Dünyaca Ünlü Markaların Logolarının Ortaya Çıkış Hikayeleri

5 dk okuma süresi


5
14 Paylaşım, 5 puan

Her gün sokaklarda, mağazalarda, televizyonda ve internette sayısız defa dünyaca ünlü onlarca markanın logosunu görürüz. Bu logolar akılda kalıcı şekillere ve tasarımlara sahip oldukları için hızlı bir şekilde aklımızda markayla özdeşleşirler. Bu durum ise markanın ismini duymadan önce logolarını hatırlamamızı sağlar. Çünkü neredeyse hepsi tüketicinin dikkatini çekecek, akılda kalıcı ve onu satın almaya itecek şekilde tasarlanır. Daha önce hiç düşünmemiş olsak bile her logonun bir hikayesi vardır. Markaların vizyonunu ve amacını içerecek şekilde tasarlanan logolarının dünyaca ünlü ortaya çıkış hikayeleri çoğu kişinin dikkatini çeker. Bu ilgi çekici hikayeleri sizler için derledik. İyi okumalar dileriz.

1. Amazon

Dünyaca Ünlü Markaların Logolarının Ortaya Çıkış Hikayeleri

Dünyanın en büyük alışveriş sitesi olan Amazon’un, ünlü logosundaki turuncu ok işaretini fark etmek için çok dikkatli bakmaya gerek yoktur. Ancak çoğu kişi bunun arkasındaki iki anlamın farkında değildir. Ok işareti ‘A’ harfinden başlar ve ‘Z’ harfinde son bulur. Şirketin bununla amaçladığı bir şey vardır. Amazon’da A’dan Z’ye aradığınız her şeyi bulabileceğinizin mesajını vermek için böyle bir yöntem kullanmışlardır. Aynı zamanda bu turuncu ok bir gülümsemeyi de temsil eder. Bunun amacı ise amazon.com sitesinden alışveriş yapan müşterilerde mutluluk uyandırmaktır. Dünyanın en büyük nehirlerinden olan Amazon Nehri’nden ismini alan marka, dünyaca ünlü logosuyla en büyükler arasına ismini yazdırır.

2. Nike

Nike belki de dünyanın en minimalist logosuna sahiptir. Ancak yine de en çok bilinen logolar arasındadır. Markayla o kadar bütünleşmiş bir logodur ki Nike ismi olmadan bile tanımak mümkündür. Dünyaca ünlü markaların ve logolarının ortaya çıkış hikayeleri merak konusudur. Nike’ın logosu da bilinenin aksine bir tik işareti değildir. Nike, Yunan mitolojisinde zaferi temsil eden bir tanrıçanın ismidir. Jeff Johnson, rüyasında gördüğü bu tanrıçanın ardından markaya Nike ismini vermeye karar verir. Logo ise, 1971 yılında Carolyn Davidson tarafından tasarlanır. Tanrıçanın kanadını temsil eden bu şekil, hareket ve hız göstergesi olarak düşünülmüştür. Fakat markaya dünyanın en ünlü logolarından birini hediye eden tasarımcıya sadece 35 dolar ödenmiş.

3. Apple

Dünyaca Ünlü Markaların Logolarının Ortaya Çıkış Hikayeleri

Apple, bugün dünyanın teknoloji devlerinin başında geliyor. Apple’nin kurucusu Steve Jobs, o zamanlar meyveli bir diyetin ortasındadır. Bu nedenle de şirketin adının Apple (elma) olmasına karar verir. Bir elma çiftliği ziyaretinde ‘Apple’ adı ona ilgi çekici gelir. Bu kelimenin eğlenceli, karakterli ve korkutucu olmayan yanını sever ve marka ismi olarak karar verir. Apple isminin çağrıştırdıklarını kişisel bilgisayar konseptiyle bağdaştırdığı için şirketin adını Apple koyar. Bu ismin logosu içinse pek uyumlu olacak olan elmayı seçer. Bu elmalı logo ısırılmış bir şekilde tasarlanır. Böylece insanların onu kiraz sanmaları engellenmiş olur. Bir rivayete göre ise Alan Turing’in zehirli bir elmayı yiyerek intihar etmesine üzerine bir atıf olarak elma figürü seçilmiştir.

4. Starbucks

Starbucks, isminden ziyade kendine has olan ve zamanla özdeşleşen logosuyla tanınır. Starbucks’ın deniz kızlı logosunu anlamak için önce şirketin tarihine bir göz atmak gerekir. Seattle’da küçük bir kahve dükkanı olarak kurulan Starbucks’ın lokasyonunun suya yakın olması markalaşmasında büyük bir rol oynamıştır. Fakat kurucuları sadece “St” şekline başlayan bir isim istemektedir. Herman Menville’in “Moby Dick” isimli ünlü romanındaki karakterlerden biri olan “Starbuck” ismi kulaklarına hoş gelir ve kullanmaya başlarlar. İsimle bağlantılı da bir logoya ihtiyaçları olduğu için iki kuyruklu bir deniz kızını uygun görürler. Deniz kızı zamanla biraz değişikliğe uğrayıp mütevazı bir görünüm alsa da logo hala farkını ortaya koymaktadır.

