Doktorları Dahi Şaşkına Çeviren İlginç Tıbbi Vakalar

6 dk okuma süresi


21
11 Paylaşım, 21 puan

Tıpta bazen öyle vakalar görülür ki, yılların deneyimine sahip doktorlar bile bu durumlar karşısında afallayıp kalır. Sebebi ise insan biyolojisinin gizemlerle dolu olmasıdır. Tıp bilimi, bu kadar gelişmesine rağmen, bazı durumlarda bu ilginç vakalar karşısında yetersiz kalır. Çünkü insan anatomisi, içerisinde milyonlarca olasılık barındıran, buna bağlı olarak ta aynı seviyede vakalar doğuran bir yapıya sahiptir. Hala tıp tarihinde açıklanamayan binlerce vaka mevcuttur. Birçoğu da hala gizemini koruyarak tıp literatüründe yerini almıştır. Kimisi ise tıp tarihine yeni çözümler getirmiştir. İşte doktorları dahi şaşkına çeviren en ilginç tıbbi vakalar!

1. Doğuştan Sarhoş

Doktorları Dahi Şaşkına Çeviren İlginç Tıbbi Vakalar

46 yaşında olan bir adamda görülen bu vaka vücudun kendi kendine alkol üretmesi olarak görülen “Oto-bira Sendromu” olarak adlandırılır. 6 sene boyunca sürekli sarhoşluğuyla bilinen adam bir gün polis çevirmesine yakalandı. Kanında yasal sınırın iki katı oranda alkol tespit edilen adam her ne kadar içmediğini söylese de kimseyi inandıramadı. Bu süreçte sürekli agresif davranışlar sergileyen ve mental değişiklikler yaşayan adam hastaneye başvurdu. Yapılan testler sonucunda adamın bağırsaklarındaki mikroorganizmaların tüketilen karbonhidratları fermente ederek alkol ürettiği tespit edildi. Oto-bira Sendromu teşhisi konulan adama antibiyotik ve probiyotik tedavi uygulandı. Daha sonra adam sağlığına kavuştu.

2. Kör Eden Yemekler

Abur cubur yemeği sever misiniz? Peki Fast Food ile aranız nasıl? Hepimizin ara sıra tükettiği bu besinlerin kısa vadede vücuda pek bir zararı olmaz. Fakat yıllarca bu besinleri tüketen İngiliz bir genç için aynı şeyi söyleyemeyiz. Tıp dergisinde yayınlanan rapora göre genç yıllardır bu ürünleri tüketiyordu. 12 yaşındayken B12 vitamini eksikliği yaşıyordu. 15 yaşında işitme ve görme duyularında iyice azalmalar meydana geldi ve en son olarak 17 yaşında kalıcı olarak görme yetisini kaybetti. Doktorlar bu duruma “Besinsel Optik Nöropati” tanısı koydu. B vitamini hücreler için çok önemli bir vitamindir. Fakat gencin uzun süre bu vitaminden yoksun olması sonucu beyni göze bağlayan sinir hücrelerinde yıkılmalar meydana geldi. Bunun sonucunda ise sinirler işlevlerini kaybetti.

3. Dolaşan Dalak

Doktorları Dahi Şaşkına Çeviren İlginç Tıbbi Vakalar

Organlar normal olarak vücuda bitişik bir şekilde damarlar ve kaslarla vücuda tutunur. Fakat bazı sıra dışı vakalarda organların hareket ettiği gözlemlenmiştir. ABD’nin Michigan eyaletinde yaşayan bir kadın, rahatsızlığı sebebiyle hastaneye başvurdu. Doktorlar tarama testlerindeki görüntülerle şaşkınlık geçirdiler. Doktorları dahi şaşkına çeviren ilginç tıbbi vakalar arasında bulunan bu vakada kadının dalağı olması gereken yerde değildi. Yani vücudunda dolaşıyordu. Dalağı tutan kasların ve bağların zayıflaması sonucu görülen bu vakanın şimdiki ismi “Dolaşan Dalak Hastalığı.” Yapılan testlerle kadının dalağını 48 saat boyunca gözlemleyen doktorlar en sonunda yerini tespit ettiler. Dalak alınmak istense de doktorlar bu ameliyatı hemen gerçekleştiremediler. Çünkü kadın karaciğer naklini bekliyordu. Yani olası komplikasyonların önüne geçilmek için dalağın organ nakli sırasında alınmasına karar verildi.

