Doğru Kilo Yönetimi İçin Uygulayabileceğiniz 10 Taktik

5 dk okuma süresi


6
15 Paylaşım, 6 puan

Yıllar boyunca ister her gün kereviz suyu içmek, ister yemeklerinizi kilo verme “barları” ile değiştirmek olsun, muhtemelen tuhaf kilo verme tavsiyelerinden payınızı almışsınızdır. Çoğu zaman, bu ipuçları herhangi bir sağlık uzmanlığı olmayan kişiler tarafından desteklenir. Ancak kaçınılması gereken bir sürü yanlış yönlendirilmiş kilo verme tavsiyesi olduğu gibi, araştırma destekli ve uzmanlarca onaylanmış birçok öneri de var. Doğru kilo yönetimi için uygulayabileceğiniz 10 basit taktik sayesinde siz de bahara sağlıklı bir giriş yapabilirsiniz! Keyifli okumalar…

1. Kahvaltıyı Atlamayın

Doğru Kilo Yönetimi İçin Uygulayabileceğiniz 10 Taktik

Çoğu insanın düşündüğünün aksine, kahvaltıyı atlamak uzun soluklu bir kilo yönetiminde size yardımcı olmaz. Eğer aceleden dolayı sabahları çay ya da kahveyle öğününüzü açıyorsanız iki kez düşünmek isteyebilirsiniz. Güzel ve protein dolu bir kahvaltı sizi uzun süre tok tutabilir ve güne daha enerjik başlamanızı sağlayabilir. Kahvaltınızı yapmamaya karar verdiğinizde temel besinleri kaçırabilir ve aç hissettiğiniz için gün boyunca daha fazla (sağlıksız) atıştırmalık tüketebilirsiniz. Sağlıklı bir öğün hazırlamak için leziz ve hafif tariflerden faydalanabilir ve güne enerji depolayarak başlayabilirsiniz.

2. Düzenli Yemek Yiyin

Bazen günün yoğunluğundan saatin nasıl geçtiğini fark edemeyebilir ve bazı öğünleri atlayabilirsiniz. Eğer ofiste ya da okulda çok yoğun bir gün geçiriyorsanız sizin için öğlen yemeği bir meyveden ya da paket kuruyemişlerden oluşuyor olabilir. Fakat bu ara öğünler maalesef sizi doyurmaya yetmez ve günün sonunda daha fazla yemenize sebep olur. Gün içinde düzenli saatlerde yemek yemek kalorileri daha hızlı yakmaya yardımcı olur. Aynı zamanda, yağ ve şeker oranı yüksek yiyeceklerle atıştırma isteğini de azaltır. Paket atıştırmalıklar yerine güzel bir et ya da sebze yemeğini tercih ederek sağlıklı bir seçim yapabilirsiniz.

3. Bol Meyve ve Sebze Yiyin

Doğru Kilo Yönetimi İçin Uygulayabileceğiniz 10 Taktik

Sağlıklı bir hayat stilini benimsemek istiyorsanız hayatınıza meyve ve sebzeyi almalısınız. Bu, bir diyetten çok sizin gündelik hayatınızın bir parçası olmalı. Meyve ve sebzelerin kalorisi ve yağı düşüktür ve lif oranı yüksektir – başarılı kilo kaybı için 3 temel bileşen zaten budur. Ayrıca bol miktarda vitamin ve mineral içerirler. Ne yiyeceğinizi bilmediğiniz ve uzun süre buzdolabına baktığınız günlerde bir sebze yemeğini tercih edin. Açken sebzeyle dolu bir tabağın sizi doyurmayacağını düşünebilir ve karbonhidratlara yönelmek isteyebilirsiniz. Fakat yemeğin sonunda ne kadar doyduğunuza siz de şaşıracaksınız.

4. Daha Aktif Olun

Özellikle kilo vermek isteyenler için aynı cümleleri duymak yorucu olabilir. Kendinize bile vakit ayıramıyorken aktif olma düşüncesi çoğu zaman sıkıcı ve sevimsizdir. Ancak aktif olmak, kilo vermenin ve daha da önemlisi fit kalmanın anahtarıdır. Egzersiz, sağlığa pek çok yarar sağlamanın yanı sıra, yalnızca diyetle kaybedemeyeceğiniz fazla kalorileri yakmanıza yardımcı olabilir. Zevk aldığınız ve rutininize uyabileceğiniz bir aktivite bulun. Her gün kırk beş dakikalık yürüyüşler yapabilir ya da bisiklete binebilirsiniz. Eğer bunlar kulağa güzel duyulmuyorsa çevredeki dans ya da boks derslerine bakabilir ya da bir grup etkinliğine kaydolabilirsiniz.

5. Bol Su İçin

Doğru Kilo Yönetimi İçin Uygulayabileceğiniz 10 Taktik

Tüm diyetisyenlerin, sağlıklı yaşam biçimini benimsemiş bireylerin ve sağlık uzmanlarının anlaşabileceği bir konu varsa o da su içmenin çoğu şeyin çözümü olduğudur. Bol bol su içmenin kilonuzu sabitlemenin yanı sıra daha bir sürü faydası vardır. İnsanlar bazen susuzluğu açlıkla karıştırırlar. Gerçekten ihtiyacınız olan şey bir bardak su olduğunda, fazladan kalori tüketmek zorunda kalmazsınız. Açlık hissettiğiniz zamanlar önce su içerek açlığınızın ne kadar geçtiğini kontrol edin. Sağlıklı bir hayat stilini sürdüren insanlar genellikle kalktıklarında, yemeklerden önce ve her hatırladıklarında su içtiklerinden emin olurlar.

6. Yüksek Lifli Yiyecekler Yiyin

Eğer kilonuzu dengede tutmak istiyorsanız, yüksek lif içeren yiyecekleri araştırmak isteyebilirsiniz. Bol miktarda lif içeren yiyecekler, kilo vermek için mükemmel olan tok hissetmenize yardımcı olabilir. Bu da gün içinde daha az yemek yemenizi sağlayacaktır. Lif yalnızca meyve ve sebze, yulaf, kepekli ekmek, kahverengi pirinç ve makarna ve fasulye, bezelye ve mercimek gibi bitkilerden elde edilen yiyeceklerde bulunur. Doğru kilo yönetimi için uygulayabileceğiniz 10 taktik arasında yüksek lifli yiyecekler olması, tüm diyetinizin bu gıdalardan oluşacağı anlamına gelmez. Dengeli bir beslenme düzeninde, başka besinlere de yer verdiğinizden emin olun.

7. Gıda Etiketlerini Okuyun

Doğru Kilo Yönetimi İçin Uygulayabileceğiniz 10 Taktik

Bu, çoğumuzun alışverişe gittiğinde atladığı bir maddedir. Özellikle bir acele içindeyseniz ya da alışveriş yapmayı çok sevmiyorsanız etiketleri okumadan sepetinize atabilirsiniz. Gıda etiketlerinin nasıl okunacağını bilmek, daha sağlıklı seçenekler seçmenize yardımcı olabilir. Belirli bir yiyeceğin kilo verme planındaki günlük kalori ödeneğinize nasıl uyduğunu öğrenmek için kalori bilgisini kullanın. Dahası hangi paketlerin içinde neler kullanılıyor görebilir ve aslında sağlıklı sandığınız şeylerin içindeki şeker miktarını görünce o gıdayı almayı bırakabilirsiniz. Bu yüzden gıda etiketlerini okuma hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz.

8. Yiyecekleri Yasaklamayın

Eğer belirli bir kiloda kalmak istiyorsanız devamlı olarak diyet kültürünün zararlı alışkanlıklarını devam ettirmemelisiniz. Kilo verme planınızdaki yiyecekleri, özellikle de sevdiğiniz yiyecekleri yasaklamayın. Yiyecekleri yasaklamak, yalnızca onları daha çok istemenize neden olur. Günlük kalori ödeneğiniz dahilinde kaldığınız sürece, ara sıra yapılan kaçamaklardan zevk alamamanız için hiçbir neden yoktur. Zaten sağlıklı bir hayat stili belirlediyseniz, ara sıra kendinizi ödüllendirmekte hiçbir sıkıntı yoktur. Önemli olan porsiyon kontrolüdür. En sevdiğiniz kurabiyeleri hayatınızdan tamamen kaldırmak yerine, porsiyonunu sınırlayabilirsiniz.

9. Abur Cubur Stoklamayın

Caziplikten kaçınmak için evde çikolata, bisküvi, cips ve şekerli gazlı içecekler gibi abur cubur stoklamayın. Eğer gözünüzün önünde bu yiyecekler olursa kendinizi paketlerce abur cubur açarken yakalayabilirsiniz. Tam olarak bu yüzden evde bulundurduğunuz gıdaların sağlıklı olduğuna dikkat etmelisiniz. Abur cuburları mümkün olduğunca almamaya çalışmalısınız. Bunun yerine meyve, tuzsuz pirinç kekleri, yulaflı kekler, tuzsuz veya şekersiz patlamış mısır ve meyve suyu gibi sağlıklı atıştırmalıkları tercih edin. Hatta daha da güzeli, atıştırmalıklarınızı kendiniz yapabilirsiniz, böylece atıştırmalıklarınızın içine ne girdiğini bilirsiniz!

10. Yemeklerinizi Planlayın

Doğru Kilo Yönetimi İçin Uygulayabileceğiniz 10 Taktik

Doğru kilo yönetimi için uygulayabileceğiniz 10 taktik arasında yemekleri planlamak, size en büyük rahatlığı sağlayacak olandır. Sürekli ne yiyeceğinizi düşünmek yorucu olabilir. Özellikle de aklınızda milyon tane başka şey varken. Kalori ödeneğinize bağlı kaldığınızdan emin olarak kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği ve ara öğünlerinizi planlamaya çalışın. Haftalık bir alışveriş listesi yapmak size yardımcı olabilir. Böylece belirlediğiniz bir günde alışverişe giderek tüm ihtiyaçlarınızı alabilir ve bu ihtiyaç listesi doğrultusunda yemeklerinizi planlayabilirsiniz. Bu, eve yemek söyleme alışkanlığını da azaltabilir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!