Dünya Çapındaki En Büyük 10 Müze

3 dk okuma süresi


14

Sanat müzesi veya sanat galerisi olarak adlandırabileceğimiz, her türlü sanat sergisinin gerçekleştirildiği ve birçok önemli sanat eserlerinin sergilendiği bina ve mekanlara verilen isimdir müze. Daha önce Türkiye’deki Arkeoloji Müzelerini sizlerle paylaşmıştık. Şimdi ise 18 Mayıs Müzeler Günü dolayısıyla, en görkemli müzeleri sıraladık. İşte dünya çapındaki en iyi ve en büyük 10 müze…

1. Louvre Müzesi

Dünya Çapında En Büyük 10 Müze

Tam ismi ”Musée du Louvre” müzesi olan bu müze, Fransa’nın başkenti Paris’te bulunmaktadır. Dünya’nın en ünlü ve en büyük müzesi olarak bilinen Louvre; bir zamanlar saray olarak, 1973’lü yıllardan günümüze kadar müze olarak kullanılmaya devam edilmektedir. İlk devlet müzesi olma özelliği taşıyan bu binada, 2019 yılı itibariyle 35.000’e yakın sanat eseri ve 380.000’den fazla obje bulunmaktadır. Dünyanın en ünlü Mona Lisa tablosu da yine bu müzede sergilenmektedir. Müzenin tüm bölümlerini dolaşmak, bu önemli sanat eserlerini incelemek isterseniz 2 gününüzü ayırmanız gerekecek.

2. Hermitage Müzesi

Dünya Çapında En Büyük 10 Müze

Dünyanın en büyük ve en eski olan diğer müzesidir. Ana müze kompleksindeki altı binadan beşi halka açık olan kesimleri şunlardır: Kış Sarayı, Küçük Hermitage, Eski Hermitage, Yeni Hermitage ve Hermitage Tiyatrosu. Dünyadaki en büyük resim koleksiyonunu ve toplamda 3 milyondan fazla öğeyi içerisinde barındırmaktadır. Dünya’nın bugüne kadar gelebilmiş en eski halısı da yine bu müzede sergilenmektedir. Her ayın ilk Perşembe günü, müze tüm ziyaretçiler için ücretsizdir.

3. Çin Ulusal Müzesi

Dünya'da En Büyük 10 Müze

Dünyanın en büyük modern müzeleri arasında gösterilen Çin Ulusal Müzesi, Çin’in başkenti Beijing’de bulunmaktadır. 1959 yılında açılan ve yenileme çalışmaları tam 4 yıl süren, ülkenin sanat ve tarihi hakkında bilgi veren muhteşem bir müzedir. Müzede Çin tarihi ve kültüründen Buda heykellerine kadar pek çok önemli eser bulunuyor. Bu eserlerin sayısının 1 milyon 200 bin olduğu söylenmektedir.

4. Metropolitan Sanat Müzesi

Dünya'nın En İyi Müzeleri

ABD’nin en büyük ve dünyanın en çok ziyaret edilen sanat müzelerinden birisidir. 1870’de Amerikan toplumunda sanat eğitim düzeyini geliştirmek üzere kurulmuştur. Müzenin açılışı 20 Şubat 1872’de yapılmıştır. Müzede eski Mısır ve klasik antikten gelen eserler, pek çok Avrupa ustalarının heykel, tablo ve kapsamlı bir Amerikan modern sanat koleksiyonları yer alıyor.

5. Vatikan Müzeleri

Dünya Çapında En Büyük 10 Müze

Vatikan Müzeleri, Roma’da yer alan 54 farklı galeri koleksiyonlarından oluşan ve Roma’nın en çok ziyaret edilen özel noktalarından bir tanesidir. Vatikan Müzeleri, birbirinden farklı konseptlere sahip galeri ve müzelerden oluşuyor. Dünyanın en değerli sanat eserlerinden olan Michelangelo’nun Adem’in Yaratılışı tablosu ve Roma’nın en önemli sanatsal haç yeri olan Sistina Şapeli de burada bulunmaktadır. Vatikan Müzeleri’nin her biri farklı döneme ait veya farklı konseptlerden eserler içermesi dolayısıyla müzeyi doyası gezebilmek için neredeyse 1 günden fazlasını ayırmanız gerekiyor.

6. Tokyo Ulusal Müzesi

Dünya'nın En İyi Müzeleri

1872 yılında kurulmuş Japonya’nın en eski ulusal müzesi ve en önemli sanat müzesidir. Tokyo’da Ueno Parkı’nda bulunmaktadır. Bu müze dünyanın en büyük, Japon kültürünün ise inanılmaz bir koleksiyonudur. Güzel sanatlar ve el yapımı ürünlerine de ev sahipliği yapmaktadır.

7. Ulusal Antropoloji Müzesi

Dünya'da En Büyük Müzeler

New Mexico şehrinde Chapultepec parkının içinde bulunan müze, 1964 senesinde ziyaretçilerin hizmetine açılmış ve Meksika’nın en çok turist ağırladığı noktalardan birisidir. Ulusal Antropoloji Müzesi, Meksika tarihinde yer alan tüm kültürleri keşfetmek ve tarih süresince bu bölgede hayat bulan kültürleri görmek için ziyaretçilerine harika bir ortam sunuyor.

8. Victoria Ve Albert Müzesi

Dünyaca Ünlü En Büyük 10 Müze

Müze, 1852 yılında kurulmuş ama şuan ki konumunda 1857 yılında açılmıştır. Londra’nın Güney Kensington bölgesinde yer alan Victoria ve Albert Müzesi, 1852’de Kraliçe Victoria ve Prens Albert adına yapılmış dünyanın en büyük dekoratif tasarım ve sanat müzesidir. Yaklaşık 4.5 milyon eserin bulunduğu müze, Londra’nın en ilginç ve en çok ziyaretçi çeken müzelerinden birisidir.

9. Kore Ulusal Müzesi

Dünyaca Ünlü En Büyük 10 Müze

1945 yılında ziyaretçilerine kapılarını açan Kore Ulusal Müzesi, Güney Kore’nin ana tarih ve sanat müzesidir. Asya’nın en büyük müzeleri arasında da yer almaktadır. Yılda 3 milyondan fazla ziyaretçi ağırlayarak dünyanın en çok ziyaret edilen sanat müzelerinden biri haline gelmiştir. İlk 3 günde 100.000 ziyaretçiyi ağırlayan bu müze, G20 zirvesinde First Lady’nin de ziyaret ettiği bir müzedir.

10. Chicaho Sanat Enstitüsü

Dünya Çapında En Büyük 10 Müze

ABD’nin en büyük ikinci sanat müzesidir. Bir grup stüdyo sanatçısı tarafından 1866’da Chicaho Tasarım Akademisi adı altında açılmıştır. 1893 yılında Chicaho eyaletinden Michigan Avenue üzerindeki şimdiki konumuna taşınmıştır. Müze bugünkü barındırdığı binlerce sanat eserini dijital ortamda yüksek çözünürlük ile sanatseverlere açtı. Bu sayede tüm öğrenciler, sanat severler ve eğitimciler bu eserlerin dijital versiyonlarını ücretsiz bir şekilde cihazlarına indirebiliyor.


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen üye girişi yapın!