Dünyada En Çok Deprem Olan Bölgeler

2 dk okuma süresi


17
75 Paylaşım, 17 puan

Dünyayı oluşturan yer kabuğunda aniden meydana gelen sarsıntılar, doğal afet olarak depreme neden olur. Amerika Jeoloji Araştırma Merkezi başta olmak üzere dünyada meydana gelen sismik hareketler kayıt altına alınır ve takip edilir. Şiddeti ve meydana gelme sıklığına göre bilim insanları tarafından incelenen bu veriler, dünya deprem haritasını oluşturmuş olur. Dünya deprem haritası üzerinde ise deprem kuşakları ve volkanik faaliyetlerin yaşandığı yerler bulunur. Bizler de bu haritadan yola çıkarak, dünyada en çok ve en sık deprem olan bölgeler listesini sizlere sıraladık.

1. Pasifik Ateş Çemberi

Dünyada en çok deprem olan bölgeler

Dünya deprem haritasına bakıldığında at nalı şeklinde çizilmiş bu deprem hattı ya da dünyada bilinen adıyla The Ring of Fire, dünyada meydana gelen depremlerin yaklaşık %80’inin gerçekleştiği alandır. Depremlerin yanı sıra en aktif volkanlar da yine bu deprem kuşağı boyunca görülmektedir. Pasifik Ateş Çemberi hattında Japonya, Panama, Papua Yeni Gine, Kolombiya, Fiji Vietnam. Meksika, Alaska (ABD) ve Endonezya bulunuyor.

Pasifik Ateş Çemberi hattında bulunan ve dünyada şimdiye kadar gerçekleşen en şiddetli deprem 1964 yılında Şili’de yaşanan 9.5 şiddetindeki depremdir. Bu hatta yer alan bir diğer ülke olan Japonya da hem bu deprem kuşağı hem de dünyada sismik hareketlerin en yoğun yaşandığı bölgelerin başında yer alır. 2011 yılında Japonya’da 9.1 şiddetinde gerçekleşen deprem dünya tarihinde yaşanan 4. en şiddetli deprem olarak kayıtlara geçmiştir. Japonya’dan sonra bu kuşak boyunca en sık deprem olan ikinci ülke ise Endonezya’dır.

2. Alp Himalaya Deprem Kuşağı

Dünyadaki 2. en büyük deprem kuşağı olan Alp-Himalaya deprem hattı Endonezya’dan Himalayalar’a kadar devam eden alanı kapsar. Bu kuşak boyunca Endonezya’dan sonra en çok deprem olan ülke Türkiye’dir. Ülkemiz ikinci dereceden bir deprem ülkesidir. Türkiye’de şu ana kadar kayıt altına alınan en şiddetli deprem 26 Aralık 1939’da meydana gelen Erzincan depremidir. Türkiye dışında bu kuşakta yer alan İran da şiddetli depremlerin yaşandığı yerler arasında yer almaktadır.

3. Atlantik Kuşağı

Dünyada en çok deprem olan bölgeler

Atlas okyanusu boyunca devam eden bu deprem kuşağı dünyada en sık deprem olan 3. büyük alandır. Dünyada kaydedilen depremlerin %11’lik kısmı bu deprem kuşağında gerçekleşir. Bu üç büyük bölge dışında Kuzey Amerika, Güney Amerika ve Asya kıtaları en çok depremin kaydedildiği yerlerdir. Dünyada meydana gelen bütün depremler deprem araştırma merkezleri tarafından kayıt altına alınır incelenir ve bu kayıtlara göre de dünya deprem haritası üzerinde gerekli değişiklikler yapılır ve bilgiler sürekli güncel kalır.

4. Kuzey Amerika

Aktif deprem kuşağı üzerinde bulunan Kuzey Amerika şiddetli depremlerin ve kasırgaların yaşandığı yerlerin başında bulunur. Okyanusa kıyısı olan Amerika da bu kuşakta yer alan bir diğer ülkedir. Amerika’da yaşanan depremler kasırga ve hortumların da yaşanmasına neden olmaktadır.

5. Güney Amerika

Dünyada en çok deprem olan bölgeler

Kıyı şeridi boyunca uzanan aktif fay hatlarına sahip Güney Amerika depremlerin sık yaşandığı bir diğer bölge. Bu hat üzerinde yer alan Meksika tarihte şiddetli depremler yaşamış ülkelerin başında yer alıyor.

Dünyada en çok deprem olan bölgeler ve yerleri sizler için paylaştık. Bu bilgiler ışığında deprem konusunda daha bilgili ve daha dikkatli olmanızı öneriyoruz. Bizi takipte kalın, sağlıcakla kalın!


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
33
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
3
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
4
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!