Doğanın Mucizesi Zeytinyağının Vücuda Sağladığı Faydalar

4 dk okuma süresi


8
13 Paylaşım, 8 puan

İnanılmaz derecede lezzetli bir şeyin size bu kadar faydalı olması her zaman görebileceğiniz bir şey değildir. Henüz zeytinyağı hakkında bunu öğrenmediyseniz, öğrenmek üzeresiniz! Zeytinyağı, binlerce yıldır Akdeniz kültürlerinin temelini oluşturuyor, antik Yunanlılar ve Romalılara kadar geçmişi uzanıyor. Günümüze kadar da Anadolu coğrafyasında en popüler yemeklik yağ olmaya devam ediyor. Doğanın mucizesi zeytinyağının vücuda sağladığı harika faydalar hakkında daha fazla bilgi öğrenmek istiyorsanız kâğıt ve kaleminizi çıkartıp not almaya başlayın! Keyifli okumalar…

1. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Doğanın Mucizesi Zeytinyağının Vücuda Sağladığı Faydalar

Sızma zeytinyağının, antioksidanlardaki yüksek konsantrasyonu ve antienflamatuar özelliklere sahip tekli doymamış yağları nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinmektedir. Bu da demektir ki her sabah bir çorba kaşığı zeytinyağı içerek bağışıklık sisteminizin ciddi bir şekilde güçlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Eğer bu şekilde tüketmek istemezseniz, yemekleriniz için de zeytinyağı kullanabilirsiniz. Bağışıklık sistemimizin bakteriyel enfeksiyonlara karşı savunma şansı, günlük zeytinyağı tüketimi ile artar, çünkü yabancı patojenlere direnmek için ilgili hücre sayısını arttırmada zeytinyağı büyük rol oynar.

2. Kan Şekerini Düşürür

Siz de tip 2 diyabetten rahatsızlık çekenlerden biriyseniz, zeytinyağının bu özelliğini zaten biliyorsunuz demektir. Sızma zeytinyağı, daha da ciddi sağlık sorunlarının habercisi olan tip 2 diyabetin dengelenmesi sürecini kolaylaştırır. İnsülin, kan şekeri seviyelerinin kontrolüne yardımcı olan hormondur. Bu nedenle tip 2 diyabet geliştiğinde, vücut ya bunu yeterince üretmez ya da insüline dirençli hale gelir. Sızma zeytinyağında bulunan tekli doymamış yağ asitleri, insülin üreterek kan şekerini diğer yağlardan daha fazla düşürmeye yardımcı olur ve bu nedenle bu durumdan muzdarip insanlar için idealdir.

3. Beyin Gücünü Kuvvetlendirir

Doğanın Mucizesi Zeytinyağının Vücuda Sağladığı Faydalar

Genel beyin sağlığını sızma zeytinyağı tüketimi ile ilişkilendiren çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Zihinsel bozuklukların sadece yemeklik yağlar tüketerek tedavi edilemeyeceğini bilsek de sızma zeytinyağında bulunan polifenoller ve antioksidanlar, gerçekten de sağlıklı bir beynin korunmasına katkıda bulunur. Bedeninize iyi gelmeyecek katkılı yağlardansa diyetinize zeytinyağı ekleyerek sadece sağlıklı bir değişiklik yapmış olmazsınız, aynı zamanda daha iyi hissettiğinizi de görürsünüz. Zeytinyağı beyin hafızasını geliştirir. Aynı zamanda Alzheimer ve depresyon gibi zihinsel düşüşleri önlemeye yardımcı olabilir.

4. Sağlıklı Kalbin Habercisidir

Sağlıklı bir kalbin yolu birçok farklı şeyden geçebilir. Bunlardan bir tanesi de türlü faydalarıyla sizi iyi edecek ve vücudunuzu dengeleyecek zeytinyağıdır. Son araştırmalar, günde yarım yemek kaşığından fazla sızma zeytinyağı tüketen kişilerin kardiyovasküler problemler ve koroner kalp hastalığı geliştirme şanslarının daha az olduğunu göstermiştir. Bildiğimiz gibi, sızma zeytinyağı tekli doymamış yağlar açısından zengindir. Bir tür tekli doymamış yağ asidi olan oleik asit, kalp sağlığını düzenlemeye yardımcı olur. Bu nedenle, daha iyi kalp sağlığı için diğer yağ kaynaklarını sızma zeytinyağı ile değiştirmeyi düşünün.

5. Güzel Bir Cilt İçin Birebirdir

Doğanın Mucizesi Zeytinyağının Vücuda Sağladığı Faydalar

Sızma zeytinyağı, saçlarımıza, cildimize, tırnaklarımıza ve kemiklerimize inanılmaz faydalar sunma yeteneğine sahiptir. Bazı güzellik ve cilt temizleme ürünlerinin içinde zeytinyağının zaten bulunduğunu göreceksiniz. Ancak temel bileşen olarak zeytinyağı kullanan ürünler aramak yerine doğrudan bir çorba kaşığı zeytinyağı içerek faydalarından yararlanabilirsiniz. Böylece cildiniz beslenir ve nemlenir. Zeytinyağı mucizesi zarar görmüş saçları ve tırnakları onarabilir ve daha sağlıklı görünmelerini sağlayabilir. Aynı zamansa saçınızın ve tırnağınızın büyümesini önemli ölçüde teşvik edebilir.

6. Kilo Verimine Yardımcı Olur

Sızma zeytinyağı, tokluk hissi vererek kilo dengelemede büyük rol oynar. Bunun nedeni, sızma zeytinyağının, aroma bileşenleriyle insanların daha az yemesine ve kilo vermesine yardımcı olabilecek yüksek düzeyde tokluk hormonu serotonini teşvik etmesidir. Ancak günlük kalori alımınızı aşmaya dikkat edin. Son araştırmalar, bir çorba kaşığı sızma zeytinyağı sadece 119 kalori içerdiğinden dolayı, dengeli bir diyet uygularsak böyle bir risk olmadığını göstermiştir. Bu, diğer yağları onunla değiştirmediğinizden emin olduğunuz sürece önemli olabilir. Akdeniz kültüründeki insanların sızma zeytinyağını günlük diyetlerinin ana bileşeni olarak gördükleri ve kaşıkla ölçmek yerine bolca döktüğü doğru olsa da ölçülü olmak önemlidir.

7. Ruh Haline İyi Gelir

Doğanın Mucizesi Zeytinyağının Vücuda Sağladığı Faydalar

Zeytinyağı vücudunuzun içini temizleyerek tonlarca fayda sağlar. Fakat bütün bunları yaptığı gibi ruhunuz içinde bir artı puan sağlayabilir. Doğanın mucizesi zeytinyağının vücuda sağladığı faydalar arasında tahmin edemeyebileceğiniz bir başka madde de zeytinyağının ruh halini iyileştirebileceğidir. Tabii ki bir kaşık zeytinyağı içip tüm dertlerinizin gitmesini bekleyemezsiniz. Yüksek miktarda meyve, sebze, kepekli tahıllar ve yağlı balık içeren sağlıklı bir diyetin parçası olarak zeytinyağının depresyon riskini azaltmada rol oynadığı bulunmuştur. Zeytinyağının bedeninize sağladığı faydalar göz önünde bulundurulduğunda, buna çok şaşırmamak gerekir.

8. Karaciğer Detoksuna Yardımcıdır

Karaciğerin birincil işlevleri vitamin ve mineralleri depolamak, kanı temizlemek, yağları, proteinleri ve karbonhidratları metabolize etmek, plazma proteinlerini sentezlemek, enzimleri aktive etmek, kolesterol, hormon ve ilaçları salgılamak ve safra üretip salgılamaktır. Her gün sızma zeytinyağı tüketerek, doğal bir müshil olduğundan ve safra salınımını teşvik ettiğinden karaciğerimizin bu işlevleri daha da düzgün bir şekilde yerine getirmesine yardımcı oluyoruz. Bu, karaciğerin depolanmış toksinleri serbest bırakmasına yardımcı oluyor. Yani başka bir değişle sızma zeytinyağı karaciğer detoksu için harikadır. Ayrıca karaciğerdeki yağ birikimini azaltarak karaciğer yağlanması için diyetlere ideal bir katkı sağlar.

9. Ağrı ve İltihapla Savaşır

Doğanın mucizesi zeytinyağının vücuda sağladığı faydalar arasında ağrı ve iltihapla savaşmak vardır. Artrit veya başka bir kronik inflamatuar durumunuz varsa, zeytinyağı diyetinize özellikle iyi bir katkı olabilir. Birincisi, tekli doymamış yağların, romatoid artrit gibi durumlarda yükselen bir inflamatuar belirteç olan C-reaktif protein seviyelerini düşürdüğü gösterilmiştir. Sızma zeytinyağı ayrıca, ibuprofene benzeri anti-inflamatuar özellikler sergileyen polifenol oleocanthal’ı da içerir. Bazı uzmanlar, oleocanthal içeren gıdaların düzenli alımının inflamatuar hastalık riskini azaltabileceğine inanmaktadır.

10. Yemek Pişirmek İçin En Sağlıklı Yağdır

Doğanın Mucizesi Zeytinyağının Vücuda Sağladığı Faydalar

2018’den yapılan araştırmalar, sızma zeytinyağının en kararlı yemeklik yağ olduğunu ve yüksek duman noktasına sahip yağlardan daha iyi bozulmaya direndiğini gösteriyor. Bu, sote, tavada kızartma, fırınlama ve hatta kızartma için sızma zeytinyağı kullanabileceğiniz anlamına gelir. Ama zeytinyağını yemeklik yağ olarak gerçekten ayıran nedir? 2015 yılında yapılan bir araştırma, domates, patlıcan ve balkabağı gibi sebzelerin sızma zeytinyağında pişirilmesinin aslında bu sebzelerin antioksidan içeriğini artırdığını buldu! Yani eğer hala zeytinyağı kullanmıyorsanız, bu seçeneği mutlaka değerlendirmelisiniz!

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!