5. Lacoste

Dünyaca Ünlü Markaların Logolarının Ortaya Çıkış Hikayeleri

Giyim markası olan Lacoste’ın simgesinin neden bir timsah olduğunu hep merak konusu olmuştur. Dünyaca ünlü markaların logolarının arasında en bilinenlerinden olan timsah simgesinin ortaya çıkış hikayeleri arasında en ilginçlerinden biri olduğunu söylemek mümkün. Şirket, Fransız tenisçi Rene Lacoste tarafından giyilen örgü tişörtlerle işe başlar. Başarılı tenisçinin lakabı da timsahtır (The Crocodile). Kimileri bu lakabın onun oyun tarzından kaynaklandığını söyler. Daha popüler bir inanç da ünlü tenisçinin girdiği bir iddia sonrası kazananın timsah derisinden yapılmış bir valiz almış olduğu yönünde. O zamanlar timsahla özdeşleşen Lacoste, daha sonra bu şekli tüm kıyafetlerinde kullanmaya başlar.

6. Mercedes-Benz

Dünyanın en ünlü otomotiv markası olan Mercedes-Benz’in kendisi kadar logosu da ünlüdür. Markaların ve onları tanımlayan logolarının ortaya çıkış hikayeleri arasında Mercedes-Benz’in logosu dünyaca ünlü bir hikayeye sahiptir. 1926’da bir araya gelen iki farklı şirket Mercedes ve Karl Benz tarafından oluşturulan bir markadır. Bu markanın logoları da iki farklı şekilden oluşur. Önce Mercedes’in kurucusu Gottlieb Daimler, motor dünyasını temsil ettiğine inandığı kara, su ve havayı düşünür. Bu üç farklı konuyu temsilen çizilen şekiller, bir çemberle çevrelenir. Bu çember fikri Benz’den gelir. Şekil içinde defne çelengi barındıracak şekilde tasarlanır. 2009 yılında logo sadeleştirilerek bugün bildiğimiz halini alır.

7. Gillette

Dünyaca Ünlü Markaların Logolarının Ortaya Çıkış Hikayeleri

Dünyaca ünlü erkek bakım markası Gilette’in logosu sadece yazıdan oluşmaktadır. Logo olmaması ilk düşünüşte zayıf bir marka izlenimi verse de durum böyle değildir. Kullanılan tipografiyle ilk bakışta akla gelmeyen anlamlar elde edilmek istenir. İlk olarak marka, harflerin yazılışıyla cesur ve tehditkar bir his uyandırmayı amaçlamaktadır. Kelimenin eğik bir şekilde yazılması da hızı temsil etmektedir. Bu duyguları müşterilerinde uyandırmak isteyen Gillette markası, logonun maskülen tarafını öne çıkarmaktadır. Ayrıca “g” ve “i” harflerinde yaratılan bıçak kesiği görüntüsü, jiletlerine ve tıraş makinelerine gönderme yapmaktadır. Bu görüntüyle ürünlerinin keskinliğini vurgulamaktadır.

8. Dove

Markaların logolarının tüketicilerin satın alma davranışlarını büyük ölçüde etkilediği araştırmalarda kanıtlanmıştır. Dove, dünyanın en ünlü ve en çok tercih edilen markalarından bir tanesidir. Kozmetik markası olan Dove’un sembolünün kuşla ilişkili olduğu çok açıktır. Marka ismi İngilizcede “güvercin” anlamına gelmektedir. Bu nedenle logosunda güvercin imgesi kullanmaktadır. Güvercin ise barışın, nezaketin ve saflığın sembolü olarak görülmektedir. Değerlerini bu doğrultuda belirleyen marka, logosunda kullandığı renkleri de bu doğrultuda şekillendirmiştir. Dove yazısında kullanılan koyu mavi güvenilirlik ve mükemmelliği ifade ederken altın sarısı kullanılan kuş sevinç ve refahı temsil etmektedir.

9. Instagram

Fotoğraf ve video paylaşım sitesi olan Instagram, bugün dünyanın en çok kullanılan sosyal medya ağlarından birisidir. Kullanıcı sayısı yüz milyonları aşmış durumda olan platformun 2010 yılındaki logosuyla bugünkü arasında farklılıklar vardır. O zamanlar üyelerinin çoğunluğunu fotoğrafçılar oluşturduğu için logo daha çok onlara hitap edecek şekilde tasarlanmıştır. Ancak 2016 yılında logoyu değiştirme ihtiyacı duyulur. Çünkü zamanla kullanıcı profilleri değişip çeşitlenmiştir. Fotoğrafçılar dışında da kullanıcılar elde eden Instagram, yeni kuşakları ve dünyaca ünlü markaları da içine alır. Bu yüzden yenilenen logoda parlak ve canlı renklerin, Instagram’ın gelişen ve çok çeşitlenen kitlesinin ruhunu yansıtması amaçlanmaktadır.

10. Adidas

Dünyaca Ünlü Markaların Logolarının Ortaya Çıkış Hikayeleri

En ünlü spor giyim markalarından biri olan Adidas’ın logosu da oldukça tanınmaktadır. Aslında birçok kişi ADIDAS’ın “All Day I Dream About Sports” sözünün baş harflerinden oluştuğunu düşünse de doğrusu bu değildir. Adidas isminin kaynağı markanın kurucusu Adolf Dassler’dir. “Adolf Dassler” ismindeki harflerle yeni bir isim oluşturulmuştur. Logoda Adidas kelimesinin üstündeki şekil bir dağı ifade etmektedir. Bu da sporculara harika başarılara ulaşmak için ilham verme amacı taşımaktadır. Logo zamanla değişikliğe uğrasa da dağı temsil eden şeritler hep sabit kalmıştır. Uzun süre kullanılan bu logo, devamlılığın da etkisiyle markayla bütünleşmiş ve insan beyninde yer eden bir logo haline gelmiştir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
9
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
2
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!