Doğal Güzelliğiyle Slovenya Cumhuriyeti Gezi Rehberi

5 dk okuma süresi


2
12 Paylaşım, 2 puan

Slovenya Cumhuriyeti Orta Avrupa’nın güneyinde yer alan doğal güzellikleri, mimarisi ve kültürel mirasları ile öne çıkan bir ülkedir. 1991 yılında bağımsızlığını elde eden Slovenya, 2004 yılında Avrupa birliğine katılmıştır. Fakat diğer Avrupa ülkelerine kıyasla henüz turistler tarafından yeterince keşfedilmemiş bir cennet olduğunu söyleyebiliriz. Ana dil her ne kadar Slovence olsa da özellikle genç nüfusun İngilizceyi çok iyi bilmesi bu dünya harikası yeri ziyaret etmek isteyen turistlerin işini oldukça kolaylaştıracaktır. Karayolu ve uçak ile ulaşım sağlayabileceğiniz bu doğal güzelliğiyle nam salmış cennet (Slovenya Cumhuriyeti) için bir gezi rehberi hazırladık. Slovenya’ya gezi planı oluşturmadan önce mutlaka bu listeyi okumanızı tavsiye ederiz. Keyifli okumalar!

1. Yemyeşil Başkenti: Ljubljana

Doğal Güzelliğiyle Slovenya Cumhuriyeti Gezi Rehberi

Slovenya’nın başkenti olan Ljubljana yeşil ve kültürel alanları ile öne çıkar, aynı zamanda ülkenin en kalabalık şehri olarak da bilinir. Ormanların içerisinde saklanan bu güzel şehir keyifli yürüyüşler yapmak için harika bir yerdir. Burada Ljubljana Nehri, Ljubljana Kalesi, Preseren Meydanı, Tromostovje (başka bir deyişle üçlü köprü), Mestni Meydanı, Ejderha Köprüsü Metelkova mutlaka görmeniz gereken yerler arasında gelir. Eşsiz bir doğaya sahip olan ve aynı zamanda size kendinizi ortaçağda hissettirecek mimari dokular barındıran bu şehirde ulaşım oldukça kolaydır. Bunun yanı sıra bünyesinde birçok öğrenci barındıran Ljubljana’da gece hayatı da oldukça hareketlidir.

2. Masal Diyarı: Bled

Bled Slovenya’nın kuzeybatısında yer alır ve Ljubljana’dan her yarım saatte bir kalkan otobüsler ile rahatça ulaşılabilir. Bu yere masal diyarı havası katan en önemli özelliği güzel doğası ve şehir ile aynı isimde olan zümrüt yeşili Bled gölüdür. Bu göl üzerinde bulunan, beyaz kilisesi ile ön plana çıkan küçük adası da şehre adeta bir kartpostal havası katar. Eğer yolunuz Bled’e düşerse görmeden dönmemeniz gereken yerler listesinde Bled Kalesi, Bled Gölü, Bled Adası ve Klisesi, Straza Bled ve St. Martin Kilisesi gelir. Bled’i rotanıza dâhil etmeyi düşünüyorsanız Kremsnita yani kremalı Bled kekini de denemenizi şiddetle öneririz!

3. Büyüleyici Gölü İle: Bohinj

Doğal Güzelliğiyle Slovenya Cumhuriyeti Gezi Rehberi

Bohinj Bled’den yaklaşık olarak 30 km uzakta yer alan aynı Bled’de olduğu gibi içinde büyüleyici bir göl barındıran belediyedir. Burası ayrıca Slovenya’ya ait tek ulusal park olan Triglav Ulusal Parkı’nın bir parçasıdır. Bohinj gölü Bled gölünün aksine daha az turist çektiği için Bled’e oranla daha sessiz ve sakin bir yerdir. Bu yüzden kendinizi Slovenya geziniz sırasında bir miktar dinlendirmek isterseniz mutlaka uğramanızı önerdiğimiz bir yerdir. Gölün çevresinde yürüyüş yapabilir veya kanoya binip gölün üzerinde sessizliğin tadını çıkarabilirsiniz. Bohinj gölü dışında Bohinj’de uğramanızı önerdiğimiz yerler St. John the Baptist Kilisesi, Alpine Dairy Müzesi, Oplen House ve Savica Şelalesidir.

4. Romantik Kent: Celje

Celje Slovenya Cumhuriyeti gezi rehberi listemizde doğal güzelliğiyle olduğu kadar tarihi dokusu ile de insanı büyüleyen bir kenttir. Kentte ilk dikkatinizi çekecek unsurlar muhtemelen şehrin tepesine kurulmuş olan Celje Kalesi ve surları olacaktır. Bunun yanı sıra kenti gezerken göreceğiniz orta çağ dönemi mimari yapıları da kente oldukça romantik bir hava katmaktadır. Celjski Dom içinde bu unsurları barındıran, germanik stil ile yapılmış ve görmenizi önerdiğimiz mimari yapılar arasında en bilinenidir. Bunların yanı sıra kenti gezerken Celje Bölge Müzesi’ni, Prens Konağı’nı, Eski Landgraviate Binası’nı ve Celje Tiyatrı Binası’nı da es geçmemek gerekir.

