Dünya Genelinde En Çok Beğeni Alan Eşsiz Havalimanları

5 dk okuma süresi


1
11 Paylaşım, 1 puan

Seyahatlerin kalitelerini belirleyen şeylerin başında ulaşım geliyor. Uçak seyahati ise günümüzde giderek daha fazla tercih ediliyor. Özellikle sık seyahat edenlerin zamandan tasarruf etmek için tercih ettiği bu ulaşım biçiminde havalimanları önemli bir yere sahip. Aktarmalar veya gerçekleşen rötarlar ile oldukça fazla vakit geçirilen havalimanları, sunduğu imkanlar ile ziyaretçilerini memnun etmek için birbirleriyle yarışıyor. Dünya genelinde yolculardan en çok beğeni alan eşsiz havalimanları, insanların vakit geçirebileceği çeşitli geniş alanlara, restoranlara ve kafelere sahip olanlar denilebilir. İşte birbirinden harika havalimanları listesi sizlerle! Keyifli okumalar dileriz.

1. Singapur Changi Havalimanı

Dünya Genelinde En Çok Beğeni Alan Eşsiz Havalimanları

1981 yılında kullanılmaya başlanan Singapur Changi Havalimanı, Singapur’un doğusunda yer alır. Singapur’un en büyük havalimanı olan Changi Havalimanı, aynı zamanda Güneydoğu Asya’nın da en büyük havalimanı olma özelliğini taşır. Günümüzde neredeyse 80 ülkeden 300 farklı noktaya ulaşımın gerçekleşebildiği havalimanı, hava trafiğinin önemli bir noktasıdır. Son 11 yıl boyunca en beğenilen havalimanları listesinde birinci sırada yer almasını ise yolculara sunduğu imkanlara borçlu. Öyle ki Changi Havalimanı’nın bazı terminallerinde vizyon filmlerini ücretsiz olarak izlemek mümkün. Havalimanın çatısında yer alan havuzu ve spayı kullanmak ise seçenekler arasında. Sergiler, bahçeler ve dünya mutfağından restoranlar ise bu havalimanının diğer özelliklerinden.

2. Tokyo Haneda Havalimanı

1931’de hizmete sunulan Tokyo Haneda Havalimanı, Dünya genelinde yolculardan en çok beğeni alan eşsiz ve büyük havalimanları arasında. 1978 yılına kadar Japonya’nın Tokyo’daki tek havalimanı olan Haneda Havalimanı, yolculara uçuş saatlerini beklerken hoş vakit geçireceği alanlar sunuyor. Üç farklı alışveriş bölgesine sahip havalimanında, insanların ihtiyacı olan her şey mevcut. Dinlenme salonları, çocukların vakit geçirebileceği özel alanlar ve belirli saatlerde hizmet veren gözlem terası, yolcuların bu havalimanını beğenmesini sağlayan etkenler arasında. Açılış tarihi epey eski olmasına rağmen Haneda Havalimanı, yapılan tadilatlar ve değişiklikler ile son teknolojiye sahip.

3. Hamad Uluslararası Havalimanı

Dünya Genelinde En Çok Beğeni Alan Eşsiz Havalimanları

2014 senesinde açılan Doha’daki Hamad Uluslararası Havalimanı, Katar’daki tek uluslararası havalimanıdır. FIFA 2020 Dünya Kupası’nda yaşanan yolcu artışını karşılayabilmek için kapasitesini arttıran havalimanı, günümüzde aynı anda 53 milyondan fazla yolcuyu ağırlayabilecek kapasitede. Sanat sergilerine, masaj ve spa merkezlerine sahip olan Hamad Uluslararası Havalimanı’nda herkese uygun bir alan mevcut. Özellikle sessiz odaları ve uyku bölmeleri ile yolcuların, ihtiyacı olan sakinliği yakalamaları oldukça kolay. Dinlemek yerine en lüks markaların mağazaları arasında alışveriş yapmak isteyenler için ise seçenek skalası oldukça uzun. Kısacası Doha’da yer alan bu uluslararası havalimanı, yolcuların beğenisini toplamak için her şeye sahip.

