Dövme Tutkunlarına İlham Verecek Birbirinden Güzel Dövmeler

5 dk okuma süresi


17
13 Paylaşım, 17 puan

Sevenleri için dövme gerçek bir tutkudur. Vücudunuza kazıtacağınız figürler sizin için çok anlamlıdır. Bir ömür taşıyacağınız bu şekillerin eskimemesi, anlamlarını yitirmemesi gerekir ki; yaptırdığınız dövme için pişman olmayın. Birbirinden güzel ve anlamlı dövmeler arasında kararsız kalan dövme tutkunları için, dergiCE ekibi olarak olarak dövme çeşitlerini araştırdık. Bunun sonucunda, dövme tutkunlarına ilham verecek birbirinden güzel dövmeler listemizde 20 popüler modeli topladık. Keyifli okumalar dileriz!

1. Ağaç Dövmesi

Dövme Tutkunlarına İlham Verecek Birbirinden Güzel Dövmeler

Genellikle minimal tarzda yapılan ve en sevilen dövme şekillerinden biri olan ağaç, sonsuzluğu ve hayatı sembolize eder. Üstelik çevreci bir mesaj verdiği için her geçen gün popülerleşmektedir. İstenilen boyutta siyah veya renkli yapılabilir. Kuru ağaç dalları, çiçek açmış ağaçlar ya da kök salmış bir ağacı siz de vücudunuzda taşıyabilirsiniz. Ağaç, eskimeyecek dövme modelleri arasındadır.

2. Aslan Dövmesi

Gücün sembolü olan aslan, hayvan dövmesi yaptırmak isteyenlerin mutlaka gördüğü bir modeldir. Erkekler daha büyük ya da kızgın bir aslan figürünü vücutlarında taşımak isterken; kadınlar daha minimal çizgilerdeki aslanları tercih ederler. Dövme tutkunlarına hayvan figürlü dövmeler için ilham verecek birbirinden güzel aslan figürü bulmak mümkün.

3. Barış Dövmesi

Dövme Tutkunlarına İlham Verecek Birbirinden Güzel Dövmeler

“Dünya barışı” ve “savaşa hayır” sloganlarını sembolize ederek vücudunuzda taşıyabilirsiniz. Din, dil ve ırk ayrımının son bulması gerektiğini desteklemek isteyenler için barış dövmesi harika bir modeldir. Verdiği sessiz mesajla anlamlı bir işaret olacağından bir ömür gururla taşırsınız. Pişman olunmayacak dövmeler arasında ilk sıralarda barış dövmesi bulunur.

4. Burç Dövmesi

Astrolojiye ilgi duyanların yaptırmak isteyeceği burç dövmesi, birçok sembolde yaptırılabilir. Zodyak takımyıldızı şeklinde, burç sembolü şeklinde ya da resimleştirilmiş halde yapılan burç dövmeleri oldukça popüler. Kendi burcunuzu yaptırabilir ya da sevdiğiniz bir kişinin burç simgesini vücudunuzda taşıyabilirsiniz. Genellikle minimal çizgilerde yapılsa da boyut isteğe göre değiştirilebilir.

5. Çizgi Karakter Dövmesi

Dövme Tutkunlarına İlham Verecek Birbirinden Güzel Dövmeler

Sevdiğiniz ya da etkisinde kaldığınız çizgi karakterleri vücudunuzda taşımanız, çocukluğunu kaybetmenize engel olur. sizin için güzel hatıralar barındıran çizgi karakterler, en sevilen anime karakterleri ya da çizgi film kahramanları olarak da revize edilebilir. Günümüzde oldukça sevilen çizgi karakter dövmeleri, kişilerin sevdiği karakterleri bir ömür görmesini, anılarını hep görmesini sağlar.

6. Fil Dövmesi

Fil, bulunduğu yere bereket getirdiğine inanılan bir semboldür. Evinizde biblo, heykel ya da portre olarak kullanabileceğiniz fil figürünü, vücudunuza da kazıtabilirsiniz. Mistik güçlere inananların çok seveceği fil dövmesi, inanılan bereketin her zaman yanınızda olmasını sağlar. Fil, Budizm inancında yaygınlaştıktan sonra, tüm dünyada en çok yaptırılan dövme modeli olmuştur.

