Dünya Üzerinde En Çok Türk’ün Yaşadığı 10 Ülke

2 dk okuma süresi


2
12 Paylaşım, 2 puan

Biz Türkler örf, adet, gelenek ve göreneklerine bağlı bir milletiz. Bu gelenekleri de sevdiğimiz insanlarla paylaşmayı çok severiz.  Sevdiğimiz insanlarla birlikte olmak acıyı, sevinci birlikte yaşamak isteriz. Bunun gibi duygularımızla gittiğimiz yerlere sevdiğimiz insanları da götürürüz. Öyle ki farklı sebeplerle, farklı ülkelere göndermiş olduğumuz insanların zaman içinde yanlarına gitmiş, orada soyumuzu devam ettirmişiz. Hatta gittiğimiz yerlerde öyle bir dizi sevgisi aşılamışız ki Türk dizileri yurt dışında da ilgiyle takip edilir hale gelmiş. En çok hangi ülkeye taşımışız sevdiklerimizi bilmek ister misiniz? Dünya üzerinde en çok Türk’ün yaşadığı 10 ülke başlıklı yazımızı sizler için hazırladık.

1. Almanya

en çok Türk’ün yaşadığı 10 ülke

Listemizin ilk sırasında tabii ki Almanya var. 2.000.000 Türk nüfusu ile en çok Türk’ün yaşadığı ülke Almanya. Almanya’da halası, amcası, teyzesi, dayısı en uzak ihtimalle komşusu yaşamayan var mı? Biz henüz denk gelmedik. Almanya’da Türk mahallelerinin olduğu da herkes tarafından bilinen bir gerçek.

2. Fransa

en çok Türk’ün yaşadığı 10 ülke

Fransa en çok Türk’ün yaşadığı ikinci ülke.  Hatta Çankırı’nın, Yukarıöz köyü halkının tamamı Paris’te yaşıyor ve yazları memleketlerine gelen bu halk, köylerinde Fransızca konuşuyor.

3. Hollanda

en çok Türk’ün yaşadığı 10 ülke

500.000 Türk nüfusu ile Fransa’yı, Hollanda takip etmekte. Hollanda kral ve kraliçesine özel davet ile konser veren Türk asıllı ünlü caz şarkıcısı Karsu Dönmez de Hollanda’da yaşayan bir Türk ailenin kızı.

4. İngiltere

İngiltere’de Türk nüfusu azımsanmayacak kadar fazla.  400.000 Türk nüfusuna sahip olan İngiltere’de, Türklerin %90’ı Londra’da yaşamakta.

5. ABD

ABD’nin farklı bölgelerinde yaşayan toplam Türk nüfus 300.000’i bulmakta. New Jersey’de Giresunlular, New York’ta ise Çorumlular oldukça fazla.

6. Avusturya

Avusturya’da 250.000 Türk yaşamakta. Avusturya’nın genelinde Konyalılar yaşıyor fakat özellikle Viyana’da Yozgatlı nüfusu çok fazla. Hatta Viyana halkının büyük çoğunluğu Yozgat’ı bir ülke sanmakta.

7. Belçika

10.000 nüfus farkı ile Avusturya’yı, Belçika takip ediyor. Toplam Türk nüfusu 240.000 olan Belçika’da açık ara Afyonlular bulunuyor.

8. Avustralya

150.000 Türk nüfusuna sahip olan Avustralya da Auburn adında küçük bir Türk semti bulunmakta. Türkiye’nin çeşitli yerlerinden göç alan bu çoğunlukla İzmir’den göç alıyor.

9. İsviçre

en çok Türk’ün yaşadığı 10 ülke

Doğrudan demokrasi ile yönetilen tek ülke olan İsviçre 130.000 Türk nüfusuna sahip.

10. Danimarka

en çok Türk’ün yaşadığı 10 ülke

Dünya üzerinde en çok Türk’ün yaşadığı 10 ülke başlıklı listemizin en az Türk nüfusuna sahip ülkesi 75.000 Türk ile Danimarka.  Danimarka’da yaşayan Türklerin büyük bölümünü Sivaslılar oluşturuyor.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!