4. Toksik Kadın

1994 yılında Gloria Ramirez adlı genç bir kadın rahîm kanserinin ileri seviyelerindeydi. Bir gece ansızın fenalaşıp acil servise kaldırıldı. Doktorlar ve hemşireler hemen müdahaleye başladılar. Henüz çok zaman geçmemişti ki Gloria’da garip semptomlar kendini göstermeye başladı. Vücudundan yağlı ve yeşilimsi bir sıvı aktığını gördüler. Diğer ekipler ise ağzından meyve suyu ve sarımsak kokusu olduğunu belirtmişti. Kanını kontrol etmeye gelen bir hemşire garipliği sezmişti. Kan amonyak kokuyordu. Tam o sıralarda acil servistekilerde garip davranışlar görüldü. İnsanlar fenalaşıyor, bayılıyor, nefes darlığı çekiyordu. Bu olay sonrasında Gloria Ramirez öldü ve onunla ilgilenen ekipte sağlık sorunları baş gösterdi. Sanki zehirlenmiş gibiydiler. Daha sonraki otopsi raporlarına göre Gloria’nın kansere karşı savaşırken ki kullandığı ilaçlar ve yoğun bakım ünitesindeki müdahaleler ile vücudu biyolojik bir silaha dönüşmüştü.

5. Peniste Kemikleşme

Doktorları Dahi Şaşkına Çeviren İlginç Tıbbi Vakalar

Bu vaka doktorları dahi şaşkına çeviren ilginç tıbbi vakalar arasında bulunur. Sebebi ise dünya üzerinde belki de sadece 40 kişiye konulmuş bir tanı olmasıdır. Vücudumuzdaki kemiklerin yerleri bellidir. Fakat insan vücudu her zaman sürprizlerle ve mucizelerle doludur. Kemiklerin bazı durumlarda yanlış yerde çıkması daha önce pek görülmemiştir. 63 yaşlarında olan bir adam bir gün kalçasının üzerine düşer. Daha sonra penis bölgesinde bir acı olduğundan şikâyet eder ve hastaneye kaldırılır. Çekilen X-ray görüntüleri sonucunda olay netleşir. Adamın penisinde “kemikleşme” olduğu tespit edilir. Literatürde “Penis Ossifikasyonu” olarak bilinen bu vaka tıp dünyasında görülen nadir vakalardan biridir.

6. Mangal Şişinin Kafayı Delmesi

Hayattaki şansının neredeyse hepsini bir çırpıda kullanan 10 yaşındaki Xavier Cunningham, bir gün ağaç evinde çalışırken bir eşek arısının saldırısına uğramış. Yerel kaynakların sunduğu röportajlara göre o olayda dengesini kaybedip doğruca aşağıda bulunan kendisinin ve arkadaşlarının koyduğu mangal şişlerinin üzerine düşmüş. Çocuğun kafasını delen şiş yüz bölgesini delmiş ve kafatasının hemen altından boynun aşağısında saplı kalmış. Çekilen filmleri kontrol eden doktorlar bu durum karşısında şişin beyin sapını ve kritik noktaları nasıl ıskaladığını yorumlamışlar. Milyonda bir görülen bir şansla ölümden dönen Xavier, ameliyatla çıkarılan şişten sonra hızlıca iyileşip yaşamına devam etmiştir.

