Dünya Tarihinde Yer Alan En Şiddetli Deprem Olayları

4 dk okuma süresi


1
14 Paylaşım, 1 puan

Depremler, yer kabuğunda meydana gelen enerji sonucu ortaya çıkmaktadır. Oluşan sismik dalgalar ve bu dalgaların etkisi yeryüzünü sarsmaktadır. Yıkıcılığıyla bilinen, ardında acı günler bırakan doğal afet olarak da bilinmektedir. Tsunami, sel, heyelan afetleri de beraberinde getirebilmektedir. Geçmişten günümüze net ölçüm yapılarak kayıtlara geçmiş, dünya tarihinde yer alan en şiddetli deprem olayları listesini sizler için sıraladık. Deprem bölgesinde yer alan ülkemizde de kayıpsız afetler için gerekli önlemlerin bir an evvel alınması dileğiyle…

1. Şili 9.5 Depremi

Dünya Tarihinde Yer Alan En Şiddetli Deprem Olayları

22 Mayıs 1960’ta gerçekleşen deprem, Büyük Şili Depremi ve 1960 Valvidia Depremi olarak da bilinir. İki gün boyunca yaşanan depremlerin ardından saat 15:11’de 9.5 büyüklüğünde gerçekleşmiştir. Tüm zamanların dünya üzerinde ölçülebilen en büyük depremidir. Deprem neticesinde oluşan tsunami 10 metreyi bulmuştur. Bir gün sonra 10 bin kilometrelik alana yayılarak Japonya ve Filipinler kıyılarına kadar ulaşmıştır. Deprem sonrası elektrik hatları kesilmiştir ve içme suyu sıkıntısı yaşanmıştır. Depremde ölen kişi sayısı için farklı rakamlar olsa da 5000 kişiyi bulduğu düşünülüyor. 20. yüzyılda meydana gelen depremlerin %25’ini etkilediği ifade ediliyor.

2. Alaska 9.2 Depremi

Büyük Alaska ve Kutsal Cuma Depremi olarak bilinir. Dünyanın ölçülebilen en büyük ikinci depremi olarak kayıtlara geçmiştir. 28 Mart 1964’de yaklaşık beş dakika boyunca sürmüştür. Deniz tabanının 10 metre kadar yükselmesine sebep olarak “en büyük tektonik yükselti” olarak tarihe geçmiştir. 139 kişinin hayatını kaybettiği kaydedilmiştir. Depremin ardından yaşanan tsunami 67 metreye kadar yükselen dalgalara sebep olmuştur. Ölümlerin çoğunluğunun, dünyanın birçok kıyısını etkileyen tsunamiden kaynaklandığı düşünülüyor. Chenega adlı bir köy de tsunaminin etkisiyle yok olmuştur. Hayatta kalanlar dağa tırmanarak yaşamlarını kurtarmıştır.

3. Endonezya 9.1 Depremi

Dünya Tarihinde Yer Alan En Şiddetli Deprem Olayları

Endonezya Depremi veya Hint Okyanusu Depremi olarak da bilinir. Merkez üssü Endonezya’dır. 26 Aralık 2004’te saat 00:58’de meydana gelmiştir. Yaklaşık 8-10 dakika sürmüştür. Depremin etkisiyle tüm gezegen 1 cm merkez çaplı mesafede titreyerek yerinden oynamıştır. Endoznezya’nın Simeulue adasının kuzey bölümü 30 kilometre denizin dibine çökmüştür. Tsunami dalgaları 24-30 metre yükseklikteki hızlı dalgalarla Hint Okyanusu’nda yer alan kıyılara vurmuştur. Tsunaminin merkezden en uzak mesafesi 8000 km ötede Güney Afrika’da kaydedilmiştir. Depremin etkisiyle ölen kişi sayısı 228 bin kişi olarak tespit edilmiştir. Dalgaların etkisiyle kanalizasyon sokağa taşıyınca, ülke çapında birçok hastalık ortaya çıkmıştır.

4. Rusya 9.0 Depremi

4 Kasım 1952’de gerçekleşen deprem Rusya Kamchatka’da meydana gelmiştir. Saat 16:58’de gerçekleşmiştir. Kamchatka bölgesi Avustralya, Asya, Amerika kıtaları arasındaki deprem levhalarının bulunduğu “Pasifik Ateş Çemberi” isimli bölgenin kuzeyinde yer almaktadır. Aynı bölgede 1737 ve 1923’te de deprem olmuştur. 1952 depremiyle beraber bu depremler “Mega Depremler” olarak tarihe geçmiştir. Deprem ve sonrasındaki tsunami Şili ve Peru’yu da etkilemiştir. 9 metre yüksekliğindeki dalgalar Hawaii’de bile hissedilmiştir. 1 milyon doların üzerinde maddi hasar oluşmuştur. Kaç kişinin yaşamını yitirdiği bilinmemektedir.

