Dünya Üzerinde Az Rastlanan En Sıra Dışı Hobiler

4 dk okuma süresi


58
13 Paylaşım, 58 puan

Hobiler, biz insanların boş zamanlarını değerlendirmesi, rahatlatması, kişisel gelişimine katkı sağlaması ve kimi zaman da kendini gerçekleştirmesini sağlayan aktivitelerdir. Pek çok hobi türü vardır. Resim çizmek, dalış yapmak, doğa yürüyüşü gibi. Bunlar düşünüldüğünde gayet normal ve aykırı olmayan hobilerdir. Fakat bazı hobiler vardır ki neden yapıldığına bir anlam verilemez. Amaçsız ve gereksiz olarak görülür. Tabii ki kişinin tercihlerine, ruh hallerine ve kişisel zevklerine bağlı olduğundan dolayı da pek bir şey söylenemez. Özellikle dünyaca ünlü kişiler tarafında yapıldığında da olay bambaşka bir hale gelir. Bu yazımızda herkese normal gelen hobilerden bahsetmeyeceğiz. Peki sizin daha önce duyduğunuz ya da sahip olduğunuz sıra dışı bir hobi var mı? Eğer varsa yorumlarda buluşalım. İşte dünya üzerinde az rastlanan en sıra dışı hobiler listesi. Şaşırarak okumanız dileğiyle!

1. Sineklere Bilenmiş Kalem Saplamak

Dünya Üzerinde Az Rastlanan En Sıra Dışı Hobiler

Bu ilginç hobi İmparator Domitianus’a aitti. Kendisi Roma İmparatoruydu. MS. 81 ile 96 yıllarında Roma’yı yönetti. Tabii ki bu ilginç bilginin tek kaynağı Suetonius adlı bir tarihçiydi. Kaynağında “saatlerce yakaladığı sineklere kalem saplamaktan başka bir şey yapmazdı” diye yazmıştır. Lejyonları savaş alanında cirit atarken kendisi sarayında bu işlerle meşguldü.

2. Barbie Bebek Toplamak

Oyuncak koleksiyonculuğu çoğu kişiye sıradan gelebilir. Fakat Barbie bebek toplamak işleri ilginçleştiren noktadır. Johnny Deep’in de sahip olduğu bu sıra dışı hobi, ilginçliğiyle bilinmekte. Bir röportajında bu hobisinden bahseden Deep, tuhaf göründüğünü kabul etmiştir. Deposunda yüzlerce Barbie bebek biriktiren Johnny Deep, zaman zaman onlarla oynadığını da söylemiştir.

3. Her Önüne Gelene Dava Açmak

Dünya Üzerinde Az Rastlanan En Sıra Dışı Hobiler

A.B.D’de yaşayan Jonathan Lee Riches isimli bir adam, şu ana kadar önüne gelen herkese ve her kuruluşa dava açarak Guiness Rekorlar kitabına adını yazdırmıştır. Kitaba en çok dava açan adam olarak geçen Lee Riches, hızını alamayıp Guiness’e de dava açmış! Bu sıra dışı hobiye sahip adamın listesinde başkanlar, korsanlar ve ünlü isimler gibiler bulunmakta.

4. Ağaç Şekillendirmek

Bu enteresan hobiye sahipseniz muhtemelen çok sabırlı ve yaşlısınız demektir. Çünkü ağaç şekillendirmek, onu eğip bükmek, istediğiniz şekle sokmak veya manipüle etmek için ağacın büyümesini beklemeniz gerekmektedir. Bunun sonucunda şık tasarımlı ağaçlara sahip olabilirsiniz. Uzun uğraş v zaman gerektiren bu hobi, sonunda güzel ve sanatsal görüntüler vermektedir.

5. Hayalet Avcılığı

Dünya Üzerinde Az Rastlanan En Sıra Dışı Hobiler

Korku filmlerinde gördüğünüz sahneleri gerçek hayatta uygulayan insanlar mevcut. Gerçek hayatta hayalet avcılığı hobisine sahip kişiler, para normal ve doğaüstü olayların yaşandığı bölgelere gidip kanıt toplamaya çalışmaktadır. Kendilerine ait topluluklarda tecrübelerini ve kimi zaman görüntüleri paylaşmaktadırlar.

6. Böcek Dövüşleri

Dünya üzerinde az rastlanan en sıra dışı hobiler arasında bulunan böcek dövüşleri, insanların böcekleri dövüştürmesini ve hatta üzerine bahis koymalarını bile kapsar. Böyle garip ve pek onaylanmayan bir hobiye sahip insanlar maalesef vardır. Üstüne bu dövüşleri kayda alıyorlar. Bazı insanlar ise en güçlü böcekleri yetiştiriyorlar.

7. Göbek Tüylerini Toplamak

Dünya Üzerinde Az Rastlanan En Sıra Dışı Hobiler

Bu hobiye sahip kişinin sayısı belli olmamakta ama kesinlikle buna sahip birileri bulunmaktadır. Graham Barker isimli Avustralyalı bir kişi, 1984 yılından beri kendi göbek tüylerini toplamıştır. Şimdiye kadar depoladığı tüyler 22,1 gram ağırlığına yetişmiştir. Her ne kadar iğrenç ve farklı görünse de bu tarz değişik hobilere sahip insanlar yok değil. Bundan farklı olarak vücudunun farklı bölgelerindeki tüyleri toplama veya uzatmak gibi garip hobilere sahip olanlar da mevcut.

