Dünyaca Ünlü Markaların Logoları ve Arkasındaki Hikayeler

4 dk okuma süresi


3
13 Paylaşım, 3 puan

Her gün sokakta, mağazalarda, televizyonda, internette sayısız defa dünyaca ünlü birçok markanın logosunu görürüz. Bu logolar akılda kalıcı şekillere sahip olduğu için daha markanın ismini söylemeden logoları aklımıza geliyor. Çünkü neredeyse hepsi tüketicinin dikkatini çekecek ve onu satın almaya itecek şekilde tasarlanıyor. Daha önce hiç düşünmesek bile markanın vizyonunu, değerlerini, amacını içerecek şekilde tasarlanan bu şekillerin ardındaki anlamlar çok farklı olabilir. Eğer siz de dünyaca ünlü markaların logoları ve arkasındaki hikayeleri merak ediyorsanız okumaya devam edin.

1. Amazon

Dünyaca Ünlü Markaların Logoları ve Arkasındaki Hikayeler

Dünyanın en büyük alışveriş sitesi olan Amazon’un, ünlü logosundaki turuncu ok işaretini fark etmek için çok dikkatli bakmaya gerek yok. Ancak bunun arkasındaki iki anlamın farkında olmamanız muhtemel. Ok işaretinin başladığı harf ‘A’ bittiği harf ise ‘Z’. Şirketin bununla amaçladığı şey, Amazon’da A’dan Z’ye aradığınız her şeyi bulabileceğinizin mesajını vermek. Turuncu ok aynı zamanda gamzeli bir gülümsemeyi de andırmıyor mu? Bu da amazon.com’da alışveriş yapan müşterilerde mutluluk uyandırmak için yapılmış bir hamle. Amazon, böyle ufak ama zekice hamlelerle dünyanın alışveriş devi haline geldi.

2. Nike

Nike belki de dünyanın en basit ama en çok bilinen logosuna sahip. Bu basit logoyu, markanın ismi olmadan bile tanımak mümkün. Fakat bilinenin aksine bu sembol bir tik işareti değil. Nike aslında Yunan Mitolojisi’nde zaferi temsil eden bir tanrıçanın ismi. Logo 1971 yılında Carolyn Davidson tarafından tasarlanmış. Davidson, tanrıçanın kanadını temsil eden bu şekli, hareket ve hız göstergesi olarak yansıtmak istemiş. Başarılı da olmuş olacak ki bugün milyonlarca kişinin ayağında bu işaret var. Fakat markaya dünyanın en ünlü logolarından birini hediye eden tasarımcıya sadece 35 dolar ödenmiş.

3. Instagram

Dünyaca Ünlü Markaların Logoları ve Arkasındaki Hikayeler

Fotoğraf ve video paylaşım sitesi olan Instagram, bugün dünyanın en çok kullanılan sosyal medya ağlarından birisi. Kullanıcı sayısı yüz milyonları aşmış durumda. 2010 yılındaki logosuyla da bugünkü arasında farklılıklar var. O zamanlar üyelerinin çoğunluğunu fotoğrafçılar oluşturduğu için logo da daha çok onlara hitap ediyordu. Ancak 2016 yılında gelindiğinde logoyu değiştirme ihtiyacı duydular. Çünkü zamanla kullanıcı profilleri değişip çeşitlenmişti. Kullanıcılar sadece fotoğrafçılar değildi. Yeni kuşaklar, dünyaca ünlü markalar da artık bu ağın içindeydi. Bu yüzden yenilenen logoda parlak ve canlı renklerin, Instagram’ın gelişen ve çok çeşitlenen kitlesinin ruhunu yansıtması gerekiyordu.

4. Dove

Dove, dünyanın en ünlü ve en çok tercih edilen markalardan bir tanesi. Markaların logoları da tüketicilerin satın alma davranışlarını büyük ölçüde etkilemekte. Kozmetik markası olan Dove’un sembolünün kuşla ilişkili olduğu çok açık. Vizyonu barış, nezaket ve saflık olan markanın logosunda kullanılan renkler de bununla bağlantılı. Dove yazısında kullanılan koyu mavi güvenilirlik ve mükemmelliği ifade ediyor. Sarımsı renkte olan kuş ise sevinç ve refahı. Bunların hepsi, reklamlarında ‘gerçek kadınları’ kullanan bir markanın vizyonunu düşünmeye iten ve tüketicinin markayla olan bağını sağlamlaştırmayı hedefleyen iletiler aslında.

