Doğal Antioksidan Koenzim Q10 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

6 dk okuma süresi


7
12 Paylaşım, 7 puan

Koenzim Q10, vücudunuz tarafından üretilir ve enerji üretmekten sorumlu olan hücrelerinizin mitokondrilerinde depolanır. CoQ10 enerjiyi iyileştirir, bağışıklık sistemini güçlendirir ve bir antioksidan görevi görür. Ayrıca hücreleri oksidatif hasara ve hastalığa neden olan bakteri veya virüslerden korurlar. Koenzim Q10’un ilk öncülerinden biri olan Dr. Karl Folker, CoQ10’daki %25 eksikliğin hastalığa neden olmak için yeterli olduğunu ve %75’lik bir kaybın ölümle sonuçlanabileceğini söyler. Çalışmalar, vücudumuzun 20’li yaşlarımızda en yüksek CoQ10 miktarına sahip olduğunu gösterir. Bu miktar ise yaşlandıkça azalmaya başlar. Yorgunluk, kas krampları, halsizlik, duygusal sorunlar ve hipertansiyon gibi çeşitli tıbbi sorunlar ortaya çıkabilir. İşte sizin için İnsan vücudunun en önemli ihtiyaçlarından doğal antioksidan olan Koenzim Q10 hakkında bilmeniz gerekenler… Keyifli okumalar!

1. Koenzim Q10 Tanımı

Doğal Antioksidan Koenzim Q10 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Koenzim Q-10 (CoQ-10 veya Ubiquinone), bakterilerden memelilere kadar çoğu aerobik organizmada bulunan doğal olarak oluşan bir kinondur. İlk olarak 1940 yılında tanımlanmıştır. 1957 yılında ise sığır kalbinin mitokondrilerinden izole edilmiştir. Koenzim Q10, Koenzim Q, CoQ, CoQ10, Ubiquinone, Ubiquinone-Q10, Ubidecarenone veya Vitamin Q10 olarak da bilinir. Çeşitli Koenzim Q türleri, sahip oldukları izoprenoid yan zincirlerin sayısı ile ayırt edilebilir. İnsan mitokondrilerindeki en yaygın Koenzim Q, CoQ10’dur. 10, izopren tekrarlarının sayısını ifade eder. CoQ10, seviyesi değişken olmasına rağmen insan dokularında her yerde bulunur. Enerji transfer molekülü olarak işlev gördüğü kalp, böbrek ve karaciğer gibi yüksek metabolizma oranlarına sahip organlarda en yüksektir. Neredeyse tüm insan doku ve organlarının sağlığı için gereklidir. Şimdi gelelim bu önemli maddenin inanılmaz faydalarına…

2. Kalp Yetmezliğini Önler

Kalp yetmezliği genel olarak koroner arter hastalığı ya da yüksek tansiyon gibi diğer kalp rahatsızlıklarının bir sonucudur. Bu koşullar, oksidatif hasarın artmasına ve damar ve arterlerin iltihaplanmasına neden olabilir. Kalp yetmezliği, bu sorunlar kalbi düzenli olarak kasılamayacak, gevşeyemeyecek veya vücuttan kan pompalayamayacak kadar etkilediğinde ortaya çıkar. Sorunları daha da kötüleştiren, bazı kalp yetmezliği tedavilerinin düşük tansiyon gibi istenmeyen yan etkileri vardır. Bu sorunlar, CoQ10 seviyelerini daha da düşürebilir. Kalp yetmezliği olan 420 kişiyle gerçekleştirilen bir çalışmaya göre, 2 yıl boyunca koenzim Q10 ile yapılan tedavi sonucunda semptomlar iyileşmiştir. Kalp problemlerinden ölme riskleri azaltmıştır. Görünüşe göre CoQ10 ile tedavi, optimal enerji üretim seviyelerini geri kazanmaya, oksidatif hasarı azaltmaya ve kalp fonksiyonunu iyileştirmeye yardımcı olabilir. Tüm bunlar ise kalp yetmezliğinin tedavisine yardımcı olabilir.

3. Doğurganlığı Arttırır

Doğal Antioksidan Koenzim Q10 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Mevcut yumurtaların sayısı ve kalitesindeki düşüşe bağlı olarak doğurganlık da yaşla birlikte azalır. Yaşlandıkça, vücuttaki Koenzim Q10 üretimi yavaşlar. Buna bağlı olarak da vücudun yumurtaları oksidatif hasardan korumada daha az etkili olmaya başlar. Bu nedenle önlem amaçlı alınan Koenzim Q10 takviyesi sayesinde, kadınlarda yumurta kalitesi artmaya başlar. Aynı zamanda yumurta miktarındaki yaşa bağlı olan düşüşe yardımcı olarak bu düşüşü tersine çevirebilir. Benzer şekilde, erkek spermi oksidatif hasarın etkilerine karşı hassastır, bu da sperm sayısında azalma, düşük sperm kalitesi ve kısırlığa neden olabilir. Birkaç çalışma, CoQ10 takviyesinin antioksidan korumayı artırarak sperm kalitesini, aktivitesini ve konsantrasyonunu artırabileceği sonucuna varmıştır. Sonuç olarak Koenzim Q10 ‘un antioksidan özellikleri sayesinde erkeklerde sperm kalitesi iyileşir ve kadınlarda yumurta sayısı artar. Bu durumda doğurganlığa fayda sağlar.

4. Cildi Genç Tutar

Doğal antioksidan etkisiyle koenzim Q10 hakkında bilmeniz gerekenler arasındaki en önemli yardımı cildinizi geç tutmasıdır. Cildiniz vücudunuzdaki en büyük organdır ve yaşlanmaya sebep olan zararlı maddelere geniş çapta maruz kalır. Bu maddeler dahili veya harici olabilir. Bazı iç zarar veren faktörler arasında hücresel hasar ve hormonal dengesizlikler bulunur. Dış faktörler, UV ışınları gibi çevresel etkenleri içerir. Zararlı elementler cilt neminin azalmasına ve çevresel saldırganlardan korunmaya ve ayrıca cilt katmanlarının incelmesine neden olabilir. Koenzim Q10’u doğrudan cilde uygulayarak cildinizi bu gibi maddelerin zararlarından büyük ölçüde korumuş olursunuz. Doğrudan cilde uygulandığında, CoQ10 güneş hasarını azaltabilir ve antioksidan korumayı artırabilir. Çünkü CoQ10 takviyesi sayesinde cilt hücrelerinde enerji üretimi artar ve antioksidan koruma sağlayarak iç ve dış hasarı azaltır. CoQ10 aynı zamanda UV ışınlarının neden olduğu oksidatif hasarına engel olarak kırışıklıkların derinliğini azaltır.

5. Diyabet İçin Yardımcıdır

Doğal Antioksidan Koenzim Q10 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Oksidatif stres hücre hasarına sebep olabilir. Bu durum da diyabet gibi metabolik hastalıklara neden olabilir. Anormal mitokondriyal fonksiyon da insülin direncine bağlanmıştır. CoQ10’un insülin duyarlılığını artırdığı ve kan şekeri seviyelerini düzenlediği görülmüştür. Koenzim Q10 ile takviye yapmak, tipik olarak bu bileşiğin düşük seviyelerini gösteren diyabetli kişilerde kandaki CoQ10 konsantrasyonlarını üç kata kadar artırmaya yardımcı olabilir. Ayrıca 12 hafta boyunca CoQ10 kullanarak tip 2 diyabet takviyesi olan kişilerle bir çalışma yapılmıştır. Bunu çalışma sonucunda, açlık kan şekeri seviyelerini ve son iki ila üç aydaki ortalama kan şekeri seviyeleri olan hemoglobin A1C’yi önemli ölçüde düşürmüştür. Son olarak, CoQ10, yağların parçalanmasını sağlayarak ve obeziteye veya tip 2 diyabete yol açabilecek yağ hücrelerinin birikimini azaltarak diyabetin önlenmesine yardımcı olabilir. CoQ10 ile takviye etmek, insülin duyarlılığını artırmaya ve kan şekeri seviyelerini iyileştirmeye yardımcı olabilir.

6. Kanseri Önlemede Yardımcıdır

Oksidatif stresin hücre hasarına sebep olduğu ve işlevlerini etkilediği bilinmektedir. Vücut oksidatif hasarla etkili bir şekilde savaşamazsa, hücrelerin yapısı hasar görebilir ve bu da muhtemelen kanser riskini artırabilir. Koenzim Q10, hücreleri oksidatif stresten koruyabilir ve hücresel enerji üretimini destekleyerek sağlıklarını ve hayatta kalmalarını teşvik edebilir. İlginç bir şekilde, kanser hastalarının daha düşük CoQ10 seviyelerine sahip olduğu gösterilmiştir. Düşük CoQ10 seviyeleri, %53,3’e kadar daha yüksek kanser riski ile ilişkilendirilmiştir ve çeşitli kanser türleri için kötü bir prognoza işaret etmektedir. Dahası, bir çalışma, Koenzim Q10 ile takviye etmenin kanserin nüksetme olasılığını azaltmaya yardımcı olabileceğini de öne sürmüştür. CoQ10, her ikisi de kanser önleme ve nüksetme ile güçlü bir şekilde bağlantılı olan hücre DNA’sının ve hücrenin korunmasında kritik bir rol oynar.

