Türkiye’de En Geniş Kitleye Sahip Taraftar Grupları

4 dk okuma süresi


13
15 Paylaşım, 13 puan

Türkiye’deki spor müsabakalarında taraftarlar her zaman yaptıkları şovlarla ön plana çıkmaktadır. Takımların kendilerine bağlı taraftar grupları, stadyum içinde veya stadyum dışında yaptıklarıyla takımlarını temsil etmektedirler. Türkiye’de en geniş kitleye sahip olan hatta dünyaya bile adını duyurmuş taraftar grupları ülkemizde aktif olarak yer almaktadır. Sizler için en iddialı taraftar gruplarını listeledik. Keyifli okumalar!

1. Teksas

Türkiye’de En Geniş Kitleye Sahip Taraftar Grupları

Bursaspor taraftarlarının oluşturduğu taraftar grubudur. Bursa’da oynanan maçlarda Güney Kale Arkası bölgesinde yer alarak takımlarını desteklemektedirler. Grup, varlığını Teksas Manifestosu adını verdikleri bir belgeyle duyurmuştur. Uzun süre Teksas adıyla tribünlerde ayrı kısımlarda yer alan bu grup, 2012 senesinde diğer taraftarlarla birleşerek Bursaspor Taraftarlar Birliği çatısı altına girmiştir. Kaynaklara göre Teksas grubunun geçmişi 1966 yılına dayanmaktadır. Teksas grubu o eski yıllardan beri aktif olarak Bursaspor tribünlerinde ve takımlarının yanında yer almıştır. İlk olarak grubun adı Teksas Konvoyu olsa da zaman içerisinde isimleri Teksas olarak kalmıştır.

2. Tatangalar

Sakaryaspor’un ünlü taraftar grubudur. Sakaryaspor alt takım oyuncularının 1989 senesinde bu taraftar grubunu kurduğu bilinmektedir. İlk kurulduğu senelerde az üyeye sahip bir grup olan Tatangalar, zaman içerisinde Sakaryaspor’un en ünlü taraftar grubu haline gelmiştir. İlk zamanlar isimleri Tatanka olsa da zaman içerisinde Tatangalar halini almıştır. İlk kurulduğu yıllarda Tatangalar, örgütleşme gibi suçlamalara maruz kalsa da yürüdükleri yoldan asla vazgeçmemiş ve isimlerini tüm Türkiye’ye duyurmuşlardır. Tatangalar, Türkiye’de en geniş kitleye sahip taraftar grupları arasında yer almaktadır.

3. Genç Fenerbahçeliler

Türkiye’de En Geniş Kitleye Sahip Taraftar Grupları

Fenerbahçe’nin en kalabalık ve en ateşli taraftar grubudur. 1998 yılında kurulan Genç Fenerbahçeliler, maraton tribününde takımlarına destek vermektedirler. Genç Fenerbahçeliler kendi içlerinde de taraftar gruplarına ayrılmaktadır. Bu taraftar grubu, birçok üniversitede ve okulda üye bulundurmaktadır. Her geçen gün daha fazla kitleye ulaşan Genç Fenerbahçeliler, kötü gidişat olduğunda korkusuzca yönetimi protesto etmesiyle bilinmektedirler. Grubun efsane Lideri Sefa Kalya’nın ölümünden sonra Genç Fenerbahçeliler’in liderliğini Cem Gölbaşı üstlenmiştir.

4. Hodri Meydan

Kocaelispor’un taraftar grubudur. 1957 yılında resmî olarak kurulmuştur. Türkiye’nin efsanelerinden olan Kocaelispor’un çok zor geçirdiği yıllarda bile yalnız bırakmayarak yanında olmuştur. Bölgesel Amatör Ligi maçında Büyükçekmecespor karşısında Hodri Meydan taraftar grubu Bölgesel Amatör Ligi seyirci rekorunu kırarak tarihe geçmiştir. 1 Mart 2020 tarihinde de 28250 taraftar ile 3. Lig seyirci rekorunu kırmıştır. Günümüzde hala aktif olarak takımının yanında olan ve desteğini esirgemeyen Hodri Meydan grubu, Türkiye’nin bilindik taraftar grupları arasında yerini almaktadır.

5. UltrAslan

Türkiye’de En Geniş Kitleye Sahip Taraftar Grupları

Galatasaray’ın koreografileriyle ünlü taraftar grubudur. 2001 yılında Alpaslan Dikmen tarafından kurulmuştur. UltrAslan’ın en büyük özelliği kulüpten bağımsız oluşudur. Koreografilerin ve tribün şovlarının maliyetini kulüpten destek almadan gerçekleştirmektedirler. UltrAslan, 2011 yılında Eskişehirspor maçında ‘Dünyanın En Uzun Pankartı’ ünvanını kazanmıştır. Tam olarak 315 metrelik bir pankart açarak tarihe geçen UltrAslan taraftar grubu sadece tribünde yaptıklarıyla değil sosyal sorumluluk kapsamında yaptıklarıyla da birçok kişinin takdirini kazanmıştır.