7. Üç Böbrekli Hasta Vakası

Doktorları Dahi Şaşkına Çeviren İlginç Tıbbi Vakalar

Brezilya’da görülen bu vaka, 38 yaşında olan bir adam şiddetli sırt ağrıları şikayetinden tıbbi müdahale talep etmesi ve hastaneye kaldırılmasıyla başlar. Hemen filmleri çekilen hastanın ağrılarına neden olan sorun bulunur. Sırtta fıtıklaşmış bir diskten kaynaklandığı belirlenen bu vaka başta normal görünse de aslında daha ilginç bir olayın keşfedilmesiyle ünlenir. Çekilen filmlerde hastanın bir üçüncü böbreği daha olduğu görülür. Diğer böbrekle kaynaşmış olan üçüncü böbreğin vücuda herhangi bir zararı olmadığından bir tıbbi müdahaleye ihtiyaç olmadı. Sırt ağrıları için hastaya ağrı kesiciler verildi ve eve yollandı. Fakat üç böbreğe sahip olmak son derece nadir olduğundan bu vaka tıp literatürüne girdi.

8. Dans Vebası

1518 yılında yaşanan bu olay, bu zamana kadar hâlâ gizemini korumaktadır. Fransa’nın Strazburg bölgesinde görülen bu vaka bir kadının ansızın dans etmeye başlamasıyla başladı. Sonraki zamanlarda kadına katılanların sayısı onu buldu. Herkes durmadan dans ediyor ve durmuyordu. Bir ay sonra ise bu katılan kişilerin sayısı 400’u buldu. İnsanların yorgunluktan bitap düştüğü, kalp krizi geçirdiği ve felç geçirdiği bu vaka hâlâ gizemi tam olarak çözülememiş vakalardan biridir. Modern tıbbın tahminleri arasında ergot mantarı denilen bir mantar çeşidinin vücutta yaptığı etkiden kaynaklandığıdır. Diğer bir teori ise kitlesel bir histeri krizidir. Stres kaynaklı görülen bu kriz Strazburg halkının zamanında yaşadığı acıların ve aşırı streslerin bir nevi dışa yansıması olarak görüldü. Kayıtlara da Dans Vebası olarak geçti.

9. Kafatasına Demir Giren Adam

1848 yılında olmuş bu olayda 25 yaşındaki Phineas Gage’in kafasına metal bir çubuk girdi. Daha önce bir patlayıcı uzmanı olarak bir demiryolu şirketinde çalışan Gage, son derece nazik, iyimser ve düşünceli biriydi. Bir gün bir kaza sonucu kafatasını delip geçen metal bir çubuk tüm hayatını değiştirdi. Çubuk sol gözünün hemen altında girip beynin sol lobunu parçalayıp çıkmıştı ve Gage mucizevi şekilde yaşıyor ve olay anında konuşuyordu. Sol gözünü kaybetmesi dışında fiziksel olarak hiçbir sorunu olmayan Gage, karakter açısından büyük bir değişim geçirdi. Artık kaba, empati yoksunu, agresif bir kişiliğe dönüşmüştü. Gage’nin bu durumu psikoloji tarihinde bir devrim gerçekleştirdi. Çünkü beyinle insan karakteri ve kişiliği arasında büyük bir bağ olduğu tespit edilmiş ve beraberinde büyük tartışmalar getirmişti.

10. Beyin Yiyen Amip

Doktorları Dahi Şaşkına Çeviren İlginç Tıbbi Vakalar

Seattle’da 69 yaşındaki bir kadın sinüslerini çalkalamak için bir neti kabı kullanıyordu. Bu uygulamayı kullanırken kabın ve suyun son derece steril olması gerekirdi. Ancak kadın önerilen steril su yerine musluktan doldurduğu suyu kullandı. Daha sonraki zamanda burnunda kızarıklar oluşmaya ve baş ağrıları geçirmeye başladı. Yaklaşık bir yıl sonra da kriz geçirdi. Hemen acil servise yatırılan kadını kontrol eden doktorlar önce beyninde bir tümör olabileceğinden şüphelendiler. Fakat yapılan tetkikler sonucunda kadının beyninde Balamuthia mandrillaris adlı bir amip olduğu keşfedildi. Bu amip beyne oldukça hasar veren ve son derece nadir olan bir amip çeşidiydi. 1993 yılından bu yana sadece 70 kişide görülmüş bu vaka doktorları dahi şaşkına çeviren ilginç tıbbi vakalar arasından biri olarak literatüre geçti.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!