7. Egzersiz Performansını Arttırır

Doğal Antioksidan Koenzim Q10 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Doğal antioksidan koenzim Q10 hakkında bilmeniz gerekenler arasında en önemli faydalardan biri de egzersiz performansını arttırarak daha verimli geçmesine yardımcı olmasıdır. Oksidatif stres, kas fonksiyonunu bununla birlikte de egzersiz performansını etkileyebilir. Benzer şekilde, anormal mitokondriyal fonksiyon kas enerjisini azaltabilir, bu da kasların verimli bir şekilde kasılmasını ve egzersizi sürdürmesini zorlaştırır. CoQ10, hücrelerdeki oksidatif stresi azaltarak ve mitokondriyal fonksiyonları iyileştirerek egzersiz performansına yardımcı olabilir. Aslında, bir çalışma Koenzim Q10’un fiziksel aktivite üzerindeki etkilerini araştırmıştır. 60 gün boyunca günde 1.200 mg CoQ10 takviye edenlerde oksidatif stresin azaldığı görülmüştür. Dahası, CoQ10 takviyesi, egzersiz sırasında gücü artırmaya ve yorgunluğu azaltmaya yardımcı olabilir ve her ikisi de egzersiz performansını artırabilir.

8. Beyin İçin İyidir

Mitokondri, beyin hücrelerinin ana enerji üreticileridir. Mitokondriyal fonksiyon yaşla birlikte azalma eğilimi gösterirler. Toplam mitokondriyal disfonksiyon, beyin hücrelerinin ölümüne ve Alzheimer ve Parkinson hastalığı gibi hastalıklara yol açabilir. Çünkü, beyin oksidatif hasara karşı oldukça hassastır. Bu oksidatif hasar, hafızayı, bilişi ve fiziksel fonksiyonları etkileyebilecek zararlı bileşiklerin üretimini artırır. CoQ10, bu zararlı bileşikleri azaltabilir. Bu sayede muhtemelen Alzheimer ve Parkinson hastalığının ilerlemesini yavaşlatabilir. Çünkü koenzim Q10’un oral uygulamasının hem beyin hem de beyin mitokondriyal konsantrasyonlarını artırdığını göstermektedir. Beyin hücrelerini oksidatif hasardan koruması ve beyin hastalığına yol açan zararlı maddelerin etkisini azaltması doğal antioksidan olan koenzim Q10 hakkında bilmeniz gerekenler arasındadır. Çünkü bu sayede beyin kaynaklı ortaya çıkabilecek olan her türlü hastalığa karşı koruma sağlamış olur.

9. Akciğerleri Korur

Vücutta, akciğerler en düşük miktarda CoQ10 içerir ve temas ettikleri büyük miktarda oksijen nedeniyle oksidatif hasara karşı hassastırlar. Vücuttaki her hücre, akciğerlerin düzgün çalışmasına güvenir. Çoğumuz akciğerlerin günlük hayatımızda ne kadar önemli olduğunu düşünmüyoruz, ancak akciğerlerin kan dolaşımıyla oksijen ve diğer gazları taşımasına ihtiyacımız var. Tüm organlarınız arasında, akciğerleriniz oksijenle en fazla temasa sahiptir. Bu, onları oksidatif hasara karşı çok duyarlı hale getirir. CoQ10, akciğer hastalıklarına neden olan oksidatif hasarı ve iltihabı azaltabilir. Bir çalışma, CoQ10 ile takviye etmenin astımı olan kişilerde iltihabı azalttığını ve bunun tedavisi için steroid ilaçlara ihtiyaç duyduklarını göstermiştir. Başka bir çalışma, KOAH’dan şikayetçi olan kişilerde egzersiz performansında iyileşme göstermiştir. Koenzim Q10 takviye edildikten sonra daha iyi doku oksijenasyonu ve kalp atış hızı ile gözlemlenmiştir.

10. Kullanım Dozajı

Doğal Antioksidan Koenzim Q10 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

CoQ10 iki farklı biçimde tanınır; ubiquinol ve ubiquinone. Ubiquinol, kandaki CoQ10’un %90’ını oluşturur ve en emilebilir bir formdur. Bu nedenle, genellikle ubiquinol formunu içeren takviyeler arasından seçim yapmanız önerilir. Standart Koenzim Q10 dozu günde 90 mg ile 200 mg arasında değişmektedir. 500 mg’a kadar olan dozlar iyi tolere edildiği görülmüştür. Koenzim Q10 yağda çözünen bir bileşik olduğundan emilimi yavaş ve sınırlıdır. Emilimini artırmak için yiyeceklerle birlikte alınması veya yağlarla birleştiren ürünler kullanılması önerilir. Bu sayede, CoQ10 takviyelerini yiyecekle birlikte almak, vücudunuzun onu yemeksiz almaya kıyasla üç kat daha hızlı emmesine yardımcı olabilir. Vücudunuz CoQ10 depolamadığı için faydalarını görmek amacıyla sürekli kullanımı önerilir. CoQ10 ile takviye, insanlar tarafından iyi tolere edilmekte ve düşük toksisiteye sahip gibi görünmektedir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!