Dudak Çatlamalarını Önleyen En Başarılı Doğal Çözümler

5 dk okuma süresi


1
13 Paylaşım, 1 puan

Günlük hayatta sıkça karşılaşılan ve genelde göz ardı edilen cilt sorunlarından biri de dudak çatlamalarıdır. Daha çok kış aylarında meydana gelen dudak çatlamalarının, olumsuz hava koşullarından farklı olarak; yetersiz su tüketimi, vitamin eksikliği, sigara kullanımı ve stres gibi nedenleri de vardır. Ancak doğal ve doğru birtakım yöntemler ile dudaklardaki kuruluk, kızarıklık, hassasiyet ve çatlama gibi belirtilerin önüne geçmek mümkün. Dudak çatlamalarını büyük oranda önleyen doğal çözümler arasında en başarılı olanları sizler için derledik. Keyifli okumalar!

1. Yeterli ve Düzenli Su Tüketimi

Dudak Çatlamalarını Önleyen En Başarılı Doğal Çözümler

Suyun yaşamın kaynağı olduğu malum. Hal böyle olunca vücudunuzun sadece belirli bir bölgesi değil neredeyse tamamı suya ihtiyaç duymaktadır. Dudaklarınız da vücudunuzda suya ihtiyaç duyan en hassas bölgelerden biridir. Cinsiyetiniz, kilonuz, günlük aktiviteniz ve benzeri birtakım değişkene bağlı olmakla birlikte, günde en az 8 bardak su tüketimi genel sağlığınız açısından olduğu kadar dudaklarınızın sağlığı açısından da önem arz etmektedir. Yeterli su ve sıvı tüketimi dudaklarınızın kaybettiği nemi geri kazanmasını sağlayarak dudak kuruluğunu ve çatlamalarını önleyecektir.

2. Basit ve Etkili Salatalık Maskesi

Salatalık, yüzde 95 oranında su içeren yapısıyla sadece gözleriniz ve cildiniz için değil dudaklarınız için de vazgeçilmezdir. Dudak çatlamalarını önleyen evinizde hazırlayıp uygulayabileceğiniz doğal çözümler arasında salatalık maskesi, en basit ve en başarılı olanıdır. Yapacağınız tek şey buzdolabında yeteri kadar soğumuş olan bir adet salatalığı yıkayıp ince şeritler halinde kesmek ve dudaklarınızın üzerinde 15-20 dakika kadar bekletmek. Bu sayede dudaklarınız ihtiyaç duyduğu neme kavuşarak canlı ve parlak bir görünüm kazanacaktır. Ancak unutmamalısınız ki herhangi bir yöntemi belirli bir süre düzenli olarak uyguladığınız da sonuç verecektir.

3. Zenginlik Kaynağı Aloe Vera

Dudak Çatlamalarını Önleyen En Başarılı Doğal Çözümler

Dudaklarınızda oluşan çatlakları önlemek için kullanabileceğiniz bir başka doğal ürün de Aloe Vera’ dır. Günümüzde kozmetik sektörünün vazgeçilmezleri arasında yer alan Aloe Vera, yüzyıllardır tıbbi amaçlarla kullanılmaktadır. Aloe Vera yapraklarının içerisinde bulunan jel, yüzde 99 oranında sudan oluşmakta ve A, C, E vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, magnezyum ve potasyum gibi birçok elementi de içermektedir. Sağlıklı bir cilt için zenginlik kaynağı olan bu bitkinin yapraklarından elde ettiğiniz jeli, gece yatmadan önce dudaklarınıza uygulayabilirsiniz. Böylece dudaklarınız hem nemlenecek hem de ölü derilerinden kurtularak yenilenecektir.

4. Tek Bir Damla Zeytinyağı

Onlarca cilt bakım ürününe fazladan para yatırmak yerine bir damla zeytinyağı ile dudaklarınızın bakımınızı yapabilirsiniz. Kaliteli bir sızma zeytinyağının tek damlası, tüm gece boyunca dudaklarınızın ihtiyaç duyduğu nemi karşılamaya yetecektir. Ayrıca düzenli bir şekilde uygulandığında zeytinyağı, dudaklarınızın yumuşamasını ve daha parlak bir görünüme sahip olmasını da sağlayacaktır. Alternatif olarak zeytinyağını bir miktar toz şeker ile karıştırıp peeling olarak da dudaklarınıza uygulayabilirsiniz. Ancak asit oranı yüksek olan sahte veya fabrikasyon zeytinyağlarına dikkat etmelisiniz. Böyle ürünlerin cildinize ve doğal olarak dudaklarınıza zarar verme ihtimali oldukça yüksektir.

5. Avokado Püresi İle Doğal Bakım

Dudak Çatlamalarını Önleyen En Başarılı Doğal Çözümler

Avokado, güzellik ürünlerinin çoğunda kullanılan besin değeri oldukça yüksek bir meyvedir. Yüzde 80’i sudan oluşur ve içerdiği protein ile yağ oranı birçok meyveye kıyasla daha fazladır. İçeriği açısından zengin bir meyve olan avokado ile hazırlayabileceğiniz püre, yaz aylarında oluşan dudak kuruluğu ve çatlamalarını önleyen en doğal ve en başarılı çözümler arasında yer almaktadır. Siz de avokado püresini günde bir kez uygulayarak dudaklarınızı doğal yollardan nemlendirebilirsiniz. Püre haline getirdiğiniz avokadoya alternatif olarak biraz zeytinyağı da ilave ederek kullanabilirsiniz.

