Her Alanda Kendini Gösteren Amazon Şirketleri

3 dk okuma süresi


7
13 Paylaşım, 7 puan

1994 yılında kurulan Amazon şirketi, CEO’su Jeff Bezos tarafından yönetiliyor. E-ticaret devi olarak da bilinen Amazon, aslında araştırdığınız zaman neredeyse “yapmadığı bir iş yok” dedirtiyor. Ve her alanda kendini gösteren Amazon şirketleri, kazandığı yıllık cirolar ile herkese dudak uçuklatıyor. Bizde sizler için bu birbirinden değerli amazon şirketlerini araştırdık. Yüksek ihtimalle karşılaşmış olacağınız Amazon’un en iyi 10 şirketi…

1. Whole Foods Market

Amazon Şirketleri

Whole Foods, ABD’de USDA Sertifikası olan tek organik bakkal özelliği taşıyan bir market zinciridir. Amazon tarafından satın alındığında, yaklaşık 10 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahipti. O zamandan beri, Amazon bazı temel gıda maddelerini ucuza çıkardı ve Prime hizmeti sunarak bütün gıdaları müşteri deneyimine yönelik geliştirdi.

2. Ring

Ring

2012 yılında Doorbot olarak işe başlayan Ring şirketi, kullanıcıların uzaktaki bir yerden eve giriş noktalarını izlemelerine olanak tanıyor. Ring’in alım fiyatı için kesin rakamlar açıklanmadığı halde analistler, Amazon’un 1.8 milyar dolar kadar ödediğini tahmin ediyor. Bu da Amazon şirketleri arasında toplam maliyet açısından en büyük 2. satın alınan şirket olduğunu gösteriyor. Ring, Video Doorbell dahil akıllı ev güvenlik cihazlarında uzmanlaşmış bir şirkettir.

3. Twitch

Amazon Şirketleri

Twitch Interactive şirketi, twitch olarak bilinen canlı video platformu ile tanınmaktadır. Bu platform, günlük 15 milyondan fazla aktif kullanıcısı olup, video oyunu meraklıları arasında inanılmaz popülerdir. Bu nedenle Twitch için YouTube şirketine alternatif olarak, dünyanın en popüler video oyun akışı platformu diyebiliriz. Twitch hem abonelik ücretleri, hem de videoların içine yerleştirilen reklamlar aracılığıyla gelir elde ediyor.

4. PillPack

PillPack

Bir çevrimiçi eczane şirketi olan PillPack, e-ticaret devinin çevrimiçi reçete işine girme çabası olarak görülüyor. Amazon’un önceden var olan güçlü teslimat altyapısı göz önüne alındığında, şirketin PillPack’i satın alması, reçeteli ilaçları bir gecede ülke genelindeki bölgelere göndermesini sağladı. Amazon’un Whole Foods ve Zappos’u satın alması gibi, PillPack de bugüne kadar sahip olduğu büyük ortaklıklar şemsiyesine benzersiz bir marka daha eklemiştir. PillPack yılda, yaklaşık 100 milyon dolar gelir elde ediyor.

5. Audible

Amazon Şirketleri

Audible, internette sesli kitap, bilgi ve eğitim programları satmakta ve üretmektedir. Radyo ve TV programları, dergilerin ve gazetelerin sesli versiyonlarını da satmaktadır. Amazon, bu şirketi 2008 yılında 300 milyon dolara satın aldı. O zamandan beri Audible, ana rakiplerinden olan AudioGO’dan binlerce ünvanın haklarını aldı. Şirket, yüzlerce podcast üzerinde reklam yapmakla ünlüdür. Ayrıca son zamanlarda podcast ve radyo dramaları gibi orijinal içerikler üretmeye başlamıştır. Amazon prime üyeleri, Kindle e-kitap ile birlikte Audible tarafından oluşturulan orijinal seslere erişebiliyor.

6. Alexa

Alexa

Alexa, Amazon şirketine 1999 yılında hisse senetlerini 250 Milyon dolara satın almasıyla geçmiştir. Öncelikle web sitelerinin popülerliğini derecelendirmek için kullanılan bir analitik sağlayıcısıdır. Alexa sıralamaları, web sitelerini ölçümleme açısından büyük önem taşıyor.

7. Zappos

Amazon Şirketleri

Zappos, dünyanın önde gelen ayakkabı ve giyim sitelerinden biridir. Bu isim İspanyolcada “ayakkabı” anlamına gelen zapatos kelimesinden geliyor. Amazon 2009 yılında Zappos’u, 1,2 milyar dolara satın aldı. İlk olarak şirket, 2010’da mutluluğu göz önüne alarak, en çok satan ürünü piyasaya sürmesiyle ortaya çıkmıştı.

8. Abebooks

Abebooks

Amazon şirketleri bünyesine 2008 yılında katılan AbeBooks, nadir bulunan, kullanılmış ve basılı kitapların bir araya getirilmesini amaçlayan bir sitedir. Şirket, bulunması zor olan ağır kitap türlerini garanti etmek için bağımsız kitapçılar ile birlikte çalışır.

9. Amazon Robotics

Amazon Robotics

Bu şirket, 2012 yılında Amazon tarafından alınmadan önce Kiva Systems olarak adlandırılıyordu. O yıllarda Amazon’un en büyük alımlarından biriydi. Şirket, çeşitli kullanımlar için robotik sistemler geliştiriyor ve üretiyor. İlginçtir ki, Amazonun bu şirketi satın alması, Kiva teknolojisinin başka bir rakibin eline gitmemesi için stratejik bir satın alma olarak da değerlendiriliyor.

10. IMDb

Amazon şirketleri

Filmler ve dizi puanlamalarına kaynak olarak gösterilen bu şirket Amazonundur. 1998 yılında, İnternet Film Veritabanını satın aldı. Veritabanındaki bireysel sayfalarda, Amazon’dan bir DVD veya Blu-ray satın alma seçeneği var. Bunun dışında IMDb şirketi, alındığından buyana markalaşma açısından kendisine daha fazla değer kattı.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
9
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
8
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak