Adana Mutfağından En Gözde Yöresel Lezzetler

2 dk okuma süresi


15
10 Paylaşım, 15 puan

Adana mutfağı, Türkiye’nin mutfak kültürü yönünden öne çıkan en gözde illerinden biridir. Aynı zamanda et ve kebap kültürünün de en lezzetli temsilcilerinden biridir. Yöresel lezzetler açısından ise Adana, sakatat ve yemek ikramlarının yanında kullanılan baharatlar ve soğuk içecekleriyle dikkat çeker. Şimdi sizin için hazırladığımız Adana ilimize has yöresel lezzetler, en gözde yemek, tatlı ve içecekler listemize bir göz gezdirin.

1. Adana Kebap

Adana Yöresel Lezzetler

Adana’ya has zırh adında satıra benzer bıçak ile kıyılan etten yapılan kebap çeşididir. Adana kebabını diğer kebaplardan ayıran en önemli özellik ise eti ve içinde kullanılan kuyruk yağıdır. Adana kebap, kırmızı biber ve kuyruk yağı ile harmanlanarak hazırlanıyor. Servis edilirken yanında sumaklı soğan, salata ve bol yeşillikle birlikte ikram edilir.

2. Mumbar (Bumbar) Dolması

Adana Yöresel Lezzetler

Koyun ya da kuzu bağırsaklarının temizlendikten sonra iç harç ile doldurulmasıyla hazırlanır. İçindeki malzemeleri ise pirinç, soğan, maydanoz ve baharatlardır.

3. İçli Köfte

Adana Yöresel Lezzetler

İçli köfte, köftelik dediğimiz bulgurla hazırlanıp, iç malzeme olarak da kıyma, soğan, maydanoz ve baharat karışımı ile köfte içi hazırlanır. İçi açılan köftelerin içine eklenip köfte kapatılır. Sonra suda haşlanıp üzerine tereyağı gezdirilir.

4. Yüksük Çorbası

Adana Yöresel Lezzetler

Yüksük çorbası, salça ile hazırlanan etli suyun içerisine mantı ve nohut eklenerek hazırlanan bir çorba çeşididir. Ekşi sevenler limon ya da sumak ekleyebilirler. İçindeki malzemelerden dolayı çok doyurucu ve besleyicidir.

5. Şalgam Suyu

Şalgam suyu, Adana’nın Çukurova bölgesine özgü bir içecektir. Şalgam suyu, şalgam bitkisi ve siyah havucun suyla karıştırılması ile elde edilir. Adana yemeklerinin yanında vazgeçilmez bir içecektir.

6. Fellah Köftesi

Fellah köftesi, köftelik bulgur, tuz ve suyla hazırlanan hamurun misket şeklinde yuvarlanarak hazırlanmasıyla olur. Daha sonra soğan, salça, baharat ve maydanozla sos hazırlanıp, köfteyle birleştirilir.

7. Sarı Burma

Bir baklava çeşidi olan sarı burma tatlısı, yumurta, yoğurt, zeytinyağı, kabartma tozu, un, su ve tuz ile hazırlanır. Hamur olarak açılıp içine ceviz konulup, burma şekli verilerek hazırlanır.

8. Bici Bici Muhallebisi

Bici bici, Adana yöresinin en sevilen soğuk tatlılarının başında gelir. Serinletici bir tatlı olan bici bici, şerbet, nişasta, pudra şekeri ve buz ile hazırlanır.

9. Karın Dolması

Adana Yöresel Lezzetler

Karın dolması, işkembeden hazırlanır. Temizlenmiş işkembenin içine, pirinç, kuru soğan, maydanoz, salça, zeytinyağı ve baharatlarla oluşan iç harç konulur. Ardından işkembenin etrafı dikilir ve düdüklü tencerede bir saat pişirilir.

10. Adana Ciğer

Adana Yöresel Lezzetler

Ciğer, kuzu veya dana ciğerinden yapılır. Kuyruk yağı, kimyon, karabiber, pul biber, kuru soğan ile hazırlanır. Yanında sumaklı soğan ile servis edilir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
20
Beğen
Mutlu Mutlu
11
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
13
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?