4. Incheon Uluslararası Havalimanı

29 Mart 2001’den beri hizmette olan Kore’deki Incheon Uluslararası Havalimanı, Güney Kore’nin birincil havalimanıdır. Incheon Uluslararası Havalimanı, Incheon şehir merkezinin batısında bulunan Yeongjong ve Yongyu Adaları arasında yer alır. Yapay arazi üzerinde inşa edilmiş olan havalimanı, büyüklüğü ve temizliği ile bilinir. Havalimanında yer alan restoranların fiyatları ise havalimanı dışarısındaki fiyatlarla benzerdir. Bunun yanı Güney Kore’de yer alan bu havalimanının aktarmalı seferler ve gece konaklamasına ihtiyaç duyulan zamanlar için biçilmiş kaftan olduğunu söylemek mümkün. Havalimanı içerisinde ve havalimanı yakınlarında çok sayıda otel bulunmakta. Üstelik otellerin ücretleri ve ulaşım masrafları da oldukça uygun.

5. Münih Havalimanı

Dünya Genelinde En Çok Beğeni Alan Eşsiz Havalimanları

Tam adı Münih Franz Josef Strauss Havalimanı olan Münih Havalimanı, 1992 yılında hizmete açılmıştır. Münih Havalimanı, Münih kentinin 28 km kuzeyinde, Almanya’nın Freising bölgesi çevresinde yer alır. 2019 senesinde 48 milyon yolcuyu ağırlayarak Avrupa’nın en işlek havalimanları arasına girmiştir. 100’e yakın farklı havayolu şirketini bünyesinde barındırırken, 70 farklı ülkeden 200 farklı varış noktası ile bağlantı halindedir. Son 14 yıl içerisinde 12 kez Avrupa’nın en iyi havalimanı seçilen Münih Havalimanı, yolcularına sunduğu hizmetler ile bu başarıyı elde etmiştir. Terminal binası önünde kimi zaman havuz kurulup sörf yapılan, kimi zaman da cambazların şovlarına yer verilen havalimanında eğlenmek için birbirinden renkli etkinlikler yapılır. Örneğin her yıl sonunda yapılan Noel Pazarı artık bir gelenek halini almıştır.

6. Hong Kong Uluslararası Havalimanı

1998 yılından beri faaliyet gösteren Hong Kong Uluslararası Havalimanı, Dünya çapında, özellikle de Asya için önemli bir bağlantı noktasıdır. Bu havalimanının en büyük özelliği, dünyanın büyük kargo ağı geçidi ve en yoğun nakliye merkezi olmasıdır. Dünya’nın her yerinden, Hong Kong Uluslararası Havalimanı ile nakliye ağı kurulabilmektedir. Ayrıca bu havalimanı dünyanın en büyük terminal binalarından birine de sahiptir. Hong Kong Uluslararası Havalimanı, teknolojik özellikleri ve ferah mimarisi ile yolcuların seyahatleri sırasında vakit geçirmekten keyif alacağı bir havalimanı imajı sunuyor. Oyun merkezleri, dinlenme odaları ve Hong Kong’un yerel kültürüne dair etkinlikleri ile yolcuların beğenisini kazanıyor.

7. Narita Uluslararası Havalimanı

Dünya Genelinde En Çok Beğeni Alan Eşsiz Havalimanları

20 Mayıs 1978’de açılan Narita Uluslararası Havalimanı, Japonya’nın ikinci en işlek havalimanıdır. Yolcu ve kargo hareketliliği açısından önemli bir noktadır. Narita Uluslararası Havalimanı dünyanın en yoğun onuncu nakliye merkezidir. Ayrıca bu havalimanı Japonya’nın en uzun pistine sahiptir. Yolcular için ise Narita Uluslararası Havalimanı, Asya kültürüne dair aradıkları şeyleri kolayca bulabilecekleri bir mekandır. Birbirinden farklı ünlü Asya restoranlarına sahip havalimanında, turistler için seçenekler oldukça fazla. Bunun yanı sıra yine Asya kültürüne dair galeriler, etkinlikler ve yerel halk sanatları da yolcuların hizmetinde. Tüm bu özellikleriyle Narita Uluslararası Havalimanı, dünya genelinde en çok beğeni alan eşsiz ve ilgi çekici havalimanları arasında.

