Dünyaca Başarılı 10 Down Sendromlu Kişi

1 dk okuma süresi


24
486 Paylaşım, 24 puan

İnsan vücudunda bulunan kromozom sayısı 46 iken, down sendromu olan bireylerde 21. kromozomu 2 değil 3 adet olması nedeniyle toplamda 47 kromozom vardır. Tüm dünyada 6 milyon civarında olup, ülkemizde yaklaşık 70.000 down sendromlu kişi olduğu tahmin ediliyor. Dünya çapında yapılan araştırmalarda down sendromu olan ve başarılara imza atmış birçok kişi bulunmaktadır. Bizde sizler için ülkemizden de birkaç ismin yer aldığı Dünyaca Başarılı 10 Down Sendromlu Kişi başlıklı bir liste hazırladık. Hep birlikte inceleyim!

1. Pelin Atakan

Ülkemizde yaşayan Pelin Atakan, 2014 yılında ”Pelince: Yalnız Değilim Artık” isimli kitabı yazarak down sendromlu ilk Türk  yazar oldu. Göstermiş olduğu üstün başarılarından dolayı İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi, düzenlediği bir törenle Pelin’e Fahri Doktora diploması verdi.

2. Pablo Pineda

1974 yılında İspanya’da doğan Pablo, down sendromu olan ilk üniversite mezunu olarak Eğitim Psikolojisi bölümünü bitirdi. Ayrıca ”Farklı Olmak Bir Değerdir” isimli bir çocuk kitabı yazarak ilk down sendromlu yazar oldu. Pablo başarıların ek olarak, ”Me Too” isimli filmde rol aldı. Goya ödülüne layık görülen Pablo Pineda, down sendromu olan ilk aktör oldu.

3. Megan McCormick

Amerika Birleşik Devletlerinde bir teknik üniversiteden onur derecesi alarak mezun olan ilk down sendromlu kişi oldu.

4. Valentina Guerrero

Valenina, dünyaca ünlü modellerin kapağında yer aldığı People Dergisinin kapağında yer alarak en genç ve en popüler down sendromlu model oldu.

5. Ayelén Barreiro

Güney Amerika’da ki en popüler dans gösterilerinin birinde yer alan Ayelén, down sendromlu ilk dansçı oldu.

6. Angela Bachillier

Angela Bachillier, İspanya’da down sendromlu ilk kadın belediye meclis üyesi seçildi.

7. Eli Reimer

2012 yılında Everest Dağına çıkarak zirveye ulaşan ilk down sendromlu kişi oldu.

8. Katie Higgins

Kardeşi öldükten sonra depresyon tedavisi gören Katie, annesi ile birlikte zumba dersleri almaya başladı. Bu konuda kendisin geliştirerek, down sendromlu ilk zumba öğretmeni oldu.

9. Zhou Zhou

Küçük yaşta babasıyla gittiği provalarda bir belgeselci tarafından keşfedilen Zhou, down sendromlu ilk orkestra şefi oldu.

10. Robert Cem Osborn

ABD’nin New York kentinde, Birleşmiş Milletler’de (BM) 21 Mart 2018 de düzenlenen Dünya Down Sendromu Konferansında down sendromlu Türk Robert Cem Osborn, iş hayatında yer almasından dolayı çok mutlu olması ile ilgili bir konuşma yaptı.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
41
Beğen
Mutlu Mutlu
9
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak