Dünyaca Başarılı 10 Down Sendromlu Kişi

4 dk okuma süresi


25
488 Paylaşım, 25 puan

21 Mart, Down Sendromlular günü olarak kutlanmaktadır. Down sendromu genel itibariyle hastalık gibi algılansa da bu hastalık değil, genetik bir farklılıktan oluşmaktadır. İnsan vücudunda bulunan kromozom sayısı 46 iken, down sendromlu kişilerde 47 kromozom vardır. Dünya genelinde down sendromlu sayısı 6 milyonken, Türkiye’de ise 100 bin olduğu tahmin edilmektedir. Sizlere down sendromlu olup, zorluklarla başa çıkan ve dünyaca başarılı olan 10 kişi hakkında bilgiler vereceğiz. Keyifli okumalar!

1. Pelin Atakan

Dünyaca Başarılı 10 Down Sendromlu Kişi

Herkes tarafından bilinen 10 down sendromlu kişi ve kişiler, dünyaca başarılı oldukları için yaptıklarıyla bütün insanlara örnek olmuşlardır. Bu kişiler arasında Pelin Atakan’da vardır. Türkiye’de yaşayan Pelin Atakan, çocukluğunda ve gençliğinde gökyüzünden seçtiği bir yıldıza hayatını anlatan ilk kitabı “Pelince: Yalnız Değilim Artık” ismiyle kitabını yazmıştır. Günlüğü ile yayın hayatına girmiştir. Bu kitabıyla down sendromlu ilk Türk yazarı olmuştur. Genç yazar Pelin Atakan, fahri doktora diplomasını Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nin düzenlediği bir tören ile Üniversite Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Hüsnü Gündüz’ün elinden almıştır.

2. Pablo Pineda

Pablo Pineda, memleketi Malaga’da yaşamaktadır. Üniversite’den mezun olduktan sonra daha da popüler olmuştur. 2009 yılında, Pablo Pineda’nın hayatını anlatmakta olan “Yo Tambien” filmin vizyona girmesiyle birlikte tüm dünya bu film ile onu tanımış oldu. Pablo Pineda Malaga’da bulunan engellilerin için kamu ve özel sektörde çalışma hayatı ile ilgili çalışmalarda hazırlanmalarına yönelik Malaga Belediyesi ve Adecco Vakfı bünyesinde öğretim kişisi olarak görev yapmaktadır. 2013 senesinde eğitimde öğrenim, yöntem, strateji ve çeşitlilik üzerine yoğunlaştığı “ Öğrenme Savaşı” adlı ilk kitabını yayınladı. Pablo Pineda diğer insanlara yaptıklarıyla ilham verdi ve ülkedeki ilk örneklerden biriydi, ancak şimdilerde yalnız değildir.

3. Megan McCormick

Dünyaca Başarılı 10 Down Sendromlu Kişi

Megan McCormick, 8 Ağustos 1973’te Glendale, Ohio, ABD’de doğmuştur. Çocukluğu Florida’da geçirmiştir. Megan McCormick beyaz etnik kökene ve Amerikan vatandaşıdır. Bale yaparken çok hevesliymiş ve hayatının şu anki gibi gideceğini hiç tahmin etmemiş. Megan McCormick, Amerika Birleşik Devletleri’nde teknik bir üniversiteden mezun olup down sendromlu olarak onur belgesini alan ilk kişi olmuştur. Bir çok gence ilham kaynağı olan Megan hayallerini gerçekleştirmeyi başarmıştır. Şimdiler Milcreek İlköğretim Okulunda eğitmen olarak çalışmaktadır. Eğitmenliğin dışında, cumartesi günleri Merkezi Cenrtal Kentucky Down Sendromu Derneği Öğrenim Programı için çalışmaktadır.

4. Velentina Guerrero

Valentine Guerrero, 2012 yılında dünyaca ünlü modellerinde yer aldığı People Dergisinin kapağında yer almıştır. Böylece dünya çapında bilenen en popüler ve en genç modellerden birisi olmuştur. Onun sevimli gülümsemesi sadece iki gün içerisinde tüm dünyaya yayılmıştır. Valentine, genç yaşında her modelin hayali olan People dergisinde model olmayı başarmıştır. Dünyaca bir başarı elde eden Velentine Guerrero, yaptıkları ile başarılı ve herkese örnek olan 10 down sendromlu kişi arasına girmiştir. Bu kişilerin başarıları sadece yaşadıkları bölgelerde değil dünya çapında da ses getirmektedir.

