakış açısıyla bir araya gelerek gerçek bir tarih seyrine dönüşüyor.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!