Adana Mutfağından En Gözde Yöresel Lezzetler

3 dk okuma süresi


15
10 Paylaşım, 15 puan

Adana mutfağı, Türkiye’nin mutfak kültürü yönünden öne çıkan en gözde illerinden biridir. Aynı zamanda et ve kebap kültürünün de en lezzetli temsilcilerinden biridir. Yöresel lezzetler açısından ise Adana, sakatat ve yemek ikramlarının yanında kullanılan baharatlar ve soğuk içecekleriyle dikkat çeker. Şimdi sizin için hazırladığımız Adana ilimize has yöresel lezzetler, en gözde yemek, tatlı ve içecekler listemize bir göz gezdirin.

1. Adana Kebap

Adana Yöresel Lezzetler

Adana deyince akla ilk gelen “Adana Kebap”tır. Herkesin severek yediği lezzet, acısı ve baharatıyla et severlerin beğenisini kazanmıştır. Adana kebap, Adana’ya has zırh adında satıra benzer bıçak ile kıyılan etten yapılan kebap çeşididir. Adana kebabını diğer kebaplardan ayıran en önemli özellik ise eti ve içinde kullanılan kuyruk yağıdır. Adana kebap, kırmızı biber ve kuyruk yağı ile harmanlanarak hazırlanır. Acının en yakıştığı lezzetlerden olan bu yemek, ülkemizin en popüler tatlarındandır. Adana kebap servis edilirken yanında sumaklı soğan, salata ve bol yeşillikle birlikte ikram edilir.

2. Mumbar (Bumbar) Dolması

Adana Yöresel Lezzetler

Seveninin çok sevdiği mumbar dolması, Adana yöresel lezzetler arasında en çok ön yargıya sahip olanlardandır. Dolmaya farklı bir yorum olan mumbar dolması, koyun ya da kuzu bağırsaklarının temizlendikten sonra iç harç ile doldurulmasıyla hazırlanır. İçindeki malzemeleri ise pirinç, soğan, maydanoz ve baharatlardır. Salçalı suda haşlanarak pişirilen mumbar dolması servis edilirken üzerine kızgın tereyağı gezdirilir. Mumbar dolması, mutlaka denemeniz gereken farklı bir lezzettir.

3. İçli Köfte

Adana Yöresel Lezzetler

Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin en popüler yemeği olan içli köfte, köfteye farklı bir dokunuş olmuştur. Vazgeçilmez bir ara sıcak lezzeti olan içli köfte, ülkemizde herkesin beğenisini kazanmıştır. İçli köfte, köftelik dediğimiz bulgurla hazırlanıp, iç malzeme olarak da kıyma, soğan, maydanoz ve baharat karışımı ile köfte içi hazırlanır. İçi açılan köftelerin içine eklenip köfte kapatılır. Sonra suda haşlanıp üzerine tereyağı gezdirilir. İsteğe göre kızartılarak da servis edilebilir.

4. Yüksük Çorbası

Adana Yöresel Lezzetler

Yüksük çorbası, hem çorba hem ana yemek olarak tüketilebilir. Besleyici ve doyurucu; Adana yöresel lezzetler arasına giren yüksük çorbası, tüm makro besinleri barındırır. Yüksük çorbası için; salça ile hazırlanan etli suyun içerisine mantı ve nohut eklenir. Ekşi sevenler limon ya da sumak ekleyebilirler. Kolaylıkla yapılan bu lezzet, herkesin gönlünü fethetmiştir.

5. Şalgam Suyu

Adana deyince ilk akla gelen yöresel tat olan şalgam suyu, yoğun acı aromasıyla keskin lezzetler arasındadır. Adana’nın Çukurova bölgesine özgü bir içecek olan şalgam suyu, içen kişinin boğazını yakmasıyla bilinir. Adana’da kahvaltıda bile tercih edilen bu acılı lezzet, şalgam bitkisi ve siyah havucun suyla karıştırılması ile elde edilir. Adana yemeklerinin yanında vazgeçilmez bir içecektir. Ev yapımı şalgam suyunu mutlaka denemelisiniz.

6. Fellah Köftesi

Adana yöresel lezzetleri arasında yegane vejetaryen tatlardan olan fellah köftesi, diğer etli yemekler arasında dikkat çekmektedir. Bulgurun besleyiciliği ve doyuruculuğuyla beğeni kazanan fellah köftesi, yan yemek olarak tercih edilir. Arap mutfağından ülkemize Adana aracılığıyla giren bu nefis lezzet, yiyen herkesin aklını başından almıştır. Fellah köftesi, köftelik bulgur, tuz ve suyla hazırlanan hamurun misket şeklinde yuvarlanarak hazırlanmasıyla olur. Hazırlanan köfteler haşlanır. Daha sonra soğan, salça, baharat ve maydanozla sos hazırlanıp, köfteyle birleştirilir.

7. Sarı Burma

Genellikle yöresel et, kebap ve sakatat yemekleriyle nam salan Adana, sarı burma tatlısının şahane tadıyla sevilen lezzetler arasına girmiştir. Hatrı sayılır beğeniye sahip olan şerbetli tatlı, akşam yemeklerinden sonra nefis bir tatlı keyfi yaşatır. Bir baklava çeşidi olan sarı burma tatlısı, yumurta, yoğurt, zeytinyağı, kabartma tozu, un, su ve tuz ile hazırlanır. Hamur olarak açılıp içine ceviz konulup, burma şekli verilerek hazırlanır. fırından çıkınca şerbetlenen sarı burma tatlısı, şerbetli tatlı sevmeyenleri bile kendine hayran bırakır.

8. Bici Bici

Yaz aylarında inanılmaz sıcak olan Adana kendine has yöresel buz gibi lezzetler ile sıcak havalarda serinlemenin yolunu bulmuştur. Bici bici, Adana yöresinin en sevilen soğuk tatlılarının başında gelir. Kırık buz ile servis edilmesi yiyenlerin içini ferahlatır, şerbeti tatlı ihtiyacını karşılar. Serinletici bir tatlı olan bici bici, gül şerbeti, nişasta, pudra şekeri ve buz ile hazırlanır. Bize sorarsanız, Adana’ya yolunuz düşerse bu lezzete bir şans verin!

9. Karın Dolması

Adana Yöresel Lezzetler

Orijinal ismi “Kibe” olan bu farklı lezzete ilk etapta birçok insan ön yargıyla yaklaşır. Adana yöresel yemekleri arasında mumbar dolmasına benzer lezzetler barındıran karın dolması, yoğun bir aromaya sahiptir. Karın dolması, işkembeden hazırlanır. Temizlenmiş işkembenin içine, pirinç, kuru soğan, maydanoz, salça, zeytinyağı ve baharatlarla oluşan iç harç konulur. Ardından işkembenin etrafı dikilir ve düdüklü tencerede bir saat pişirilir. İsteğe göre üzerine kızgın tereyağı gezdirilebilir.

10. Adana Ciğer

Adana Yöresel Lezzetler

Ocakbaşı kültürünün vazgeçilmez lezzeti ciğer, şişe geçirilip kömür ateşinde pişirilir. Adana’da ilginç bir ritüel olarak kahvaltıda ciğer şiş yenmektedir. Adana’ya yolunuz düşerse kahvaltı ritüelini denemek isteyebilirsiniz. Ciğer, kuzu veya dana ciğerinden yapılır. Kuyruk yağı, kimyon, karabiber, pul biber, kuru soğan ile hazırlanır. Yanında sumaklı soğan ile servis edilir. Benzersiz tadıyla sizi kendine aşık edecek, emin olabilirsiniz!


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
20
Beğen
Mutlu Mutlu
11
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
13
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!