5. Japonya 9.0 Depremi

Dünya Tarihinde Yer Alan En Şiddetli Deprem Olayları

Japonya’nın Tōhoku bölgesinde 11 Mart 2011’de 9.0 büyüklüğünde deprem gerçekleşmiştir. Tōhoku bölgesinin doğu kıyısında 14:46’da yaşanmıştır. Yerin 24,4 km derinliğinden meydana geldiği tespit edilmiştir. Japon hükumeti tarafından “Büyük Doğu Japonya Depremi” olarak lanse edilmiştir. 15.828 kişi hayatını kaybederken 3760 kişi kaybolmuştur. Milyonlarca ev elektriksiz ve susuz kalmıştır. Artçıları günlerce devam etmiştir. Felaketin yol açtığı zararın maliyeti 307-480 milyar arasında görülmüştür. Krizin aşılabilmesi için hükumet tarafından kaynak sağlanmıştır.

6. Şili 8.8 Depremi

2010 Şili Depremi, 27 Şubat 2010 saat 03:34’de Maule Bölgesinde meydana gelmiştir. Yerin 35 km altından 8.8 şiddetinde gerçekleşmiştir. Yaklaşık 1,5 dakika sürmüştür ve neticesinde 500 bin ev yıkılmış ya da ağır hasar görmüştür. Depremin ardından 60 tane artçı deprem daha meydana gelmiştir. Yapılan çalışmalara göre bu depremin etkisiyle Dünya’nın ekseninde 7.6 santimetre kayma gerçekleşmiştir. Sarsıntı Arjantin, Peru gibi ülkelerden de hissedilmiştir. 53 ülkede tsunami alarmı verilmiştir ve 2.6 metre boyunda tsunami kaydedilmiştir. Deprem neticesinde ölen kişi sayısı 723 kişi olmuştur ve birçok kişi kayıp olarak not edilmiştir.

7. Ekvador 8.8 Depremi

Dünya Tarihinde Yer Alan En Şiddetli Deprem Olayları

Dünya tarihinde yer alan en şiddetli deprem olayları arasında yedinci büyük deprem olarak yer almaktadır. 31 Ocak 1906 tarihinde gerçekleşen deprem, Ekvador ve Kolombiya üzerinde 8.8 şiddetiyle yıkıcı bir etkiye sahip olmuştur. Depremde meydana gelen tsunami, okyanusu geçerek Japonya’yı dahi etkilemiştir. Tsunaminin okyanusu geçmesi 12 saat sürmüştür. Orta Amerika’dan San Francisco’ya kadar uzanan kıyı şeridi boyunca kendisini göstermiştir. Su seviyesi bu etkiyle normalin üzerine çıkmıştır. Tsunamiden kaynaklanan ölüm sayısı binli sayılara ulamıştır. Kolombiya’da 49 ev yıkılmıştır, tsunami sebebiyle 500 kişi ölmüştür.

8. Alaska 8.7 Depremi

Rat Adaları Depremi olarak bilinen deprem, 4 Şubat 1965 tarihinde 8.7 büyüklüğünde saat 19:01’de gerçekleşmiştir. Ardından artçı depremler oluşmuştur. 10 metre yüksekliğinde tsunamiyi tetiklemiştir. Oluşan tsunami Japonya’ya kadar ulaşmıştır. Depremin dolaylı olarak ulaştığı yerlerle beraber toplamda 20 bin kişi ölmüştür. Yarattığı maddi hasar ise sadece 10 bin dolar olmuştur. Depremin etkilediği adalarda küçük çatlaklar ve hasarlar tespit edilmiştir. Alaska’da yaşayan insan sayısının azlığı sebebiyle depremin en çok etkilediği yanı tsunami etkisi olmuştur.

9. Endonezya 8.7 Depremi

Endonezya’nın kuzeyinde Sumatra-Nias’da 28 Mart 2005 tarihinde 8.7 büyüklüğünde deprem gerçekleşmiştir. Yerin 30 km altından sarsmıştır. Deprem yaklaşık 3 dakika sürmüştür. Olayın ardından 5.5 ile 6.0 arasında değişen artçı depremler meydana gelmiştir. Nias Adası’nda elektrik kesintileri yaşanmıştır, yerleşim bölgeleri büyük zarar görmüştür. Sahil bölgeleri için tsunami uyarısı verilmiştir. Tsunami korkusu beklenildiği gibi gerçekleşmemiştir. Deprem sebebiyle 1300 kişi ölmüştür. ABD ve Hindistan maddi yardım yapacaklarını açıklamıştır. Avustralya tıbbi ve medikal yardım için destek sağlamıştır.

10. Tibet 8.6 Depremi

Dünya Tarihinde Yer Alan En Şiddetli Deprem Olayları

15 Ağustos 1950 tarihindeki deprem, 1950 Assam-Tibet Depremi olarak bilinir. 8.6 büyüklüğünde gerçekleşmiştir. Hindistan kıta levhasının Avrasya levhasına çarpmasıyla oluştuğu kaydedilmiştir. Doğu Tibet ve Hindistan’daki en az 1500 kişinin ölümüne sebep olmuştur. Depremin yarattığı etkiyle çatlaklar, büyük heyelanlar, kum volkanları meydana gelmiştir. Çin’in bazı eyaletlerinden de hissedilmiştir. Birçok şehir ve kasabayı etkilemiştir. Dünya tarihinde yer alan en şiddetli deprem olayları arasında 8.6 şiddetiyle yer almıştır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
0
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
3
Üzgün
Olamaz Olamaz
2
Olamaz
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!