Dünya Çapında En Çok Tüketilen Çay Çeşitleri

7 dk okuma süresi


2
11 Paylaşım, 2 puan

Ülkemizdeki halk tarafından oldukça sevilen ve içilen çay, dünya çapında da oldukça çok tüketilmektedir. Kahvaltılarımızda veya gündelik hayatımızın herhangi bir saat diliminde çay türleri bize eşlik etmektedir. Çeşitli bitkilerin; yapraklarından, gövdelerinden, tomurcuklarından elde edilmektedir. Daha sonrasında ise farklı farklı işlemlerden geçip soframıza gelmektedir. Oldukça şifa içeren çay çeşitleri düzenli içildiği ve fazla tüketilmediği takdirde etkisini göstermektedir. Biz de sizler için en çok tüketilen, sevilen, şifa verici ve dünya çapında yaygınlaşmış çay çeşitleri hakkında bilgiler verdik. Keyifli okumalar dileriz!

1. En Çok Tüketilen Siyah Çay

Dünya Çapında En Çok Tüketilen Çay Çeşitleri

Türkiye’de sadece çay, Çin ve çevresindeki ülkeler de ise “kırmızı çay” olarak bilinen siyah çay oksitlenmiş bir çay türüdür. Dünyadaki en popüler çay türü olup özellikle Türkiye’de çok sevilmektedir. Bu çay türü “kahvaltı çayı” olarak da bilinmektedir. Karadeniz’in pek çok şehrinde yetişen çay, özellikle Rize ile özdeşleşmiştir. Dünyanın birçok alanında farklı toplama yöntemleriyle siyah çay üretilmektedir. Yapımına bakılacak olursa, toplanan çay yaprakları fermantasyon yoluyla siyahlaştırılıp elde edilmektedir. Aroması ve kafeini kuvvetli olsa da antioksidan açısından düşüktür. Demi, kafeini ve aromasının kuvvetli olması ise oksitlenme işleminin daha fazla olmasındandır. Bu durumda vücuda uyarıcı etkisi vermektedir. Aynı zamanda içerisinde A, D, B12 vitaminleri de yer almaktadır. Kalp, damar rahatsızlığına kansere ve böbrek taşına karşı iyi geldiği araştırmalarda raporlanmıştır. Yemekten en az 1 – 2 saat sonra tüketilmesinin daha sağlıklı olduğu söylenmektedir.

2. Zarafet Sembolü Beyaz Çay

Demlendiğinde çok açık bir renge sahip olan beyaz çay diğer türlere oranla en az işlem görmüş çay çeşididir. Çayın özellikle açılmamış genç tepe tomurcukları toplanmaktadır. İsmini ise yapraklarının altında bulunan beyaz tüycüklerden ve demlendikten sonraki renginden almaktadır. Siyah çaya oranla kafein oranının düşük olmasıyla antioksidan açısından oldukça yüksektir. Bu durum, beyaz çayın koruyucu bir çay özelliğini taşımasını sağlamaktadır. Kolesterole ve strese karşı da oldukça iyi gelmektedir. Üretimde özel uygulamalar yapılırsa daha farklı tatlar gelse dahi genel anlamda yumuşak, tatlı, hafif çiçeksi ve meyvemsi tadı gelebilir. Yapım aşamasından kaynaklı fiyatları yüksektir. İlk olarak ticari amaçlı Çin’in Fujian eyaletinde ortaya çıkmış ve eskiden zarafetin sembolü olarak kabul edilmiştir. Dünya çapında yaygın olup en çok tüketilen özel çay çeşitleri arasında yer alır. Bozulmaması veya bayatlamaması için iyi bir şekilde saklanmalıdır.

3. Şifa Veren Yeşil Çay

Dünya Çapında En Çok Tüketilen Çay Çeşitleri

Doğu bölgelerinde içilen şifa verici yeşil çay, siyah çaya oranla daha yumuşaktır. Tat yelpazesi oldukça geniştir çünkü iklim, toprak ve havadan diğer ürünler gibi etkilenip o yörenin özelliklerini taşımaktadır. Yeşil çay yapım aşamasında kızartılabilir veya buharda pişirilebilir. Kızartma yoluyla yapılan aromatik lezzet ve pürüzsüzlük katarken buharda pişirilme yöntemi otsu ve bitki aroması vermektedir. Yapım aşamasında genç yaşta toplanıp, az da olsa fermente işlemi geçirmektedir. Siyah çaya oranla daha fazla, beyaz çaya oranla ise daha az antioksidana sahiptir. İçerisinde azda olsa kafein bulundurmaktadır. Bu yüzden yeşil çay, fazla içildiğinde ters etki olarak toksin birikmesi yapacaktır. Özellikle hamile kadınların bu konuda daha dikkatli olması gerekebilir. Ayrıca en geç iki saat içerisinde tüketmelisiniz. Sağlık içinse oldukça faydası vardır. Bunlardan bazıları; cildi güzelleştirmesi, bağışıklığı artırması ve sindirimi kolaylaştırmasıdır.