7. Gökkuşağı Dövmesi

Dövme Tutkunlarına İlham Verecek Birbirinden Güzel Dövmeler

Renk çeşitliliğini sembolize eden gökkuşağı, günümüzde eşitliği de temsil eder. LGBTİ+ bireyleri temsil eden gökkuşağı, eşitlik ve saygı göstergesi olarak dövmeleştirilmiştir. Sadece LGBTİ+ bireylerin değil, destekçilerinin de “homofobiye hayır” mesajıyla gökkuşağı dövmeler çok yaygınlaşmıştır. Gökkuşağı figürü, cinsiyet ayrımının ortadan kalkmasına yardımcı olmuştur. İyi ki de olmuş: Çünkü “Love is love.”

8. Kadın Cinsiyeti Dövmesi

Kadın cinsiyeti dövmeleri, feminizm hareketi ile ortaya çıkan, kadın cinsinin ezilmesini protesto eden modellerdir. Tecavüze, kadın cinayetlerine “hayır” demenin, bu harekete destek olmanın bir yoludur. Kadın cinsiyetinin sembolü, “girl power” ya da yanan sütyen şeklinde yapılan dövmeler oldukça popülerleşmiştir. Kadın cinsiyeti dövmeleri, seksistliği ortadan kaldırmayı hedeflemektedir.

9. Kanat Dövmesi

Fantastik figürleri sevenler için, kanat dövmeleri idealdir. Süper güçleri, masumiyeti ve ölümü anlatan kanat figürleri, tek veya çift olarak yapılabilir. Boyutu kişinin isteğine göre ayarlanabilen kanat dövmeleri, tüm dünyada çok sevilmektedir. Vefat eden sevdiğinizi anmak için de yaptırabileceğiniz kanat dövmesi, anılarınız unutulmaz yapar bir ömür göz önünde tutar.

10. Melek Dövmesi

Dövme Tutkunlarına İlham Verecek Birbirinden Güzel Dövmeler

Kanat dövmesiyle benzerlik gösterse de melek dövmesi, masumiyeti sembolize eder. Meleklerin bebek, bebeklerin de saf varlıklar olduğunu vurgulamak isteyenlerin vücudunda taşıyabileceği bir figürdür. Masum melek figürleri, vücudun istenilen bölgesine, istenilen boyut ve şekillerde kazınabilir. Melek figürü, saflık temsilinin yanında mitolojik inancı da barındırır.

11. Mitolojik Karakter Dövmesi

Mitolojik karakter dövmesi, mitoloji severler için oldukça anlamlı bir dövme modelidir. Yunan, Roma ya da Çin mitolojisinden tanrılaşmış figürler, oldukça rağbet gören dövme modellerindendir. Güç, savaş, bereket, aşk ya da anaçlığı temsil eden mitolojik karakterler, genellikle çizimin altında anlam barındırırlar. Örneğin; Zeus dövmesi, figürün altında gücü sembolize eder.

12. Pati Dövmesi

Hayvan dostluğu için mükemmel bir sembol olan pati dövmeleri, kedi ya da köpek patisi şeklinde yapılabilir. İsteğinize bağlı kendi evcil hayvanınızın patisini vücudunuzda taşıyabilirsiniz. Evcil hayvanınızın patisi yerine sembolik pati figürlerini de vücudunuza kazıtabilirsiniz. Pati dövmeleri, hayvanların da yaşamaya hakkı olduğunu, hayvanların en iyi arkadaş olduğunu temsil eder.

13. Rüya Kapanı Dövmesi

Dövme Tutkunlarına İlham Verecek Birbirinden Güzel Dövmeler

Eski dönemlerde kötü rüya görmeyi engellediğine inanılan rüya kapanı, birçok objede günümüzde de hayat bulmuştur. Takı, tablo ya da kıyafet deseni olarak tercih edebileceğiniz rüya kapanının dövmesini yaptırmak da mümkün. İlk ortaya çıkışı orijinal adıyla “Dream Catcher” olan rüya kapanı, genellikle kadınların tercih ettiği dövme figürlerindendir.

