Dünya Futbolunda En Azılı Taraftar Grupları

4 dk okuma süresi


7
10 Paylaşım, 7 puan

Futbol tüm dünyada çok sayıda izleyicisi olan, en çok izlenen spor faaliyetlerinden birisidir. Her kulüp renklerine gönlünü vermiş taraftarlara sahiptir. Bu taraftarların en tutkuluları taraftar gruplarında buluşarak takımlarını desteklemekteler. Ev sahibi olduğu maçlarda deplasman takımlarına sahayı dar etmek için yüksek sesli tezahüratları, tribün şovları ile takımlarını desteklemektedirler. Deplasmanlarda ise takımlarını yalnız bırakmamaktadırlar. Bu içeriğimizde dünya futbolunda önde gelen ve en azılı taraftar grupları yer almaktadır. Keyifli okumalar dileriz!

1. Torcida Split: Hajduk Split

Dünya Futbolunda En Azılı Taraftar Grupları

Torcida Split, 1911 yılında Hırvatistan’ın Split şehrinde kurulan “HNK Hajduk Split” takımının ünlü taraftar grubudur. 28 Ekim 1950 tarihinde kurulan Torcida, Avrupa’da kurulan en eski taraftar grubudur. 1950 yılında Brezilya’da düzenlenen “Dünya Kupası Finali”nde gördüğü atmosferden etkilen Korčulalı denizciler tarafından kurulmuştur. Torcida taraftar grubu kurucuları Ante Dorić, Ante Ivanišević ve Vjenceslav Žuvela isimli öğrencilerdir. İsimlerini Brezilya’da etkilendikleri gruptan esinlenerek işkenceci anlamındaki “torcer” kelimesinden türetmişlerdir. Tezahüratlarının rakipler için işkence olması anlamında kullanmışlardır. Sloganları “Hajduk Sonsuza Kadar Yaşar”dır.

2. Frente Atletico: Atletico Madrid

Frente Atletico, 1903 yılında İspanya’nın Madrid şehrinde kurulan “Club Atlético de Madrid” takımının ünlü taraftar grubudur. Resmi kuruluşu 1982 olarak kabul edilse de kökeni 1968 yılına kadar gitmektedir. İspanya’nın aşırı sağcı tarafını destekleyen bir taraftar grubudur. İlk olarak İtalyanca olan “Brigata Rossibianca” ismiyle anılan grup daha sonra İspanyolca bir isim almaya karar vermiştir ve bazı üyelerinin üyesi olduğu falanjist örgüt Frente de Juventudes’e atıfta bulunarak “Frente Atlético” ismini almıştır. 2 Aralık 2014 tarihinde neden oldukları olaylar nedeniyle kulüp tarafından stada girmeleri yasaklanmıştır.

3. Gate 13: Panathinaikos

Dünya Futbolunda En Azılı Taraftar Grupları

Gate 13, 1908 yılında Yunanistan’ın Atina şehrinde kurulan “Panathinaikos A.O.” takımının ünlü taraftar grubudur. Resmi olarak 19 Kasım 1966 tarihinde Panathinaikos taraftar gruplarının birleşmesiyle kurulmuş olan dernektir. Panathinaikos takımını destekleyen taraftar grupları 1950’li yıllarda beraber hareket ederek her maçtan önce Apostolos Nikolaidis Stadyumu’nun 13. kapısında buluşmuşlardır. Bu buluşmalar sonucunda tek çatı altında birleşmeye karar vermişlerdir. 1966 yılında taraftar grupları dernek çatısı altında buluşmuşlar ve “Gate 13” ismini almışlardır. En büyük rakipleri, “Olympiacos CFP” takımının “Gate 7” isimli taraftar grubudur.

4. Los Del Sur: Atletico Nacional

Dünya futbolunda en azılı taraftar grupları arasında bulunan Los Del Sur, 1947 yılında Kolombiya’nın Medellin şehrinde kurulan “Atlético Nacional” takımının ünlü taraftar grubudur. Los Del Sur, 1992 yılında temelleri atılsa da grubun resmi kuruluşu 20 Kasım 1997 tarihinde olmuştur. Taraftarlar Atanasio Girardot Stadyumu’nun güney tribününde yer aldıkları için isimlerini “güneyliler” anlamına gelen “Los Del Sur” olarak belirlemişlerdir. 30 üye ile başlayan Los Del Sur grubu 1 yıl geçmeden 1.500 üyeye ulaşmış ve hızla büyümeye devam etmiştir. Şu anda hem Kolombiya’nın hem de dünyanın en büyük taraftar gruplarından biridir.

5. Inter City Firm: West Ham United

Dünya Futbolunda En Azılı Taraftar Grupları

Inter City Farm, 1895 yılında İngiltere’nin Londra şehrinde kurulan “West Ham United F.C.” takımının ünlü taraftar grubudur. Holiganlık ile özdeşleşmiş bir taraftar grubudur. 1977 yılında birkaç taraftar grubunun birleşmesi ile kurulmuştur. Inter City Farm ismini taraftarların maçlara giderken kullandığı “InterCity” trenlerinden almıştır. Cass Pennant’ın “Congratulations, You Have Just Met the ICF” isimli kitabında bu taraftar grubu anlatılmıştır. Yaptıkları saldırılar sonrası üzerinde “Congratulations, You Have Just Met the ICF” yazan kartlar bırakarak ses getirmişlerdir. Taraftar grubu “The Firm” ve “Green Street Hooligans” isimli ünlü filmlere konu olmuştur.