4. Bol Antioksidanlı Oolong Çay

Daha çok uzak doğu ülkelerinde tercih edilen bu çay türü yarı oksitlenmiş bir şekilde olgun çay yapraklarıyla yapılmaktadır. Dünyadaki çayların yaklaşık olarak %2’sini oluşturur. Oolong çayını elde etme aşaması oldukça karmaşık olup emek istemektedir. Yeşil çay ile siyah çay yapraklarının birleştirilmesiyle elde edilir. Bu oranlara göre rengi değişiklik gösterebilmektedir. Aynı zamanda oksitlenme durumuna göre işlem görme oranı da artmaktadır ama siyah, beyaz ve yeşil çaya oranla en yüksek antioksidan değerine sahiptir. Oksitlenme miktarının artıp azalmasıyla kendine has meyvemsi aromaları ve çiçeksi kokuları farklılık gösterebilir. Bundan kaynaklı tat açısından oldukça geniştir. İçim konusu açısından bakılırsa, ağızda bıraktığı sertlik yeşil çaydan bir tık daha ağır ve siyah çaya oranla daha hafif kalmaktadır. İnsan sağlığı üzerinde farklı yararları bulunmaktadır. En çok bilinenleri kan şekerini dengelemesi, cildi güzelleştirmesi, kalp sağlığını korumaya yardımcı olması ve egzamaya iyi gelip beyin fonksiyonlarının gelişmesinde faydalı olması vardır.

5. Yaşlanabilen Pu’erh Çay

Dünya Çapında En Çok Tüketilen Çay Çeşitleri

Dünyadaki beş temel çaydan (diğerleri beyaz çay, siyah çay, yeşil çay, oolang çay) birisidir. Çünkü bu çay türü de diğer dört çay gibi Caellia Sinensis bitkisinden elde edilmektedir. Çok karmaşık bir çay çeşidi olduğundan dolayı birçok sahtesi ve yanlışı piyasada satılmaktadır. Fermente yöntemine göre iki farklı çeşidi bulunmaktadır. Tadı zamanla değişebilme (yaşlanma) özelliğine sahip olup, bu anlamda şaraba benzemektedir. Gevşek bir yaprak formülüyle sıkıştırma şeklinde bir yapım aşaması vardır. Daha sonrasında ise belli sürelere göre bekletilmektedir. Bundan kaynaklı post-oksidize olarak kabul edilmektedir. İçtiğinizde ağızda bıraktığı aroma incelendiğinde tatlılık ve topraksallık olabilir. Çin’de ortaya çıkmış olup yüz farklı hastalığa şifası olduğuna inanılmaktadır. Bunlardan bazıları zihinsel aktiviteye destek, vücudu temizlemek, diş sağlığını artırmaktır. İlginç özelliklerinden biriyse bu çay türüyle vücudunuzun herhangi bir yerine vurursanız, size acı verebilecek tek çay türü olduğunu söyleyebiliriz.

6. Farklığıyla Masala Çayı

Hindistan ülkesinde ortaya çıkmış olan bu çay çeşidi karışık baharatlı çay anlamına gelmektedir. Kaynaklarda chai ve masala chai olarak da geçmektedir. Masala ismi Hindistan’da geleneksel tıpta kullanılır ve şifalı bitkilere bu isim verilmektedir. Masala çayı kakule zencefil karanfil gibi baharatların siyah çayla birleştirilip üstüne de manda sütü ile taçlandırılmasıyla elde edilmektedir. Her ne kadar manda sütü konulsa dahi bazı yörelerde inek sütüyle de hazırlanmaktadır. Dilerseniz içerisine çay veya bal da ekleyebilirsiniz. Yapıldıktan sonra eğer isterseniz buzdolabında saklayarak iki veya üç gün içeresinde de tüketebilirsiniz. Batı ülkelerinde ise içine krema da eklenerek Chai latte adıyla insanlara sunulmaktadır. Tüketilen çay çeşitleri arasında oldukça farklı bir lezzete sahip olup dünya çapında en çok yayılmış çaylardan biridir. Masala çayının hem fiziksel hem de ruhsal faydaları oldukça fazladır. Kalorilerin daha hızlı yakılmasını da sağlamaktadır. Farklı bir lezzet arıyorsanız bu çay çeşidini deneyebilirsiniz.