6. Hindistan Cevizi Yağıyla Dudak Bakımı

Dudak çatlamalarını önleyen bir diğer doğal çözüm yöntemi de hindistan cevizi yağı kullanmaktır. Hindistan cevizi yağı, dudaklarınızın ihtiyaç duyduğu E vitaminini içermektedir. Evinizde pratik bir şekilde hazırlayıp uygulayabileceğiniz bu yağ sayesinde dudak derisi beslenir ve canlı bir görünüm kazanır. Katı haldeki hindistan cevizi yağını bir müddet avucunuzda ovalayarak sürülebilecek kıvama getirin. Yeteri kadar yumuşayan yağı, dairesel hareketlerle dudaklarınıza sürün. Yaklaşık 10 dakika beklettikten sonra yumuşak bir peçete yardımıyla dudaklarınızı silin. Gözle görülür bir sonuç almak için bu işlemi düzenli olarak tekrarlamanız gerektiğini unutmamalısınız.

7. Pratik Toz Şeker Kürleri

Dudak Çatlamalarını Önleyen En Başarılı Doğal Çözümler

Dudak çatlamalarını büyük oranda önleyen en doğal çözümler arasında, başarılı ve pratik bir başka yöntem de toz şeker ile hazırlayabileceğiniz çeşitli kürlerdir. Toz şeker dudaklarınızın ölü derilerinden arınmasını sağlayarak pürüzlü görünümü yok eder. Kür için bir tatlı kaşığı toz şekere, tercihinize göre bir tatlı kaşığı bal veya zeytinyağı ekleyebilirsiniz. Hazırladığınız karışımı dudaklarınıza sürüp 4-5 dakika gibi bir süre bekletin. Sonrasında ılık suyla durulayın. Malzemelerini kolaylıkla edinebileceğiniz bu kür olumsuz hava şartlarından dolayı dudaklarınızda oluşan kuruluk ve çatlakları önleyecektir.

8. Besleyici Süt ve Gül Yaprağı Kürü

Vücudun en hassas noktalarından biri olan dudaklar, soğuk ve kuru havadan ya da aşırı sıcaktan olumsuz etkilenir. Bunun yanı sıra sürekli kullanılan kozmetik ürünleri de dudak derisinde zamanla tahrişe neden olmaktadır. Dudaklarınızda meydana gelen bu tahrişi önlemek için süt ve gül yapraklarıyla yapacağınız kürü deneyebilirsiniz. Öncelikle küçük bir kase ılık sütün içinde temizlediğiniz birkaç gül yaprağını dinlenmeye bırakın. Daha sonra gül yapraklarını ezerek macun kıvamına getirin. Günün belirlediğiniz bir zamanı kürü dudaklarınıza uygulayın. Süt ve gül yapraklarıyla yaptığınız bu kür, dudaklarınızı hem nemlendirecek hem de hoş bir koku bırakacaktır.

9. Pürüzsüz Dudaklar İçin Bal

Vücudunuz için önemli bir enerji kaynağı olan bal, dudaklarınızdaki çatlakları iyileştirme konusunda da oldukça yüksek bir potansiyele sahiptir. Bal, İçeriğindeki sodyum ve potasyum sayesinde dudaklarınızı besler ve çatlakların oluşturduğu yaraları iyileştirir. Dudaklarınıza günde 1 veya 2 defa bal sürerek 15-20 dakika kadar bekletin. Sonrasında ılık su ile durulayın. Farkı zamanla göreceksiniz. Bal, aynı zamanda düzenli olarak uygulandığında dudak kırışıklıklarını da önleyecektir. Dikkat etmeniz gereken tek şey organik bal kullanmak. Çünkü çok fazla işlem görmüş ballar içeriğinde barındırdığı mineral ve vitaminleri büyük oranda kaybettiğinden fayda sağlamayacaktır.

10. Makyajdan Önce Badem Yağı

Dudak Çatlamalarını Önleyen En Başarılı Doğal Çözümler

Dudaklarınız için kullandığınız kozmetik ürünleri her ne kadar cilt hasarını en aza indirmeyi amaçlıyor olsa da kendi önleminizi almanızda fayda var. İçerdiği E vitamini sayesinde dudaklarınızın ihtiyacı olan nemi karşılayan ve kozmetik ürünlerinin içerdiği kimyasalların olumsuz etkisini azaltan badem yağı, sizin için kurtarıcı olabilir. Makyajdan önce ve makyajınızı temizledikten sonra küçük bir pamuk yardımıyla dudaklarınıza badem yağı sürebilirsiniz. Çok hafif darbelerle yapmak koşuluyla aynı işlemi dudak fırçası ile de yapabilirsiniz. Badem yağının yanı sıra keten tohumu yağı da kullanabilirsiniz.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!