5. Gillette

Dünyaca Ünlü Markaların Logoları ve Arkasındaki Hikayeler

Dünyaca ünlü erkek bakım markası Gilette’in logosu sadece yazıdan oluşsa bile ilk bakışta akla gelmeyen anlamlar taşıyor. İlk olarak, harflerin yazılışında göze çarpan cesurluk, tehditkar bir his uyandırmayı amaçlıyor. Kelimenin eğik bir şekilde yazılması da hızı temsil ediyor. Bu duyguları müşterilerinde uyandırmak isteyen marka, logonun erkeksi tarafını öne çıkarıyor. Ayrıca g ve i harflerinin bıçakla kesilmiş gibi görüntüsü, jiletlerine ve tıraş makinelerine gönderme yapıyor.

6. Mercedes Benz

Mercedens Benz dünyanın en ünlü otomotiv markası. Logosu da arabaları kadar ünlü. 1926’da bir araya gelen iki farklı şirketin logoları da iki farklı şekilden oluşuyor. Önce Mercedes’in kurucusu Gottlieb Daimler, motor dünyasını temsil ettiğine inandığı üç farklı şey düşünmüş; kara, su ve hava. Çember ise içinde defne çelengi barındıracak şekilde tasarlayan Benz’den gelmiş. 2009 yılında logo sadeleştirilerek bugün bildiğimiz halini almış.

7. Adidas

Dünyaca Ünlü Markaların Logoları ve Arkasındaki Hikayeler

En ünlü spor giyim markalarından biri olan Adidas’ın logosu da onun kadar ünlü. Aslında birçok kişi ADIDAS’ın All Day I Dream About Sports sözünün baş harflerinden geldiğine inansa da bu doğru değil. İsim, markanın kurucusu Adolf Dassler’dan alınmış. Logoda Adidas kelimesinin üstündeki şekil bir dağı ifade ediyor. Bu da sporculara harika başarılara ulaşmak için ilham verme amacı taşıyor.

8. Apple

Apple bugün dünyanın teknoloji devlerinin başında geliyor. Apple’nin kurucusu Steve Jobs, şirketin adınının Apple (elma) olmasına karar vermiş. Çünkü o zamanlar meyveli bir diyetin ortasındaymış. Bir elma çiftliği ziyaretinde ‘Apple’ adı ona ilgi çekici gelmiş. Bu kelimenin eğlenceli, karakterli ve korkutucu olmayan yanını sevmiş. Bu özellikleri de kişisel bilgisayar konseptiyle bağdaştırdığı için şirketin adı Apple olmuş ve logosu da haliyle bir elma. Bu elmalı logo da insanların kiraz sanmamaları için ısırılmış bir biçimde tasarlanmış.

9. Lacoste

Dünyaca Ünlü Markaların Logoları ve Arkasındaki Hikayeler

Giyim markası olan Lacoste’nin simgesinin neden bir timsah olduğunu hiç düşünmüş müydünüz? Şirket, Fransız tenisçi Rene Lacoste tarafından giyilen örgü tişörtlerle başlamış. Tenisçinin lakabı da timsahmış. (the crocodile) Kimileri bu lakabın onun oyun tarzından kaynaklandığını söylüyor. Daha popüler bir inanç da ünlü tenisçinin girdiği bir iddia sonrası kazananın timsah derisinden yapılmış bir valiz almış olduğu yönünde. O zamanlar timsahla özdeşleşen Lacoste, daha sonra bu şekli tüm kıyafetlerinde kullanmaya başlamış. Bugün bu timsah sembolü belki de en bilinen marka logolarından biri.

10. Starbucks

Dünyaca ünlü markaların logoları ve arkasındaki hikayeler listemizin son maddesinde yer alan Starbucks’ın deniz kızlı logosunu anlamak için önce şirketin tarihine bir göz atmak gerekiyor. Seattle’da küçük bir kahve dükkanı olarak kurulan Starbucks’ın lokasyonunun suya yakın olması markalaşmasında büyük bir rol oynuyor. Fakat kurucuları sadece St şekline başlayan bir isim istiyorlarmış. Moby Dick filminin karakterlerinden olan Starbuck ismi kulaklarına hoş gelmiş ve kullanmaya başlamışlar. İsimle bağlantılı da bir logoya ihtiyaçları olduğu için iki kuyruklu bir denizkızını uygun görmüşler. Denizkızı zamanla biraz değişikliğe uğrayıp mütevazi bir görünüm alsa da marka hala farkını ortaya koyuyor.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen üye girişi yapın!