8. “Möö” lemek

Evet tam da göründüğü gibi. Bir inek gibi möö’lemek. Dünya üzerinde az rastlanan en sıra dışı hobiler içinde gerçekten hakkını veren bir hobi. Üstelik bunu yapmanız çok kolay. Sadece dışarı çıkın ve kalpten bir şekilde inek gibi möö’leyin. Hatta ABD’e bu hobi üzerine yarışmalar bile düzenlenmiştir. Bu yarışmayı ise 10 yaşındaki bir çocuk kazanmıştır.

9. Quiddiching

Dünya Üzerinde Az Rastlanan En Sıra Dışı Hobiler

Harry Potter hayranlarının büyük bir zevkle yaptığı bu aktivite, tabii ki bu evreni bilmeyenler için sadece garip bir oyun olacaktır. Dünya üzerinde özellikle üniversitelerde ve kolejlerde oynanan Quiddich, farklı kurallarla tekrar dizayn edilmiştir. Tabii ki içinde uçan süpürgeler veya rastgele uçuşan büyülü toplar yok. İnsanlara göre uyarlanan bu aktivite, ülkemize de ilk kez ODTÜ Hippogriff kulübünün takım kurmasıyla gelmiştir.

10. Yolculuklarda Hasta Torbalarını Toplamak

İşte olmaz olsun böyle hobi dedirtecek bir hobi. Yapılması son derece kolay olan bu hobi için sık sık seyahat etmeniz yeter. Daha sonra uçaklarda ve otobüslerde bırakılan hastaların kullandıkları torbaları topluyorsunuz. Herhangi bir sebebi yok. Sadece ne kadar toplayabileceğinize bakıyorsunuz. Bu da bu hobiyi dünya üzerinde az rastlanan en sıra dışı hobiler arasına sokuyor.

11. Çatal Bükmek

Dünya Üzerinde Az Rastlanan En Sıra Dışı Hobiler

İsminden de anlaşılacağı gibi bu hobi çatal bükmeyi içerir. Olay farklı nesnelerle ve fiziksel yollarla çatala farklı şekiller vermek, tasarım ürünleri oluşturmak veya süs eşyaları yapmaktır. Başka bir durum ise zihin gücüyle çatalı eğmektir. Fakat bunun ne kadar doğru olduğu tartışılır. Yine de bu iki yolla çatal bükme tekniklerini öğreten kişiler mevcuttur. Diğer hobiler içinde belki de en normal görünen hobilerden biridir.

12. Kulak Kıllarını Uzatmak

Kulağa her ne kadar sıra dışı ve kötü gelse de Radhakant Bajipai isimli Hindistan’lı bir kişi için son derece normal. 25 cm kadar olan kulak kılları sayesinde Guinness Rekorlar Kitabı’na adını yazdırmış. Bu sebepten ötürü biz de bu hobiye listemizde yer veriyoruz. Yıllardır kesmediği kulak kılları zamanla onun en büyük hobilerinde biri olmuş.

13. Rastgele Birilerini Takip Etmek

Dünya Üzerinde Az Rastlanan En Sıra Dışı Hobiler

Hiç yolda yürürken rastgele birilerini takip ettiniz mi? Muhtemelen hayır. Öteki türlü bu biraz şüpheli ve yasa dışı olurdu. Fakat başkaları bunu yapıyor. Sokakta herhangi birini takip ediyorlar ve bu takip, takip edilenle göz kontağı kurulduğu anda sona eriyor. Bu ve bunun gibi ürpertici hobilere sahip insanlar var.

14. Haber Baskıncılığı

Dünya üzerinde az rastlanan en sıra dışı hobiler arasına girmeyi kesinlikle hak eden bu hobi, büyük bir efor gerektiren bir hobidir. Bu hobi, herhangi bir yerde yaşanan canlı yayınlarda, kameraya o olayın şahidiymiş gibi bir izleyici olarak görünmektir. Elbette bu hobi için biraz araştırma yapmak, haberleri sıkıca takip etmek gerekir. Tabii ki haber kaynaklarına hızlıca erişmek de önemli. Haber baskıncısı olarak tabir edilen bu hobiye sahip olan Paul Yarrow, zamanında yüzden fazla haberi işgal etmiştir.

15. Hayvanları Farklı Şekillere Sokmak

Dünya Üzerinde Az Rastlanan En Sıra Dışı Hobiler

Bu hobinin çıkış noktası Çin’dir. İnsanlar özellikle köpeklerinin tüyleri üzerine resimler, animeler ya da çizgi film karakterleri çizdirerek onları farklı durumlara sokuyor. Aynı zamanda bunun için yarışmaların düzenlendiği bu hobi, etik olarak çok tartışılan bir hobidir. Aynı zamanda eğer bir kaplan beslemenin nasıl olduğunu merak ettiyseniz köpeğinizi kaplan gibi görünecek şekilde boyatıyorsunuz. Bu sıra dışı hobiye sahip olan birçok kişi var.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
12
Beğen
Mutlu Mutlu
8
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
8
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
4
Üzgün
Olamaz Olamaz
7
Olamaz
Kızgın Kızgın
4
Kızgın
Komik Komik
4
Komik
İlginç İlginç
18
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!