14. Şans Dövmesi

Şans dövmesi, kötü şansı kovmak ya da bir diğer deyişle iyi şansı her zaman yanında tutmak isteyenler yaptırabileceği bir dövme figürüdür. Şans dövmesi, iyi şans getireceğine inanılan dört yapraklı yonca ya da at nalı şeklinde vücuda kazınır. Ancak isterseniz, sizin için uğurlu olan ve size şans getirdiğine inandığınız figürlerin de dövmesini yaptırabilirsiniz.

15. Sayı Dövmesi

Dövme Tutkunlarına İlham Verecek Birbirinden Güzel Dövmeler

Uğurlu sayınızı, Latin ya da Roma rakamı olarak vücudunuza kazıtabilirsiniz. Sayı dövmesi bu noktada şan dövmesiyle benzer. Ancak sevdiğiniz bir sporcunun forma numarasını ya da ebeveynseniz sahip olduğunuz çocuk sayısını vücuda kazımak en popüler sayı dövmeleri arasındadır. Anlamını sadece sizin bileceğiniz bu dövmeler, gizemli ve merak uyandırıcı olacaktır.

16. Sevilen Kitap Karakteri Dövmesi

Hepimizin okuyup etkisinde kaldığı kitaplar vardır. Eğer bu kitabın size ne ifade ettiğini her zaman taşımak isterseniz, kitaptan karakteri ya da o kitabın belli figürlerini dövme yaptırabilirsiniz. Sürekli hatırlayacağınız kitabı temsil eden bu dövmeler, duygusal anlamda etkileyici olacaktır. Elbette ki kitap karakteri yerine etkilendiğiniz bir film karakterini de vücudunuzda taşıyabilirsiniz. Etkilendiğiniz yapıtları vücudunuzda taşımak harika bir fikir!

17. Taç Dövmesi

Dövme Tutkunlarına İlham Verecek Birbirinden Güzel Dövmeler

Genellikle çiftlerin yaptırdığı taç figürü, liderliği de sembolize eder. Bireysel olarak yaptırıldığında kral ya da kraliçe tacı en tercih edilen modeller arasındadır. Çift olarak prens ve prenses tacı da tercih edilmektedir. Liderliği sembolize eden taç figürü, diktatörlüğü protesto etmek amacıyla da vücuduna kazınan bir modeldir. Egemenliğin tek kişiye ait olmadığını anlatır.

18. Tarih Dövmesi

Sizin için anlamlı bir tarihi vücudunuzda taşıyabilirsiniz. Partnerinizle tanışma ya da yıl dönümü tarihi, ebeveynlerinizin ya da çocuklarınızın doğum tarihi veya sevdiğiniz birinin ölüm tarihi bu modelin en yaygın tercih edilme sebeplerindendir. Minimal ya da büyük yapılabilen tarih dövmeleri genellikle daktilo yazısı, roma rakamı ve el yazısı şeklinde yapılır.

19. Uçak Dövmesi

Özgürlüğü temsil eden kuş dövmelerinin makineleşmiş hali olan uçak dövmeleri birçok formda yapılabilir. Kağıt, maket ya da gerçekçi uçak çizimleriyle hayat bulan uçak dövmeleri, mesleki olarak da tercih edilebilir. Pilot, host/hostes ya da uçak mühendislerinin ilgisini çeken bir modeldir. Seyahat etmeyi sevenler ve gezginler de uçak dövmesini en çok yaptıranlar arasındadır.

20. Üçgen Şekilli Dövme

Dövme Tutkunlarına İlham Verecek Birbirinden Güzel Dövmeler

Üçgen dövmeler, geometrik şekilli dövmeler arasında en popüler olmuş olanlardır. Minimal ya da büyük olarak modellenebilen üçgen figürü, renkli ya da siyah olarak da yapılabilir. İçi boyalı üçgen, içi boş üçgen ya da bir figürün çerçevesi olarak kullanılabilen bu zarif model, en tercih edilen dövme modelleri arasındadır. Farklı bir deseni vücudunuzda taşımak isterseniz üçgen şekilli dövme modellerine göz atabilirsiniz.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
11
Beğen
Mutlu Mutlu
7
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
3
Komik
İlginç İlginç
4
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!