6. Çarşı

Beşiktaş’ın ünlü taraftar grubudur. 1982 yılında kurulmuştur. Grubun kurucusu Mehmet Işıklar’dır. Grubun liderliğini şu zamanlarda Alen Markaryan yapmaktadır. Çarşı grubu, maçlarda olduğu kadar sosyal sorumluluk alanında da kendini göstermiş bir taraftar grubudur. 2008 yılında Liverpool maçında yaptıkları Dale Cavese şovuyla kendilerini tüm dünyaya tanıtmış ve 132 desibele ulaşarak desibel rekorunu kırmıştır. Çarşı grubu, bir dönem maçlara gitmeyi bıraksa da ilerleyen zamanlarda geri dönerek yeniden tribünlerde yerini almaya devam etti. Beşiktaş denilince akla ilk gelen şeylerden biri Çarşı taraftar grubudur.

7. Nefer

Türkiye’de En Geniş Kitleye Sahip Taraftar Grupları

Eskişehirspor’un ünlü taraftar grubudur. Nefer grubu, Eskişehirspor’un ünlü bandosuyla inanılmaz bir uyum yakalayarak takımlarını desteklemektedirler. Son yıllarda Eskişehirspor’un kötü gidişatına rağmen takımlarını asla terk etmeyen bir taraftar grubu olan Nefer, 2020 yılında ‘Yılın Taraftar Grubu’ ödülüne layık görülmüştür. Nefer grubu, Bursaspor’un taraftar grubu Teksas ile dost bir taraftar grubudur. Türkiye’de en geniş kitleye sahip taraftar grupları arasında gösterilen Nefer, pandemi dolayısıyla tribünlerde yerini alamasa da takımlarına ellerinden gelen desteği veriyor.

8. Yiğidolar

Sivasspor’un taraftar grubudur. Sivas’ın soğuk havasına rağmen tribünleri hiç boş bırakmayan ve her zaman takımlarının yanında bulunan Yiğidolar, takımlarını Avrupa arenasında da yalnız bırakmamıştır. Dondurucu soğukta oynanan maçlarda tribünleri tıklım tıklım dolduran Yiğidolar, Türkiye’de saygı duyulan taraftar grupları arasındadır. Anadolu takımı Sivasspor’un şampiyonluğa oynadığı seneler dışında da takımını yalnız bırakmamıştır. Yiğidolar, Türkiye’de en geniş kitleye sahip taraftar grupları arasında yer almaktadır. Kırmızı beyazlı ekibin en önemli güçleri arasında Yiğidolar da bulunmaktadır.

9. Vira

2010 yılının başlarında kurulmuş Trabzonspor taraftar grubudur. Vira, sadece bir taraftar grubu değil aynı zamanda sivil toplum kuruluşudur. Yaptıkları yardımlarla tüm taraftar gruplarının ve izleyicilerin takdirini kazanmıştır. Trabzonspor’a tribünde olduğu kadar saha dışında da büyük destek veren Vira, Trabzonspor adının geçtiği her yerde bulunmaya özen göstermektedir. Vira taraftar grubunun ‘Hür ve Hesapsız Trabzonspor’ adlı sloganı tüm ülkeye yayılmıştır. Her geçen gün geniş kitlelere ulaşmaktadır. Vira, aktif olarak her maçta Trabzonspor tribünlerinde yerlerini almaktadır.

10. Yalı

Türkiye’de En Geniş Kitleye Sahip Taraftar Grupları

Göztepe’nin efsanevi taraftar grubudur. Tam olarak adı Yalı Taraftar Derneği olarak bilinmektedir. Sadece futbol değil diğer alanlarda da Göztepe’nin yanında olan Yalı taraftar grubu, Türkiye’nin en ateşli tribünlerinden birisidir. Karşıyaka takımı taraftarlarıyla düşmanlıkları herkes tarafından bilinmektedir. Bu düşmanlığa rağmen Yalı taraftar grubu, sosyal sorumluluk kapsamında olan işlerde Karşıyaka taraftarıyla omuz omuza hareket ederek tüm takdirleri kazanmıştır. Göztepe’nin en kötü halde olduğu dönemlerde bile Yalı grubu şehir şehir gezerek takımlarının yanında olmuştur. Türkiye’de en geniş kitleye sahip taraftar grupları arasında Yalı da yer almaktadır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!