8. Chūbu Centrair Uluslararası Havalimanı

Japonya’nın Nagoya şehrine ve çevre şehirlere hizmet vermekte olan Chūbu Centrair Uluslararası Havalimanı, 17 Şubat 2005 tarihinde kullanılmaya başlanmıştır. Bu havalimanı, Kansai bölgesinin ikinci en büyük havalimanıdır. Yapay bir ada üzerine konumlandırılan havalimanı, şehir merkezinden 35 km uzaklıktadır. Chūbu Centrair Uluslararası Havalimanı’na ulaşım ise çeşitli alternatiflere sahiptir. Havalimanına kişisel araç, otobüs, tren veya feribot ile kolayca gidilebilir. Havalimanı içerisinde Japon kültürünü anımsatan detaylar bulunur. Örneğin havalimanının bazı katlarındaki mağazalar yerel izler taşıyan tasarımlara sahiptir. Yolcular vakit geçirmek için havalimanının çatısında bulunan gözlem kulelerini tercih edebilir. Rahatlamayı tercih edenler ise banyo yaparken uçakları seyredebileceği “Gözlem Banyosu”nu kullanabilir.

9. Amsterdam Schiphol Havalimanı

Dünya’nın en büyük havalimanlarından olan Amsterdam Schiphol Havalimanı, Hollanda’da yer alır. Şehir merkezinin 17.5 km uzağındaki havalimanı, yolcu bakımından Avrupa’nın en yoğun üçüncü, kargo bakımından dördüncü havalimanıdır. Tek terminal olacak şekilde inşa edilmiştir fakat oldukça büyüktür. Amsterdam Schiphol Havalimanı, 1916 yılında askeri üs olarak kullanılmak için açılmıştır ve Birinci Dünya Savaşı’nın bitimiyle sivil kullanıma geçilmiştir. Mekanlarının görüntüsüyle, içerisindeki ferahlık hissi ile yolcuların beğenisini kazanan havalimanı, seyahatleri sırasında insanların konforunu en üst seviyede tutmayı amaçlamıştır. Bilet kontrolünden hemen sonra havalimanındaki otelde dinlenebilmek, istenildiği takdirde sıcak bir duş alabilmek, biraz rahatlamak için kitap okunabilecek sessiz odalara geçebilmek bu havalimanında yolcuların keyifle yapabileceği şeylerden birkaçı.

10. Kansai Uluslararası Havalimanı

Dünya Genelinde En Çok Beğeni Alan Eşsiz Havalimanları

Dünya’nın en büyük yapay adası üzerinde yer alan Kansai Uluslararası Havalimanı, Japonya’da bulunmaktadır. Bu havalimanına dair ilginç bilgiler arasında, hizmete başladığı 1994 yılından beri tek bir bavul bile kaybetmemiş olması dikkat çeker. Bunun yanı sıra üzerine inşa edildiği kumun yapısı gereği, havalimanının her geçen gün suya batması ve Japon mühendislerin havalimanını tekrar yükseltmesi bir diğer şaşırtıcı bilgidir. Japonya’da yaşanan yüksek şiddetli depremlerin bile etkilemediği, 7.9’luk depremlerden hemen sonra uçuşlara devam edebilen denizin üzerindeki bu havalimanı, sağlamlığı ile de insanları şaşırtmaktadır. Oldukça geniş ve rahat olan havalimanı, şehir merkezine 30 dakikalık bir tren yolculuğu mesafesindedir. Bu havalimanına uçak bileti fiyatı ise Japonya’nın diğer havalimanlarına kıyasla daha uygundur.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
0
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!