Dünya Çapında Gezginlerin En Çok Sevdiği Güvenilir Şehirler

5 dk okuma süresi


8
12 Paylaşım, 8 puan

Dünya’nın turistik açıdan beğeni toplayan ve sevilen şehirleri, birbirlerinden farklı özellikleri ile ön plana çıkıyor. Bazıları mimari yapılarıyla bazıları ise doğal güzellikleriyle insanlar tarafından biliniyor. Turistlerin seyahat ederken dikkat ettiği şeylerin başında ise güvenlik geliyor. Tatilde hoş vakit geçirmek isteyenlerin güvenlik ihtiyacı, güvenilir şehirlerin daha fazla talep görmesini sağlamış durumda. Gezginlerin rotaları genellikle bu güvenilir şehirlerden geçiyor. İşte gezginlerin, dünya çapında en çok sevdiği güvenilir şehirler listesi sizler için hazırlandı. Listemizdeki şehirleri kullanarak siz de kendi tatil planınızı oluşturabilirsiniz!

1. Kaliforniya’daki Asya Irvine

Dünya Çapında Gezginlerin En Çok Sevdiği Güvenilir Şehirler

Amerika Birleşik Devletleri’nin gözde eyaleti Kalifornia’nın Irvine şehri, Dünya çapında gezginlerin en çok sevdiği güvenilir ve turistik şehirler arasında 10. sırada. Kaliforniya’daki Asya Irvine, adını onu planlayan özel inşaat ve emlak şirketi Irvine Company’den almakta. 250.000 kişi kapasiteli bir şehir olarak tasarlanan Irvine, 2016 verilerine göre 258.386 nüfusa sahip. Bu şehrin ilgi çekici özelliklerinden birisi de, Asya asıllı ABD vatandaşlarının en fazla yerleşmiş olduğu şehir olması. Öyle ki Irvine nüfusunun %45’ini Asya asıllı vatandaşlar oluşturmakta. Irvine Müzesi, Orange County Büyük Parkı ve Laguna Sahili Doğal Yaşam Parkı bu güvenilir şehirde görülmesi gereken yerler arasında.

2. Sanat Ruhuyla Bern

Gezginlerin sıklıkla ziyaret ettiği İsviçre’nin Bern adlı şehri, güvenilirliği ile bilinir. 134.000 kişiyi barındıran şehrin vatandaşları, Almanca ve kendi kültürlerini de barındıran Bern Almancası konuşur. Tiyatrolara, müzelere ve daha birçok tarihi esere ev sahipliği yapan şehrin adına ilk kez 1208 tarihli bir belgede rastlanır. Sanat ruhuyla dolu Bern şehrinde, Narrenpack Tiyatrosu, Tojo Tiyatrosu ve Käfigturm Tiyatrosu bu şehrin öne çıkan sanatsal mekanları arasındadır. Kunstmuseum, Doğal Tarih Müzesi ve Einstein House da bu şehrin önemli müzelerinden bazıları. İsviçre’nin Bern şehri, aynı zamanda birçok festivale ve karnavala da ev sahipliği yapar. Sokak Çalgıcıları Festivali, Gurtenfestival ve Internationales Jazzfestival Bern, gezginler tarafından en sevilen etkinliklerden.

3. Öğrenci Şehri Eskişehir

Dünya Çapında Gezginlerin En Çok Sevdiği Güvenilir Şehirler

Gezginlerin tercih ettiği en güvenli şehirlerden birisi de Türkiye’nin 25. en kalabalık şehri olan Eskişehir’dir. Bu şehrin nüfusu 888.828’dir. Eskişehir, Osmangazi Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi olmak üzere üç büyük üniversiteye ev sahipliği yaptığından öğrenci şehri olarak da anılmaktadır. Türkiye’de yalnızca Eskişehir’den çıkarılan Lületaşı da gezginler için ayrı bir öneme sahiptir. Turistleri bu şehre çeken şeylerin başında, Eskişehir’in tarihten günümüze kadar birçok medeniyeti barındırmış olmasıdır. Frigya, Bizans, Anadolu Selçukluları ve Osmanlı İmparatorluğu gibi uygarlıkların izlerini taşıyan şehir, Dünya’nın en güvenli şehirleri arasında da kendine yer bulmakta.

4. Oktoberfest ile Münih

Almanya’nın en büyük üçüncü kenti olan Münih, M.S. 1158 tarihinde kurulmuştur. Bu güvenilir şehrin nüfusu, 2017’deki verilere göre 1.4 milyondur. Münih kenti, adını 1178 yılında resmi olarak almıştır. Şehrin sembolünde yer alan rahip, Münih kelimesinin de türemiş olduğu München(keşişler yeri) kelimesine gönderme yapar. Münih’e dair bilinen en önemli şeylerden birisi Oktoberfest adlı bira festivalidir. Oktoberfest ile Münih şehrine, Dünya’nın her yerinden insanlar yoğun bir ilgi gösterir. Bu festival dünyanın en büyük on festivali arasında yer alır. Marienplatz meydanı, İngiliz Bahçesi ve Fraunkirche, gezginleri Münih’e gelmek için teşvik eden detaylar arasındadır.