6. Grobari: Partizan

Grobari, 1945 yılında Sırbistan’ın Belgrad şehrinde kurulan “FK Partizan” takımının ünlü taraftar grubudur. Sırbistan’ın en büyük iki taraftar grubundan biridir. Belgradlı gençlerin 1950’lerin sonlarına doğru taraftar grupları oluşturarak Partizan’ı desteklemesi taraftar grubunun temellerini hazırlamıştır. Partizan’ın 1966 yılında Avrupa Kupası finali başarısı ile tribünlere daha fazla taraftar çekmiştir. Taraftar grupları toplanarak güney tribününde takımlarını desteklemiştir. Güney tribünü 1970 yılında “Grobari” ismiyle birleşmiştir. 1999 yılında “Južni Front” isimli yeni bir taraftar grubu ortaya çıkmış ve güney tribününde bölünmeye yol açmıştır. 2005 yılında ise tekrar birleşmeye karar vermişlerdir.

7. Delije: Kızılyıldız

Dünya Futbolunda En Azılı Taraftar Grupları

Dünya futbolunda en azılı taraftar grupları arasında bulunan Delije, 1945 yılında Sırbistan’ın Belgrad şehrinde kurulan “FK Crvena zvezda” bilinen adıyla “Kızılyıldız” takımının ünlü taraftar grubudur. 1980’lerin sonlarında “Delije” ismi taraftarlar tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Resmi kuruluşları ise 7 Ocak 1989 tarihinde olmuştur. Delije Sırpçada cesur, güçlü anlamlarına gelmektedir. Kızılyıldız Stadyumu’nun kuzey tribününde yaklaşık 8 gruba ayrılmışlardır. En önemlileri Red Devils, Ultras ve Zulu Warriors gruplarıdır. Kulüp taraftarlara teşekkür etmek için Delije ismini kuzey tribününe yazmıştır.

8. The Kop: Liverpool

The Kop, 1892 yılında İngiltere’nin Liverpool şehrinde kurulan “Liverpool F.C.” takımının ünlü taraftar grubudur. İsimlerini Liverpool’un stadı Anfield’da bulunan “The Kop” tribününden almıştır. Kulübün en ateşli taraftarları kale arkasında bulunan bu tribünde toplanmaktadır. Her maç “You’ll Never Walk Alone” isimli şarkıyı söyleyerek dünyada ses getirmişlerdir. 1960’ların başından beri kullanılan ve kulüp ile özdeşleşen şarkı sonraları kulübün armasında bile yerini almıştır. 1985 Heysel Stadyumu felaketi ile kötü bir üne sahiplerdir. Liverpool taraftarlarının saldırdığı Juventus taraftarlarının bulunduğu duvar yıkılmış ve 39 Juventus taraftarı ölmüştür. Bu olay sonrası İngiliz kulüpleri 5 yıl Avrupa kupalarından men edilmiştir.

9. Original 21: A.E.K.

Original 21, 1924 yılında Yunanistan’ın Atina şehrinde kurulan “A.E.K.” takımının ünlü taraftar grubudur. 1975 yılında Nikos Goumas Stadyumu’nda bulunan 21. kapıdan ilham alınarak “Gate 21” adıyla kurulmuştur. 1982 yılında stadyumda yapılan gelişmelerin ardından bölünen tribün sonrası orijinal kapıyı tanımlayan “Genuine Gate 21” ifadesi ortaya çıkmış. Bu ifade zamanla “Original 21” olarak akıllara yerleşmiştir. Taraftar grubu kendi içinde yaşadığı sıkıntılar ile bölünmüştür. 1982 yılında Dimitris Hatzichristos liderliğinde “Original 21” grubu olarak şimdiki taraftar grubu ortaya çıkmıştır.

10. Garra Blanca: Colo-Colo

Dünya Futbolunda En Azılı Taraftar Grupları

Garra Blanca, 1925 yılında Şili’nin Santiago şehrinde kurulan “CSD Colo-Colo” takımının ünlü taraftar grubudur. 1986 yılında holigan bir taraftar grubu olarak ortaya çıkmıştır. Şilili gençlerin Augusto Pinochet askeri rejiminin toplumdan dışladığı Şilililerin birleştirerek sesi olmaya karar vermişlerdir. Bu rejim karşıtı duruşları nedeni ile devlet tarafından suç örgütü gibi muamele görmüştür. Şiddet olaylarıyla direkt olarak ilişkilendirilmiştir. Garra Blanca liderlerinin Colo-Colo kulübünden sorumlu kurumsal varlık Blanco y Negro ile ilişkileri olduğu söylense de kulüp bu iddiaları reddetmektedir. Şili’nin en kalabalık taraftar grubudur.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
0
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!