5. Ayelen Barreiro

Dünyaca Başarılı 10 Down Sendromlu Kişi

Ayelen Barreire’nın en büyük tutkusu dans etmektir. Ayelen Barreiro, genç olmasına rağmen profesyonel bir dansçıdır. Diğer katılımcılar ile birlikte farklı dans yarışmalarına katılmaktadır. Senelerce ritmik jimnastikle uğraşmış ve kendini bu alanda oldukça geliştirmiştir. Ayelen, Arjantili bir ünlü olan Marcelo Tinelli’nin de yer aldığı Güney Amerika’da yapılan en popüler dans gösterilerinden birisinde dansçı olarak seçilmiştir. Seçildiği dans gösterilerinde Ayelen, seçilen ilk down sendromlu dansçı olmuştur. Bu gösterimle oldukça ilgi toplayan Ayelen Barreiro herkes tarafından bilinir hale gelmiştir.

6. Angela Bachiller

Angela Bachiller zorlu hayat koşullarıyla başta ailesi olmak üzere çevresindeki herkes tarafından destek gören bir kişi olmuştur. 30 yaşlarına geldiğinde Bachiller, 2013 yılında İspanya’nın Valladolid Kent Konseyi tarafından özel olarak seçilmiştir. Angela Bachiller bu seçilişiyle down sendromlu ilk defa kadın belediye üyesi olmuştur. Böylelikle birçok zihinsel engeli olan kişiler için son birkaç yıl içerisinde yapılmış, ileri de dönük olumlu yönde bir atılmış oldu. Angela Bachiller halen İspanya Valladolid’a Ayuntamiento Belediyesi’nde görev alıyor ve bundan sonra ki süreçte de siyasi kariyeri devam etmesi bekleniyor.

7. Eli Reimer

Dünyaca Başarılı 10 Down Sendromlu Kişi

Eli Reimer 2013 yılının Mart ayında düzenlenen dağ yürüyüşüne katılmıştır. Eli o zamanlar 15 yaşındaydı. Eli, babası ve beraberindeki yedi kişilik grup ile 10 günlük tırmandıkları Everest’te 112 km yürüyerek 5.000 metreye çıkmışlardır. Bu yürüyüşün sonunda Everest’in Nepal’deki ana kampına ulaşmışlardır. Burası Everest’in zirvesine çıkmadan önce dağcıların bedenlerini dinlendirmeleri gerekli oldukları ve uzun süre konaklamak zorunda kaldıkları iki ana kamptan birisidir. Eli Reimer bu uzun tırmanışıyla bilirlikte bir başarıya da imza atmıştır. Everest’in bu seviyesine ulaşabilen ilk Down sendromlu kişisi olmuştur.

8. Katie Higgins

Dünyaca başarılı olarak görülmekte olan 10 down sendromlu olan kişi vardır. Bu bireylerin down sendromlu olmaları onların başarılarına asla engel değildir. Aksine çevresindeki insanlara da örnek oluyorlar. Katie Higgins de bu 10 kişiden birisidir. Kendisi bir zumba dersi veren bir öğretmendir. Katie Higgins kardeşinin kanserden ölmesiyle annesi ile depresyona girmiştir. Depresyon tedavisi için zumba derslerine katılmışlardır. Katie kendini zumba üzerinde oldukça güzel ve iyi şekilde geliştirmiştir. Aldığı eğitimler sonrasın da kendisine ayrılan özel bir oda da ilk zumba derslerini vermeye başlamıştır.

9. Zhou Zhou

Zhou Zhou Çin’de doğmuştur. Çocukken babası ile provalara gitmektedir. Orada dinlediği müziklere eliyle eşlik ederek, müziğin ritmine ayak uydurmaya başlamış. Bir belgeselci Zhou’nun bu el hareketlerini fark etmiştir. Zhou’ya orkestrayı yönetmek isteyip istemediğini sormuştur. Zhou Zhou batonu almış ve sahne sırası Zhou’ya geldiğinde herkes şaşkınlıkla onun performansını izlemiştir. Çin’de doğan bu yetenek herkes tarafından alkış toplamaktadır. Zhou günümüzde dünyaca tanınan ve saygı gören bir orkestra şefi olmuştur. Down sendromlulara özel ön eğitim girişimleri için Burak Acerakis, Zhou’nun hayatını konu alan bir kısa film çekip kendi sosyal medya hesabından paylaşmıştır.

10. Robert Cem Osborn

Dünyaca Başarılı 10 Down Sendromlu Kişi

Birleşmiş Milletler’de 21 Mart 2018’de düzenlenen Dünya Down Sendromu Konferans’ında çalışmakta olan down sendromlu kişileri temsilen Robert Cem Osborn konuşma yapmıştır. Osborn konuşma sırasında iş hayatında yer aldığı için çok olduğunu ve kendisinin de herkes gibi bağımsız bir şekilde hayatını sürdürmek, kendi parasını harcamak istettiğini dile getirdi. Çalışıp kendi parasını kazandığı için kendisiyle gurur duyduğunu dile getirmiştir. Konuşma sırasında Hilton İstanbul Bomonti’de misafirleri karşılama görevlisi olarak çalıştığından dolayı pek çok Türk ve yabancı misafirlerle tanıştığını söylemiştir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
45
Beğen
Mutlu Mutlu
14
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
6
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!