5. Spor Kenti Melbourne

Dünya Çapında Gezginlerin En Çok Sevdiği Güvenilir Şehirler

Avustralya’nın en kalabalık ikinci şehri Melbourne, nüfusu bir milyonu aşan şehirlerin en güneyinde yer alanıdır. The Economist dergisinin yayınlamış olduğu listeye göre kültürel nitelik, iklim, sağlık ve suç oranı gibi sosyal etkenler açısından “Dünyanın En Yaşanabilir Şehirleri” listesinde birinci sıradadır. Melbourne aynı zamanda spor kenti olarak da anılır. Melbourne Bahar At Yarışları Festivali, Avustralyan Formula Bir Grand Prix ve Avustralya Açık Tenis Turnuvası gibi etkinlikler, Melbourne şehrini spor açısından önemli bir kent haline getirir. Aziz Patrick Katedrali, Melbourne Müzesi ve UNESCO’nun Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan Kraliyet Sergi Binası, gezginlerin ilgisini çeken tarihi mekanlardandır.

6. Surlar Kenti Quebec Şehri

Quebec, Kanada’nın en doğu bölgesindeki eyalettir. Quebec Şehri ise Quebec eyaletinin en büyük şehridir. 1608 yılında kurulan kent, Kuzey Amerika’nın en eski şehirlerindendir. 2005’teki nüfus sayımına göre şehrin nüfusu 528.595 olarak kayıtlara geçmiştir. Şehrin tarihi merkezi Vieux-Quebec, Kuzey Amerika’da surlara sahip ikinci şehirdir. Vieux-Quebec’te yer alan surlar 1985 yılından itibaren UNESCO’nun Dünya Mirasları Listesi’nde yer almaktadır. Bu güvenilir şehrin gezginler tarafından tercih edilmesini sağlayan etkenler arasında, Kış Karnavalı ve Château Frontenac adlı tarihi otel yer alır. Bunun dışında Montmorency Şelaleleri ve Sainte-Anne-de-Beaupré Bazilikası, surlar kenti Quebec Şehri’nde görülmesi gereken önemli yerlerden ikisidir.

7. Kültür Merkezi Taipei

Dünya Çapında Gezginlerin En Çok Sevdiği Güvenilir Şehirler

Tayvan’ın kuzeyinde yer alan Taipei, ülkenin başkentidir. Kentin nüfusu 2019’daki verilere göre 2.7 milyonun üzerinde olduğu belirlenmiştir. Taipei, Tayvan’ın eğitim, ekonomi, siyasi ve özellikle kültür merkezi rolündedir. Bu şehir aynı zamanda ülkenin en önemli teknoloji endüstri bölgesidir. Yapıldığı dönemde dünyanın en yüksek binası unvanını almış olan Taipei 101 adlı gökdelen, Taipei şehrine dair ilginç bilgiler arasındadır. Ayrıca Taipei, turistler için güvenli bir tatil şehridir. Longshan Temple, National Palace Museum ve Taipei Film House kentte gezginlerin seyahat etmekten keyif aldığı yerler arasındadır.

8. Gözde Başkent Doha

Katar’ın gözde şehri başkent Doha, yenilikçi mimarisi ile turistlerin ilgisini çekmektedir. Dünya çapında bu şehre gelen gezginlerin, Doha’ya dair en çok sevdiği detay bu şehirde arabaların kontaklarını bile kapatmadan rahatça alışveriş yapabildikleri, gezebildikleri ve geri döndüklerinde arabalarını tekrar bulabildikleri güvenilir şehirler arasında olmasıdır. Nüfusu 2.4 milyon olan kentte, göçmenlerin dışında Katar vatandaşlarının sayısı yalnızca 300 bindir. Göçmenlerin en ufak bir suçla bile ülkeden atılmasının mümkün olduğu ülkede, göçmenlerin çoğunlukta olduğu başkentte suç oranının yok denecek kadar az olması şaşırtıcı değildir. Doha’ya gelen gezginlerin çoğunlukla ziyaret ettiği yerler, İslam Eserleri Müzesi ve İmam Muhammed Bin Abdulvahab Cami olarak söylenebilir.

9. Modern Abu Dabi

Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi, gezginlere modern bir tatil imkanı sunar. Şehrin nüfusu yaklaşık 900.000 kişidir. Petrol rezervleri açısından oldukça şanslı olan Abu Dabi, şehrinin geçmişi M.Ö. 3. yüzyıla kadar gitmektedir. Hem doğal güzellikleri ile hem de sahip olduğu lüks görünümü ile turistlerin keyifli zaman geçirmesi için Doha oldukça iyi bir şehirdir. Müzeleri, camileri, sarayları ve maceraperestler için çöl safarileri bulunan başkentte, herkes için uygun bir etkinlik bulmak mümkün. Ayrıca şehirdeki düzen ve verdiği güven hissi, gezginlerin gönül rahatlığı ile bu kenti ziyaret edebilmesini sağlayan etkenler arasındadır.

10. Sakin Ve Güvenli Trondheim

Viking Krallığının Şehri olarak da anılan Trondheim, Norveç’in ortasında yer alır. Bir liman şehri olan Trondheim M.S. 997 yılında kurulmuştur. 2019’daki nüfus verilerine göre bu şehirde 198.219 kişi yaşamaktadır. Trondheim tam 200 sene boyunca Norveç’e başkentlik yapmıştır. Her yıl 29 Temmuz’u içine alan haftada yapılan St. Olav festivali önemli bir yere sahiptir. Bu festival Viking kültürünü yaşatmak için yapılır. Festivalde sembolik olarak mızrak dövüşleri gerçekleştirilir. Az nüfusuyla, doğasıyla ve kültürü ile güvenli ve sakin bir tatilin adresi olan Trondheim şehri, gezginlerin ziyaret etmekten keyif aldığı bir şehirdir. Nidaros Katedrali, Trondheim Limanı ve Munkegata bu şehirde mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!