5. Gastronomi Cenneti: Goriska Brda

Doğal Güzelliğiyle Slovenya Cumhuriyeti Gezi Rehberi

Goriska Brda Slovenya’nın tepelerinde yer alan meyve bahçeleriyle, üzüm bağlarıyla bilinen ve birbirinden güzel şaraplar üretilen bölgesidir. Burası şaraplarıyla olduğu kadar yöresel lezzetleri ve zeytinyağları ile de öne çıkar. Brda’nın gastronomisi kadar doğal güzellikleri de oldukça çarpıcıdır. Brada kelimesi Slovence tepelik anlamına gelir ve yemyeşil bahçeleri ile doğa meraklılarına birbirinden güzel manzaralar sunar. Ayrıca buranın küçük köylerindeki sevimli, tipik mimarisi de gezerken hayranlıkla bakacağınız bir başka unsurudur. Brda’da bütün bunların dışında Krşnik’de yer alan ve gerçekten ilginç bir görünümü olan Doğal Taş Köprüyü de ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

6. Kadim Ormanları İle: Kochevje

Ota Avrupa’nın kuzeyinde yer alan Kocevje Unesco Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Avrupa’nın en iyi korunmuş ormanlık doğal alanına ev sahipliği yapar. Ormanlık alanın içinde bisiklet yolları ve yürüyüş yollarına yer verilerek bu doğal güzellik ziyaretçilere açılmıştır. Doğa meraklılarını cezbeden bir yer olmasının yanı sıra zengin tarihi ile keşfedilecek birçok etkileyici mimariye sahip kilise ve köşk barındırır. Eğer Kochevje’ye gitmeyi düşünmenizin sebeplerinden biri doğaya olan sevginiz ise Kocevski Rog bakir ormanı ilk ziyaret etmeniz gereken yerler arasında gelir; zira bu ormanı korumak ve bakir bırakmak adına asla insan eli değmez, ölü ağaçlar bile toplanmaz.

7. Balıkçı Kasabası: İzola

Doğal Güzelliğiyle Slovenya Cumhuriyeti Gezi Rehberi

Dar sokaklı, sahil beldesi olan İzola bir balıkçı limanıdır. Gezi rehberi listemizde sizin için bu az bilinen ve sakin kasabayı da doğal güzelliğiyle Slovenya Cumhuriyeti içinde görmeniz gereken yerler içerisine ekledik. Latince olarak ismi ada anlamına gelen bu kasaba dar, dolambaçlı sokakları ve taş döşeli yollarıyla romantik bir şehirdir. Eğer balık yemeyi seviyorsanız İzola’ya gitmişken şehrin deniz ürünleri sunan restoranlarını denemenizi tavsiye ederiz, şehrin ana sanayisi balık üzerine kurulmuş olduğu için pişman olmayacağınızı rahatlıkla söyleyebiliriz. Burada denizin tadını çıkarmak için tekne gezisine çıkabilir veya görmenizi tavsiye ettiğimiz Bele Skale, Simonov Zaliv plajlarının keyfini çıkarabilirsiniz.

8. Mimarisi İle: Maribor

Slovenya’nın en büyük ikinci kenti olan Maribor Doğu Avrupa mimarisinin belirgin özelliklerini içeresinde barındırır. Trafiğe kapalı caddeleri, Drave nehri boyunca uzanan tarihi dokusuyla kültürel gezintiler yapmak için ideal bir yerdir. Böyle bir gezi düşünüyorsanız rotanıza Maribor Kalesi içerisinde yer alan müzeyi, Orta Çağ Yahudi bölgesinde yer alan Sinagog’u, 19. yüzyıl konağı olan Ulusal Kurtuluş Müzesi’ni dâhil etmeyi unutmayın. Bunların yanı sıra mimarisi ile ilgi çeken Minorite Manastırı, romaneskten modernliğe birçok mimari üslubu içinde barındıran Maribor Katedrali ve şarap yapımı hakkında bilgi alabildiğiniz Eski Asma Ev ziyaret etmenizi önerdiğimiz yerler arasında gelir.

9. Endüstri Şehri: Kranj

Kranj Slovenya’nın önemli sanayi şehirlerindendir, en önemli endüstri dalı ise elektronik ürün imalatıdır. Bu kent endüstriyel bir şehir olmanın yanı sıra Korka Nehri gibi doğal güzellikleri de içerisinde barındırır. Bu nehri çevresinde yapılan yürüyüş turları ile gezebilmeniz mümkündür. Ayrıca köklü bir geçmişi olan kentte pek çok tarihi yapı yer alır. Bunlar içerisinde Gorenjska Müzesi ve Khilstein Kalesi’ni görmenizi öneririz. Kentin altında yer alan Kranj yer altı tünelleri de burada gezerken ilginizi çekebilecek bir başka tavsiyemizdir. Eğer gece eğlencesi türünden aktiviteler arıyorsanız bu konuda Kranj kentinin merkezinin oldukça aktif olduğunu söylemek mümkündür.

10. Sahil Kasabası: Piran

Doğal Güzelliğiyle Slovenya Cumhuriyeti Gezi Rehberi

Piran sevimli bir sahil kasabası olmasıyla birlikte Slovenya’nın genelinde olduğu gibi Orta Çağ mimarisi ile öne çıkar. Küçük bir şehir olduğu için çoğu yere yürüyerek ulaşım mümkündür, ayrıca Slovenya’nın en düşük suç oranına sahip şehri olduğu için yürürken endişe etmenize hiç gerek kalmaz. Piran’a gittiyseniz Denizcilik Müzesi’ni görmenizi öneririz. Bunun yanı sıra mimarlığa merakınız varsa Venetian House, St. George Kilisesi, St. Clement Kilisesi, Minorite Manastırı, Giuseppe Tartini anıtı ve Derebeylik Surları ziyaret etmeniz gereken yerler arasında gelir. Kıyı şeridi olması dolayısıyla balık ürünleri yaygındır, güzel manzaralar eşliğinde kıyı şeridindeki restoranların tadını çıkarmanızı öneririz.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!