7. Yemyeşil Renge Sahip Matcha Çayı

Dünya Çapında En Çok Tüketilen Çay Çeşitleri

İlk başta Japon gelenek ve göreneklerinde kullanılmaya başlanılan bu çay türü gölgede yetiştirilen çay ağacı yapraklarından elde edilmektedir. Yeşil çayın bir çeşididir. Toplanmadan evvel 15-20 gün gölgede kalır çünkü içerisindeki klorofil miktarı bu sayede artmaktadır. Matcha’nın yeşil rengi ve keskin tadı bu uygulamadan gelmektedir. Daha sonrasında ise bir sürü işlemden geçer ve incecik bir toz haline getirilmektedir. Yapım aşamasında çok hızlı olunması, çay da yanık tadı oluşturur. Kalın ve ince olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır. Faydalarına bakılması gerekirse karaciğer hastalığına, metabolizmayı hızlandırmaya ve LDL kolesterolünün seviyesini azaltma görevine katkısı olduğu söylenebilir. İşin ilginç yanı Matcha sadece çay olarak tüketilmemektedir. Kahve, milkshake ve tatlılarda da malzeme olarak kullanılmaktadır. Bu sayede içecek çeşitleri arasında dünya çapında yaygınlaşıp en çok tüketilen çay listesine girmeyi başarmıştır.

8. En Özelinden Silver Needle Çay

Beyaz çayın bir türüdür. Daha çok Çin ülkesinde üretimi gerçekleştirilmektedir. Beyaz çay çeşitleri arasında en zarif, en çok üretilmesi zor olan ve dünya çapında tüketilen hoş bir çaydır. Yapım aşaması oldukça dikkat ve sabır istemektedir. Açılmamış filizler gümüşi şekilde iğneyi andıran tüycüklerinden alınmaktadır. El ile toplanmakta olup daha sonrasındaysa güneş ışığı ile kurutulmaktadır. Bunun sebebi fermente işleminin engellenmesidir. İki adet kurutma işleminden geçmektedir. Bu çayı bu kadar değerli yapan özelliği bir kilo için yaklaşık on bin adet tomurcuğun toplanmasıdır. Adını ise yapılış sırasında toplanılan tomurcuklardan almıştır. Siyah çaya oranla tadı oldukça hafif gelmektedir ama bu çay çeşidinden birkaç yudum aldıktan sonra ağızda yayılan oldukça hassas bir tat bırakıp, arkasından ise yavaşça gelen bir narenciye aroması bulunmaktadır. Serinletici bir etkisi olduğu için yaz aylarında ferahlamak adına tercih edilebilir. Beyaz çay ile benzer faydaları bulunmaktadır.

9. Kafeinsiz Olan Roobios Çay

İçerisinde kafein bulundurmayan ve bundan kaynaklı olarak çocuklar için oldukça faydalı olan bir çay çeşididir. Özellikle Güney Afrika’da çok içilen bir çay türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Kırmızı Rooibos, yeşil çaya alternatiftir çünkü içerisinde neredeyse eşit miktarda antioksidan madde taşımaktadır. Rooibos (Kırmızı Çalı) yapraklarından elde edilmektedir. Kafein içermemesinden kaynaklı diğer çay türlerine alternatif olup, özel karışımlarıyla da piyasada yer almaktadır. Demlendikten sonra eğer isterseniz bal veya ılık sütte ekleyebilirsiniz. İçimi oldukça güzel ve yumuşaktır. Ağızda odunsu ve hafif ballı vanilyayla beraber tatlı bir his bırakmaktadır. Faydalarına bakarsak düzenli kullanımında bağışıklık sistemini güçlendirir, uykusuzluk ve yüksek tansiyona iyi gelir. Kemik ve dişlerin güçlenmesine yardımcı olduğu gibi şekeri dengelemektedir. Ne kadar faydalı olsa da gebe ve emziren kadınlara çok fazla önerilmemektedir.

10. Bergamotlu Early Grey Çay

Dünya Çapında En Çok Tüketilen Çay Çeşitleri

Turunçgiller familyasından gelen bergamot meyvesinin kabuğundan elde edilen bergamot yağıyla tatlandırılan bir çay çeşididir. İsmini ise İngiltere Başbakanı Early Grey’den almıştır. Bu çayı içtikten sonra Early Grey çok sevmiş ve aynısından bir tüccara yaptırmıştır. Böylece bu bergamotlu çay piyasaya çıkmıştır. Bu çay çeşidi Early Grey’e sunulmadan önce aslında kötü kalitedeki çayın tadını değiştirmek için ortaya çıkmıştır. Bir rivayete göre Çinli bir tüccar fazla fermente işlemi görmüş siyah çaya bergamot aroması katarak bu çay çeşidini oluşturmuştur. Koyu bir dem rengi olmayıp buruk bir tatla hem sert hem de yumuşak içimlidir. Aroması ise oldukça yoğundur. Farklı çeşitleri arasında portakallı, lavantalı ve limon otlusu bulunmaktadır. Kafein oranı ise siyah çayla aynıdır. Antioksidan özelliği göstermektedir. İçerisinde bulunan maddelerden kaynaklı olarak kolesterolü düşürmeye ve kilo vermeye yardımcı olmaktadır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
8
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!