Doğu Anadolu’nun İncisi: Malatya Yöresel Lezzetleri

3 dk okuma süresi


26
39 Paylaşım, 26 puan

Malatya kültürel, tarihi ve yöresel lezzetleri ile doğu anadolunun incisi, muhteşem bir şehrimizdir. Kültürel zenginlik olarak yöresel yemekleri de sayabiliriz. Tabii ki her yöreye özgü yemekler ve içecekler bulunmakta. Ancak bugün sizlere Doğu Anadolu bölgesinin gözde şehirlerinden biri olan Malatya iline özgü yöresel lezzetleri tanıtacağız. Malatya dendiğinde ilk akla kayısı gelse de bu güzide şehrimizin sayısız yöresel lezzetleri bulunmaktadır. Altın sarısı rengindeki tadına doyulmaz kayısılara ek olarak Malatya; yöresel lezzetleri de geniş bir yelpazeye sahip. O zaman lafı, daha fazla uzatmadan meşhur “Doğu Anadolu’nun İncisi: Malatya Yöresel Lezzetleri” listemize göz atalım.

1. Analı Kızlı

Doğu Anadolu'nun İncisi: Malatya Yöresel Lezzetleri

Malatya’nın en meşhur yemeğindendir. Bulgurun ve etin bir araya gelip iyice yoğrularak İrili ufaklı köftelerin oluşup kısık ateşte pişmesi ile damakları şenlendiren bir lezzettir Analı-Kızlı. Yanında buz gibi Malatya usulü acılı ayranla servis edilir.

2. Kiraz Yaprağı Köftesi

Bulguru su ile ıslatılıp bekledikten sonra Kiraz yaprağına sarılması ile yapılan bu güzel yemek ayranlı çorba ile sulandırılıp soğan ve salça ile tatlandırıldıktan sonra afiyetle yenir. Yanına hiçbir şey gerektirmez çünkü pilavı, çorbası, yoğurdu içerisindedir. Başlı başına tek bir çeşit ile ana yemektir kiraz yaprağı köftesi.

3. Sıkma Köftesi

Doğu Anadolu'nun İncisi: Malatya Yöresel Lezzetleri

Bulgurun yumuşatılıp yuvarlak şekiller verilip sebzeli sos ile buluşmasıdır sıkma köftesi, yanına ayran ve turşu ile servis edilir. Aynı şekilde hazırlayıp sebzeli sos yerine yoğurt ile de buluşturabilirsiniz köftenizi.

4. İçli Köfte

Biliyorum içli köfte yapmak pek kolay sayılmaz ama yinede Malatyalıların vazgeçemediği müthiş lezzettir İçli köfte. Annelerimiz, babaannelerimiz nasılda güzel yaparlar, o becerikli elleriyle incecik açarlar köfteyi içerisine kıyma, ceviz ve baharattan oluşan iç malzemeyi doldurup köfteye yumru şeklini verip karatırlar, suda haşladıkları köftelerin üzerine tereyağını kızdırıp dökerler. Yanında olmazsa olmazlardan buz gibi ayran ve salata ile servis ederler.

5. Lahana Köftesi

Doğu Anadolu'nun İncisi: Malatya Yöresel Lezzetleri

Pilavlık bulgur ve kıymadan oluşan iç malzeme ile lahanalar sarılarak yapılır, içinde kıyma oranı fazla olduğu için lahana sarması değil de lahana köftesi olarak adlandırılır.

6. Malatya Kömbesi

Kat kat ya da iki katlı hamurun aralarına kıymalı harçtan hazırlanan iç malzeme konularak hazırlanır. Üzeri nar gibi kızardıktan sonra fırından alınıp ılık olarak çay ya da ayranla servis yapılır. İç malzemesi isteğinize göre değiştirilebilinir patates, peynir, ıspanak ile de hazırlanabilir. Malatya kömbesi, şehrin en popüler yöresel lezzetleri arasındadır.

7. Kağıt Kebabı

Doğu Anadolu'nun İncisi: Malatya Yöresel Lezzetleri

En iyi lezzeti yakalamak için odun fırınlarında pişirilir. Bol sebze ve kuşbaşı et ile hazırlanır, kuzu ya da dananın siniri alınmış kısmından yapılır. Sebze, et ve baharat harmanlanır bu harç yağlı kağıt içine sarılıp fırına verilir. Ortaya eti ve sebzeleri yumuşacık pişmiş muhteşem bir lezzet çıkar. Yanına pilav ile servis edilir.

8. Pirpirim (Semizotu) Çorbası

Pirpirim Çorbası

Ana malzemesi pirpirim veya ıspanaktır. Nohut, mercimek ile birlikte tam bir vitamin deposu haline gelir. Kış aylarının vazgeçilmez çorba çeşididir. Sumak veya limon ile servis edilir, içtikçe içesiniz gelir bu güzel Malatya yöresel çorbasını.

9. Malatya Kurabiyesi

Doğu Anadolu'nun İncisi: Malatya Yöresel Lezzetleri

Üç malzeme ile yapılan, tazeliğini on, on beş gün koruyan, ağızda dağılan bir kurabiyedir. Malatya’da ekmek fırınlarında yapılır, siparişle il dışlarına gönderilir. Kurabiyenin ortasına Malatya’nın meşhur kayısı çekirdeği batırılır. Sıcacık çayın yanında ikram edilir.

10. Kayısı Tatlısı

Malatya yöresel lezzetleri dendiğinde ilk akla gelen kayısıdır. Kayısının marmelatı, reçeli hatta tatlısı yapılır. Tatlımız gün kurusu kayısı ile yapılır, kayısılar tereyağında güzelce çevrilip üzerine bol ceviz dökülür. İsteğe göre kaymak ile de ikram edilir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
31
Beğen
Mutlu Mutlu
18
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
20
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
2
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!